MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Czytelniczka: Kiedy usuną niebezpieczne drzewa?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 lutego 2014, 7:49
Aktualizacja: Środa, 5 lutego 2014, 7:30
Autor: Angela
Fot. Czytelniczka
– Od lipca zeszłego roku walczę o wycięcie czterech suchych drzew sprzed mojego domu przy ulicy Chałubińskiego w Jeleniej Górze, bo „sypią” się na potęgę – napisała do nas Czytelniczka i przesłała zdjęcia. – Miejski Zarząd Dróg i Mostów wyjaśnia, że czekał na zgodę konserwatora zabytków i zapewnia, że dwie brzozy zostaną usunięte do końca tygodnia.

- Z czterech brzóz, które należą do Jeleniogórskiego Zarządu Dróg i Mostów nawet drobnym wietrze spadają gałęzie na ulicę, gdzie jeżdżą samochody i chodzą dzieci do Szkoły Podstawowej nr 15 - opowiadała pani Nina. - Trzy miesiące temu dwie brzozy zostały zakwalifikowane do wycięcia i na tym się skończyło. Mieszkańcy okolicznych posesji proszą, dzwonią, bez rezultatu – dodaje.

Pracownik zarządu dróg i mostów wyjaśnia, że drzewa rosną w strefie ochrony konserwatorskiej, dlatego poza opiniami środowiskowymi, zgodę na ich usunięcie musi wyrazić konserwator zabytków.

- Taka jest procedura, która niestety trwa – usłyszeliśmy w zarządzie dróg i mostów. – Obecnie mamy zgodę na wycięcie dwóch brzóz, a kolejne dwie są w dobrym stanie i nie ma podstaw do ich wycinki. Na tej ulicy usunięta zostanie jeszcze jedna lipa, która stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Wykonawca, któremu zlecamy to zadanie zadeklarował, że wytnie drzewa do końca tygodnia – dodał pracownik zarządu dróg i mostów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Trwa budowa punktu widokowego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~hipo 4-02-2014 8:02
Jako to nasi urzędnicy umieją z prostych tematów robić sprawy nierozwiązywalne. Jest drzewo które jest zagrożeniem ale na wycięcie nie zgadza się urzędnik X więc jak cokolwiek się wydarzy w trybie natychmiastowym obciążyć ww urzędnika pełnymi kosztami strat jakie powstały w wyniku jego decyzji. Oczywiście ktoś napisze iz nie ma odpowiednich uwarunkowań prawnych, więc trzeba je stworzyć.
~jakitaki 4-02-2014 9:04
taaaak, niebezpieczne są te połamane drzewa, ale widać też na zdjęciach, że mieszkańcom nie chce się nawet ogarnąć tego, co już na ziemi, nie wspominając o poprzewracanych śmietnikach. Lenie i niechluje. Tyle powiem.
~Mieszkaniec 4-02-2014 9:07
A drzewo na Matejki Jak ide z dzieckiem jak za reke I z drugim w wozku jade to musze wychodzic na ulice bo drzewo jest na srodku waskiego chodnika. Jakie miasto tacy wlodarze.
~ 4-02-2014 9:17
do jakitaki : też najpierw bym zrobił zdjęcie a dopiero potem sprzątał - to chyba logiczne
~Wiem 4-02-2014 9:31
jakitaki Ty to chyba jesteś jaki taki urzędniczyna co na wytyk nieróbstwa tak reaguje nazywając innych leniami i niechlujami. Podobno każdy sądzi w/g siebie
darmi 4-02-2014 9:31
do jakitaki A może to spadające konary narobyły tego bałaganu? Ogarnij sie zanim nastepnym razem kogoś wytkniesz palcem. A drzewa na tej ulicy tylko chyboczą sie i skrzypią. oj bedzie afera jak któreś naprawdę spadnie na dom. Nie odpuszczę wtedy żadnemu kto zaniechał czynności urzedowych
~ 4-02-2014 10:06
do jakitaki A może to spadające konary narobyły tego bałaganu? Ogarnij sie zanim nastepnym razem kogoś wytkniesz palcem. A drzewa na tej ulicy tylko chyboczą sie i skrzypią. oj bedzie afera jak któreś naprawdę spadnie na dom. Nie odpuszczę wtedy żadnemu kto zaniechał czynności urzedowych
rymcycymcy 4-02-2014 10:13
09:31 | darmi | ...przypuszczam, że po twoich groźbach urzędnicy już się trzęsą ! :) ...rechocząc ! ;)
~ja 4-02-2014 11:10
Jeszcze trochę i ten cały Sobieszów zamkniemy szlabanami przed wjazdem z każdej strony, bo tu wszystko się zawali , budynki, mosty, drzewa. To będzie wielka strefa zabytkowa. tzw. ruina. Przykre , bo to kiedyś było naprawdę urocze miejsce.
~LW9 4-02-2014 11:19
Jak To kiedy ? Jak ktoś zginie ile lat walczę o usuwanie drzew które rosną na styku asfaltu. Ale przecież drzewo nie jest przyczynną śmierci czy utraty zdrowia. To prędkość ! hahaha
~ 4-02-2014 11:21
Naj smutniejsze jest to, że takie przypadki nie są odosobnione. Szkoda że trzeba się użerać żeby wycieli każde takie zagrożenie a nikt nie wpadnie na pomysł zajecia się tym problemem Complexowo
~Ach... 4-02-2014 12:14
Pamiętam jaka burza towarzyszyła przecince drzew na ul.Łazienkowskiej. Niektórzy tzw ekolodzy nie zauważają ,że drzewa są chore, stwarzają zagrożenie i powinny być usunięte. Nie dziwie się urzędnikom, że po takich awanturach "chuchają na zimne "
~Znajomy 4-02-2014 13:03
A tam mieszka brat znanego rowerzysty z Jeleniej Góry. Jest to filia rowerowego konsulatu. Wiecznie biegają do Urzędu Miasta z błahymi sprawami. Czy przy okazji nie mogą oni poruszyć poważnej sprawy jak te drzewa? No chyba, że też działają w tej sprawie. Wówczas zwracam honor :)
~... 4-02-2014 15:34
Te drzewa na nic się nie nadają i nikt ich nie wytnie bo prostu na tym nie zarobi...gdyby to były solidne,dorodne,zdrowe okazy juz dawno by ich nie bylo ....
~## 4-02-2014 15:55
Unia decyduje czy drzewo można ściąć ,kury odpowiednie klatki a człowiek niech umiera pod szpitalem bo Unia tak decyduje a drzewo to zabytek ciekawe
~do 15:55 4-02-2014 17:14
Chcieliśmy do Unii, to ją teraz mamy :(
~kroton 4-02-2014 19:58
Spoko, jak za szkodę zaczną płacić urzędnicy i urzędy(regres od ubezpieczyciela) to będą inaczej ćwierkać. Ludność uda się do sądu ławą, zaczną wygrywać i wnet będzie zmiana prawa . To nie Unia, to utrata rozumu i zdrowego rozsądku. Albo zadrzewić wszystko a ciemny lud na Madagaskar.
~architekt 4-02-2014 20:06
To jest paranoja ze władze się tłumaczą się że drzewa są objęte ochrona konserwatorską ponieważ te drzewa nie są pomnikami przyrody bo jak widać nie maja dostatecznego wieku ale nawet jesli pomniki przyrody stwarzają zagrożenie tak jak w Sobieszowie to konserwator spokojnie wyda pozwolenie na wycinke. Tylko że ,,Pracownik zarządu dróg i mostów" jest nie dostatecznie wykształcony by napisać pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków który ma filie w Jeleniej Gorze i załatwić ta sprawę odrazu tylko czekają aż problem się sam rozwiąże gdy kogoś zabije lub zniszczy dom czy samochód....
~żytni razowy 4-02-2014 20:30
do jakitaki: Ludziska naprawdę mają problem, brzozy chrupią przy każdym większym wietrze. Sam nie widzę tam zaniedbań. Ale uważam, że nie powinni narzekać, mają utwardzoną ulicę, betonowe krawężniki. Człowiek jak wielu kupił gdzieś działkę za gruby hajc to chce mieć bezpiecznie. Obecnie nasze życie polega na ciągłym pisaniu wniosków do instytucji państwowych i prywatnych. Jak komuś "łep" ...... to wtedy się "firmy działajace na zlecenie instytucji państwowych" wezmą za wycinki. Brakuje u nas trochę zamawiania usług od drobnych wykonawców oni również mają stosowną i stosowaną od lat wiedzę gdzie indziej na świecie.
~żytni razowy 4-02-2014 20:35
Gołym okiem widać okoliczne drzewa, ktoś wcześniej je swoim brakiem wiedzy okaleczył poprzez nieumiejętne podkrzesanie. Te rośliny umierają drorsłym brzozom nie rżnie się grubych pędów bo strasznie po tym chorują.
~żytni razowy 4-02-2014 20:48
Ciekawe kto doczekał się ogromnego drzewa w procę? Mieszkańcy patrzeli i cud ? Nagle tak urosło? Czekaliście tyle lat a teraz w rok chcecie je wyeksmitować? Można przebudować uliczkę na snującą się osiedlową ścieżkę ale zaprojektować tak by nawet solówka z hds ewentualnie jakiś dźwig przeszła tylko kosztem Waszych parceli, które jak na lico to mało dopieszczone. Te kolorki... to wystrój Was tam drażni drodzy mieszkańcy. Trochę więcej roslin kolorowych i bedzie przyjemnie.
~... 4-02-2014 21:50
Ktoś tu napisał,że kiedyś było tu urocze miejsce - prawda, bo mieszkali tu super mieszkańcy, którzy nie patrzyli na urzędników, tylko sami o wszystko dbali. Pamiętam - jak wspólnie malowało się ogrodzenia, tworzono na każdym rogu klomby z pięknymi różami, by Sobieszów ładnie się prezentował. Pamiętam jak wspólnie robiono boisko na tzw Jordanie i te słynne sąsiedzkie mecze.Można powiedzieć , że mieszkańcy byli bardziej sympatyczni,bezinteresowni i służący pomocą. A dziś - takie czasy... narzekamy, choć wiele mamy, kiedyś było biedniej a jednak inaczej.
~abc 5-02-2014 10:36
jakitaki , Odpowiadam , nie jestem leniem i niechlujem ! Zdjęcia robione były w czasie wichury, gałęzie leciały cały czas ! I oczywiście lecą do dziś ! Przyjechała straż pożarna i wycięła to co wisiało nad głowami i tyle , reszta nadal stoi ! Jak nie wierzysz,, jakitaki " to przyjedż popatrz jak jest , co wietrzyk to sprzątanie , a niestety ludzie mają pracę a nie dyżur na ulicy żeby non stop zbierać gałęzie !
~abc 5-02-2014 10:41
żytni razowy | Drzewa były przycinane przez miasto , jakieś 2 lata temu jeśli źle to ich wina . Prawda jest taka że mieszkańcom ulicy nie wolno ich samodzielnie modelować , ale jak jesteś z natury złośliwy to trudno. Gdyby nie zdjęcia w jelonce to byśmy się wycinki nie doczekali i tyle :)
~k2 5-02-2014 12:18
Ja bym tak nie obrażał ludzi bezczelnie ,,jakitaki " bo internet nie jest anonimowy a na ta ulicy jest sprzątana przez mieszkańcowi, zresztą to widać na zdjęciach . To ze coś poprzewracane to jest dokumentacja zajścia , no ale jak się jest ,,jakitaki " czyli nijaki to się w główie Tobie to nie mieści . Kiedyś może Tobie taka zabytkowa gałąź spaść na głowę albo Twoim bliskim to sobie przypomnij te głupoty co piszesz .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zebrali 3 tony odpadów

Bike Maraton 2020  

Finał na lawecie

Jest pomnik przyrody

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2203
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%