MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Czytanie „Pętli” u Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 maja 2014, 8:10
Aktualizacja: Sobota, 10 maja 2014, 13:07
Autor: Manu
Fot. Archiwum Teatru
14 maja (w środę) o godz.18.00 w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida kolejne czytania dramatu „Pętla” Piotra Rowickiego. Opiekę reżyserską sprawuje Pia Partum. Czyta Boguslaw Kudłek. Cena biletu: 10 zł.

„Pętla” Piotra Rowickiego podejmuje próbę opowiedzenia tego, o czym przez lata zapomniano, co przemilczano i czego się wstydzono. Jest to konfrontacja nas z obrazem wsi, współczesnego Jakuba Szeli i sytuacją społeczeństwa III RP. Jednak przede wszystkim jako monodram ukazuje ludzki obraz pierwszego przywódcy polskich właścicieli gospodarstw rolnych (według standardów europejskich) lub chłopów (według niego samego). Nierówna walka na śmierć i życie, w której nie można pozostać sobą. Jaką cenę trzeba zapłacić, by pozostać wiernym swoim ideom?

Biało-czerwony krawat. Symbol kojarzony z jedną postacią. Z jej obrazem kreowanym przez media i obśmiewanymi karykaturami. W efekcie z tragicznym końcem, który nie wzbudzał już śmiechu, a kłopotliwą ciszę. Krawat, a obok niego luksusowy zegarek, garnitur z Vistuli, wizyta w solarium i zapętlony rechot z gwałtem na prostytutce w tle. To wszystko za szkłem i paskiem informacyjnym u dołu ekranu. A co naprawdę? A co wcześniej i później? Co w zaciszu biura poselskiego, gdzie wierzyciele wydzwaniają z żądaniem spłaty długu, a nagłówki piętrzących się gazet atakują z mocą pięści bokserskiej?

Piotr Rowicki z wykształcenia jest historykiem. Znany jako autor książek (m.in. „Mężczyzna i bestia” i „Przed górami, przed lasami... czyli bajki dla dorosłych”), tekściarz kabaretowy, laureat konkursów dramaturgicznych (Festiwal Nowej Dramaturgii, Radom Odważny 2005, Windowisko 2005, Konkurs „Ulrike” 2006, Konkurs Polskiej Sceny Komediowej 2006), a także prozatorskich i poetyckich.

Pia Partum jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, stypendystką Ministerstwa Kultury i Rządu Francuskiego w Instytucie Studiów Teatralnych IET w Paryżu oraz stażystką Comédie Française. Była asystentką Jerzego Jarockiego, Andrzeja Seweryna i Mariusza Trelińskiego. Jej własne realizacje to: „Córka myśliwego” Moniki Powalisz w teatrach warszawskich: Laboratorium Dramatu i Narodowym, „Hedda Gabler” Henrika Ibsena - dyplom - Teatr Collegium Nobilium w Warszawie oraz „HamletMaszyna” Heinera Müllera w ramach festiwalu „Postdrama project” w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Warsztaty z aniołami

XXI Biennale Fotografii Górskiej – są wyniki  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~xxx 9-05-2014 13:36
Zapowiada się ciekawie, obecność obowiązkowa.
~haha 9-05-2014 23:52
10 zł za to, że ktoś mi przeczyta kawałek książki? Beka na maksa! To już nie jest teatr, to jest parodia teatru. Proponuję jeszcze zrobić tak, żeby to widzowie czytali książki innym widzom, a teatr zgarnie kasiorę za bilety wstępu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Spotkanie z S. Koperem

Webinarium w bibliotece

Warsztaty z Grondowym

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
427
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%