MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Da zarobić swoim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2007, 9:51
Autor: ROB
Fot. Jelonka.com
Marek Obrębalski nierówno potraktował jeleniogórskie uczelnie.

Prezydent Jeleniej Góry zaprosił Akademię Ekonomiczną, w której sam pracuje, do współpracy przy dużym unijnym projekcie. – A co z Kolegium Karkonoskim? – denerwuje się Grażyna Malczuk, kanclerz tej uczelni.

– Prezydent promuje tylko Akademię Ekonomiczną, a nie pamięta o Kolegium Karkonoskim – jedynej typowo jeleniogórskiej uczelni – mówi Grażyna Malczuk.
Poszło o spory projekt, według którego 60 urzędników odbędzie studia podyplomowe a kolejnych 120 przejdzie kurs języka niemieckiego. Pieniądze na to zadanie daje Unia Europejska oraz miasto, łącznie jest to blisko pół miliona złotych (z tego dotacja unijna wynosi ponad 370 tysięcy zł). Partnerem miasta została Akademia Ekonomiczna.

Ta uczelnia będzie odpowiedzialna za organizację studiów podyplomowych. Co zrozumiałe, zarobią wykładowcy uczelni, placówka będzie mogła kupić też materiały dydaktyczne, które potem będą służyły studentom.

– Już nawet nie chodzi o pieniądze, ale o zwykłą przyzwoitość – mówi Grażyna Malczuk. – Przecież można było zaprosić do współpracy dwie uczelnie. Tym bardziej, że na Kolegium Karkonoskim jest kierunek filologii germańskiej. Mamy odpowiednią bazę oraz kadrę.

Jak twierdzi, prezydent nie zwracał się do Kolegium Karkonoskiego z propozycją współpracy. – O tym, kto został partnerem, dowiedziałam się na sesji, podczas głosowania zmian w budżecie – mówi Grażyna Malczuk.
Marek Obrębalski jest nie tylko pracownikiem AE, ale i członkiem konwentu naukowego Kolegium Karkonoskiego.

– Akademia Ekonomiczna to jedyna uczelnia stąd, która może poprowadzić studium podyplomowe zarządzania usługami publicznymi. Dlatego ją wybrałem – mówi Marek Obrębalski. – Co do kursu języka niemieckiego, sprawa jest otwarta i niewykluczone, że podejmiemy rozmowy z Kolegium.

Zaznaczył jednak, że Akademia Ekonomiczna dysponuje bardzo dobra kadrą nauczania języków obcych. – Ta uczelnia ma prawo przyznawania odpowiednich certyfikatów– mówi. – Wykładowcy zwracają uwagę na nauczanie języka praktycznego oraz ekonomicznego, przydatnego w kontaktach biznesowych. W przypadku urzędników, o to właśnie chodzi.

Grażyna Malczuk podkreśla, że Kolegium pod tym względem nie jest gorsze. – Kurs tak czy inaczej zakończy się egzaminem i dyplomem jego ukończenia – mówi.

Na sesji rady Marek Obrębalski deklarował, że na kurs niemieckiego najprawdopodobniej ogłosi konkurs. – Staniemy do niego, ale raczej nie będziemy najtańsi – mówi Grażyna Malczuk. Dlaczego? Taki kurs w Kolegium nadzorowaliby profesorowie uczelni. Trzeba im zapłacić. O wiele tańsze będą prywatne szkoły, w których często niemieckiego uczą... studenci Kolegium Karkonoskiego.

Projekt Transgraniczna Akademia Samorządowa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród urzędników jeleniogórskiego magistratu. Na naukę języka niemieckiego jest więcej chętnych niż miejsc. Kursanci będą mieli zajęcia 2 razy w tygodniu po 90 minut, poza godzinami pracy. Będą podzieleni na małe grupy, w zależności od stopnia zaawansowania.
Miasto Jelenia Góra realizuje ten projekt z niemieckim Bautzen. Delegacja z miasta była już na wyciecze w tym mieście. Pojadą także urzędnicy. Poznają zasady funkcjonowania niemieckiego urzędu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zlot Klasyków w Kowarach  

Dachowanie volvo w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~amstaf 12-10-2007 8:01
Prezydent ma rację. Jakby się czerwoni dorwali do kasy to by KK tylko dostało zlecenie. Jestem za zatrudnianiem sprawdzonych osób z AE a nie nie wiadomo kogo z KK.
~Tomek G. 12-10-2007 8:18
Brawo Panie Prezydencie!! Jak mozna cos takiego zrobic. Normalna faworyzacja AE, nie mam nic do tej uczelni, ale kurcze jest u nas Jeszcze KK i PWR :/ dlaczego narzucac uczelnie:/. Niech Pan sie zastanowi lepiej co robi bo to co teraz wyprawia jest zalosne
~urzędnik 12-10-2007 9:01
Jeżeli już uczyć się to na Akademii! Mnie nie interesuje szkoła prywatna czy jakieś KK! Nauka języka to nie budowa mostu! Tu nikt nie potrzebuje drogiego "nadzoru" profesorów! Wystarczy, że dobry wykładowca poprowadzi zajęcia. A najlepszych wykładowców w Jeleniej Górze ma właśnie AE. Sądzę, że sami zainteresowani nauką powinni mieć wpływ na wybór! A mając wybór między dobrą, sprawdzoną uczelnią a "obśmianym" KK nie będą mieli żadnych wątpliwości. Szkoda czasu na przetargi!
~akp 12-10-2007 9:03
a co to jest KK? przecież ta uczelnia nie ma kadry naukowej. świdczy o tym chocby to, że cały czas głos w imieniu szkoły zabiera kanclerz czyli inaczej dyrektor administracyjny. za działalność naukową odpowiada rektor, ale wypowiedzi tego nigdzie nie ma:(
~Do Tomka G. 12-10-2007 9:08
Sam jesteś żałosny, skoro na jednym poziomie ustawiasz AE i PWR i KK (?) Wybór AE to nie faworyzacja, to zwyczajny rozsądek! Gdyby Prezydent wybrał KK/PWR/inne–tego–typu ... to byłoby dopiero żałosne!
~kasia 12-10-2007 9:10
A co z Szkółką Menadżerską?
~Marcin 12-10-2007 9:13
Wydaje mi się jednak, że KK chyba nie poprowadziłoby studiów podyplomowych o kierunku zarządzanie usługami publicznymi, bo tam nie ma takiego kierunku (pchają się, a nie wiedzą do czego). A jak sam Pan prezydent powiedział, sprawa języka niemieckiego jest nadal otwarta, więc niewykluczone że KK zostanie wybrane. Więc nie ma się co buntować
~Uważam, że: 12-10-2007 9:14
O wyborze nauczyciela powinien decydować uczeń. Dlatego sami urzędnicy powinni w drodze głosowania wybrać nauczyciela (uczelnię)! Prezydent i Radni powinni uszanować wybór urzędników.
~xxx 12-10-2007 9:25
wie że jak się koryto skończy to wyląduje miękko w AE myśli perspektywistycznie
~Co wy wypisujecie 12-10-2007 10:10
Akademia Ek. jest żałosna. Te ich doktoraci poprzepisywane... Śmiech po prostu.
~życzliwy 12-10-2007 11:21
Najlepiej zaprosić stowarzyszenia pracujące dla miasta, np. Wspolne Miasto. Jest to obecnie anjbarzdiej kompetentna organizacja w mieście.
~do urzędnik 12-10-2007 11:28
Piszesz o najlepszych wykładowcach AE i "obśmianym" KK. Tylko właśnie podania o pracę tych "najlepszych wykładowców" trafiają do KK, ale kolegium ich nie chce. Więc co pozostaje – "obśmiać". A pamiętacie to "prawdziwa cnota krytyki się nie boi"
~żak 12-10-2007 12:21
KK ma podpisane umowy z DSWE we Wrocławiu jest obecnie dobrze postrzegane ponieważ wykładają tam pracownicy z tytułem doktora. DSWE to prywatna uczelnia i przeszła niezłe sito zanim przyznali jej prawo prowadzenia przewodów doktorskich. Ciekawy jestem jak by to wytrzymała AE
~Iza 12-10-2007 12:43
Z językiem to zależy, czego ci urzędnicy mają się nauczyć.Jeśli mają tworzyć zdania typu "Proponowana wystawa ma prezentować dorobek artystyczny twórców związanych z ..." to lepiej zrobi to KK. Jeśli natomiast chodzi o "podział środków budżetowych w ujęciu wieloletnim", to tylko AE!
~Karol 12-10-2007 16:09
nie zaesr... się.. KK jak wszystkie PWSZ otrzymywały od Państwa ogromne dotacje i wtedy AE nie płakała. Pani G.M. za wszelką cenę chce się poczuć ważna. Jakość nauczania na PWSZ jest ... każdy wie jaka. Dość przykład pewnej pani doktor co kandydowała w ostatnich samorządowych. Jej piękne lapsusy językowe są chyba nawet jeszcze dostępne w sieci.;
~Karol 12-10-2007 16:18
do Żak > DSWE to prywatna uczelnia i przeszła niezłe sito > zanim przyznali jej prawo prowadzenia przewodów > doktorskich. Ciekawy jestem jak by to wytrzymała AE he kolo AE co pewien okres (chyb co 3 lata) poddawana jest takim a nawet bardziej profesjonalnym "testom" przez organ centralny. Uprawnienia doktorskie ma już od ładnych kilku lat. W tej chwili formalnością jest przyznanie jej PEŁNYCH praw akademickich. Jeśli nie wiesz co to jest, to informuję, że to uprawnienia m.in. do przeprowadzania procesów habilitacyjnych. Poza tym po ostatnim centralnym audycie nauczania wydział jeleniogórski wypadł nawet lepiej niż wydziały wrocławskie. Co Ty na to?
~zainteresowany 12-10-2007 16:54
jak rozumiem AE uczy tylko i wylącznie języka pod kątem przydatności kierunkowej (ekonomiczno–urzędniczej) natomoast KK zwyczajnie użytkowo....więc ja wybieram KK. Mając podstawy ogólne, łatwo przyswoje fachową nomenklaturę.
~Krystyna 12-10-2007 17:13
Panie Prazydencie ,jakby na to nie patrzeć,uprawia pan prywate.Pewnie zdaje pan sobie sprawę,że załatwiając tak intratny kontrakt SWOJEJ AE,nie postąpił pan uczciwie.Będziemy o tym pamiętać.
~mIESZKANIEC 12-10-2007 17:56
Ten nasz prezydent........!!!!!!!!::::::::::?????Kiedy to się wreszcie skończy?
~absolwentka 12-10-2007 18:17
na AE nie nauczyłam się posługiwac językiem obcym ktory musiałam zaliczać i zdawać.
~Iżiko 12-10-2007 18:25
Nad czym tu dyskutować?! że Malczukowa się stawia? no przecież zawsze gdzieś się wpycha! Jeżeli urzędnicy mają się doskonalić – no to przecież nie w takich tworach jak kolegium! W Jeleniej tylko AE! albo zupełnie prywatna firma.
~Wyborca 12-10-2007 19:52
Niech pan Obrębalski zajmie się inwestorami o których mówił w kampani wyborczej że stoją na granicy miasta tylko trzeba ich wpuścić, a nie tymi drobnymi sprawami za co odpowiadają Naczelnicy.Kłamczuszku..............?
~Do Karol z 16.09 14-10-2007 17:49
Prosze o przykłady, przykłady, przykłady..... A najlepirj to podaj stronę do lapsusów "pewnej pani doktor co kandydowała w ostatnich samorządowych".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Parking na... przejściu

Odpust na Śnieżce

Wkrótce karkonoski

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
565
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%