MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Czytelnik: Tak wygląda kolej w Kowarach. Podobnie jest w wielu miejscowościach

Wiadomości: Region
Sobota, 18 sierpnia 2012, 8:03
Aktualizacja: Niedziela, 19 sierpnia 2012, 7:41
Autor: red
Fot. Czytelnik
– Chciałbym poruszyć temat zaniedbywania kolei w byłym województwie jeleniogórskim (tak jest w całym kraju). Szybkie połączenia z Wrocławiem i innymi dużymi miastami mogłyby być olbrzymią szansą dla mieszkańców a także przyciągnąć turystów z innych rejonów Polski, tymczasem likwiduje się kolejne połączenia. Zadbane niegdyś stacjei popadają w ruinę lub pełnią inne funkcje, a tory zarastają – napisał do nas Czytelnik.

Przysłał na dowód zdjęcia z Kowar. Podał też przykład Karpacza, gdzie w budynku dawnego dworca urządzono muzeum. - Podczas, gdy w wielu krajach pociągi osiągają prędkości grubo ponad 300 km/h (Shinkansen lub TGV) nasz kraj w tej kwestii jest jednym z najbardziej zacofanych w Europie - podkreślał Czytelnik. - Dlaczego rządzący chcą zniszczyć kolej? - pytał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Z Leszkiem na Śnieżkę

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~sabotage 18-08-2012 8:30
dawno dawno temu Stalin obmyślił plan "żądło". ten plan był stosowany z różnym skutkiem i jest stosowany nadal. najlepszym chyba przykładem jest zmiana ustroju w naszym kraju. Czerwoni, widząc co się dzieje nie mogli już nic zrobić. Nic, poza zbudowaniem struktur opozycyjnych ze swoich ludzi. I tak to działa do dzisiaj, dlatego sytuacja w kraju jest sabotowana na każdym kroku. Zamiast umożliwić ludziom komunikację, dąży się do jej osłabienia. Komunikacja jest jednym z podstawowych warunków rozwoju, a rozwinięty naród jest mniej podatny na kontrolę. Telewizja: obejrzyj którekolwiek wiadomości. Zwróć uwagę jak stronniczo zachowują się dziennikarze. Oczywiście buduje się co nieco tu i tam, cos się musi dziać zeby można było mówić że rozwój, że Polska w budowie.
SolAngelica 18-08-2012 8:37
Bo niestety w PL tak jest. Po co zrobić drogę raz a porządnie, jeśli można (teoretycznie) tanim kosztem- 2 razy w roku załatać po parę dziur. Tylko czy takie robienie kawałkami nie wychodzi drożej? Tak samo powyższy przykład. Jelenia mogłaby naprawdę zarabiać na turystyce. Odnowić perony, dworce, przystosować do odpowiednich standardów i o nie dbać. Ale po co. Z zabytkami było identycznie. Zaniedbane, porzucone. A teraz? Ilu z nas napawa dumą Łomnica, Karpniki, Staniszów itd? Tak samo z odwiecznym problemem z odchodami psów. Sama mam 2, mieszkam na wiosce, ale jestem za podatkiem. I karaniem właścicieli psów puszczanych luzem i nie sprzątających po nich. Byłyby 2 korzyści: czysto i pieniądze można by było przekazać na schronisko. Ale trzeba być konsekwentnym. Ale po co...
~sabotage 18-08-2012 8:37
A co się tyczy kolei, to jej upadek był już dawno zaplanowany. Przecież nie było tak, że ludzie stali na dworcu i się dowiedzieli o likwidacji. To nie stało się nagle. Najpierw Utrudnia się komunikację kolejową przez brak remontów i ograniczanie prędkości. Niezgrane i o niewłaściwych godzinach połączenia. Następnie zakup starych samochodów z zachodu staje się bezproblemowy. Mimo, że drogi są kiepskie większość z nas przesiada się do samochodu. Tankujemy paliwo a państwo zaciera ręce - to jest zarobek, akcyza! Pociągi nie były tak opłacalne! A ponieważ paliwo jest jednym z niewielu towarów na który popyt rośnie mimo zwiększania ceny, litr szybko z 3 zł wskoczył na 6. A teraz, gdy tory zarosły, budynki stacyjne się walą nie pozostaje nic innego jak zatankować i jechać swoim.
~17sqandal 18-08-2012 8:41
PKP powinna być jedna firma tak jak było za komuny > rząd powinien miec < oko > na trasport kolejowy a tu co? , powstają spółki przewozowe jakieś prywatne przewozniki , jakieś zamiary sprzedania ( nawet Niemcom ) lini kolejowych , pomalu staniemy się nie tylko < czwartym światem > ale i zniewolonym narodem. Jeżeli nie zmieni się sposób rządzenia krajem , będzie bardzo a to bardzo zle . Bieda i syf to będzie na forderach swiatowych o ....... reszte można sobie dopowiedzieć
~sabotage 18-08-2012 8:47
A co się tyczy kolei, to jej upadek był już dawno zaplanowany. Przecież nie było tak, że ludzie stali na dworcu i się dowiedzieli o likwidacji. To nie stało się nagle. Najpierw Utrudnia się komunikację kolejową przez brak remontów i ograniczanie prędkości. Niezgrane i o niewłaściwych godzinach połączenia. Następnie zakup starych samochodów z zachodu staje się bezproblemowy. Mimo, że drogi są kiepskie większość z nas przesiada się do samochodu. Tankujemy paliwo a państwo zaciera ręce - to jest zarobek, akcyza! Pociągi nie były tak opłacalne! A ponieważ paliwo jest jednym z niewielu towarów na który popyt rośnie mimo zwiększania ceny, litr szybko z 3 zł wskoczył na 6. A teraz, gdy tory zarosły, budynki stacyjne się walą nie pozostaje nic innego jak zatankować i jechać swoim.
~sumienie 18-08-2012 9:34
PO co się POdniecać? Za 10 lat cały kraj POd rządami peło tak będzie wyglądać!POnoć eutanazja jest zakazana indywidualna a zbiorowa narodu to TAK.
~opuszczone 18-08-2012 10:07
Takich miejsc jest wiele a celwiskoza, niezłe miejsce do nakręcenia filmu o upadku Rzeczypospolitej dzięki PO, polecam stronkę opuszczone .net
~*chipo 18-08-2012 10:28
kolej w Europie wszedzie jest dotowana przez panstwo, powody dotacji sa rozne, od wzgledow ekologicznych po wzgledy spoleczne. niestety panstwo polskie jest biedne i nie ma srodkow na doplacanie do kolei. a na dodatek, czasy kryzysu poglebily ten niekorzystny dla kolei stan. cudow wiec nie bedzie.
~okoloko 18-08-2012 10:47
...bo biedota jest siostrą głupoty...ale sami sobie jestesmy winni wiec nie wylewajcie żalów na rządzacych bo oni nie maja zielonego pojęcia o wiekszosci spraw ktorym sie zajmuj... a następnym razem choc to panstwo dupodemokracji dokunujcie mądrzejszych wyborów....
~ 18-08-2012 11:00
W całej historii naszego kraju dla własnej prywaty gotowi jesteśmy zniszczyć cały kraj żeby nazywano nas patriotami i stawiano nam pomniki .Robione są inscenizacje powstań , bitew i innego warcholstwa . Może by ktoś zrobił inscenizację odbudowy właśnie małych stacyjek czy posprzątania terenu wokół torowisk . Chwała budowniczym a nie niszczycielom .
~lor 18-08-2012 11:27
naród leniwy, rządzący niekompetentni, media stronnicze...nic tylko wyjechac tam, gdzie z Twoich podatków zrobią pożytek, a nie przekręt!
~hytyhy 18-08-2012 11:58
Co do ostatniego zdania w artykule Powinno brzmiec Polska jest najbardziej zacofanym krajem na swiecie we wszystkich dziedzinach.
~Dagmarka 18-08-2012 11:58
a mnie dziwi że ten stan rzeczy wogóle nie rusza ekologów przecież kolej mogłaby zastą pić kopcące autobusi i samochody no przecież każdy by wolał na 2 - gi koniec Polski dojechać w parę godzin i nie martwić się o parking na miejscu zamiast jechać swym samochodzem całą noc lub dzień korki po drodze płatne autostrady dziurawe drogi drogie paliwo
~sabotage 18-08-2012 13:11
To nie jest wina PO, PiSu, SLD, PSLu LPRu ani zadnej partii. Zmieniają się tylko nazwy i twarze, żeby ludzie żyli nadzieją na zmiany, a proceder trwa dalej. To jak dobry glina i zły glina, jeden bije, drugi głaszcze a obaj dążą do tego samego.
CН.W.D.P. 18-08-2012 13:48
sabotage, TY POWAŻNIE MÓWISZ, CZY TYLKO JAJA SOBIE Z POWAŻNYCH RZECZY ROBISZ??
~turystka 18-08-2012 13:53
Z tym dworcem kolejowym w Karpaczu to wcale nie jest tak pięknie. Owszem fasada i zagospodarowanie obiektu to i owszem, ale 3 metry od odrestaurowanego budynku nie zrobioono nic. Widać że podczas prac ktoś zostawił plastikowy worek z cementem i do dnia dzisiejszego tak leży. Ta część, która dawniej była peronem w ogóle nie jest zrobiona. Stare betonowe płyty nie dodają uroku. Za obiektem tuż na zboczu kupa śmieci. To wszystko widać dopiero jak cały budek obejdzie się w koło. A poza tym to taka refleksja. MZK tak ograniczyła przejazdy autobusów w niedzielę i święta że ta naszą całą turystykę to o kant stołu potłóc.
~grin pis 18-08-2012 14:14
gdzie te tramwaje panie zawilec
~agnieszka000 18-08-2012 16:18
dzisiaj i innych krajach oraz u nas w czasach komuny jakoś to nie stanowiło żadnego problemu no ale trzeba być takim urzędniczym osłem jak ty żeby się tego nie domyślić i jeszcze innych od osłów wyzywać (udowodniłeś że was za znajomości a nie zdolności zatrudniają) a po za tym urzędasie jeden boisz się że jakby trochę pieniędzy poszło na kolej to twoja ogromna wypłata mogłaby nie wzrosnąć ??
~agnieszka000 18-08-2012 16:19
do 15:37 | ~słów brak | to było
~garoo 18-08-2012 16:56
Temat odgrzewany jak kotlet. Koleji na zadupiastych liniach nic i nikt nie odratuje. Po za tym jest to już nie opłacalne ponieważ aby przywrócic ruch na tych szlakach trzeba odbudowywac szlak od podstaw.
~Tak już jest 18-08-2012 17:18
Lubię kolej, ale nie jestem za jej ratowaniem w naszym regionie. Nic z tego nie będzie. Uruchomienie sensownych składów jest prawie nie realne do tego trzeba od podstaw wyremontować 90% tras. I to wszystko nie da żadnych gwarancji, ze będziemy z tego korzystać. Wystarczy popatrzeć choćby na cyklobusy. Wszyscy krzyczą że chcą, ale nikt nie ma zamiaru w nie wsiadać. To samo komunikacja miejska czy podmiejska. każdy chce ale woli jeździć własnym autem, z resztą ja też, bo teraz czas jest bardzo ważny. Dlatego wolałbym żeby pieniądze te przeszły w budowę porządnych dróg, to skutecznie poprawi komunikację, bo te pociągi widmo do Szklarskiej czy Lwówka to jest dopiero porażka i studnia bez dna, do tego z zerowym zainteresowaniem mieszkańców miejscowości do których dojeżdżają
~czytelnik15 18-08-2012 17:46
no to jest szykowane pod SKMki - spokojnie mieliśmy obiecane że będą tyle że nie pan Prezydent J.G. nie powiedział kiedy może w przyszłym wieku.
~czy nie ma 18-08-2012 18:05
Zarówno Górecki jak Zawiła powinni sami odejść,albo ludzie zróbcie referendum i podziękujcie tym Panom rozrywkowym,którzy Was tumanią i ogłupjają.
~ 18-08-2012 18:32
Kasy dworcowe pozamykać! Dróżników przy przejazdach pozwalniać! ...A tak w ogóle, najlepiej rozpier.... wszystko, wszystko rozpieprzyć!!!...Nie tylko całą kolej!!!...Wszystko!!!... BO TO SIĘ OPŁACA, BO TAK JEST EKONOMICZNIE!!!...I Ch... z ludźmi którzy dla marnej emerytury pracując nie tylko w PKP poświęcili całe, lub niemal całe swoje życie!!! Ważne, że takie grupy jak Amber Gold mają się dziś w Polsce świetnie
~romek 18-08-2012 18:40
Na otarcie łez -http://www.youtube.com/watch?v=iOQiu5_XQxU
~ 18-08-2012 19:16
Dla czego kiedyś dworce kolejowe tętniły życiem?(kasy biletowe, kioski, bary...etc. Dla czego kiedyś, na każdej małej stacyjce była kasa gdzie można było kupić bilet, a jeśli ktoś nie zdąży biletu kupić, mógł go nabyć za dopłatą u konduktora.Dla czego kiedyś wszystko było k....a normalne!!! A Dzisiaj...stacje rozwalone, dworce pozamieniane w galerie lub kluby typu wszelakiego, a konduktorzy? Konduktorzy w swojej pracy muszą być do tego stopnia "ELASTYCZNI" że mają obowiązek podejść do każdego pasażera, aby sprzedać bilet, następnie sprawdzić resztę pasażerów czy nie jadą bez biletu i jeszcze zawiadywać pociągiem bo zawiadowców na większości stacji też już nie ma!!! Czy to jest k....a zdrowe?
~Ryś z Klanu 18-08-2012 20:27
Do 20:17 Koleś czas na turnus w Czarnym Borze!
~zabobrzanin 18-08-2012 20:38
Ten Czytelnik z artykułu, chyba nagle obudził się z jakiegoś snu, a musiał zasnąć, jak jeszcze była komuna. A tak na poważnie, osobiście wolę swój samochód, niż komunikację publiczną, w tym wypadku kolejową i tak pewnie zresztą uważa wielu innych mieszkańców regionu. Po 89 roku, nastąpił lawinowy wzrost ilości samochodów, które po prostu wyparło kolej. Dwa, skończyło się dotowanie Państwa na wielką skalę, trzy prawo wolnorynkowe dokończyło dzieła - rozdmuchany moloch, z wieloma niepotrzebnymi, tak naprawdę pracownikami, musiał w końcu upaść. I jeszcze ten dziwny podział PKP na kilkaset spółek, które do cna okradły majątek firmy. A wystarczyło zrestrukturyzować, zwalniając niepotrzebnych pracowników. Wtedy, przy niewielkiej pomocy państwa, można byłoby zachować większość....
~jelgór 18-08-2012 20:38
kolumb sie znalazł, a że dworzec nieczynny od 1984 r. to pewnie nie wie, marzy mu się dworzec bez pociągów, a może i pociągi z powietzrem - niech sobie kupi i założy prywatną linię na swój rachunek a nie chodzi z aparatem i ględzi...
~zabobrzanin 18-08-2012 20:43
zlikwidowanych z czasem linii, albo w drugim wariancie - na wzór szwajcarski - linie regionalne sprzedać w części wiarygodnym przewoźnikom, np. z krajów zachodnich. Na pewno byłyby lepiej zarządzane, niż dzisiaj przez jakieś dziwne spółki pochodne z dawnej PKP.
~słów brak 18-08-2012 21:09
Siedzi taki jeden z drugim ćwok, wypisuje androny, a potem pilnie kasuje krytykę swojej głupoty. Brawo Szmacionka. Tak trzymać.
~roko 18-08-2012 21:12
prześwietlić kolejarza z rybnicy co parę domów z biednej kolei wybudował,a zobaczycie gdzie pieniądze na kolej, chłopcy z PZPR dobrze się trzymają
~do przec kol 18-08-2012 21:43
prąd jest o wiele tańszy niż paliwo po drugie korki uliczne pociągów nie dotyczą a na olbrzymie odległości pociąg może być o wiele szybszą tańszą alternatywą więc wy######ć je####ne urzędasy co wam się marzy topienie naszych podatków na ciągle psujący się asfalt i zaprzyjaźnione firmy z siedlęcina
~sabotage ten jedny 18-08-2012 21:58
poważnie CН.W.D.P. === ktos uniemozliwil poslugiwanie sie moim nickiem k*a
CН.W.D.P. 18-08-2012 22:29
BIEDNY SABOTAŻYSTO, sabotage KTOŚ CI ZROBIŁ?? HEHE... WIEM KTO!! WIDZISZ, TRZEBA BYŁO SOBIE ZAREJESTROWAĆ TEN NICK. MNIE NIKT NIE MOŻE POZBAWIĆ POSŁUGIWANIA SIĘ MOIM. :-)
CН.W.D.P. 18-08-2012 22:33
POMOGĘ CI, JEŚLI BĘDZIESZ GRZECZNY. NA MAIL WYŚLIJ WNIOSEK, ŻYCIORYS, TRZY ZDJĘCIA...
~Kolejarz777 18-08-2012 22:49
BRAWA dla niektórych komentujących za prawdę w opisywaniu. Niestety w biurokracji kolejowej działa system pod komunizmu czyli jest ten sam człowiek który rządził w komunie a w demokracji działa pod inną partią robiąc teraz niezły przewał z korupcją dla przykładu podam te setki spółek na kolei gdzie żaden kolejarz ze względu na burdel na kolei nie jest wstanie się doliczyć,, i które to te spółki zostały stworzone tylko po to by PRAĆ BRUDNE PIENIĄDZE!!! Niestety my szare ludziska obudzimy się w nocniku gdy się okaże że nawet główne linie kompletne się nie nadają do szybkiej jazdy a większość taboru pochodzi przed 30 lat i więcej a te nowe to pójdą na złom bo były i są kupowane za psie pieniądze. Tych ludzi bym wysłał do kamieniołomu i więzienia za to że nas okradają...
~Rico 18-08-2012 23:00
Wszystko powinno chulać jak w Szwajcarii.Kolej to jest przyszłość całego naszego turystycznego regionu i tylko w turystyce możemy pokładać nasze nadzieje .Na przemysł nie ma co liczyć.Dzisiaj widziałem jak do gospodarstwa agroturystycznego w jednej wsi przyjechali niemieccy turyści w ilości 6 osób i ciągnęli walizki ulicą całą grupą.Dlaczego nie przyjechali samochodami ????????
~romek 18-08-2012 23:26
Kto otworzył link? Aż się łezka w oku kręci co się stało przez ten okres czasu ...
~kot? 19-08-2012 0:59
Napisał 18-08-2012 11:58 | ~hytyhy | Co do ostatniego zdania w artykule Powinno brzmiec Polska jest najbardziej zacofanym krajem na swiecie we wszystkich dziedzinach. +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Jaki zacofany ? Kto ma najwięcej kościołów ? A kto ma najwięcej zapracowanych księdzów ? Gdzie jest najwięcej wierzących w gusła ? I gdzie tu zacofanie ?
CH.VV.D.P. 19-08-2012 8:34
DLA MNIE ŻADNA STRATA HEHE :-)
CН.W.D.P. 19-08-2012 8:50
:-) DOKŁADNIE!! DOKŁADNIE!! BO JA MAM POCIĄG DO INNYCH RZECZY.
CН.W.D.P. 19-08-2012 16:44
*Piękny Roman* SZALEJE...
~ 19-08-2012 17:58
A taką piękną linię kolejową z Jeleniej Góry do Marciszowa przez Kowary, Ogorzelec, Leszczyniec, Kamienną Górę doprowadzono do ruiny. Linia widokowa zarówno w zimie jak i w lecie. Chwała idiotom.
~Ogorzelec 25-08-2012 0:02
Na poniższym filmie można zobaczyć, jak wygląda obecny stan tunelu kolejowego na trasie Ogorzelec - Kowary. LINK: http://www.ogorzelec.com/2012/07/21/przejscie-pod-przelecza-kowarska/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Tak nie parkujemy

Co z szubienicą?

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Przebudowa w centrum

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%