MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czytelnik: Kto uratuje Gencjanę?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 października 2016, 8:06
Aktualizacja: Środa, 19 października 2016, 8:15
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Powybijane okna, zapadający się dach, niszczejące mury – tak wygląda teraz dawny klub Gencjana, gdzie była dyskoteka czy restauracja – mówi nasz Czytelnik Zbyszek i pyta, kto jest właścicielem tego obiektu i czy jest szansa na zajęcie nim zanim zmieni się w ruinę.

Obiekt chciało odkupić Miasto, ale starania w poprzednich latach skończyły się fiaskiem. Z końcem tego roku Gencjana ma zostać wystawiona do komorniczej licytacji. Czy przystąpią do niej: Miasto Jelenia Góra lub Termy Cieplickie?

Gencjana mieszcząca się w Cieplicach tuż przy Fabryce Maszyn Papierniczych PM Poland (dawne: Fampa i Beloit) oraz Termach Cieplickich nie jest użytkowana od ponad 20 lat. Obiekt był własnością Fundacji Kultury „Gencjana”, której współzałożycielem była Fampa. Przez wiele lat Fundacja z powodzeniem prowadziła tu działalność, ale z czasem zaczęła popadać w długi. A wraz z rosnącym zadłużeniem zaginął ślad po członkach fundacji, mimo że organizacja wciąż figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

- PM Poland nie jest właścicielem tego obiektu i nie jest też zainteresowany jego kupnem, bo mamy pod własnym dachem około 17 tysięcy metrów kwadratowych i dodatkowa hala czy nowy teren nie są nam do niczego potrzebne – mówi Bogdan Łada, dyrektor finansowy PM Poland. – Gencjana funkcjonowała jeszcze w połowie lat 90-tych i była samodzielnym tworem działającym na bazie własnego majątku. W początkach swojego istnienia nawet nieźle zarobkowała, ale z czasem prowadząca ją Fundacja narobiła długów z tytułu prowadzonych, a nie zapłaconych inwestycji, podatków od nieruchomości, opłat za ogrzewanie, wodę, prąd i innych. Około 15 lat temu zmarł ostatni szef Fundacji Kultury Gencjana i wszystkie konta tej organizacji przejął komornik. Od tego czasu obiekt wegetuje, a wierzyciele czekają na spłatę swoich zobowiązań – dodaje Bogdan Łada.

Jednym z wierzycieli jest Miasto Jelenia Góra, które w poprzednich latach chciało przejąć obiekt w zamian za długi. Starania te jednak skończyły się fiaskiem. - Nie jestem w stanie wyliczyć dokładnej kwoty zadłużenia Gencjany wobec miasta, bo do tych należności z tytułu podatku od nieruchomości dochodzą jeszcze odsetki, ale rzeczywiście swego czasu Miasto było zainteresowane przejęciem tego obiektu – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. - Nie doszło to jednak do skutku, bo okazało się, że obiekt nie jest własnością jednego właściciela – dodaje C. Wiklik.

We wrześniu 2009 roku prezydent złożył do jeleniogórskiego sądu wniosek o ustanowienie kuratora dla fundacji. – Nie wiem czy ten kurator już jest czy nie, ale Miasto odstąpiło od rozmów dotyczących przejęcia obiektu i teraz z Gencjaną łączą go tylko niezapłacone podatki – dodaje C. Wiklik.

Jak mówi Bogdan Łada, w minionych latach komornik podejmował próby sprzedania Gencjany, ale bezskutecznie. Kolejna próba ma być podjęta jeszcze w tym roku. - Staramy się śledzić co się dzieje z tym obiektem, bo nie chcielibyśmy mieć przy swojej firmie ruiny grożącej katastrofą budowlaną, dlatego jesteśmy żywo zainteresowani, by ktoś ten obiekt kupił – mówi Bogdan Łada. – W ostatnich dniach Gencjanę odwiedził ponownie komornik wraz z rzeczoznawcą, co świadczy o tym, że jeszcze w tym roku ten obiekt zostanie wystawiony do kolejnej sprzedaży. W poprzednich licytacjach nie było zbyt wielu chętnych, ale z roku na rok stan tego budynku jest coraz gorszy, więc cena zapewne spada. Mamy nadzieję, że tym razem Miastu uda się nabyć Gencjanę, bo z pewnością przydałaby się ona Termom Cieplickim, które pękają w szwach i nie mają żadnego terenu do rozwoju – dodaje B. Łada.

Z tymi słowami zgadza się wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, ale… - Z pewnością ten obiekt mógłby być dobrze spożytkowany przez Termy Cieplickie, którym przydałaby się dodatkowa przestrzeń – mówi. – Jednak Termy Cieplickie to odrębny twór – spółka z o.o. bazująca na swoim kapitale, posiadająca swój zarząd. Dlatego Miasto w jej imieniu nie może niczego kupować. Jednak postaram się przekonać obecnego prezesa do zainteresowania się tą licytacją, o której nie miałem wiedzy. Do Miasta wpływają bowiem sprzeczne informacje dotyczące właścicielstwa tego obiektu i jego obecnej sytuacji prawnej. Teraz osobiście zainteresuję się, jakie są możliwości przejęcia Gencjany – dodaje.

Wiceprezes Term Cieplickich przyznaje, że zakupem Gencjany spółka zainteresowana jest od długiego czasu. Póki co jednak nie ma żadnej wiedzy, jaki jest stan prawny tego obiektu i jaka byłaby ewentualna jego cena przetargowa. - Jesteśmy zainteresowani rozwojem Term Cieplickich i rzeczywiście Gencjana mogłaby być potencjalnym terenem i obiektem do tego rozwoju, ale do przejęcia jej jest naprawdę bardzo długa droga – mówi Miłosz Sajnog. – Ja zleciłem naszemu działowi prawnemu sprawdzenie sytuacji prawnej Gencjany i otrzymałem informację, że jest ona bardzo skomplikowana. Jeśli uda nam się dotrzeć do konkretów: daty licytacji czy ceny za ten obiekt, będziemy się zastanawiać, czy mamy pieniądze na ten zakup. Póki co, nikt nie potrafi nam tych konkretów ustalić, więc jest to tylko tak zwane gdybanie – dodaje wiceszef Term Cieplickich.

Ogłoszenia

Czytaj również

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~Ja 18-10-2016 8:31
Wyburzyć !!! Wtedy, na grunt, znajdzie się i dobry nabywca, i dobra cena. Nieruchomość nie jest chyba w rejestrze zabytków ?
~ 18-10-2016 8:44
Zaadoptować pod fabrykę wykorzystującą wysokie technologie np .Fabrykę śmigłowców ''Antoni-Hawk ,albo Macierewith-Sikorsky albo zainwestować w fabrykę gwoździ......
~Wm 18-10-2016 8:48
Biedronke tam otworzyc. Przeciez tak malo tych sklepów mamy w miescie.:)
~zaboberek 18-10-2016 9:48
Czy ktoś z czytelników pamięta czasy,kiedy Cieplice były samodzielnym miastem i działał w nim klub sportowy KS Stal Cieplice Śl?Klub ten miał kilka sekcji a jedną z nich była sekcja bokserska,która swoje mecze rozgrywała właśnie w Gencjanie(wówczas nie było tej nazwy).Na "bramce" wejściowej często stał p.Weis(komendant straży przemysłowej Fampy),bardzo srogi ale nas dzieciaków zawsze traktował pobłażliwie i wpuszczał na widownię za przysłowiowe dziękuję.
~czytelnik15 18-10-2016 9:51
zdecydowanie restauracje tam należy otworzyć. Jest tam duża sala a obok sala widowiskowo-teatralna aż grzech że taki obiekt marnieje.
~Anek 18-10-2016 9:54
A zabawy w "Alcatraz'? dobre czasy!
~ 18-10-2016 9:56
Przecież to zabytek widać po budynku że wybudowany w 19 wieku
~Requiem 18-10-2016 10:07
Polska recepta na sukces.Dziady i gołodupcy przejmują mienie społeczne i państwowe. Nic nie robią.Doprowadzają to mienie do ruiny. Sami zdychają i wykruszają się. Ci co przetrwali czekają.Są jak święte krowy.Zamiast siedzieć w pierdlu za marnotrastwo i zniszczenie mienia doczekują lepszych czasów. Obiekt doprowadzony do ruiny się wyburzy .Działkę się sprzeda i mamy następnego nowobogackiego gnoja.
~smentek 18-10-2016 10:47
Proponuję by tematem ratowania tego obiektu zajęła się posłanka Czernow.
~dj 18-10-2016 11:12
To jest obiekt muzealny o bogatej historii toż to słynny AMFATRAZ,miejsce kultowe dla dzisiejszych 35-45latków;)
~ 18-10-2016 12:13
Zakup nieruchomości o niewiadomym stanie/ zużyciu technicznym to ryzykowna sprawa. Nowy inwestor musiałby wpompować drugie tyle, ile zapłaci, jak nie więcej, a do tego mieć pomysł, by inwestycja była udana. Jestem jak najbardziej za utrzymaniem i odnową starych budynków, jednak nie za wszelką cenę. Czasami opłaca się budynek wyburzyć i wybudować nowy. Tak m.in. zrobiono z budynkiem przychodni w Karpaczu.
kazimierzp 18-10-2016 12:21
Miasto nie powinno startować do tej licytacji. Ciekaw jestem czy ktoś się znajdzie aby zaryzykować duże środki, a potem rozwinąć działalność. Jako sąsiad termy mają wpływ na to co tam będzie powstawało i jak będzie działało ale nie będą ponosić ryzyka! Nad częścią dawnej Gencjany pm.poland ma swoje biura więc to oni są najbardziej zainteresowane co niżej będzie się działo.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 18-10-2016 13:42
Tak fajnie było w Gencjanie . Chodziłam tam na balety . Było super . Uwielbiałam tańczyć na tzw. rurce . Trochę śmierdziało wilgocią ale jak się wypiło kilka głębszych to było znośnie .
~koń rafał 18-10-2016 13:42
grał tam m.in Vader, Fort BS i Defekt Muzgó a potem dr Śmietana wydawał wyroki na młodych poborowych ;)
~michal 18-10-2016 14:30
W 1997 ojciec zabrał mnie tam na impezę fampowską, pamiętam to dość dobrze, wanda i banda z altusów i wielki mikołaj którego się wystraszyłem :)
~ 18-10-2016 14:55
Płaczę na durnymi komentarzami ;(
~poborowy 18-10-2016 15:26
a ja się tam od wojska wykręciłem :)
~vg 18-10-2016 15:37
Zrobić dyskotekę bo w Cieplicach oprócz POLONII nic się nie dzieje:}
~do poborowy 18-10-2016 15:46
Tam była tylko komisja a wykręcić trzeba się najpierw było u lekarza;)
~ 18-10-2016 16:01
jakie 20 lat, jeszcze 13 lat temu Norwid miał tam próby teatru i dyskoteki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 18-10-2016 16:02
LO Norwid :)
~Biedronki miasta 18-10-2016 17:22
Zbuszmy ten budynek i wybudujmy biedronkę aby odwiedzający mieli blisko do sklepu bo dino jest za daleko a biedronka i tak jest potrze na tak by zrobił marcin zawiła
~kibic 18-10-2016 18:16
Kto pamieta starego Pierscionka na bramce ?
~ab+ 18-10-2016 19:40
Oddać za ajn zloty pasibrzuchom w sutannach,zaadoptować na dom spokojne starości dla robotników wystrychniętych przez solidarność.
~s. 18-10-2016 19:56
Dokładnie w miejscu Gencjany była szlifiernia szkła, którą kupił Fullner by założyć w Malinniku przyszłą Fampę.
~ 18-10-2016 20:11
kaucja na szklanki
~zaboberek 18-10-2016 20:52
do:| ~kibic | p.Pierścionka pamiętam,a wcześniej był instruktorem nauki jazdy(jeździł starym Willisem z demobilu).
~acer 18-10-2016 22:09
A czy nie lepiej zlokalizować delfinarium ?
~Darek78 18-10-2016 22:11
Kiedyś to była jedna z najlepszych dyskotek Alkatraz, pamiętam jak specjalnie o 5 rano podstawiali przeguboca na przystanku żeby wszystkich zwieżć z powrotem na Zabobrze. Widok nie do zapomnienia ile tam chodziło wiary ...
~ 18-10-2016 22:25
a ja tam walese widzialem,i mowie siema lechu a on do mnie spieprzaj dziadu,a ja do niego oddawaj moje 100 mln,
~i 19-10-2016 0:15
Wykupi duda z solidarnośći
~Patałachy i łapówkarze 19-10-2016 8:09
Wiem kto powinien wyremontować Gencjanę te patałachy z Urzędu Miasta co pobierają podatek od Nieruchomości albo architekci łapówkarze co biorą łapówki za odbiór budowy z ul.Ptasiej.
~ 19-10-2016 8:15
Niech to wykupi obecny Zarząd firmy który zarządza obiektami po dawnej Fampie. Tak się szczycili z tego że byli jedną z pierwszych firm w Polsce która została oddana amerykańcom /sprywatyzowana/.
~dadek1 20-10-2016 20:52
Byłem na koncercie Niebiesko-Czarnych jeszcze z Niemenem, Burano, Kordą, Rusowicz, Popławskim, Nebeskim, Majdaniec - to musiał być rok 1966 Kto był !?
~soniaza 3-07-2018 15:56
W latach 1963 i jeszcze trochę klub był bardzo popularny..imprezy, spotkania, a ja spiewałam 3 razy w tygodniu na tzw. "fajfach". Szkoda że tak niszczeje piękne miejsce.
~kris13 19-12-2018 9:24
To niestety raczej się rozleci, niż ktokolwiek da za to jakieś 5 pln. Tam już szczury tylko ganiają. Jedna zgnilizna na 5 min. przed zawaleniem. Ale jak widać od lat nie ma na to silnych. Za to okoliczna młodzież nie ma co co ze sobą zrobić. A lokalne kapele grają w osiedlowych garażach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nagrody dla nauczycieli

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Nabór wniosków na wymianę pieców

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
692
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%