MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Czytelnik: Oddychamy toksynami

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 stycznia 2016, 7:51
Aktualizacja: Środa, 20 stycznia 2016, 12:50
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Czytelnika
– Najwyższy czas, aby zwrócić uwagę na katastrofalny stan jakości powietrza w Jeleniej Górze – pisze Grzegorz z Zabobrza. – W mediach ogólnopolskich często słyszymy informacje o tym, jak źle pod tym względem jest w Krakowie. Tymczasem Jelenia Góra może się „pochwalić" jeszcze większym zanieczyszczeniem powietrza niż Kraków! – dodaje jeleniogórzanin. Prezydent Jeleniej Góry przekonuje, że Miasto podjęło szereg działań, by zmienić tę sytuację, ale jest to proces długotrwały.

- Kiedy wybrałem się na wieczorny spacer (9.01) po Jeleniej Górze w okolicach Jubilata na
Zabobrzu, zastanawiałem się, czy to co widzę, to mgła czy dym – pisze nasz Czytelnik. - Nos nie
pozostawiał złudzeń. Przenikliwy smród spalenizny spowodował, że zawróciłem do domu – dodaje pan Grzegorz.

Po powrocie jeleniogórzanin wszedł na stronę www.aqicn.org, gdzie można sprawdzić stan powietrza analizowany w czasie rzeczywistym w automatycznych stacjach pomiarowych (wyniki pomiarów aktualizowane są co godzinę).

- To co zobaczyłem, było szokujące – mówi Czytelnik. - Jednym słowem, dwadzieścia kilka lat temu zamknięto Celwiskozę, a dzisiaj wygląda na to, że oddychamy w naszej kotlinie (przynajmniej zimowymi wieczorami) takim samym toksycznym wyziewem, jak w latach 80-tych. Dorośli paląc w piecach wszystko co się pali (robią to także moi sąsiedzi, ja ogrzewam dom gazem) robią piekło swoim dzieciom, bo to one zapłacą w przyszłości cenę w postaci alergii, astmy i rożnych chorób płuc, włączając w to nowotwory – dodaje pan Grzegorz.

Prezydent Marcin Zawiła wielokrotnie odnosił się do tego problemu. Podjęte przez Miasto działania w tym zakresie szeroko omawiał m.in. na spotkaniu noworocznym w Teatrze im. C. K. Norwida (11.01).
- Zanieczyszczeni powietrza to olbrzymi problem około 80 procent miasta w Polsce – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Nasza sytuacja jest jednak szczególna, bo jesteśmy w kotlinie, a w obszarze naszego miasta mamy Uzdrowisko Cieplice, gdzie kryterium czystości powietrza odgrywa znaczącą rolę, mimo że jesteśmy uzdrowiskiem ze względu na wody termalne. W ostatnim czasie Miasto podjęło szereg działań, by poprawić jakość powietrza. Praktycznie wszystkie duże źródła emisji spalin w mieście zostały zmienione na ekologiczne. Dzięki nowemu układowi komunikacyjnemu ograniczyliśmy ruch samochodów ciężarowych (ponad 12 ton) w centrum miasta i przekierowaliśmy je na obwodnice. Wymieniony został również tabor autobusowy MZK na nowy - ekologiczny. Obecnie do wymiany zostały nam tylko małe lokalne źródła ogrzewania. Żeby zachęcić ludzi do zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczne, przystąpiliśmy do programu KAWKA, w ramach którego jeleniogórzanie otrzymują dofinansowanie nie tylko na wymianę pieców, ale nawet wkładów kominowych czy wentylacyjnych. Obecnie około 300 budynków i mieszkań zmieniło ogrzewanie, a kolejne 300 jest w trakcie realizacji umów. Likwidując stale małe źródła zanieczyszczenia będziemy mieli poprawę jakości powietrza, ale nie nastąpi to od razu. Musimy nastawić się na długie, konsekwentne działania, które – jak wierzę – w końcu przyniosą efekt – dodał prezydent Marcin Zawiła.

Na dofinansowanie wymiany ogrzewania Jelenia Góra otrzymała 5 mln 700 tys. zł oraz zaciągnęła pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości 1 mln 425 tys. zł. 45 proc. pieniędzy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostała część z WFOŚ i pożyczki Miasta.

Jak mówiła Bogumiła Turzańska-Chrobak, zastępca prezesa zarządu wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, po realizacji tego programu w Jeleniej Górze przewiduje się, że poziom zanieczyszczenia w skali roku zmniejszy się o 13 ton pyłu większego, 12 ton pyłu drobniejszego i 953 tony CO2.

Sonda

Powietrze w Jeleniej Górze jest:

Oddanych
głosów
321
Coraz czystsze
7%
Nic się nie zmienia
23%
Coraz bardziej zanieczyszczone
33%
Jego stan to katastrofa
38%

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (105) Dodaj komentarz

~mieciuu 19-01-2016 8:17
Q czy to Ty? :p
~Nabrany 19-01-2016 8:18
Pięć lat temu dałem się skusić ulgą podatkową od nieruchomości na zmianę ogrzewania na ekologiczne.Wydałem ponad 10 tys zł. Ulgę owszem otrzymałem raczej symboliczną, przez kolejne dwa lata w kwocie 30 zł rocznie. W następnych latach ulga nagle znikła. Teraz szukają i namawiają innych do zmiany sposobu ogrzewania kusząc jakimiś dopłatami. Pewnie po roku albo dwóch też zabiorą. Żeby zmienić ogrzewanie na ekologiczne to trzeba wymienić piec łącznie z całą instalacją CO lub zrezygnować z pieca kaflowego i zainwestować w nowy system ogrzewania , a to są całkiem duże pieniądze. Nikt nie zdecyduje się na taki wydatek za raczej symboliczną zniżkę czy wątpliwą ulgę jak może ogrzewać dom tanio i byle czym. Że dym i smród i trują to działania urzędników i ich zachęty zabierane po fakcie.
~Bezdomny 19-01-2016 8:33
Czy przeciętnego emeryta,rencistę stać nz zmianę ogrzewania?Raczej nie bo musiałby mieć rentę lub emeryturę na poziomie 1000 euro a to jak bajka w naszym kraju.Panu Grzegorzowi proponuję przeprowadzkę na Karaiby,tam będzie miał czyste powietrze.
~ 19-01-2016 8:34
w życiu nie zamienię swojego co na gazowe.Jak nie mam węgla to zabawki dziecka spalę,buty,stare ciuchy i mam ciepło przez całą noc .A w gazowym tylko drogi gaz z sieci.
~` 19-01-2016 8:38
Sprawa jest prosta jak przysłowiowy - nie ma kasy ludzie oszczędzają palą czym popadnie. Tona węgla kosztuje pół wypłaty a przy większym mieszkaniu czy mrozach idzie w miesiąc. Więc się pali płyty z budowy, drewno z lasu plastiki i inne dziwne rzeczy. Proste. Mozna ustawowo ZAKAZAĆ BIEDY. Czy szanowny swetrofan na to nie wpadł? Jak chcecie mieć ekologię to najpierw zróbcie gospodarkę i dajcie ludziom zarabiać na tyle żeby nie palili przysłowiowym hovnem w piecu. A nie piepszcie farmazony że trzeba ludziom dać ogrzewanie na gaz. Wiecie ile kosztuje miesąc ogrzewania gazem takich dziurawych poniemieckich bud w cieplicach? Może emeryt co je przysłowiowy tynk ma palić gazem? A może od razu niech zamarznie co? Banda typowych ślepych egoistycznych polaczków-płaczków.
~obser 19-01-2016 8:40
Wczoraj na Wyczółkowskiego zapaliła się sadza w kominie ,na szczęście Straż przyjechała szybko,Na tej ulicy to dopiero ludzie palą co się da w piecach ,opony,meble ,szmaty ...Miasto powinno obowiązkowo podłączać budynki do sieci miejskiej ,a nie jakieś kawki-srawki
~kokospoko 19-01-2016 8:40
Nie ma szans na poprawe bo istnieje bardzo niska samoswiadomość i ludzie beda sie truli nawzajem w imie zasady jestem d...lem pale smieci i co mi zrobisz. Jedymy sposob to karać, zamykać XIX wieczne paleniska.
~aa 19-01-2016 8:41
Nagle wszystkim zaczęło przeszkadzać paleniem węgla. Tacy ekologiczni się stali... To niech się przerzucą z aut na rowery, to tez pomoże.
~jaca 19-01-2016 8:41
Z chęcią zamieniłbym "kafla" na gazowe lecz udział innych kosztów na rachunku za gaz jest koszmarny.Przykład rachunek 170 zł w tym za paliwo gazowe 100 zł, reszta to opłaty.A opłata zmienna pewnie rośnie wraz z zużyciem.Monopolista pgnig
~lasdaco 19-01-2016 8:41
Zawiła jednym ruchem zlikwidował smog w cieplicach usuwajac stamtad stacje monitoringu powietrza i teraz młode mamy z dziećmi spaceruja po parku trując dzieciątka
~wyborca1 19-01-2016 8:43
Jest w Jeleniej Górze Ciepłownia z rezerwą. Jest sieć cieplna prawie w każdej części miasta. ( Sobieszów, Cieplice , Centrum Jeleniej Góry..). To jest droga do sukcesu - sukcesywnie podłączać całe ulice i osiedla do sieci. To powinno miasto dofinansowywać . Im większy rozbiór ciepła tym jest ono tańsze. Likwidacja dzięki Kawce pojedynczych kominów ( zresztą ze spalania gazu tez powstają spaliny) w różnych częściach miasta nic da. Jak to możliwe,że w mieście w którym jest ciepło sieciowe powstają całe osiedla domków, z których każdy ma swoje źródło emisji . To samo w centrum Cieplic i Jeleniej Góry - na Orlim , na Rataja - sieć pod samymi budynkami . Tu skierować fundusze i ewentualne dopłaty - uciepłownić miasto.!!
~lopezz 19-01-2016 8:47
Zawiła przestań słodko pierdzieć i zacznij działać w tym miescie na rzecz mieszkancow i ich zdrowia. Krakow, Wrocław i inne miasta juz podjęły plany poprawy jakosci powietrza i tam tez mieszkaja biedniemeryci.
~franek z lasu 19-01-2016 8:51
Wystarczy aby cena gazu była nizsza i problem zniknie. Nie wiem o jakim nowym ukadzie komunikacyjnym wpomina pan prezydent ale przez złą lokalizacje term cieplickich skierowano właśnie ruch samochodowy w centrum cieplic.a tp przeczy temu co mówi
~Śnieg 19-01-2016 8:53
Można wziąć przykład z Czechów. Nie zakazywać ogrzewania węglem tylko nakazać używania pieców IV i V klasy.
~poGROMCA 19-01-2016 8:56
zawilec siedzi pierdzi w stołek a kasiora na konto niezła leci wyremontował żonce co rtrzeba i teraz czeka by po kadencji zająć niezły stołek u boku żoneczki panpwie i panie w tym kraju na układy nie ma rady koneksje układy kolesiostwo banda nierobów i nieudaczników a tę... głosowały na zawilca to niech cierpią !
~GośćJG 19-01-2016 9:01
Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę, że pomiary są z "zabobrza" z ulicy ogińskiego... Nie bez przyczyny na poniemieckich mapach było tam oznaczenie "lüften". Zatkaliście naturalny wywiew powierza z kotliny to teraz się dusicie. Dlaczego "Kawka" nie dotuje, ekologicznych piecy retortowych? Pali się w nich węglem (relatywnie tanim) ale spalanie jest czyste, od góry... Promujecie drogie Paliwa gazowe i inne wynalazki. Czemu nie polski węgiel? Cieplice mają wody temalne, jedne z niewielu w polsce źródeł o wypływie naturalnym. Czemu w nie się nie inwestuje? Można by pozyskać relatywnie tanią energię cieplną, ale się nie chce. Widać, lepiej, żeby kasa płynęła do opowiednich kieszeni...
~ab+ 19-01-2016 9:03
SĄWAŻNIEJSZE SPRAWY.!//tabloidonline.wordpress.com/2016/01/19/starachowickie-blogoslawione-lono-piers-dyskretnie-przemilczano/#jp-carousel-15042
~ 19-01-2016 9:12
Nie ma wiatru i od kilku dni cały dym z jeleniogórskiej ciepłowni spływa na dół!!!!!
~ 19-01-2016 9:16
i co z tego ,że mi miasto dołoży do gazowego jak rachunki sam będę musiał płacić.No moze bym się skusił jakby mi ZAwiła połowę z rachunków za gaz płacił a kocioł i grzejniki sam bym sobie kupił.
~pit 19-01-2016 9:23
Jak miło przeczytać mądre wypowiedzi naszych cichych morderców. Nie stać mnie- to powtarzany ciągle tekst naszych trucicieli. To dlaczego : kupujesz auto z katalizatorem, dlaczego na stacji diagnostycznej pozwalasz na kontrolę spalin. Ponieważ nie masz innego wyjścia i w wypadku ogrzewania też nie powinno go być.Paliwo, którym palimy powinno być pod ścisłą kontrolą, od składów opału do wyziewów kominowych. Pan Zawiła i radni powinni uchwalić prawo, które taką kontrolę zapewni. Jednak dotychczasowe działania naszych władz to tylko ściema, potwierdza to likwidacja stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i okolicy. My nawet nie wiemy czym oddychamy. Takie strusiowe załatwianie problemu! Idąc tym tokiem rozwiązywania problemów proponuję wręczyć każdemu maskę przeciwgazową.
~zaboberek 19-01-2016 9:23
Jak wszystko w Polsce będzie ogrzewane gazem,to co będzie z polskim górnictwem?Tylu działaczy związkowych nie będzie miało zajęcia,bo nie będzie górników i kogo będą namawiali do strajków?
~Obserwer 19-01-2016 9:23
Wystarczy nałożyć wysoki podatek na nieruchomości opalane w piecami kaflowymi i CO starego typu. PROBLEM ZACZNIE ZNIKAC WALĄC PO KIESZENI . Wprowadzić wysoki podatek za posiadanie Kominków bo duża część ludzi ogrzewa domy spalając nagminnie dziesiątki metrów sześciennych drewna a to jest jeden z głównych czynników produkujących zawiesinę smogu. Na nic się nie zda tłumaczenie kiedy opalanie Gazem czy inna forma eko jest droższe. W krajach alpejskich posiadanie pieca z paleniskiem do spalania drewna uwarunkowane jest posiadaniem filtrów w kominie .
~ 19-01-2016 9:27
Kraków ponoć dopłaca do 100 % za wymianę ogrzewania.
~Andrzej K 19-01-2016 9:32
Codzienne raporty na temat zanieczyszczenia powietrza w Jeleniej Górze na stronie FB "Więcej Tlenu dla Kotliny" - https://www.facebook.com/Więcej-tlenu-dla-Kotliny-704026223065245/
~STACH 19-01-2016 9:35
A może samorząd mógłby dofinansować instalowanie systemu LPG w samochodach. Nie jestem fachowcem ale wydaje mi się samochód na gaz emituje znacznie mniej spalin toksycznych niż benzyniak . Jeżeli tak to wyobraźcie sobie gdyby tak 80 % samochodów Jeleniogórzan byłoby na gaz i taniej i zdrowiej.
~ 19-01-2016 9:51
Miasto przez kilkadziesiąt lat nie remontowało budynków no i oczywiście ich nie ocieplało a teraz wymyślili sobie palenie gazem. Za jeden miesiąc ogrzewania gazem mieszkania 40 metrowego w starym budownictwie płaci się około 450 zł. Za sezon wychodzi jakieś 2500. Tona węgla kosztuje 760zł i przy dobrym piecu kaflowym starczy na cały sezon czyli około 150 zl. Więc jeżeli miasto będzie dokładać mi 300 zł miesięcznie w sezonie chętnie zamienię swoje ogrzewanie. A panu Prezydentowi proponuję niech za 1450 na rękę pokaże nam jak przeżyć w sezonie grzewczym ogrzewając się gazem i mieszkając w nieocieplonym budynku. Pozdrawiam
~JGC 19-01-2016 9:57
Co ta za ściema panie Zawiła ???? W Grudniu 2015 chciałem skorzystać z programu "KAWKA" od urzędniczki usłyszałem że program został zakończony, i nie będzie wznowiony. Jak zwykle kłamstwa.
~jan 19-01-2016 10:10
faktycznie jeden z piszacych powyzej trafnie zauwazył ze nie wykozystujemy geotermii.a drugi ze doplata do aut lpg pomogła by w jakims stopniu
~JELENI OGÓR 19-01-2016 10:18
więcej sygnalizacji świetlnej - to pooddychamy spalinami z samochodów w korkach stojących _________ wyższe ceny za gaz i prąd to będziemy oddychać dymem z palonych śmieci - no bo przecież wszystko co pro-obywatelskie się nie opłaca ????? tak więc niektórzy mają wybór albo oni albo środowisko - więc nie ma co mieć pretensji że przeżycie własnej osoby stawiają na 1-ym miejscu
~cieplik 2 19-01-2016 10:22
Kominki to zabójca lasów,a w przyszłości i nas,bez lasu znikniemy z powierzchni Ziemi przez efekt cieplarniany,bo las jedyny lek na efekt cieplarniany.Lasy niszczą dwutlenek węgla,proste .
~adaśś 19-01-2016 10:25
Opodatkować tych co palą w kominkach drewnem i piecach węglowych, uzyskaną kwotę przeznaczyć na dopłaty do gazu zużytego do ogrzewania......proste.
~JG=III Świat 19-01-2016 10:27
Ciesz się facet że mieszkasz na Zabobrzu bo tam jest najczystsze powietrze w kotlinie z racji tego że bloki sa ogrzewane z sieci.Pojedź do Cieplic,Sobieszowa czy co gorsza na okoliczne wichury.Tam zobaczysz prawdziwy hardkor,dzicz pali wszystkim, nawet oponami.
~abc 19-01-2016 10:42
Pan Prezydent sam smrodzi papierochami bleee
~K.K 19-01-2016 10:47
Inspekcja ochrony środowiska ma stację monitorującą powietrze na ul Ogińskiego . Aplikacja Jakość powietrza w Polsce dziś pokazuje bardzo złe powietrze w Jeleniej Górze .Dane są aktualizowane co godzinę .
~Palacz koksu 19-01-2016 10:55
A ja pale w piecu starymi oponami z aut i butami , po co węgiel kupować , opon u nas pod dostatkiem.
~Czym 19-01-2016 11:03
Czym pali cieplownia ktora ogrzewa zabobrze?
~mts 19-01-2016 11:04
Jak przeciętna jeleniodziurska pensja 1500 zł netto ma wystarczyć na wymianę pieca i późniejsze opłaty???
~ 19-01-2016 11:06
a skad ja moge wiedziec czy te raporty o zanieczyszczeniu sa prawdziwe u nas wszystko jest sfalszowane po to by dociskac w odpowiednim momencie- pamietajcie ze najwiecej smrodu i zanieczyszczen idzie od zachodu wraz z wiatrem jakos tam w Niemczech nie ma takich glupich przepisow jak kawka - kawka to ograniczanie swobod obywatelskich- to zamach na demokracje- to zamach na nasze kopalnie.
~II sort 19-01-2016 11:11
Od lat zauważam pewną regularność w jakości (czytaj kaloryczności) dostarczanego gazu, otóż w okresie zimowym, a szczególnie przedświątecznym, znacząco dłużej grzeję wodę w czajniku! Doświadczenie polega na tym, że w tym samym czajniku, te same 1,5 litra wody zimnej o podobnej temperaturze przy podobnym ciśnieniu gazu i ciśnieniu atmosferycznym, doprowadzam do wrzenia we wspomnianym okresie, w znacząco dłuższym czasie! Wniosek: prawdopodobnie dostawca gazu w okresie zimowym "chrzci" gaz większą ilością azotu, niż tego wymaga norma - a liczniki, liczą...
~ 19-01-2016 11:14
w Cieplicach nie ma czym oddychac wieczorami
~ana33 19-01-2016 11:15
Ja mieszkam w samym centrum. Smród nie do wytrzymania.Wystarczy wyjść na moment i wszystko czuć dymem.Kopci strasznie Groszowa, Kasprowicza.Wolności też. Widać to szczególnie np. z wieży widokowej.
~Mamma 19-01-2016 11:30
Ja musze codziennie przed świtem wstawać jak chcę mieć przewietrzone mieszkanie. Sąsiad tak nas truje. Z komina codziennie leci czarny dym i to kilka razy w ciągu dnia!!! Pali szmatami. Wzywalismy straż ale albo nie dojechała albo sąsiad ma to w nosie.
~ 19-01-2016 11:35
do czytelnika zaszokowanego poziomem zanieczyszczenia- o co ci chodzi mądralo - moze szukasz roboty , zrobiles przetarg a tu cisza nikt sie nie kwapi do zmiany systemu ogrzewania - tez ogladalam te strone i przemyslalam sprawe - smrod na zabobrze ciagnie od strony Cieplic i innych miejscoosci poplozonych w tej linii na zachod- wiec to nie Jelenia Gora zasmradza ci pacerek a Ciepliczanie i okoliczni mieszkancy oraz z od Turoszowa i dalej od Niemiec wiec idz i pozatykaj im kominy by sie nie ogrzewali bo ci smrodzik przeszkadza- Ciekawe czy Zawila ma kominek, przeciez w takich willach poniemieckich byly kominki, ba a nawet CO na otwarty gaz- gdzie specjany kaloryder odpalalo zapalkami
~grzesiu 19-01-2016 12:06
mieszkasz w kominie wentylacyjnym Jeleniej Góry (Jeżów Zabobrze) i jeszcze chcesz świeżego powietrza ????Poczytaj trochę ,a dowiesz się trochę więcej na ten temat.Jak wieśniakom ze wsi zbudowano piękne bloki na polach i pastwiskach Jeżowa i Strupic. PIĘKNE OSIEDLE ????? A TERAZ JESZCZE TE GALERIE ?? DUŻO ZDRÓWKA ŻYCZĘ
~antał 19-01-2016 12:08
kawka to pomyłka jak się ma koszta instalacji mieszkania do kosztów inst domu?zgadzam sie całe cieplice powinny być podłączone do ciepłowni a my ciepliczanie możemy pomażyc o wykorzystaniu term
~Ja 19-01-2016 12:09
Podobnie jest na osiedlu Czarne. Każdego wieczoru, nawet bez otwierania okien czuć w domu smród spalin (okna nowe, sami ogrzewamy gazem). Wyraźnie widać skąd wali czarny dym - nie ma tu biedaków, wszyscy jeżdżą samochodami, mają odnowione domy itp. Przynajmniej na takim osiedlu można łatwo rozwiązać problem palenia śmieciami, niestety nie da się przez rozum, więc trzeba przez kieszeń.
~antał 19-01-2016 12:10
sory momarzyć !!!
~true 19-01-2016 12:26
Matoły piszą tu o jakiejś biedzie,tylko dziwnym trafem im lepsza chałupa i droższa fura pod nią stoi ,tym większy syf z komina leci,zwłaszcza nocą jak nie widać.
~kris46 19-01-2016 12:45
wielu z Państwa nie pamięta już Celwiskozy...w latach siedemdziesiątych prawie codziennie okolo godziny 18,00 słychac było przeciągły świst w jej okolicach a potem czuć było wyziewy zapachowe przypominające zapach zgniłej kapusty...no i jakoś się żyło....teraz te wszystkie zanieczyszczenia to bajka....
~Do true 19-01-2016 12:49
Zgadza się...zresztą na zdjęciu "ubogie" osiedle Widok w Cieplicach...Tylko bloki mają gaz, większość smrodzi już od południa!
~ 19-01-2016 12:53
Mamy za darmo wody termalne - czy nie można jej wykorzystać do ogrzewania budynków w całej kotlinie. Tylko pomyśleć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~II sort 19-01-2016 12:53
Do true - posiadacz takich dóbr ma swoją filozofię: mam to wszystko, bo oszczędzam!
~kupemons 19-01-2016 13:04
na osiedlu pomorskim tez był taki problem.. wystarczyło parę razy zakablować sąsiadów na policję i nie ma smrodu.
~ 19-01-2016 13:08
Do: II sort: mieszkam w Sobieszowie i też zauważam różnicę w czasie podgrzewania wody w łazience.
~hasek 19-01-2016 13:39
!!wprowadzenie zakazu palenia weglem !!!
~xxx 19-01-2016 13:48
Tranzyt to może i poszedł na obwodnice, ale nie do końca. Zamiast z obwodnicy południowej jechać w prawo na Jana Pawła tiry skręcają w W.Pola a następnie centralnie przez Zabobrze jadą. Oszczędzają 2 km a most na Bobrze znów pójdzie do remontu , nie wspominając o korkowaniu ul. Różyckiego.
~adaśś 19-01-2016 13:56
Jaka obwodnica...jak sama nazwa wskazuje obwodnica powinna omijać miasto a to co nam wybudowano to kawałek jakiejś drogi bez początku i końca ......matoł który to zaprojektował i zapomniał o rondach na początku i końcu powinien sprzątać ulice ....Nowa pseudo obwodnica to też droga godna wsi a nie miasta...Kto buduje jedno jezdniowe obwodnice w naszych czasach, tylko idiota.
~ppp 19-01-2016 14:05
to nie te toksyny co wydalaja auta domy iitp wystarczy duzA ILOSC DRZEW i mamy pokonane co2 natomiast reszta to luny samolotowe podowujace chmury, zrzucaja toxyny samolotami i nas truja z powietrza stad smogi a nie toksyny z domow za pomoca wegla itp to ogolnie to chemtralis a miasto o tym wie
~podgórzyn 19-01-2016 14:19
potwierdzam, że smród jest niesamowity. Rano nawet okna nie można otworzyć bo dym w oczy szczypie i gardło drapie.
~znawca 19-01-2016 14:59
Eko-terroryzm lewacki widzę powoli zawędrował i do naszej kotliny.
~do Obserwer 19-01-2016 15:34
W krajach alpejskich za pracę dostają godziwe wynagrodzenie, a u nas p.... jałmużnę. Przestańcie ludzie porównywać zachód do Naszej republiki bananowej w centrum Europy. Szybkie porównanie: w Niemczech wypłata 2000 Euro, w Polsce za taką samą pracę 2000 PLN. Widać różnicę?
~mts 19-01-2016 15:46
Prawda jest taka, że w latach 70. i 80. zanieczyszczenie w kotlinie było jeszcze większe!!!
~ 19-01-2016 16:07
Na ogrzewanie gazem Jeleniej Góry poniemieckiej i postkomunistycznej NIe STAĆ. To raz, dwa paląc drewnem i węglem nikt nie szkodzi. To spalanie śmieci wynikające z gospodarki UM Jeleniej Góry nas wykańcza.
~ksawercia 19-01-2016 16:40
Ręce opadają jak czytam wypociny głupich cwaniaczków ,którym wszystko jedno czym palą. Nie będzie wszystko jedno jak zachorują. Palak mądry po szkodzie - a przed szkodą jak zwykle głupi.
~Ałtor 19-01-2016 17:27
że ręce opadają to mało powiedziane, co to za stwierdzenie, nie stać ??!?! Biedy bo głupi - głupi bo biedny! Jakby jeden z drugim wziął się do roboty to i pieniądze by były na opał, ale taki nawet jak zrobi pieniądze to i tak będzie chciał przyoszczędzić bo po co ma wydawać skoro nie musi. Jak kogoś nie stać na mieszkanie w domu to niech sprzeda dom i zamieszka w blokhałzie i tam będzie miał przedpłatowe ogrzewanie i już. Ale tacy niestety są niereformowalni !
~ekolog 19-01-2016 17:50
Mysłakowice też zasmrodzone nie ma czym oddychać.
~danuta glinda 19-01-2016 17:54
do lasdaco ::-))))gdyby stacja monitoringu stala w Uzdrowisku Cieplice ,Uzdrowisko straculoby status Uzdrowiska.Na calym swiecie (maja rowniez podobne problemy)jezeli nastapi przekroczenie zanieczyszczenia spoleczenstwo jest informowane o jego wysokosci chodzi to szczegolnie o zakaz wychodzenia dzieci na zewnatrz.Jestesmy kotlina i tu trzeba wprowadzic specjalne srodki ostroznosci.moze wyborca 1 z 08:43 skontaktuje sie z odpowiednimi osobami i wytlumaczy moze faktycznie to dobre rozwiazanie ,wyslac kilka zdan na temat rozwiazania na sekretariat Prezydenta .Faktem jest ze palenie w kominkach to dodatkowe zatruwanie,kosciol Pana Steca zadymial okolice okropnie ,to jest najpowazniejsza sprawa miasta do realizacji.
~Dworcowa 19-01-2016 18:06
Szuka się winnych mieszkańców,a tak dobieżcie się do d..py małym zakładom np. ZORKA. palą dzień i noc latem i zimą. Dym czarny śmierdzący-wiadomo że palą plastikami i innymi podobnymi g...nami i nie ma na nich bata. Jeden smród! Mimo wcześniejszych monitów nic się nie zmieniło powiem więcej że jest jeszcze gorzej. Nawet okna nie można otworzyć, a to nie wróży nic dobrego.
~jamnik 19-01-2016 19:12
Litości:))) turystyczna potęga po raz kolejny budzi się z ręka w nocniku, że ma powietrze jak slams z trzeciego świata. Co roku jest ten sam cyrk, wystarczy się przejść po okolicach Cieplic, Czarnego czy Małej Poczty żeby zobaczyć dym w kolorach od żółtobrunatnego do smolistej czerni. Z resztą dym jest adekwatny do stanu elewacji, drzwi wejściowych, bram i płotów. Realny poziom zatrudnienia i wysokość pensji bije z tych kominów na złość statystykom o niskim bezrobociu:) Śmietniki w odróżnieniu od gazu nie wymagają płacenia za faktury:)
~TEYO 19-01-2016 19:21
Węgiel i drewno można ekologicznie spalać nawet w starych piecach !!!. Prawie bez dymnie . A i przy okazji sporo zaoszczędzić na opale . Oto przykładowy filmik z yout... https://www.youtube.com/watch?v=ZX0dhRVR5SI Jest jeden warunek , to musi być węgiel lub drewno a NIE ŚMIECI . Gdyby choć 10% palących w co zaczęła stosować taką metodę to żadne kawki nie były by potrzebne .
~lolo pindolo 19-01-2016 19:23
Patrze na was z góry z Borowic i widzę tylko gęsty kożuch dymu którym oddychacie. Musi w tym przypadku zadziałać prawo Darwina i jednostki głupie i nieprzystosowane muszą ustąpić miejsca mądrzejszym dlatego wytrujecie się wzajemnie palonymi szmatami żeby po was przyszło pokolenie ludzi mądrych i szanujących wzajemnie siebie i przyrodę która ich otacza. Dobranoc
~Gery 19-01-2016 19:33
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-węgla-kamiennego POLECAM!!!
~Jeńcio 19-01-2016 19:43
eeee z Borowic to nas na pewno nie widzisz...
~wydojony przez PO władzę. 19-01-2016 20:11
Trzeba durniem być siedząc na wodach termalnych. Zawiło ty szkodniku co robisz dla mieszkańca tylko kary i mandaty są twoją pasją?
~tyz prowda 19-01-2016 20:18
Może faktycznie ZORKA skorzysta z KAWKI w końcu 100% produkuje dla IKEA a ta chwali sie ekologiczną produkcją a nie truje dzień i nac jak z krematorium. Zawiła rusz sie zza biurka i zobacz co sie dzieje w twoim mieście
~ 19-01-2016 20:34
Niestety, ale na ludzi o niskiej świadomości działają wyłącznie restrykcje. Nigdy się takiemu mędrkowi nie wytłumaczy, że to szkodliwe, że dzieci, kotlina itd... On ma to gdzieś i zawsze mieć będzie, bo obchodzi go tylko on sam, a skoro nawet nie jest w stanie myśleć w szerszej perspektywie o dzieciach (on przecież myśli, w swoim prymitywnym rozumieniu, bo mniej wyda na opał). A że lekarze dla tych dzieci go będą więcej kosztować za kilka lat? On przecież nie ogarnie tego. Tylko drakońskie kary. Jak się nie będzie opłacać, to wtedy zmienią. Żadne przekonywania czy prośby nic nie dadzą.
~ktosik 19-01-2016 20:36
Pan Prezydent walczy ze smogiem i spalinami w mieście. Dlatego dorobił kilka sygnalizacji świetlnych, żeby auta stały w większych korkach i częściej ruszały, co znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Fuck logic.
~a co 19-01-2016 21:03
a największym osiągnięciem w walce z zanieczyszczeniami powietrza w mieście jest robienie obwodnicy Maciejowej i puszczanie całego ruchu w środek kilkudziesięc...ysięcznego Zabobrza
~z JG 19-01-2016 21:14
mam dwa obwody ogrzewania, gazowe i węgiel spięte przez wymiennik, Fakty są takie, że w najzimniejsze dni warto dogrzewać się węglem a nie gazem, gdyż koszt ogrzewania gazem domu może sięgać nawet 60 zł. za dobę, jeden worek węgla z KW orzech to 18 zł. Tyle idzie na dobę w mroźne dni. Faktem jest, że są tacy co palą śmieciami, mam udokumentowane foty jednego komina na Bogusławskiego w różne dni, zawsze tragicznie kopci a to budynek wielorodzinny, więc czekam ze zgłoszeniem na dzień kiedy będzie dostatecznie kopcił by zdążyli ruszyć tyłki strażnicy i złapali go na gorącym uczynku. Trudno namierzyć takiego ale jeden serwuje ludziom dawkę większą niż kilkaset pieców uczciwych mieszkańców.
~Iza 19-01-2016 22:03
Faktem jest, że tam, gdzie jest możliwość palenia każdym g****, tam cwaniak nie kupi porządnego paliwa, bo "oszczędzi". Nie ogarnie faktu, że przez to wyda 10x więcej na lekarza i że truje własne dzieci - za trudne do pojęcia. Po prostu trzeba mu uniemożliwić takie działanie - czyli zabronić stosowania takich palenisk, w których to jest możliwe, i karać tak, żeby mu w pięty poszło. A czy wtedy zdecyduje się na podłączenie do sieci, czy przejdzie na gaz / groszek czy cokolwiek innego, to już jego sprawa.
~Ala 19-01-2016 22:12
Nie wiem czym palą na Cieplickiej, między budynkami 24 a 28 jest taki śmierdzący dym że nie można tamtędy przejść.
~ 19-01-2016 22:57
A co powiecie o likwidacji sieci tramwajowej? Swoją drogą: tego się nie da powtórzyć w nowoczesnym wydaniu?
~Marcin1984 19-01-2016 23:13
Uwielbiam tych narzekaczy, co piszą, że CO gazowe jest tak bardzo drogie. Przelicz sobie jeden z drugim węgiel, drzewo itp. i wyjdzie Ci to samo. Instalacja. Dla mieszkania 50 - 60 metrów kwadratowych jest to koszt rzędu 15 tys. zł (z czego 65% zwróci KAWKA), czyli ze swojej kieszeni dokładamy niecałe 6 tys. zł. Wiem, bo sam zakładałem i korzystałem ze zwrotu, a teraz wieczorami siedzę i cieszę się, że po pracy nie muszę bawić się w przynoszenie, rozpalanie, palenie w piecu a na następny dzień i tak zimno. Tak więc Ci co mówią, że gazowe jest bardzo drogie - nie wiedzą co piszą, no chyba, że w piecach palą plastikami, kaloszami, oponami itp. a potem dziwimy się, że smog u nas większy niż w Krakowie. A gdzie jest straż miejska, która miała nakładać mandaty. Tylko te mandaty to 10 tys. zł
~Marcin1984 19-01-2016 23:15
powinny być (a nie 500zł) i powinny być egzekwowane, to by się jeden z drugim zastanowił, czy warto smrodzić i palić czym popadnie. Bo za taki jeden mandat mieliby już instalacje Co gazowego.
~ 20-01-2016 0:30
Co wy chcecie PiS stawia na górnictwo węglowe i tyle, kicha przed górnikami i dość że państwo dopłaca do kopalni aby funkcjonowała to jeszcze zapewnia im krociowe zarobki ,13,14 pensje i inne przywileje. Palić węglem będzie się jeszcze długo i tyle !!!
~ 20-01-2016 7:42
A MZK z uporem maniaka wysyła na miasto stare autobusy, gdy nowe stoją na placu. Wiele razy widziałem przez okno taką sytuację jadąc starym gruchotem z Cieplic i mijając zajezdnię.
~pff 20-01-2016 8:08
Akurat co do prawidłowo uzytkowanych kominków,to nie stanowią one problemu,suchy,legalnie kupiony buk to ani strata dla lasów,gdzie przecież prowadzona jest jakaś tam gospodarka,na miejsce wycinek prowadzone są nasadzenia,a CO2 idzie ze spalanego,sezonowanego drzewa w atmosferę,tyle co z rosnącego.Problemem są nielegalne wycinki,a co do zanieczyszczeń palący czym popadnie biedni ludzie i samochody z pousuwanymi katalizatorami i zajeżdzonymi silnikami.
~ 20-01-2016 8:14
chcielismy jako firma ale nam niezezwolono
~kicha 20-01-2016 8:42
Zawiła łotrze Zainstaluj z powrotem stacje monitoringu powietrza w Cieplicach. Nie okłamuj ludzi niech maja świadomość co im grozi po wyjściu na spacer z dziećmi, niech sami decydują czy chcą mieć raka czy nie.
~ 20-01-2016 13:15
Precz od Polskich kopalń s......y
~JAS 20-01-2016 14:02
Aktualnie jest prowadzony program KAWKA , dzięki któremu można otrzymać 70% zwrotu z inwestycji wymiany kotła węglowego na ekologiczny a dodatkowo wspólnoty, które zdecydują się kompleksowo wymienić piece węglowe w całym budynku otrzymują także dopłatę do termomodernizacji. Takie rozwiązanie wymiana pieca wraz z ociepleniem jest najlepszym rozwiązaniem i najkorzystniejszym w późniejszej eksploatacji. Dodatkowo jest jeszcze program Pelikan.więcej na FB Jeleniogórski Alarm Smogowy
~Karol 20-01-2016 23:48
GROTA SOLNA ZA DARMO. Dzięki minusowej temperaturze i włodarzy miasta JG mamy na ulicach za darmo "grotę solną". Czy gdzieś tak sypią solą po chodnikach? Czasem to soli jest więcej niż śniegu. Solanka na ulicy sprawia, że możemy nawet przez buty wchłaniać to co wylali. Już nawet piszą o JG i jej soli na money.pl. W końcu to miejscowość uzdrowiskowa.
~OKO 21-01-2016 8:28
Świadomość pozwala nam na optymalne wybory dokonane o wiedzę, którą chacha cha w jeleniej powinna szerzyć inspekcja sanitarna - oświata i promocja zdrowia - ale co mogą zachłanni ... i bez pomysłu - handlowiec na rynku ? czy dorabiający jak i gdzie się da .... a zaniedbujący zatem możliwości inspekcji ..a przede wszystkim swoje obowiązki z tyt. nałożonych zadań..,. Woda - tego nie wie nikt na bieżąco (tj. społeczność lokalna) jaka jest jej jakość + jakość wdychanego powietrza (to możemy wiedzieć) = wysoki wskaźnik umieralności Te dwa czynniki - ich jakość to fundament budowania i utrzymania zdrowia u dzieci Można wiele poprawić w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego - trzeba tylko chcieć wziąć odpowiedzialność za społ. bezp. jak się pcha na stołek funkcyjny obligujący do rzetelności!
~Jarosław Waligóra 21-01-2016 12:43
jeszcze więcej sygnalizacji świetlnej zamontujcie bo przecież kładki dla pieszych się nie opłacają i w ogóle wszystko co dla obywateli nie opłaca się , to będziecie wdychać spaliny samochodów gnijących w korkach
THX1138 21-01-2016 12:50
nasrali sygnalizacji na obwodnicy aż do Spółdzielczej jak na choince no i oto skutki
~Do rzeczy 21-01-2016 23:01
Kiedyś na Facebooku pewien portal miejski opublikował wiadomość czytelniczki, dziewczynki, która skarżyła się na nieznośny smród z domu sąsiadów. Ktoś skomentował, że ma ten sam problem, bo sąsiadka pali różne rzeczy, jednak to biedna emerytka i nie stać ją na zakup pieca gazowego. Rozwiązaniem nie jest jakaś tam ulga, bo wielu nie stać nawet na zakup pieca od ręki. Musieliby się zadłużyć, a potem spłacać dług. Opłaty za gaz to z kolei dla ludzi z niskim dochodem nie lada problem.
~evo2000 22-01-2016 15:15
Musi tutaj zadziałać prawo selekcji naturalnej. Pokolenie ludzi głupich i chciwych ktore truje sie wzajemnie nie mając szacunku do przyrody i siebie samych musi wymrzeć aby na ich miejsce pojawiły sie jednostki rozumne. A wiec ciepliczanie palcie co tam macie pod reka szmaty, buty i plastyki bo jestescie przeciez biedni a rak juz czeka za progiem.
~bhjkl 22-01-2016 18:01
Napiszcie do Kaczyńskiego NAPEWNO wam pomorze .
~ 23-01-2016 11:37
to prawda koło Jubilata nie można oddechu złapać, bo jest taki smród ktoś pali w piecu śmieciami, szmatami a najbardziej kopci komin w budynku obok przejścia dla pieszych
~miejscowy 23-01-2016 23:19
Nie rozumiem dlaczego tak bardzo uwzieliscie się na kominki opalane drewnem, pewnie dlatego że taki blokers nigdy tego nie dostąpi. A tak w ogóle to wiecie kto najbardziej zanieczyszcza powietrze,to nasze sztandarowe zakłady,ZORKA w Cieplicach,tam czarny dym idzie z komina przez cały rok,dalej JELENIA-PLAST,przejedcie tylko koło zakładu to pczujecie,i jeszcze długo by wyliczać
~kusy 24-01-2016 14:14
Zawiła jak nie masz pomyslu na to miasto to ustap miejsca madrzejszym albo zamknijcie to kilkusetletnie uzdrowisko i niech smoluchy palą na potege stare szmaty i plastyki bo przecież z biedy. To sie stanie za twojej kadencji.
~Niebywałe 25-01-2016 14:45
Od niedawna mieszkam na Zabobrzu III blisko Jeżowa. Wieczorem chcę porządnie wywietrzyć pokój, ale to niemożliwe, bo taki odór z zewnątrz wpada do domu, że zapiera dech w piersi. Palę gazem i segreguję odpady, dlatego drażni mnie, gdy ludzie palą czym popadnie. Nie jestem do końca pewna, czy mandaty dla osób prywatnych, emerytów są skuteczną metodą, ale miasto musi w końcu coś z tym zrobić. W dobie XXI wieku są metody na ekologiczne spalanie surowców. Powinni zabrać się za smrodzące przedsiębiorstwa, fabryki itp.
~Wody 30-01-2016 8:28
Pod ziemią mamy wody termalne. Trzeba z tego skorzystać goleotermia w Cierplicachj est konieczna. Smog nas zabija tylko wolno. To jest wyzwanie dla władzy, prezydenta. Do dzieła bo będzie coraz gorzej.
~ 4-02-2016 17:07
Węglem palono kilkaset lat i nikomu to nie przeszkadzało teraz nagle wielka ekologia tu chodzi o zniszczenie Polskich kopalń to ostatnia rzecz która została Polakom codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o smogu czy ociepleniu klimatu związanym z wytwarzaniem dwutlenku węgla na rzecz zniszczenia Polskich kopalni działają wielkie światowe korporacje mające w tym swój cel
~adolf 17-02-2016 21:32
a propos widgetu z danymi o stanie powietrza w jg, to sami moglibyscie go zamiescic na swojej stronie zamiast tych stu dwudziestu animacji we flashu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kwiaty przy Mieczach Piastowskich

Były schodki, nie ma schodków...

Ulica Krakowska na finiszu

Rodzinna wystawa

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%