MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Czytelnik zgłasza problem, sąd odpowiada

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 maja 2015, 8:09
Aktualizacja: Środa, 27 maja 2015, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Od niedawna wydział ksiąg wieczystych w budynku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, znajdujący się przy ul. Bankowej, został przeniesiony na I piętro. Czytelnik poinformował nas o barierach architektonicznych dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, jakie wynikły w związku z tą decyzją.

- Kto był w tym budynku, to wie jak niebezpieczne schody prowadzą na pierwsze piętro. Nie wiem, dlaczego zdecydowano się przenieść sekretariat na pierwsze piętro. Do Ksiąg Wieczystych przychodzą często ludzie starsi. Wejście po tych schodach naprawdę może być kłopotliwe. Kolejnym utrudnieniem, gdy się pokona już schody prowadzące na pierwsze piętro, jest niebezpieczne wejście do sekretariatu z kolejnymi schodkami. Czy osoby decydujące o przenosinach nie zastanowiły się że może to być dużym utrudnieniem dla ludzi starszych, a dla niepełnosprawnych bariera nie do pokonania? - pyta Czytelnik.

W odpowiedzi Sąd informuje:
W związku z ukończeniem budowy Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze przy ul. Mickiewicza 21, cztery wydziały i trzy oddziały zostały przeniesione do nowej siedziby Sądu, za wyjątkiem Wydziału V Gospodarczego i VI Ksiąg Wieczystych, które pozostały w budynku przy ul. Bankowej 18.

Informuję również, że Wydział VI Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze w związku z powyższą reorganizacją i wynikającą koniecznością zaadoptowania całego parteru budynku na archiwa Ksiąg Wieczystych, został przeniesiony do pomieszczeń znajdujących się na I piętrze budynku przy ul. Bankowej 18. Powyższe zostało podyktowane faktem, iż Sąd zgodnie z art. 36.1 pkt 1 i 2 Ustawy o Księgach Wieczystych i Hipotece z dnia 06 lipca 1982 roku (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 707) jest zobligowany do wieczystego przechowywania wszystkich akt wieczystych, a stale powiększająca się ich ilość powoduje, że nie mieszczą się one w obecnych archiwach sądowych – tłumaczy dyrektor Sądu Rejonowego Katarzyna Michalska-Bochynek.

Biorąc pod uwagę zgłoszone zastrzeżenia interesantów do poruszanego wyżej problemu informuję, że osoby mające trudności z wejściem na I piętro z powodu istotnych ograniczeń ruchowych, mogą poprosić pracownika Ochrony pełniącego służbę na parterze Sądu, aby pracownik właściwego sekretariatu wydziału (Ksiąg Wieczystych lub Gospodarczego) zszedł na parter budynku. W każdym takim przypadku pracownicy sądowi uwzględniają taką okoliczność i obsługują petentów w holu na parterze Sądu. Wyżej wymienioną informację o sposobie obsługiwania interesantów z istotnymi ograniczeniami ruchowymi umieścimy również w widocznym miejscu na parterze Sądu – informuje K. Michalska-Bochynek.

Zaznaczam również, iż budynek w najbliższych latach będzie remontowany, a jego celem będzie przede wszystkim dostosowanie go do obecnej funkcji i ograniczenie występujących barier architektonicznych – dodaje dyrektor Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Katarzyna 26-05-2015 8:53
A może od razu obsługiwać "petentów" na ulicy zamiast w holu - po co mają zawracać głowę paniom w sekretariacie i deptać tak wspaniały budynek. Archiwa na parter, "petenci" na strych albo do piwnicy. To świadczy o stosunku do ludzi dla których ten sąd istnieje.
~ 26-05-2015 9:47
a jakby malo tego bylo to kasy sadu sa w Sadzie przy Mickiewicza i tam trzeba sie udac zeby oplacic usluge w wydziale ksią wieczystych - malo kto o tym wie i traci czas i nerwy- mniejsza gdy chodzi o sprawnego ale osoba niepelnosprawna traci nie tylko czas ale i zdrowie- nic tylko powiedziec k...a mac
~formuła1 26-05-2015 9:52
Wytłumaczyła się pani, wszyscy wiemy jak ważny był powód. Kazali. Niczego to nie zmienia, nadal są schody. Dla sądu jest ok. jak kazali tak zrobili. Tylko czemu te, które muszą zejść są takie niemiłe i pyskate?
~ 26-05-2015 11:20
8,53, 9.47, 9.52 - nic ująć a może wiele jeszcze dodac, do 9.47 - końcówkę wypowiedzi by można poszerzyć i to wszystkimi , znanymi konkretnymi zwrotami a nawet utworzyć na tą okoliczność i upowszechnić... nowe. A Sądowi proponuję usprawnienia w pracy - wystawić przed budynek stolik,krzesełko i niech paniusia jakaś siedzi, czy skwar 35 stopni C, czy -25. A archiwa niech godnie spoczywają w piwnicy, strychu i na całym piętrze . w sekretariacie i gabinetach naczalstwa tyż.
~jelinek 26-05-2015 12:36
Może zmienić lokalizację tej instytucji, w mieście stoją budynki niezagospodarowane m.in. w Cieplicach przy ul. Wolności po warsztatach szkolnych.
~ 26-05-2015 13:03
I to jest podejście do ludzkich problemów tej cholernej PO a jakież madre wytłumaczenia??? jakaz troska własnie o ludzi!! Ci co głosowali bez myslnie na KOMorowskiego i PO powinni za to odpowiedzieć bo to ich wina ze głosują na takie dno .Niestety mecza się z tym potem wszyscy.
~@ 26-05-2015 13:16
Cytat ze znanego dowcipu: "...tu nie ma żadnej sprawiedliwości - tu jest sąd!" Ale co do tego ma PO? Tu nie ma żadnej logiki, tu jest...głupota.
~danuta glinda 26-05-2015 13:41
Nie narzekac na te Panie z sekratariatu im sie tez takie rozwiazanie nie podoba ,latac gora dol z dokumentacja jesli na gorze czekaja w kolejce i tez krzycza.Ten kto jest odpowiedzialny za inwestycje w Jeleniej Gorze, wszystko slabo przemyslane do kitu albo jak to mowia do bani.Widzialam jak sa skladowane teczki z dokumentami sadowymi na Mickiewicza ,kto to wymysla kto zatwierdza to trzeba na drabine przekladac kilogramy i jak znajdziesz to z drabiny o ile nie spadniesz . To nie podobne do smiechu to nie smiechu warte. A moze "ci"odpowiedzialni obojetnie Pis czy PO lubia sie po prostu bawic. :-((((((
~poGROMCA 26-05-2015 14:48
tradycyjnie niekompetentne osoby na stanowiskach jak zwykle PO znajomości układy koneksje to sąd właśnie pseudo niezawisły pani dyrektor ???
~olo 26-05-2015 14:56
A moze tak bylibyscie laskawi załatwiac sprawę u petenta w domu np. leżącego, czy niepelnosprawnego.
~ 26-05-2015 16:11
i tak powstał najbardziej luksusowy magazyn archiwaliów - w dawnym banku był bardzo drogi sufit podwieszany, ściany i posadzki też nie były byle jakie. Stanowiska kasowe też były. Krótko po remoncie przejął to sąd ..... podobnie powinni zrobić w tym nowo otwartym- tam też będą luksusowe magazyny....
~onjg 26-05-2015 18:05
Z tego co mi wiadomo to archiwum powinno być umieszczane na wyższych poziomach z uwagi na zalanie czy podobne tam, czyż nie tak mówią przepisy????
~ewa wolności pic 27-05-2015 6:25
Należy się włodarzom ocena" szóstka z plusem." za darmowe porady prawne na 3 piętrze w Samorządowym Kolegium Odwoławczym które to prowadzić ma niesympatyczny Drozdowski. TAM RÓWNIEŻ NIE MA WINDY.WNIOSEK- STARY, chory czyli nie w pełni sprawny nie jest mile widziany w urzędach.to jest walka PO paprańców na złość Pisowi kosztem najsłabszych. Głupota jeleniogórskiej władzy osiągnęła szczyty Nepalu .W jesiennych wyborach zrobią jeleniogórzanie trzęsienie waszym portkom za taką grandę.Wk...iać obywatela to najprzedniejszy kierunek szkolnictwa wyższego tylko tu i teraz .Sanatoriusze i turyści tylko tu Waszym organizmom zwiększymy poziom ADRENALINY BEZ CZEKOLADKI.POMYSŁÓW MAMY BEZ LIKU PRZEJĘLIŚMY OD naszych ukraińskich dziadów UPA.300 sposobów tortur to dopiero wdrażamy.Tak nam dopomóż L
~jeronimo 27-05-2015 7:06
Znowu remont??? W tym sadzie remont byl 2 lata temu...
~Abc 27-05-2015 17:40
Rzeczywiście te schody nie należą do najbezpieczniejszych. Szkoda, że osoby podejmujące takie decyzje nie zawsze do końca je przemyślą. Może gdyby brały pod uwagę opinie innych osób byłoby inaczej. Ale czego oczekiwać od nieomylnych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Czyżby Andrzej Duda?

Magistrat do remontu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
503
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%