MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

„Dąbrówka” okradziona. Złodzieje nie mieli sumienia

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 czerwca 2013, 6:16
Aktualizacja: Środa, 5 czerwca 2013, 7:37
Autor: Angela
Fot. Angela
– Okradanie dzieci z Domu Dziecka to jest najgorsza rzecz, którą można zrobić – mówi Katarzyna Lenard– Wyrobek, dyrektor Domu Dziecka „Dąbrówka” w Jeleniej Górze. W miniony weekend nieznani złodzieje ukradli placówce metalowe elementy o wartości ośmiu tysięcy złotych. Pozostawili odkryte studzienki zagrażające życiu podopiecznych.

Złodzieje ukradli szesnaście przęseł metalowego ogrodzenia, dziewięć pokryw do szamba oraz elementy tamy regulującej rzekę Wrzosówkę.

- Wszystko wskazuje na to, że to nie ukradł obcy – mówi Józef Kupidura, gospodarz terenu Domu Dziecka „Dąbrówka”, który pokazuje nam oznakowane taśmą studzienki i szamba, z których skradziono pokrywy.

Są one zaledwie kilka metrów od budynku. Złodziej lub złodzieje dobrze znali teren, dokładnie wiedzieli gdzie co jest, nie bali podejść pod sam dom. Jako siłownię do podważenia ciężkich wiek studzienek wykorzystali worki z piaskiem.

- Złodzieje wiedzieli gdzie wjechać, by nikt ich nie zauważył, bo za skarpą nic nie słychać i nie widać – mówi pan Józef. – Ten teren przeznaczony jest do składowania liści. Ani dzieci, ani wychowawcy tu nie chodzą. Wycięto kawał ogrodzenia, siatki ze środka rzucono na ziemię. Ktoś musiał też wiedzieć jak jechać. Zostały tylko ślady po quadzie – pokazuje.

Dyrekcję placówki bolą nie tylko straty finansowe, ale to, że koszty naprawy będą o wiele wyższe niż wartość skradzionych przedmiotów. Co więcej, pieniądze na zabezpieczenie studzienek pójdą z budżetu placówki, a więc najbardziej ucierpią na tym dzieci.

- Pieniądze na pokrycie strat będę musiała zabrać z budżetu dla moich dzieci i będę się musiała poważnie zastanowić się skąd je przesunąć i jak je uzyskać – mówi Katarzyna Lenard- Wyrobek. – Dziewięć szamb, ma metalowe pokrywy i trzeba je zabezpieczyć, bo poodkrywane studzienki stanowią zagrożenie dla życia naszych podopiecznych. Nie wiem jak naprawić ogrodzenie, bo jest to olbrzymi teren. Uszkodzono również tamę, tzw. operator wodny, który dostarcza wodę do naszego stawu i reguluje przepływ rzeki Wrzosówki, która łączy się z rzeką Kamienną. Dwa lata temu na moją prośbę za własne pieniądze wykonała ją zaprzyjaźniona z nami firma PM Poland. Konsekwencje tej kradzieży będą dla całego miasta Jeleniej Góry – dodaje Katarzyna Lenard- Wyrobek.

Sprawców jeszcze nie ustalono, ale dyrekcja podejrzewa, że złodzieje są mieszkańcami Jeleniej Góry lub Sobieszowa. Z oględzin wynika, że po łupy przyjechali quadem z przyczepką.

- Sprawę zgłosiłam na policję, teraz apeluję do ludzi którzy prowadzą skup złomu by zastanowili się co i od kogo kupują – mówi dyrektor placówki. – Te pokrywy do szamb to poniemieckie klapy. Są charakterystyczne. Do kradzieży doszło najprawdopodobniej z soboty na niedzielę. Apeluję do ludzi, którzy mogli coś widzieć lub słyszeć, by przekazali nam lub policji informacje, które mogłyby pomóc w ustaleniu sprawców i odzyskaniu skradzionych elementów. To musiało być kilka osób, które działały w nocy. Padał deszcz, nasi pracownicy byli skoncentrowani na dzieciach i nic nie zauważyli - dodaje dyrektor Domu Dziecka Dąbrówka.

Placówka nie ma monitoringu, ale do tej pory nikt jeszcze Domu Dziecka nie okradł… aż do minionego weekendu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tramwaj już po renowacji

„Zielony” przystanek

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~klk 4-06-2013 8:08
przejrzeć środowisko podopiecznych
~jerwakubana 4-06-2013 8:50
Łapy jakiegoś świszczypały filmowego znaleźli w dwa dni. Ciekawe jak będzie z tymi klapami. Czyżby klapa? W styczniu złodzieje podający się za energetyków okradli na wiele tysięcy staruszków na osiedlu pomorskim. I CO NA TO POLICJA? PO KILKU TYGODNIACH PRZYSŁALI PISMA, ŻE SPRAWCY POZOSTAJĄ NIEZNANI I STARUSZKOWIE MAJA SIĘ W DOOPĘ POCAŁOWAĆ. Tak pracuje nasza policja. Syf i nędza.
~ 4-06-2013 8:51
może to FM "L...", albo ich najemnicy do trzepania kasy K&K - w ramach realizacji swojego zobowiązania;-)
~ja 4-06-2013 9:16
Ludzie bądźcie poważni przecież taki wydatek dla dyrekcji domu dziecka to na prawdę sporo kasy i ucierpią dzieci bo zastanówcie się jak powiedzieć dziecku niestety nie kupimy nowych butów, odzieży, nie mogę dać ci pieniążków na wycieczkę klasową i będziesz jedyną osobą która nie pojedzie :( nie ważne że te dzieci pochodzą z patologii ważne że teraz mają dom ,który stara się zapewnić im namiastkę tego co już raz stracili. A tu proszę jakieś gnoje okradli już okradzionych:(
~pomocy 4-06-2013 9:26
Drodzy Panstwo,dotad dopoki nie bedzie odpowiednich kar,nic sie nie zmieni,nie badzmi naiwni
CН.W.D.P. 4-06-2013 9:31
pomocy, MASZ RACJĘ, JAK NIE POWIEM KTO... NAJLEPSZE EFEKTY DAJĄ WYSOKIE KARY WOBEC TAKICH NP PSEUDOENERGETYKÓW, O JAKICH PISZE jerwakubana...
~... 4-06-2013 9:47
...a zlodzieje z Ratusza maja sumienie...?
~ 4-06-2013 9:51
no tak ale ci co ustanawiają to prawo sami musieli by sie nie wszyscy ale wiekszość ukarać ja proponuje pręgierz na ratuszu z opisem winytokiego delikwenta wystawiać
~Baba 4-06-2013 9:53
A ja twierdzę że to wina rządu jest winien wszystkiemu ,gdzie są zakłady,fabryki ,aby ludzie mogli legalnie pracować.To oni rozkradli,rozdrapali,zrujnowali nasz kraj.Ile afer jest w tej nieszczęsnej u kochanej Polsce. A to że teraz żyją w dostatku,a my biedny naród musi sobie radzić nawet tym co ukradnie.
~xxx 4-06-2013 9:57
Pi*** biedaczki na quada mają hajs ale żeby dom dziecka okraść to jest szczyt
~ 4-06-2013 10:06
nie ma sumienia jakie czasy przyszły
~Stasio 4-06-2013 10:16
Jakos mnie to nie dziwi , Polacy juz robili rozne glupie rzeczy , kradli rozne trzeczy nawet napis z bramy wjazdowej do Auschwitz . Juz mi sie pisac nie chce . Zlodziejski narod , katolicki a okrada samych siebie . Wy nigdy nie bedziecie sie szanowac i nidgy was nikt nie bedzie szanowal . Czy to dom dziecka czy inne przybytki . Polak to Polak .
~Nemo 4-06-2013 10:26
Witam! Uważam, że jest to moment, aby władze miasta aktywnie włączyły się z doraźną pomocą finansową dla tej placówki i przeznaczyły kwotę niezbędną do zabezpieczenia studzienek (i terenu) - taki gest wobec dzieciaczków, które i tak są już poszkodowane przez dorosłych. A do tych, którzy ukradli - współczuję braku sumienia... no tak, sumienie mają ludzie, a Wy do nich się już chyba nie zaliczacie.
~JEŻ 4-06-2013 11:01
Problemu by nie było, gdyby administracyjnie nie akceptowano procederu skupu skradzionego "złomu" w placówkach skupu.
~Simplex 4-06-2013 11:02
Sprzedali na złom i kupili dwie butelki wódki. Takich będzie coraz więcej bo na zarobek na saksy nie wyjadą. Bezsilność policji, bezsilność państwa polskiego i likwidacja tegoż.
~Dura Lex 4-06-2013 11:13
Przejrzeć skupy złomu. Jak się znajdzie choć kawałek skradzionego elementu, zamknąć właściciela za współudział i paserkę. Na rozprawę należy obowiązkowo wezwać innych właścicieli skupów złomu z miasta i po sprawie. Następnym razem "złomiarze" sami zadenuncjują i zamkną złodzieja - "w swoim dobrze zrozumianym interesie"
~ 4-06-2013 11:45
do jerwakubana - te "łapy świszczypały filmowego" jak to napisałeś, to pomnik na grobie K. Kieślowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów...Ty oczywiście nie możesz znać jego twórczości - nie ten poziom intelektualny,ale epitety jakie wypisujesz o zmarłym człowieku, są najlepszym dowodem na to,że nie potrafisz uszanować nikogo,ani niczego...jesteś więc całkowicie podobny do tych popłuczyn gatunku ludzkiego,które okradają dzieci z domu dziecka...oni też nie mają żadnych zahamowań...
~Jan 4-06-2013 11:52
Dopóki skupy złomu będą przyjmowały studzienki, tak właśnie będzie. Złodzieje kradną studzienki nagminnie. Policja powinna wziąć się za skupy złomu.
~ 4-06-2013 12:05
Stasio, mnie to też nie dziwi. Polak to Polak,niemiec to niemiec,zyd to żyd, a Stasio to Stasio tylko ostatnio chiba pałka niekompletna , to widać ,słychać itd.
~K_asia1 4-06-2013 12:08
W Sobieszowie powstał nowy skup zlomu - i w dzielnicy natychmiast zaczęły ginąć różne elementy metalowe, w tym klapy studzienek. Wyeliminowanie tego złodziejstwa jest ba...lnie proste, wystarczą regularne kontrole policji w skupach + obowiązkowy monitoring miejsc gdzie odbywa się skup. Na koszt złomiarzy naturalnie.
~janecki 4-06-2013 12:35
a nasz rząd ma sumienie??/
~kkkkrraa 4-06-2013 14:19
Obcinać łapy !!!! Obce przyjechali ?? #ydy czy masony ??? W niedziele do kosciółka a wieczorem ukraścć coś ??? Co warta ta wasza wiara ?? Równo z górką !
~jangcy 4-06-2013 15:22
Oczywiscie ze zlodzieje powinni byc zlapani i surowo ukarani, ALE czemu dom nie jest ubezpieczony? A jakby wybuchl pozar? To chyba placowka panstwowa, wiec skoro nie ma kasy na ubezpiecznie to niech panstwo/miasto pokryje koszty naprawy. Jak mozna teraz obciazac dzieci....i tak im sie nie przelewa....
~oooo 4-06-2013 16:17
zamknąć skupy złomu, a nie podnosić ceny, bo inaczej to się nigdy nie zmieni. Zamiast skupu powinien być punkt przyjmowania złomu, za darmo . Wtedy tylko to co nie potrzebne tam trafi.
~hs 500 4-06-2013 16:32
Czepiacie sie rzadu,kryzysu ale to cchyba tak na wszelki wypadek jak sami pojdziecie krasc.To bedzie taka Wasza legitymacja dla takich dzialan.
~Iza 4-06-2013 16:46
Przecież z lektury różnych forów wyraźnie wynika, że zdaniem >50% Polaków bieda jest zupełnie wystarczającym usprawiedliwieniem kradzieży... a bieda często oznacza "brakuje mi na flaszkę". Widział ktoś złodzieja uprzejmie pytającego potencjalną ofiarę, czy aby kradzież nie spowoduje tragedii dla niej? Więc czemu się dziwicie??? Dzisiaj Dom Dziecka, jutro emeryt w aptece, pojutrze połowa wypłaty stażysty pracującego za 600 zł albo auto człowieka chodzącego o kulach... Ot, Polska.
~Franz 4-06-2013 17:36
zakazać skupu złomu od osób prywatnych, złom do kontenerów wystawionych w 3 miejscach ,odbiór tylko i wyłacznie przez miasto ,za pieniądze ze sprzedaży złomu do HUTY robić ścieżki zdrowia
~kkkktyu 4-06-2013 18:02
bedzie coraz gorzej zaczelo istniec prawo dzunglii kto silniejszy ten lepszy. ktos do takiej sytuacji doprowadzil brak pracy z ludzi robi zwierzeta
~Taki 4-06-2013 18:20
Złodziej pojedzie z tym do skupu złomu bo jak nie sprzeda to flaszki z tego nie utoczy no i mamy nazwisko, tym bardziej że zkupy są na to uczulone
~hallo 4-06-2013 19:19
co wy z tymi skupami złomu a akcyze biorą legalnie
~ 4-06-2013 20:11
Mysle ze zlodzieje maja i tak maja wiecej sumienia niz ksieza ped... lub panstwo pobierajace wysoki vat od artykolow dla dzieci.
~wr 4-06-2013 21:09
"RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY" GÓRA KRADŁA, KRADNIE A DÓŁ NA TO PATRZY?
~normalny 4-06-2013 23:19
Ale wy ludzie jesteście j...b....ci.Piszą o problemach domu dziecka,o patologicznych złodziejach,d...lach wręcz,a wy piepszycie o jakieś władzy rządzie i innych d...liznach.Jak macie tak piepszyć to w ogóle nie dawajcie komentarzy.jak chcecie coś zrobić to zaoferujcie realną pomoc Domowi dziecka,a nie rzygacie głupotami.
~ 5-06-2013 9:37
Stasio: popieram w calej rozciaglosci. A najsmieszniejsze jest to, ze sami o sobie mowia" Orzel moze, Polak potrafi" i inne tam takie bzdety. Co potrafi? Co??? krasc, chlac, klocic sie w parlamencie i puszczac to w kolko w tv. I najezdzac na innowiercow. Zydzi sa winni polskiemu nieszczesciu...taaaaa....Zydzi do spolki z Ruskimi i Niemcami albo jeszcze c...n do tego. A o sobie mowia takie bzdury, ze w pale sie nie miesci ("Polki najpiekniesze, polska kuchnia najsmaczniejsza, Polak-poliglota, wszystko potrafi" itp.). A to wszystko bzdury i wyssane z pijackiego palucha "prawdy". Sami siebie tak wspaniale postrzegaja i nikt inny wiecej. Polki sa ladne do 30-tki- Potem grube i bezzebne, polska kuchnia tlusta, a polscy robotnicy partacze.
~ 5-06-2013 11:37
A że Jadźka z 09:37 jest Polką z Marciszowa (obecnie salową w Niemcach) majacą już 43 wiosny widząc sie w lustrze codziennie wie co mówi: To zdecydowana prawda że "Polki sa ladne do 30-tki- Potem grube i bezzebne"
~Stasio 5-06-2013 11:41
do ~ 09.37 Dzieki , ja twoj wpis rowniez popieram . Polska i Polacy widziani z innego kraju wygladaja inaczej niz ci sami Polacy widziani z Polski . Najbardziej smieszy mnie , ze jest tyle pychy w Polakach a poza osmieszaniem sie nie daja naprawde wiele . Potrafia opluc kazda nacje a swoja szlachetna katolicka polska na piedestaly stawiac . A okazuje sie , ze to zlodziej na zlodzieju , idiota i nieuk .Tylko w Polsce w 1989 roku dykratora Jaruzelskiego zrobiono prezydentem a np. w Rumunii Causescu zawisl na szubienicy . Czy Polacy naprawde nie maja mozgow ? Juz niedlugo zaczna prowadzic sledztwo zabicia niejakiego Jesusa z Betlehem zadnego Nazareth , pewnie tez Tusk bedzie temu winny albo cojamniej Ruskie .No i Zydzi i uklad . Wszedzie na calym swiecie smieja sie z Polakow , ja tez .
CН.W.D.P. 5-06-2013 11:56
JAKO IŻ NIE JESTEM POLAKIEM, TOTEŻ WYPADA MI SIĘ PRZYCHYLIĆ DO GŁOSÓW PŁYNĄCYCH ZZA GRANIC KRAJU, W KTÓRYM ŻYĆ MI PRZYSZŁO...
~ 5-06-2013 12:48
Viki i Stasio dobrze prawia. Dla Polaka wszystko co " inne" czyt. niepolskie jest zle lub conajmniej dziwne zero otwartosci i tolerancji. Ale coz sie dziwic dziwny to kraj w ktorym po czterech latach od pierwszych wolnych wyborow znow wygrywaja komunisci a obecnie w sondazach prowadz PIS.
~q1w2e3r4t5y6 5-06-2013 16:12
Jak można okradać biednych?
~q1w2e3r4t5y6 5-06-2013 17:48
Napisałem więcej ale ktoś mi wykasował resztę mojego komentarza.
~dd 8-06-2013 8:39
Dom Dziecka powinien być ubezpieczony jak większość państwowych placówek
~hexe 10-06-2013 8:09
może jakiś cwańszy mieszkaniec Dąbrówki sam to zorganizował?? nie wiem w jakim wieku dzieci są w Dąbrówce, ale nie oszukujmy się kiedyś niestety często zdarzało się, że właśnie dzieci z domów dziecka ( w tym z Dąbrówki ) reperowały swój budżet drobnymi kradzieżami. Nie oskarżam tu teraz nikogo , bo wiem że złodzieje mogą pochodzić z różnych środowisk,, jednak artykuł wskazuje na to że ktoś dobrze znał teren. Może dyrekcja powinna na przyszłość zamontować jakąś kamerkę - to nie jest wielki koszt.
~YH 10-06-2013 11:05
Niemieckie studzienki przetrwały pewnie obydwie wojny, komunę, ale kapitalizmu nie wytrzymaly..
~gutek 13-06-2013 13:08
Ale jak pod...... ruskim rowery to w momet znalezli
~dino! 28-06-2013 12:02
Moze wychowawcy maczli paluszki? Oni potrafia stwarzac pozory wspanialych, opiekunczych......... Bylem takm u kolegi i widzialem jak to "naprawde" wyglada.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Nowy program "Moja woda"

Wakacje w Złotoryi

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2063
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%