MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Czytelnik: MZK mija się z pociągami

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 7 września 2016, 7:51
Aktualizacja: Czwartek, 8 września 2016, 7:46
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Ostatni autobus MZK do Cieplic spod Dworca PKP w Jeleniej Górze linii nr 9 odjeżdża trzy minuty przed przyjazdem pociągu z Poznania – skarży się Jędrzej Soliński, który pyta czy to niedopatrzenie, czy złośliwość przewoźnika. Wnioskuje on również o wydłużenie trasy wieczornej „Szóstki” do Cieplic, bo obecnie dojeżdża ona tylko do zajezdni. Czy jest szansa na te zmiany?

Zdaniem naszego Czytelnika, wielu mieszkańców Cieplic podróżuje pociągami i późnym wieczorem wraca do Jeleniej Góry, po czym ma problem, by dostać do domu.

- Po korekcie rozkładu jazdy, od 4 września br. pociąg z Poznania do Jeleniej Góry dojeżdża o godz. 22:28, a ostatni autobus do Cieplic linii nr 9 odjeżdża spod dworca o godz. 22.25, czyli trzy minuty przed przyjazdem pociągu – mówi Jędrzej Soliński. - Ponadto pociąg z Wrocławia przyjeżdża do Jeleniej Góry o godz. 22: 48, a ostatnia „szóstka” do Cieplic odjeżdża o godz. 22:52. Po pierwsze by na nią zdążyć, trzeba modlić się o wiele szczęścia i biec pędem po wszystkich schodach (co nie każdy może i potrafi), a po drugie – „szóstka” dojeżdża tylko do zajezdni MZK, a dalej do Cieplic niczym się już o tej potrze dostać nie można. W podobnej sytuacji jak ja jest wielu mieszkańców Cieplic. Czy jest możliwość zmiany tej sytuacji i dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców? Złożyłem zapytanie w tej sprawie zapytanie do MZK na formularzu elektronicznym, ale nie otrzymałem odpowiedzi, a za chwilę zacznę podróżować pociągami i muszę się jakoś dostać do domu – dodaje nasz Czytelnik.

Leszek Chmielewski, kierownik działu eksploatacji MZK w Jeleniej Górze tłumaczy, że od 2009 roku od kiedy MZK jest spółką miejską, przewoźnik jest tylko wykonawcą rozkładu jazdy przygotowanego przez Urząd Miejski.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik natomiast wyjaśnia, że ostatni autobus do Cieplic linii nr N2 odjeżdża spod Dworca PKP o godz. 23.45. Czas odjazdu został bowiem zsynchronizowany z przyjazdem do Jeleniej Góry pendolino. Natomiast nad sugerowanymi zmianami na liniach 6 i 9 wydział odpowiedzialny za tworzenie rozkładu jazdy musi się zastanowić, bo nie jest to kwestia przesunięcia odjazdu z jednego przystanku, ale na całej trasie.

- Oczywiście Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska rozpatrzy możliwość przesunięcia odjazdu tego autobusu o kilka minut, ale by przyspieszyć sprawę Czytelnik powinien złożyć taki wniosek bezpośrednio do wydziału, osobiście lub mailowo na adres: wgk_um@jeleniagora.pl – informuje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Stalowe rumaki w Karpaczu

Powrót Bitwy o Basztę

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~jesionka 7-09-2016 8:08
Złośliwością - naszym zdaniem jest również zmiana która uniemożliwia dojazd na 7.30 na ulicę W. Pola z Zabobrza. Epicentrum to kierunek Cieplice a tu jest też miasto.
~przem 7-09-2016 8:16
Złośliwości to nie podejrzewam, ale "niedopatrzenie" to bardzo łagodny zwrot. Pasuje tu: brak inicjatywy, zainteresowania, "niedasizm"
~R-1 7-09-2016 8:25
To nie złośliwość, tylko brak kompetencji. Dalej układający nie potrafią poradzić sobie bowiem ze stadnym jeżdżeniem autobusów. Dalej " pan i władca za kółkiem" potrafi odjechać z przystanku przed nadbiegającym pasażerem, pomimo iż często jedzie przed czasem. Tłumaczenie, że wszystkiemu winien urząd to tylko zasłona przed funkcjonującymi w tej firmie nawykami rodem z komuny. Tam tylko tabor się zmienił.
~ja 7-09-2016 8:35
Autobus MZK także odjeżdża kilka minut przed przyjazdem pociągu ok 21.00
~ 7-09-2016 8:42
Bezmyślność ukladajacego rozkład jazdy! W szpitalu , dzienną zmianę rozpoczyna się o 7.00. W jaki sposób maja dojechac do pracy w soboty, niedzielę i święta pracownicy z Cieplic?
~czytelnik15 7-09-2016 8:51
Drodzy czytelnicy piszecie a nie wiecie o czym , od jakiegoś czasu MZK jest spółką MIASTA które to układa ROZKŁADY wraz z firmą z TRÓJ MIASTA i zleca ich wykonanie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji Sp. z O. O. . Proszę was o zakodowanie takiej informacji raz na zawsze i skargi kierować do MIASTA a nie wytrząsać żale nad niewinnym MZK.
~JanuszJG 7-09-2016 8:53
Czy tak trudno jest wydłużyć te dwa ostatnie kursy linii nr 6 do Osiedla XX Lecia? Tak samo powinno zrobić się ze wszystkimi liniami autobusowymi, które odjeżdżają z Dworca Głównego PKP.
~JanuszJG 7-09-2016 8:56
Poza tym Panie Cezary Wiklik autobus, o którym Pan wspomniał nie jest linią nr 2, a autobusem nocnym linii N2, a to jest spora różnica. W ogóle należy zastanowić się nad późniejszymi odjazdami autobusów linii nr 9 oraz 10, gdyż odjeżdżają one zbyt wcześnie.
~Monika 7-09-2016 9:21
A co z pracownikami galerii, którzy kończą pracę po 21.....
~andrijg 7-09-2016 10:11
Co ma wspólnego pociąg z Poznania i korekty w rozkładzie jazdy z Kolejami Dolnośląskimi? Pociąg obsługują Przewozy Regionalne a rozkład zmieniają PLK. Bezmyślny czytelnik napisze a Jelonka bezmyślnie cytuje. Nie wiem czy jest sens pus...ć autobus po przyjeździe tego pociągu skoro przywozi on do JG 20 osób z czego z autobusu skorzystałyby 3. Wiem z doświadczenia.
~II sort 7-09-2016 10:36
Przecie PKP a MZK, to dwie zupełnie sobie "obce" firmy (może nie polskie?), zatem nijak nie można się "dogadać" w tak oczywistej sprawie! Mnie to wcale nie dziwi, polska prowizorka...
kazimierzp 7-09-2016 10:50
Najpierw był rozkład MZK dostosowany do rozkładu pociągów, potem kolej niedawno zmieniło rozkład jazdy pociągów nie sygnalizując wcześniej jakie zmiany będą. Teraz MZK może, jeżeli przepływy pasażerów są znaczne zmienić swój rozkład jazdy.
~ 7-09-2016 11:09
To jakaś kpina? By to przyśpieszyć musi złożyć jeszcze wniosek? To już fakt, że publicznie rzecznik się przyznał że został poinformowany o problemie nie wystarczy?? Czyli będą udawać, że problemu nie ma?
~ 7-09-2016 11:22
Można chyba zrobić że autobusy odjeżdżają 5 minut po przyjeździe pociągów tych ostatnich
~kolejorz 7-09-2016 12:01
5min. to mało , ja bym zmienił ok. 10-15 min. po przyjeżdzie ostatnich o 22.28 z Poznania i 22.48 z Wrocławia
~Miłośnik Kolei 7-09-2016 12:14
Dla czego Wy z ludzi robicie idiotów? W jakim celu piszecie takie bzdury? Rozkłady jazdy układa PKP PLK po zebraniu informacji od przewoźników. Dla czego Wy piszecie takie głupoty i ludziom robicie wodę z mózgu. Koleje Dolnośląskie to jest tylko przewoźnik który nie zmienia rozkładu jazdy i doskonale o tym jako dziennikarze wiecie bo dziennikarstwo to jest oficjalny przekaz. W jakim celu wprowadzacie zamęt?
~Miłośnik Kolei 7-09-2016 12:29
Tym bardziej, że nie jest to jednostkowy przypadek. Państwo przodujecie chyba w pisaniu takich bzdur. Często czytam w Waszych artykułach takie głupoty które nawet nie mają miejsca. Na przykład mieszkaniec gminy Łomnica. Gdzie jest Gmina Łomnica? Jest Gmina Mysłakowice a Łomnica jest w tej Gminie. Łomnica nie jest siedzibą Gminy. Pracujecie tu, mieszkacie a piszecie takie bzdury jakbyście z Marsa do pracy latali. Nie sposób wymienić i zapamiętać wszystkich bzdur jakie piszecie bo jest ich tak dużo
~xxx 7-09-2016 12:49
Linia N2 odjeżdża 23.15 a nie 23.45...
~Gugu 7-09-2016 14:53
To że rozkład jazdy autobusów układa jakaś firma z Trójmiasta w porozumieniu z naszym Urzędem to wiadomo nie od dziś. Ale żeby teraz to wszystko jakoś poukładać w całość, i funkcjonowało jak należy, mam propozycję nie do odrzucenia. Zatrudnić ponownie ale uchodźców oni się znają na rzeczy i dopasują tak wszystko, ze będziemy wszyscy zadowoleni.
~rnu 7-09-2016 15:35
Wygodniccy, niedobrze się robi, co by nie zrobić w tym kierunku, to i tak będziecie stękać.
~ 7-09-2016 16:37
na dworcu stoi codziennie bardzo przystojny i bardzo miły pan , ktoru busem za 5 zl dowiezie pod przysłowiowy prog , gdzie by on nie byl , a gdybys nie wyraził checi na jazde busem to zawsze poinstruuje zebys taksowkarzowi nie płacił wiecej niz 5 zl,Bardzo uprzejmny ten Pan i jakze dba o nasze podrózne kieszenie, znajdzcie takiego uczciwego fachowca, ktory straszy nas podróznych taksowkarzami. Tylko ze zapomina o jednym ze ci taksowkarze maja kasy fiskalne, wydają paragony ciekawe czy ten Pan z BUSA ma tez kase fiskalną i czy wystawia rachunki za przejazd.
~ 7-09-2016 16:47
Nie rozumiem w czym problem? Jako kierowca autobusu codziennie jeżdżący liniami na dworzec muszę stwierdzić, że z reguły na dworcu nikt nie wsiada i nie wysiada. Sporadycznie dwie trzy osoby niezależnie od pory dnia. Teraz wystarczy sobie przeliczyć ilość kilometrów jakie dodatkowo pokonują "szóstki" by zboczyć z trasy dojeżdżając do dworca dziennie , miesięcznie, rocznie. Zachciewajka zawinięcia dużym autobusem na dworcu to zapewne parę cystern paliwa.
~ 7-09-2016 17:12
@ 07-09-2016 16:47 | ~ | Zachciewajki to masz sam, gdy nie chce ci się jeździć autobusem pod dworzec. Autobusy są dla ludzi, a nie ludzie dla autobusów. Pewnie sam jesteś taryfiarzem, dlatego chcesz, aby ludzie nie mieli czym dojechać, aby korzystali z taryfy buląc jak za zboże, jak prowadzisz taryfę, gdy opuścisz autobus.
~ 7-09-2016 17:13
do miłośnika kolei - nie chodzi o rozkład jazdy kolei lecz rozkład jazdy MZK, bo nie jest dostosowany do przyjazdów pociągów. Czytaj dokładnie, co napisane.
~Off top 7-09-2016 20:50
MZK zasłania się tym, że wykonuje on "zadany" przez urzędników UM rozkład, tymczasem urzędnicy UM zapominają, że autobusy MZK nie kursują wyłącznie dla urzędników UM, a dla mieszkańców, którzy płacą za przejazd i mają prawo wygodnego przemieszczania się po mieście. @ 07-09-2016 16:47: Chęć skorzystania z MZK i przedostania się z punktu A do punktu B, nie wynika z czyjegoś "zachciewajstwa", tylko z potrzeby dotarcia do domu po podróży, czy z domu na dworzec. Nie każdego stać też na drogą taksówkę, dlatego korzysta z MZK, czy to takie trudne do ogarnięcia? Nawet, gdy jedna osoba dziennie jedzie na dworzec, to ma prawo tam dotrzeć, a ile paliwa zużywa MZK, nie Twoja sprawa. @rnu, czytelnik nie stęka, zwracając uwagę, że chwilę po przyjeździe pociągu "ucieka" mu ostatni autobus do Cieplic.
~Do cztyelnik 15 7-09-2016 21:01
Wszystko ładnie, ale nad rozkładem jazy autobusów powinno pochylić się MZK w oparciu o sugestie korzystających z autobusów mieszkańców, a nie jakieś spółki z Trójmiasta, bo to kpina. Ci znad Bałtyku wiedzą, co dla nas jest dobre. Żenujące.
~KOPKODLK 7-09-2016 22:36
Do 16.47 Zapominasz koleżko że to Ty jesteś dla ludzi a nie ludzie dla Ciebie.Jeżeli rozkłady MZK będą dobrze ułożone to ludzie będą jeździć.Jeżeli ludzie będą jeździć to Wy kierowcy będziecie mieć pracę.Proste jak konstrukcja cepa.Zwykłego pasażera g.....o obchodzi czy rozkład układa UM czy MZK czy inne HWDP.Jeżeli ludzie nie są w stanie dotrzeć do pracy czy na pociąg to znaczy że coś tu nie gra.
~ 7-09-2016 22:48
@07-09-2016 16:47 | ~ | - jeśli nikt na dworcu nie wsiada, to co robią tam taryfiarze? Tak sobie stoją dla zabicia czasu?
~ 7-09-2016 22:57
Sami kierowcy są taryfiarzami, to dla koleżków mogą uciec z autobusem - odjechać przed czasem, aby koleżka z taryfy zgarniał wysiadających z pociągu, potem koleżka zrobi dla niego to samo i się kręci kosztem pasażerów.
~ 7-09-2016 23:32
na fotkach jak by wiosna a tu zaraz jesien
~SARBLE 7-09-2016 23:46
Porażające - Urzędnicy od dłuższego czasu zastanawiają się - dlaczego autobusy MZK wożą powietrze ??? Myślenie BOLI :(
~kol 7-09-2016 23:53
A może urzedniki mniejskie wożą się furkami, nie jeżdżą pociungami i nie rozumią problemu? O szo chodzi? Co to takiego rozkład ? Jaki pociung ? Jaka autobusa?
~leoś 8-09-2016 0:09
Wszyscy macie problem a o kierowcach autobusów jak nie mają czym dojechać do pracy o godzinie 3:28 i wołają taksówki nikt nie napisze , kupcie sobie auto a nie piszecie że MZK złe wszystkim nie dogodzi.
~Miłośnik Kolei 8-09-2016 3:49
Do 07-09-2016 17:13 | ~ |: Mój komentarz jest poprawny. Dopiero po opublikowaniu mojego komentarza artykuł został skorygowany
~jelonek 9-09-2016 21:01
do postu 17.13 plk zmieniło rozkład jazdy pkp nie informując mzk ani miasta które rozkład układa tak mi się wydaje to jest ewidentny brak współpracy między tymi instytuycjam
~pasażer 10-09-2016 17:04
Fajnie by było, gdyby pseudo kierowcy MZK zatrzymywali się na wyznaczonym miejscu czyli na przystanku dworzec PKP, a nie zaraz za FENIKS ,pomimo pustego miejsca z przodu . A firma ,może by tak poprawiła oznaczenia przystanków ,bo dużo czasu minęło od nowych zmian ,a dalej wprowadzają w błąd .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Szef gangu zatrzymany

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
531
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%