MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Czytelnicy w obronie Samotni

Wiadomości: Region
Czwartek, 20 czerwca 2013, 6:35
Aktualizacja: Piątek, 21 czerwca 2013, 7:41
Autor: Angela
Fot. Adriana Kurowska, UM Karpacz
– Z żoną braliśmy w tym miejscu ślub, a teraz jest niebezpieczeństwo, że po kilkudziesięcioletnim, wspaniałym dla schroniska „Samotnia” okresie rozkwitu, zajmie się nim ktoś, kto z pięknego miejsca pełnego ludzi gór i ich historii, zrobi kolejnego górskiego McDonalda... – napisał Czytelnik. Listów w podobnym tonie dostaliśmy wiele.

Chodzi o przetarg na ajencję schroniska Samotnia pod Śnieżką, ogłoszony przez działającą w imieniu PTTK jeleniogórską spółkę „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK”. Stanęły do niego cztery firmy.

- Jedną z nich jest dotychczasowa firma Marty Siemaszko. Rodzina Siemaszków prowadzi Samotnię od pokoleń ( od 1966 roku) i bez nich po prostu to schronisko nie istnieje! – napisał kolejny z naszych Czytelników, promujących akcję w obronie „Samotni”.

- Bardzo nas zaboli, jeśli z ważnego kawałka historii, ktoś być może zechce zrobić trywialny biznes. Mimo że nie mieszkamy już w Jeleniej Górze, to kilka razy do roku wracamy do niej właśnie dlatego, żeby odwiedzić „Samotnię”, jej właścicieli z rodziny Siemaszko i wspaniałych pracowników – to następny e-mail.

- Na portalu społecznościowym fb zawiązała się grupa „Ratujmy Samotnię”, która próbuje wpłynąć przez swoje działanie na zarząd PTTK. Pomóżcie, „Samotnia” jest jedną z ikon naszego rejonu i nie możemy jej stracić, odbierając ją ludziom, którzy ją stworzyli – informują Czytelnicy.

Organizatorzy akcji wyjaśniają, że ich celem jest przypomnienie władzom Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, że ta organizacja o ogromnym dorobku i wspaniałej tradycji nie musi i nie powinna w swojej działalności kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi.

- Z pewnością znajdą się w Zarządzie Głównym PTTK ludzie, którzy rozumieją, że ich najważniejszym zadaniem nie jest zarabianie pieniędzy, ale kultywowanie – wybaczcie górnolotne słowa – miłości do gór. Jakie schronisko jest bardziej niż Samotnia – kierowana nieprzerwanie „od zawsze” przez rodzinę państwa Siemaszków – warte specjalnego traktowania i ochrony? – pytają obrońcy. - Dla wielu z nas Samotnia jest czymś więcej niż tylko przyjaznym domem na szlaku górskich wędrówek. To miejsce – dzięki urokowi i energii jego gospodarzy - od lat przyciąga wspaniałych ludzi. To tutaj, z okazji finału Orkiestry Świątecznej Pomocy, co roku można spotkać najwybitniejszych polskich himalaistów. To tu narodziły się i są kontynuowane legendarne imprezy, takie jak narciarski „Memoriał Waldemara Siemaszki” czy „Lawina”. To tu odbywają się festiwale filmów górskich, szkolenia Zimowej Szkoły, warsztaty fotograficzne i wiele innych akcji i wydarzeń. Tego wszystkiego by nie było, gdyby nie Magda i jej mama. Przyłączcie się do naszej akcji i wyślijcie maila na adres Biura Zarządu Głównego PTTK – dodają organizatorzy akcji.

Grzegorz Błaszczyk, prezes Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK rozmawiać z nami nie chciał. Poprosił o przesłanie pytań na e-maila. Na pytanie, dlaczego ogłoszono przetarg na prowadzenie Samotni czytamy: „Kończy się termin ważności aktualnej umowy dzierżawy”. Kolejna umowa ma być podpisana na okres pięciu lat. O zwycięzcy przetargu dowiemy się w ciągu 40 dni od daty otwarcia ofert tj. od 5.06.2013r., a dotychczas złożono cztery oferty.

Natomiast na pytania: ile protestów w tej sprawie wpłynęło do PTTK oraz czy Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK rozważają unieważnienie przetargu i umożliwienie prowadzenia Samotni dotychczasowemu najemcy, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sytuacja w spółce Sanikom

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (96) Dodaj komentarz

~Pawka 20-06-2013 7:06
Dołączam się do tego protestu bo DOBREGO SIĘ NIE ZMIENIA! OSOBIŚCIE PAŃSTWA, KTÓRZY PROWADZĄ TERAZ SCHRONISKO, NIE ZNAM! DLACZEGO, JEŚLI JEST COŚ DOBRZE, TO KTOŚ CHCE TO ZMIENIAĆ? Pozdrawiam wszystkim kochających góry, spokój, ciszę i przyrodę oraz wszystkich przeciwników GLOBALIZACJI BO NAJWIĘKSZY SYF!
~... 20-06-2013 7:35
...Błaszczyk to zwykły sprzedawczyk...adlas pieniędzy jest w stanie własna matke za 5 euro sprzedać...
~...i... 20-06-2013 7:40
liczy sie ekonomia, a nie sentymenty...brutalne...a wy sie zachowujecie jakby samotnie mieli zrownac z ziemia...wedlug was to mc tam otworza i przedluza droge, zeby mc drive otworzyc...masakra...
~...i... 20-06-2013 7:46
w ogole to przyrocmy produkcje pralek frania, warszawy, syreny, lodowek polar...przeciez licza sie sentymenty...tez sobie podlaczycie wszystkie te urzadzenia i bedziecie zyc jak w latach 70tych uzywajac czegos co nie spelnia norm energetycznych??a bedziecie jezdzic warszawa tankujac benzyne w ogromnych ilosciach??JAK NIE, SKORO LICZA SIE SENTYMENTY...
~a ja jestem 20-06-2013 7:53
ZA ZMIANĄ!!! schronisko od kilkudziesięciu lat jest "de facto" prywatą. Żadne tam gadanie o klimacie schroniska mnie nie przekona.Zwykli turyści, którzy niejednokrotnie chcieli przenocować czy pobyć trochę dłużej w tym schronisku nie mieli szans - ci, którzy wiedzą o czym piszę, czują temat. Trochę dziegciu w tym miodzie. Miejmy tylko nadzieję, że ewentualny nowy dzierżawca nie spieprzy tego co dobre...
~do 7:53 20-06-2013 8:13
ja nie wiem o czym piszesz. masz coś do powiedzenia to powiedz i nie stosuj niedomówień w stylu "coś wiem ale nie powiem", skoro otwarcie chwali się Siemaszków za ich dokonania, to chyba nie będą mieli nic przeciwko jak otwarcie będzie się ich krytykować, tak dla równowagi.
~Góral 20-06-2013 8:23
Już Pan Artur D. Karpacki biznesmen zaciera ręce.... A swoją drogą to byłem tam ostatnio i zadnego klimatu nie wyczułem, poza przeczuciem, że czas sie tam zatrzymal w miejscu i że przydal by sie rozwój. Mam na mysli np. bufetową, która drze ryja z calych sił z numerkiem zamówienia (jakby nie mogli zrobic głośnika). Już nie mówiąć o ciepłym piwie za 8 zł w 30 st. upale. Miejmy nadzieje ze nowy najemca pchnie to schronisko w stronę Europy.... Tylko nie zrozumcie mnie źle, nie chce zeby tam otworzyli MCDonalda albo Pizzy Hut, ale schronisko z prawdziwego zdarzenia...
~ 20-06-2013 8:30
W Schronisku czas się zatrzymał, ale bynajmniej nie w dobrym znaczeniu tego słowa. Ja tam czuję tylko klimat PRL a do tego sentymentu jakoś nie mam. Nie chodzi mi trywialny fast food, ale o czysty stół, odświeżone sale, normalną rezerwację miejsc i stosunek do klienta na miarę obecnych czasów. Zdania są podzielone i dobrze - nie jesteśmy tacy sami i mamy różne oczekiwania.
~ 20-06-2013 8:48
faktem jest, że ta Samotnia jak sama nazwa wskazuje jest miejscem zapyziałym; może nowy ajent powalczy o rozbudowe, basen ze zjeżdżalnią; wystarczy zapłacić neo-eko-komuszkom to wydadzą pozytywną opinię
~turysta 20-06-2013 9:13
Chodzę tam kilka razy w roku. Nie z uwagi na poziom usług i cen w tym schronisku a z uwagi na piękne miejsce. Jeśli chodzi o schronisko to niestety tragedia. Jest 21 wiek a bar, kible pokoje jak w 19. Chętnie bym poszedł tam z rodziną na niedzielny obiad, no ale ceny, jakość itd. tragedia. Więc jestem gorąco za zmianami.
~18 sqandal 20-06-2013 9:26
wszystko zniszczyć , sprzedać co się da taka jest polityka państwa jak i wladz lokalnych. Kraj nasz wyludnia się , ludzie uciekają jak najdalej i raczej juz tu nie wrócą a ze w samotni jest nieciekawie to fakt ................ cóż pozostawił bym jednak starych najemców tego schroniska bo sentyment do miejsca tego schroniska ma wielu prawdziwych turystów a nie tych , obszczymurków > którzy powyżej wypisują brednie i napewno częśc z nich nigdy nie było w Samotni.
~szlaktrafia 20-06-2013 9:26
Chyba mnie zaraz szlak trafi! A czego wy oczekujecie? Przecież to górska chatka! Chcecie frytek , piwa to spadajcie do MC albo innego tego typu lokali! Tak potrafię zaakceptować, że niektórzy lubią śmieciowe jedzenie. Ludzie, idziecie w góry na piwo? Nie kompromitujcie się! Schronisko ma być tylko miejscem na odpoczynek a nie sklepem, knajpą czy dyskoteką! Wstyd mi za te wasze farmazony, ciężko nazwać to wypocinami. Najlepiej to postawcie sobie tam jeszcze jeden hotel z za wysokim dachem bo przecież w Polsce wszystko przejdzie. Wystarczy mieć kasę. Nara!
~ 20-06-2013 9:34
Zero poszanowania dla tradycji... cóż... w takim razie proszę nowego najemcę o wybudowanie dobrej drogi i wygodnego parkingu, aha i jeszcze 8 stanowisk wędkarskich - w tym stawiku rybki pływaja... a i jeszcze ogólnodostępne grille - przecież nie będę zwozić tych rybek na dół. A mohito będą podawać? ;>
~KLK 20-06-2013 9:36
dzierżawcy zasiedzieli się, jest tam nieciekawie. Proszę odezwać się kto z koltliny jel. tam bywał. Tylko bazują na przeszłości i sentymentach, i tak kto raz tam zrobi spotkanie, drugi raz nie przyjdzie. Tam zatrzymał się czas. Nie podoba mi się tam.
~ 20-06-2013 10:00
@kliku... ciekawość jest w nas! Jeżeli nie masz w sobie tej ciekawości... pozostaniesz zwykłym jelonkowym malkontentem! Kto bywał??? Ty się zapytaj kto nie bywał... no wiem, ty nie... ech...
~Typ z gór 20-06-2013 10:03
Nowoczesne kible, białe obrusy i cacy bufetowa -> to Wam się z pensjonatami pomyliło. Schronisko jest dla turystów, a nie "lanserów". Może jeszcze darmowy wjazd terenówką jak do Paulinum, no bo gdzie się mają chwalić nowobogaccy. Ci co w góry chodzą dla gór, mogą spać na dechach i nie będą biadolić. Ci co krzyczą o standardach mają "ekskluzywną" restaurację i ceny na Śnieżce. Chcecie drugiej takiej? Ekonomia, ekonomia - krzyczą inni. Czy my wiecznie musimy być sługusami Europy, nawet we własnym kraju. Kogo będzie stać na takie schronisko jak ekonomicznie nowy właściciel dowali cenami - noo... Niemców będzie stać!
~doryc 20-06-2013 10:18
Z całym szacunkiem do tradycji ale jeżeli Rodzina prowadzi schronisko od 1966 (tj. 47 lat) i nic nie inwestowała (no chyba ze mieli zakaz od PTTK) to chyba coś nie tak. Klimat klimatem ale czas nie stanął w miejscu a w schronisku tak .O czystość tego miejsca chyba można zadbać.
~Rico 20-06-2013 10:29
Naczy sje jak na takie obiekty dzierżawa powinna być długoterminowa ,co najmniej od 10 lat wzwyż,bo komuż się będzie opłacać cokolwiek tam zainwestować tylko na 5 lat.Co do tradycji to również rzecz ważna
~Rico 20-06-2013 10:39
Jeśli chodzi o krycie schronisk gontem bitumicznym to proszę na to uważać ponieważ różne firmy oferują ten materiał o zawartości w jego masie nawet do 40% mniej masy bitumicznej od lepszych marek.Przeciętny nabywca nie jest w stanie tego ocenić .
CН.W.D.P. 20-06-2013 10:57
MOJE ZDANIE JEST TAKIE, IŻ W GÓRY NORMALNI LUDZIE NIE CHODZĄ I NIE BĘDĄ CHODZIĆ, NAWET GDY ZBUDUJE SIĘ TAM W TYCH GÓRACH NORMALNĄ RESTAURACJĘ... NORMALNI LUDZIE TO SOBIE IDĄ NA OBIAD DO JAKIEGOŚ SPHINKSA ALBO DO EPOKI NA PIWKO... A W GÓRY TO SĄ OD TEGO, BY ZROBIĆ IM ZDJĘCIE I POWIESIĆ W JAKIMŚ SPHINKSIE CZY INNEJ EPOCE NA ŚCIANIE, BY SOBIE NORMALNI LUDZIE PODCZAS KOMSUMPCJI MOGLI GÓRSKIE WIDOCZKI POOGLĄDAĆ... DLATEGO TEŻ ZREASUMUJĘ, IŻ NIE WARTO Z TEJ SAMOTNI ROBIĆ NORMALNEJ RESTAURACJI, BO TO I TAK NIC NIE DA I PIENIĄDZE WYWALONE ZOSTANĄ W BŁOTO... WIERZCIE MI, WIEM CO MÓWIĘ, BO SAM WŁAŚNIE KIEDYŚ ZACHCIAŁO MI SIĘ COŚ NORMALNEGO ZROBIĆ DLA WARIATÓW I NIE WYSZŁO...
~ 20-06-2013 11:19
Chciałeś być dowcipny, a wyszło jak zwykle... żenująco...
CН.W.D.P. 20-06-2013 11:51
DO 11:19 | ~ |, CHCIAŁEŚ MNIE SKARCIĆ, A WYSZŁO JAK ZWYKLE... NA TUMANKA WYSZEDŁEŚ, KTÓRY SARKAZMU NIE KUMA...
~ 20-06-2013 12:08
przetargi na dzierżawy podpisywane są na pięć lat przez PTTK. Tym razem się nie udało. Schornisko na Hali Szrenickiej też wystawione jest na przetarg i nikt takiego larum nie podnosi. Normalka, przegrałeś przetarg masz pecha. Takie są prawa rynku. Kto powiedział,że Samotnia straci ... to miejsce jest samo w sobie tak urokliwe, że zmiana dzierżawcy mu nie zaszkodzi. Trzeba pamiętać o założeniach statutowych i oboszczeniach wpisanych w umowe dzierżawy. Skąd ta histeria?!!!!
~SARBLE 20-06-2013 12:08
Od X lat nie zachodzę do schroniska na Śnieżce, a to dlatego, że bardzo nieprzyjemnie nas potraktowano, że ktoś chciał zjeść własny prowiant, a nie zakupiony u nich :( z czym nigdzie indziej nie było i nie ma problemu i do tego WC (już wtedy) za 2 zł. To jest właśnie typ schroniska, który nie służy turystom, tylko tym, którzy chcą na tym zarobić :( SAMOTNIA, ma duszę typowego przyjaznego schroniska turystycznego. Tworzyć to mogą tylko ludzie pasjonaci, a nie biznesmeni. Jedno jest pewne, że jeżeli Samotnia przejdzie w inne ręce (może i z korzyścią dla niej, niekoniecznie dla turysty) to jednak stracimy coś bezcennego. Niepokojąca i zastanawiająca jest też sprawa samej dzierżawy tego obiektu. Ogłoszono przetarg na 5-cio letni okres dzierżawy takiego obiektu. Komuś chyba bardzo zależy, aby
~SARBLE 20-06-2013 12:10
Niepokojąca i zastanawiająca jest też sprawa samej dzierżawy tego obiektu. Ogłoszono przetarg na 5-cio letni okres dzierżawy takiego obiektu. Śmieszne :( Komuś chyba bardzo zależy, aby pozbyć się obecnych dzierżawców :(
~ 20-06-2013 12:13
zamknąć tą budę! Pewnie tak by powiedziała Magda "za kudły i do gara" Gessler
~SARBLE 20-06-2013 12:19
do.~12:08. To jest właśnie to. Przemyśl sobie dlaczego takie larum nie jest podnoszone w sprawie innego schroniska. Jeżeli Ty tego nie rozumiesz, jeżeli Spółka reprezentująca PTTK tego nie rozumie, to jedynie można stwierdzić, że z turystyką nie macie nic wspólnego:(
~anonim222 20-06-2013 12:24
Ale zmiany nie zawsze muszą oznaczać gorsze. Często jest tak, że nowe pomysły mają dopiero nowi ludzie na danym stanowisku. W końcu jeśli przetarg ma być sprawiedliwy to niech wygra najlepszy. Może Samotni dobrze zrobi powiew NOWOŚCI. Też kocham nasze góry i samą Samotnię, ale nie przekreślałabym planu zmian tak z góry. Podejrzewam, że my tacy piszący na forum i tak nie mamy na to wpływu.
~xxx 20-06-2013 12:30
Pani Siemaszko ma na imię Magda, a nie Marta. Wystarczy sprawdzić przed puszczeniem do netu tekstu o kim się pisze :-))
~ 20-06-2013 12:35
Górzyści, nie denerwujcie się. Te wszystkie idiotyczne komentarze piszą ludzie, którzy po górach chodzą w japonkach, a zamiast schronisk chcieliby mieć hotele z basenem i asfaltowym dojazdem. Są już takie w Czechach i jak to wygląda... Nie róbmy z Samotni kolejnego Odrodzenia, Domu Śląskiego, czy Strzechy Akademickiej. Te kolosy bez klimatu nijak się mają do Samotni. Jestem pewny, że nowy właściciel, który byłby nastawiony tylko na ekonomię, wcale by się tak nie pchał do remontów i usprawnień. Zepsułby klimat, podniósł ceny, ze sklepiku zrobił fast food i na tym koniec. To musi przejąć człowiek, który czuje góry i potrzeby turystów. Siemaszków nie znam, ale wiem, że Samotnia i pod Łabskim Szczytem to dwa najlepsze schroniska w polskich Karkonoszach.
~ 20-06-2013 13:00
Pan kapslok jest sarkastyczny w każdym temacie :-):-):-) Nawet z nicka jest szyderca... a może na odwrót :-) W każdym razie miota się na każdy temat. A Samotnia? Jej los jest już przesądzony, nie ma co kopii kruszyć :(
~ 20-06-2013 13:06
Ci, którzy twierdzą, że zmiana dzierżawcy pomoże Samotni: przejdźcie się do dwóch "knajp" tego "biznesmena" - na Śnieżce (kible płatne, wbicie pieczątki do książeczki GOT-płatne!) albo jeszcze lepiej do Swojskiej Chaty w Karpaczu-fatalne jedzenie podawane na PAPIEROWYCH tackach, natrętna obsługa, ozdoby w postaci diabłów z wackami na wierzchu i ceny jak z hotelu 5-cio gwiazdkowego (obiad dla dwóch osób ponad sto złotych-szaszłyczek, zupa i piwo z malinówką za 16zł). Wystarczy poszukać opinii w sieci (np. gastronauci.pl)
~ 20-06-2013 13:08
do sarble. nikomu nie zależy na pozbyciu sie obecnych dzierżawców. O ile wiem, jest to normalna procedura, co 5 lat PTTK wznawia przetargi na swoje obiekty, od wielu lat.
~ 20-06-2013 13:14
sudeckie coś tam coś PTTK to po prostu banda złodziei i "pod stołem biorców" i to bylo by na tyle w tym temacie. Mogą mnie nawet ścigać bo piszę z nie swojego IP :)
~jjjj 20-06-2013 13:17
A kiedy wymienicie dzierżawców na Śnieżce. Tam dopiero jest PRL... specjalność baru ruskie!
CН.W.D.P. 20-06-2013 13:52
DO 13:00 | ~ |, RACJĘ PRZYZNAJĘ W ZUPEŁNEJ PEWNOŚCI... MIOTAM SIĘ, BOWIEM TAKŻE I TERAŹNIEJSZA MODERACJA NIE KUMA SARKAZMU, TOTEŻ MUSZĘ SIĘ MIOTAĆ... I Z ROZRZEWNIENIEM WSPOMINAM CZASY PRZEŹDZIĘKA... TAK, JAK PO PRZETARGU WARIATY GÓRSKIE BĘDĄ WSPOMINAĆ CZASY SIEMASZKÓW...
~... 20-06-2013 14:47
Też mi TEJO brakuje...:(
~ 20-06-2013 14:52
SAMOTNIA jest WALDEMARA SIEMASZKO
~ 20-06-2013 15:00
Ten nick ch.w.d.p. to jest sam w sobie obraźliwy, jesteś do bani! Czemu po ostatniej literze dałes kropkę? Zasad się nie zna bo do szkoły się nie chodziło, TAK?
~andrzej789 20-06-2013 15:50
udostepnic dla ludu pracujacego miast i wsi, chciwego golonki i zimnego piwa! droge udoskonalic, parasole i laweczki, niech ludziska wyleguja sie na lezakach. nalezy im sie!
~~`///////~` 20-06-2013 15:52
Samotnia zawsze jest mi bliska,tam pracował mój brat Andrzej ,który zawsze opowiadał o p. Siemaszko w samych superlatywach.Pana Waldemara Siemaszko poznałam osobiście w bardzo trudnym momencie dla naszej rodziny(tragiczna śmierć mojego brata) ,był to cudowny człowiek który dbał o swoich pracowników a turystów zawsze traktował jak członków bliskiej rodziny.Cała rodzina p.Siemaszków to sympatyczni ludzie dbający i poświęcający się swojej pracy.Takich ludzi trzeba promować i pomagać im ,dla nas Samotnia zawsze będzie łączona z rodziną Siemaszków,oni są duszą tego cudownego miejsca .Samotnia była p.Waldemara Siemaszko,a teraz jest całej rodziny Siemaszko ,i niech tak pozostanie.Pozdrawiam całą rodzinę Siemaszko ,siostra Andrzeja Sz.
~www 20-06-2013 16:03
Ciekawe tylko czy wraz ze zmianą właściciela jest szansa na zmianę czegokolwiek poza cenami...
~zmiany!!! 20-06-2013 16:36
też obstaje przy zmianach,daniu szansy komuś nowemu,z bardziej światowym polotem...wypowiedzi w stylu następny mcDonald to raczej dziecinada...trzymajmy poziom i nie dajmy ponieść się zawistnej fantazji,miejsce jest faktycznie przepiękne i powinno mieć poziom międzynarodowy,a nie poziom niszowej zaściankowej agroturystyki z lat wczesno 90-tych typowych wsi zachodnio-granicznych ;) natomiast co się tyczy samych właścicieli to faktycznie mają klimat,czują to miejsce na swój sposób...ja tez chciałbym na starość zapuścić korzenie;) no ale...cóż,miejsce jest publiczne jak i samo schronisko...i trzeba iść z duchem nie tylko gór;)
~ 20-06-2013 17:03
Nie powiem chyba nic odkrywczego stwierdzając,że Karkonosze już od dawna stały się spacerniakiem dla niedzielnych turystów.Na całym odcinku między Śnieżką,a Halą Szrenicką, zwłaszcza w okresie letnim przewalają się tabuny wczasowiczów, którzy chodzą tam głównie dla lansu.Bywam tam w tym czasie niezwykle rzadko.Ale kiedyś miałem okazję przyjrzeć się temu z bliska.Braliśmy udział z kolegami w pewnym projekcie i musieliśmy znaleźć się na Śnieżce w środku sezonu...Apokalipsa!Jakiś nieskończony strumień ciągnący do góry,niczym lemingi zaślepione instynktem,który każe im wędrować nie wiadomo po co na wierzchołek.Żadnej refleksji,żadnego zerknięcia na tzw. okoliczności przyrody,nic!Marsz na górę,potem frytki i powrót!
~ 20-06-2013 17:07
I nie oszukujmy się co do Samotni.Leży na spacerowej trasie od Wangu w górę i już dawno stała się jednym z elementów tych spacerów.Kto szuka w górach spokoju,ciszy,prawdziwego klimatu,musi udać się w te nieliczne już,ale zaciszne i mniej wydeptane rejony Karkonoszy i Sudetów.A jest ich niestety już bardzo mało.
~pola20 20-06-2013 17:09
Fakt....potrzebne zmiany,bo teraz jest okropnie.....Bywam w Tatrach i tam jest bardziej dla turystów...i nawet ceny ........Kiedyś chciałam tam zarezerwować pokój (Samotnia)dla rodziny,żeby wnuki zobaczyły wschód słońca....ale powiedziano mi,że to trzeba robić z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.....a nad Morskim Okiem nie było problemów i śniadanko było super.Jestem z Jelonki i to jest przykre,że u nas mają nas w d..ie...i dlatego wolę Tatry i tam zabieram wszystkich znajomych.....Zmiana ajenta może,coś zmieni...na dobre....
~pola20 20-06-2013 17:14
Ten artykuł sugeruje,że nie będzie Samotni......ludzie ona nadal będzie,tylko pod innymi rządami......więc nie walcie głupa na FC.....i nie brońcie głupoty i brudu,który tam jest....
~ 20-06-2013 17:23
A co jest złego w Samotni?
~Pan Marcin 20-06-2013 17:24
Ja też uważam, że zmiany wcale nie muszą oznaczać nic gorszego. To miejsce zasługuje na delikatny lifting, oczywiście z poszanowaniem jego klimatu!
~Boss 20-06-2013 17:28
Niedługo nikt tu nie przyjedzie w okolicach Jeleniej Góry trwa bandycka wycinka lasów na masową skalę wycina się zdrowe drzewa na zawsze zmieniając krajobraz naszej kotliny zróbmy coś z tym kto na to pozwala kto za tym stoi przecież w tej chwili są większe ubytki w drzewostanie niż gdy był na tym terenie ciężki przemysł papierniczy i Celwiskoza mało tego wycinka trwa cały rok a bandyci z nadleśnictwa dewastują ciężkim sprzętem szlaki i leśne drogi za kilka miesięcy wzdłuż drogi z Borowic do Karpacza powstanie łąka są tam odznaczone setki jak nie tysiące drzew do wycinki w okolicach Karpnik już znikła jedna czwarta drzew tym powinna zająć się prokuratura
~ 20-06-2013 17:35
Kocham Karkonosze . To najpiękniejsze góry, no chyba że Rudawy ale to już inna bajka. Samotnia ...przyszedł czas pożegnań . Pozostaną zdjęcia i wspomnienia. Tego żadna władza nie odbierze :-)
~roman 20-06-2013 17:54
Warto poczytać opinie samych turystów o schronisku "Samotnia",********** Wynika z nich, że można wiele zarzucić obecnym dzierżawcom "Samotni", a klimat górskiego schroniska już dawno z niego uleciał. Tutaj znalazłem też komentarze, jak to turyści byli wręcz wyrzucani z "Samotni": http://radiokarpacz.pl/czarne-chmury-nad-samotnia/. Z wielu opinii wynika, że grupka dobrych znajomych pań Siemaszek postanowiła zrobić burzę medialną w ich obronie, posługując się różnymi demagogicznymi, pustymi hasełkami o "magii", "tradycji", "klimacie" etc., a także szlakując konkurencyjnego dzierżawcę np. artykułami z "Faktu". Jest to co najmniej nieetyczne, a wręcz bezprawne.
~ 20-06-2013 18:01
@roman, będziesz dzierżawcą to zobaczymy co wymyślisz. Póki co zostańmy przy magii, tradycji i klimacie... wiesz co, to nie tylko w "górach" się liczy... ale przekonywać cię nie będę. Góry można zabetonować, na skrzyżowaniach szlaków postawić sprzedawców waty cukrowej. To można, świat jest jednak wielki i nie wszędzie rządzą głupcy... a magii Samotni nie usuniesz... ot taki chichot historii ;)
~do 18:01 20-06-2013 18:08
O jakiej "magii, tradycji i klimacie" piszesz? Potrafisz napisać własnymi słowami, co ci się podobało w Samotni, czy tylko umiesz powtarzać jak papuga?
~ 20-06-2013 18:23
Nie obrażaj mnie... piszę własnymi słowami. Ciebie to nawet jeszcze rodzice nie planowali powołać na świat, kiedy ja łapałam klimat, tradycję i magię Samotni :))))
~Marcin Pok. 20-06-2013 18:30
Jak mnie denerwują teksty typu "dzisiajsze góry to już nie to samo" i że w górach jest tak strasznie komercyjnie, że nie można kontemplować w samotności... Brzmi to jak "AH, TA DZISIEJSZA MŁODZIEŻ" albo "TEN ŚWIAT ZWARIOWAŁ". Ciekaw jestem, ilu było turystów np. w majowy weekend w '85. Myślę, że podobnie jak teraz. A nawey jak jest ich więcej to świadczy tylko o ich lepszej świadomości i że wolą spędzaać czas aktywnie. Tym wszystkim z sentymentem do dawnych czasów polecam wybrać się w góry we wrześniu, może poniedziałek? Ruch na szlaku powinien być mniejszy. Ja też jestem za odświeżeniem Samotni. Ja osobiście widziałbym w górach parking i nowoczesny obiekt wypoczynkowy. W Ausrtii, Szwajcarii można? Czesi też mają dojazd do schronisk i tłumów nie widać.
~ 20-06-2013 18:31
Pisanie, że Morskie Oko jest lepsze od Samotni, to jakiś idiotyzm. Przecież tam prowadzi betonowa autostrada, którą pełzną tabuny ludzi. Zero klimatu gór. Tatry zaczynają się dopiero powyżej Morskiego Oka.
~do 18:23 20-06-2013 18:48
Klepiesz banały, które słyszałem już tysiąc razy w tej akcji. Pewnie nawet nigdy nie byłeś w "Samotni". Panie kartografie z "Planu" - znowu trollujesz?
~turysta 20-06-2013 18:53
Tylko powiem jedno porównajcie czeskie Boudy czysto , świeże jedzenie i cena przystępna. A tutaj kiedy była wymieniana wykładzina ? nie takie to słodkie jak wszyscy piszą. Ktoś sam sobie zawalił sprawę i tyle.
~ 20-06-2013 19:04
Ty z 18:48... fajny z ciebie gościu :))))) Czesi są na polskich szlakach i dobrze, bo miło widzieć prawdziwych górskich turystów ;)
~mc 20-06-2013 19:18
A czym ma sie kierowac, jak nie ekonomia? Jak bedzie dobry zarzadca, to turysci na tym skorzystaja. Jesli Rodzina Panstwa Siemaszkow jest tak dobra, jak niektore komentarze opisuja to chyba nie ma sie czego bac? A jesli nie, to musza sie lepiej starac, zeby byli konkurencyjni. Niech wygrywa lepszy!
~do 19:04 20-06-2013 19:21
O jakich Czechach bredzisz, panie kartografie z Miłkowa? Widzę, że ciąg dalszy trollowania. Idź narysuj lepiej jakąś mapę :-))
~ 20-06-2013 19:28
samotnia tylko dla wybrancow-- klimat ktorego normalny turysta nie pozna bo tworzy ise go dla samych swoich- i schronisko nie jest wlasnoscia siemaszkow- oni by tak chcieli i tak ja traktowali
~ 20-06-2013 19:32
@mc - dobrze prawisz. Wprawdzie problem karkonoskich schronisk jest znacznie poważniejszy, ale oczywiście na każdy biznes trzeba mieć pomysł... i wierzyć, że najlepsze pomysły wygrają :)
~omp 20-06-2013 19:33
Tak wysoko to jeszcze biedronki nie było
~KochamGóry 20-06-2013 19:46
Samotnia to wspaniałe miejsce, niestety czas się tam zatrzymał w negatywnym sensie. Brud, zaniedbanie, no i odkąd pamiętam to obowiązuje zasada, że jedzenia i piwa się tam nie kupuje... Piwo zawsze ciepłe, jedzenie zawsze paskudne i nieproporcjonalnie drogie. Wiadomo, w schroniskach zawsze drogo, ale w Samotni z jakością jest chyba najgorzej w Polsce.
~@ 20-06-2013 20:03
Za stan techniczny Samotni odpowiada raczej właściciel (PTTK) niż dzierżawca? I Właściciel określa warunki, jakie musi spełniać dzerżawca! A jak się z nich wywiąże? Oto próba eksperymentu: czy nowy ajent będzie lepszy i uczciwszy? Wielkie ryzyko... Szkoda, że nikomu nie przyjdzie do głowy...odbudować hotel i restaurację na miejscu "Bronka Czecha", a Samotnię zachować jako jedyne w swoim rodzaju naprawdę górskie schronisko.
~Jan 20-06-2013 20:24
@Nοstradamus: Właścicielem obiektu na Śnieżce jest IMiGW, a nie PTTK. Więc jeśli to prawda z tym czynszem, to zdziera go IMiGW, a nie PTTK. Słyszałem podobne opinie od innych zorientowanych osób, więc raczej jest to prawda. Szkoda, że gniew ludzi skupia się na restauratorze, a nie mają pojęcia, kto faktycznie za tym wszystkim stoi i jaki jest faktyczny powód wysokich cen w restauracji na Śnieżce. Pozdrawiam.
~Jan 20-06-2013 20:26
Oczywiście słoiki z wielkich miast, które tylko potrafią kliknąć na fejsie odpowiednie miejsce, raczej nie zadadzą sobie trudu, żeby sprawdzić skąd faktycznie biorą się wysokie ceny na Śnieżce. Smutne, że głównie taki motłoch najgłośniej krzyczy.
~DUCH GÓR 20-06-2013 20:30
Samotnia to schronisko z tradycją! a słowo o niej budowali miejscowi mieszkańcy i turyści i branża która się nią zajmuje !goprowcy,przewodnicy,miłośnicy gór,znajomi tych państwa Przypomnijmy że to pan SIEMIASZKO tworzył pierwsze struktury G.O.P.R.W Karkonoszach.zasług tej rodzinie można więcej przypisać tylko jedna z pocztówek na W.O Ś.P.ZOSTAŁA SPRZEDANA ZA KWOTĘ 10.000 PIENIĄDZE POSZŁY NA CEL CHARYTATYWNY
~Górzysta 20-06-2013 20:34
Poza Chatką Górzystów już nie ma prawdziwych schronisk ;). Ceny w "górskich McDonald'sach" są masakryczne, nie mówiąc o tym, że ja tam idę do natury, a nie oglądać TV w hotelowym standardzie! Byłoby jak w Austrii i byłoby spoko, tzn. człowiek=natura, natura jest dla każdego, można rozpalać ogniska, spać pod namiotem gdzie się chce, a nie wszędzie w Polsce zakazy i opłaty nie wiadomo za co. Góry do nikogo nie należą! Tylko zakaz wstępu dla buractwa i gitara, a nie... POPIERAM ARTYKUŁ!
~Górzysta 20-06-2013 20:36
I stop wycince lasów!!! Czy oni nie mogą sobie brzoz sadzić po prostu!?!?! Tak jak pszenicę!? Sadzić i zbierać i sadzić i zbierać!? A lasy zostawić w spokoju? Naprawdę!? I dlaczego opakowania są z polimerów, a nie biodegradowalne? Nie rozumiem. Eko... też nie rozumiem. Nikogo i niczego nie rozumiem. Ludzie to *.
~zorientowany 20-06-2013 20:37
Czynsz w wysokości 50 tysiaków za dzierżawę Śnieżki pan AD sam sobie wyznaczył (tyle zaproponował w konkursie ofert i przebił wszystkich zdecydowanie), czym wprawił w zdumienie komisję przetargową. Ale skoro tyle zaproponował, to IMGW propozycję przyjęło. Ale co do zasady - zamykanie całego obiektu na Śnieżce przed osobami nie konsumującymi zakupionego tam jedzenia czy picia świadczy o kompletnej ignorancji tego pana co do potrzeb turystów. Nie ma się co dziwić, że turyści obawiają się objęcia przez niego "Samotni".
~do 20:37 20-06-2013 20:52
I po co trollujesz? Znam ten przetarg i wiem, że taka kwota została odgórnie ustalona przez IMGW. Więc nikt niczego sam nie proponował. Czy ktoś ci każe korzystać z tego obiektu? Do restauracji w mieście jak idziesz to też bierzesz własną wałówę?
Niggers™ 20-06-2013 21:03
SAMOTNIA PIĘKNA ! JAK KTOŚ INNY PRZETARG WYGRA TO WIADOMO - ŁAPÓWECZKA
~gość II 20-06-2013 22:44
Może Zawiła postawi tam galerię?
~obs 20-06-2013 22:56
panu Arturowi tak potrzebna ta Samotnia jak wrzut na tyłku. Ma już tyle tematów ,że zaraz przestanie je ogarniać bo tak naprawdę nie ma kim tego ogarnąć.************************** Wkrótce może się okazać że to kolos na glinianych nogach. W sumie to trochę mu się dziwie. Na cholere mu ta Samotnia. Rozumiem ,że szuka kosztów żeby nie zapłacić podatku ale są na to przecież inne sposoby niż robienie takiego szumu. Jan Kulczyk powiedział kiedyś "duże pieniądze lubią spokój , wielkie pieniądze lubią ciszę" .
~do obs 20-06-2013 23:35
Ogarnie, ogarnie. Przecież Arczi to tylko słup lokalnych watażków dlatego wygrywa przetargi i wykupił pół centrum. Chłopak potrafi nawet góry (ziemi) przenosić;) Teraz zrobi jarmark w Samotni. A "prawdziwi" turyści to dzisiaj ci, którzy chcą mieć hotel w centrum, 5 minut spacerem od Śnieżki, obligatoryjnie z widokiem na morze. Skąd oni mają mieć pojęcie jak powinno wyglądać prawdziwe schronisko? Ich wysublimowane gusta rodem z programów Gesslerowej wreszcie zostaną zaspokojone. Żal Siemaszków, ale zderzyły się z górą lodową.
~ABC 21-06-2013 0:11
Byłem tam kilka razy z żoną i córką , rewelacja , więc fora ze dwora tęgo szyi i krótkopalcy . Kolejna perełka sprzedana za grosze i to pewnie jeszcze zagraniczniakom ?! . Łapy precz . To cudeńko musi pozostać w takim stanie w jakim jest . Nie znam ludzi , ale jestem po ich stronie .
~bywalec 21-06-2013 1:10
Cudeńkiem to samotnia była za czasów Waldka Siemaszki. Teraz to jest jarmark i komercha, impreza goni imprezę, a turysta plecakowy jest na ostatnim miejscu, bo ma najmniej kasy. Im szybciej zmieni się dzierżawca tym lepiej.
~ 21-06-2013 5:00
taki niestety jest kapitalizm : zdepcze nawet największą świętość jeśli można zedrzeć kapitał dzięki temu no ale sami chcieliście takiego systemu
~ 21-06-2013 7:35
Zwolennicy zmian! Przejdźcie się do "swojskiej chaty" w Karpaczu, kolejnego przybytku pana "biznesmena" i nie zapomnijcie zabrać tam grubego portfela i woreczka na resztki jedzenia, które wam nie przejdzie przez gardło (a i pies nie wiem czy tknie). Możecie wziąć że sobą swoje talerze i sztućce, chyba, że lubicie posmak tektury i plastiku... Możecie zabrać że sobą dzieci, niech zobaczą, jakie fajfusy (nie mylić z fejsbukiem) mają diabły... Tego chcecie w Samotni?! Powiewu świeżości?
~ElaB 21-06-2013 12:37
Jeżeli dla nas Samotnia to przeżytek, to dlaczego do niej ciągną tacy ludzie, dla których Karkonosze to przysłowiowy "Pikuś". Dlaczego nie ma takiego lamentu i takiej akcji przy przetargu Hali Szrenickiej. Chyba coś to oznacza. A w tym wszystkim jest jeszcze jedna kwestia, której nikt nie porusza, bo jak zwykle CZŁOWIEK u nas się nie liczy. Czy ktoś zastanowił się nad obecnymi dzierżawcami ????? Tyle lat pracy .Stworzyli miejsce, które przyciąga i reklamuje Karkonosze (świadczą o tym osoby podpisujące się pod akcją, a nie pieniacze na forach). Zarzuca się im, że stan schroniska jest taki, a nie inny, ale jeżeli są tylko dzierżawcami, to gdzie są Ci, którzy powinni współuczestniczyć w rozwoju tego miejsca. Czy nowy dzierżawca (na okres 5-ciu lat) będzie inwestował w to miejsce? Wątpię :(
~ElaB 21-06-2013 12:38
A wracając do CZŁOWIEKA, to najlepiej i najłatwiej jest za jego ciężką pracę w ramach "podziękowania" kopnąć go w d..ę :( I to jest właśnie ta nasza mentalność :(
~turysta 21-06-2013 14:56
W sprawie Samotni podniósł się szum bo panie Siemaszki mają dużo znajomych. I tyle. Co do "Swojskiej chaty" w Karpaczu to byłem i nie narzekam. Jedzenie dobre, obsługa miła, nie jest jakoś specjalnie drogo. Wystrój... hmm kontrowersyjny ale czy ktoś komuś każe tam wchodzić? Nagle zaroiło się od świętoszków którzy nigdy fi... nie widzieli.
~turysta 21-06-2013 14:59
PS. Czesi postanowili wysoką wieżę widokową w kształcie członka koło Bogatyni. Ciekawe co ci "obrońcy mo...lności" na to by powiedzieli? Dostaliby chyba zawału albo zamknęli sobie i swoim dzieciakom oczy i przemknęli chyłkiem żeby tej wieży nie widzieć ;)
~d o turysty 21-06-2013 22:27
Pieprzysz gościu jak potłuczony-albo próbujesz prowokować albo jesteś przydupasem "biznesmena"
~lutekk 22-06-2013 1:19
Samotnia to syf, kiła i mogiła. Im szybciej zmieni się tam dzierżawca tym lepiej. Panie Siemaszkowe panoszą się tam jak święte krowy, wydaje im się, że są zaraz po Bogu. Dla nich czas wciąż się zatrzymał w epoce komunizmu, gdy to klient był dla przedsiębiorcy, a nie na odwrót. Widać w PTTK zorientowali się, że najwyższy czas na zmiany. Mam nadzieję, że nowy dzierżawca trochę przewietrzy ten PRL-owski skansen.
~fico 22-06-2013 10:58
Trudno ogarnąć wszystkie posty. Nie doceniamy TRADYCJI. Dzierżawa i 47 - letnia ciągłość działań ludzi związanych z turystyką jest wartością bezcenną. To przecież w imię zasług dla schroniska i turystyki schronisko nosi imię Waldemara Siemaszki. Nie ma drugiego takiego obiektu w Sudetach, który prowadzi kolejne już pokolenie mające doświadczenie nie tylko w prowadzeniu schroniska, ale również w organizacji turystyki. Gdy projektowano talerze na Śnieżce i rozbierano d. poniemieckie schronisko część funkcji schoniskowej miało przejąć tzw. obserwatorium. Dzisiaj nadal nazywa się talerze na przemian schroniskiem lub obserwatorium lecz turyści nie mogą liczyć na pomoc nawet w czasie oberwania chmury.Tak firma tego PANA gości turystów ! Czy chcemy tego w Samotnii ?
~fico 22-06-2013 11:12
Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze. Czyżby czynnik ekonomiczny był najważniejszy ? Wyższe wpływy = wyższe pensję. Gdzie miejsce dla krzewienia turystyki, a gdzie krajoznastwo w obiektach takich jak schronisko na Śnieżce lub pewne co najmniej dwa lokale w Karpaczu. Ja rozumiem te obiekty nie należą do PTTK, ale Samotnia - tak. Samotnia powinna działać wg. blisko 50 letniej tradycji. W "talerzach" na Śnieżce wystrój był niegdyś b. nowoczesny, wykonany przez wrocławskich plastyków. Mogło się podobać lub nie, ale w nowoczesnym budynku taki wystrój myślę, że był właściwy. Teraz panuję tam pseudogóralszczyzna. Ja osobiście nie chcę pseudo góralszczyzny w Karkonoszach, a zmiana dzierżawcy do tego pewnie doprowadzi.
~do fico 22-06-2013 14:02
... fico jak potłuczony, pewnie nigdy nie nocowałeś w tym schronisku. Gadasz coś o tradycji, a przejdź sie sam i popatrz jak ta "tradycja" wygląda. Najlepsze świadectwo wystawiają paniom Siemaszkom turyści, którzy szukali noclegu i odbili się od drzwi Samotni. Właściciel ma pełne prawo wybrać taką ofertę jaka mu pasuje. Skoro ktoś zaoferował lepsze warunki to powinien wygrać, czasy komunizmu gdy jedna osoba trzymała ten sam stołek przez 50 lat dawno już minęły. Na dobrą sprawę panie Smiemaszko i tak prowadzą ten obiekt dużo za długo, gdyby co 5 lat odbywał się normalny przetarg to by nie było dzisiaj gadania o "tradycji" w postaci 47-letniej dzierżawy jakiejś osoby. Mam nadzieję że w końcu w Samotni każdy będzie mógł zawsze przenocować, tak jak w innych schroniskach PTTK.
~fico 22-06-2013 17:08
Do "potłuczonego". Przez prawie 50 lat, schronisko Samotnia niewiele się zmienia. Jedni uważają, że to źle, a inni wręcz przeciwine. Mi warunki schroniskowe odpowiadają. Jak chcę luksusu, to wiem gdzie go znaleźć. Nie chcę hotelu górskiego w Kotle Małego Stawu. Tak naprawdę nikt nie wie, jak będzie wyglądało "schronisko" za kierownictwa pana ze Śnieżki. Jeśli to ma być pseudogóralszczyzna z wyganianiem części turystów, to ja za to dziękuję i do Samotnii już więcej nie wejdę. Tak jak do Restauracji na Śnieżce.
~jot 22-06-2013 21:55
Sam jesteś potłuczony, fico. Najpierw szkalowałeś cyklistów, teraz restauratora z karpacza. W Samotni też dawno nie byłeś bo akurat zmieniła się ono mocno w ostatnim czasie (papa bitumiczna na dachu zamiast tradycyjnego łupka, epanele słoneczne na dachu itd.). No i to z Samotni wygania się turystów. Chroń panie Boże przed takimi pseudoturystami jak fico, co to niewiele wiedzą, a dużo krzyczą.
~fico 23-06-2013 9:34
do jot. Zgadnij kto kazał założyć papę bitumiczną ? Co do wyganiania ze schroniska to ja może zgadnę. Sądząc po tym jak często tam bywasz, to Ty wyganiasz ? ............................................................................................................... Co się tyczy cyklistów, to "jelonkowe z TIK" rajdy rowerowe na terenie strefy ścisłej ochrony KPN i KrNaP, bez zezwoleń, uprawnień, z narażeniem bezpieczeństwa pieszych turystów są dla mnie patologią turystyki i rekreacji. Bo jak można nazwać poruszanie się rowerami np. Labskim Dulem, czy jeszcze przed remontem szlaku ze Słonecznika do Pielgrzymów. Patologię trzeba zwalczać, bo łamanie prawa stanie się standardem.
~jot 23-06-2013 15:07
Dzierżawca schroniska też ma wpływ na jakość wykonywanych remontów. Więc to nie jest tak, że za wszystko odpowiada PTTK. PTTK przy remontach zawsze zasięga opinii dzierżawców w bardzo dużym zakresie. Mnie zastanawia fakt, że jeśli chodzi o sprawy personalne, to tzw. "miłośnicy Samotni" (w tym wiele prominentnych osób) potrafili się zorganizować i rozpętać burze medialną, z kolei gdy następowała wymiana dachu, która w znacznym stopniu zniszczyła klimat Samotni, o którym cały czas mowa, nikt nawet palcem nie kiwnął. Nasuwa się wniosek, że albo tacy z nich "miłośnicy", albo ta cała akcja jest z góry sterowana przez kogoś.
~anusia 26-06-2013 18:15
mam nadzieje ze dobro ludzkie ,i natura odrona sie same trzymam kciuki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Tak nie wolno parkować!

Promesy dla strażaków  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
302
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%