MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Czytali o społeczeństwie kulawym. „Aleje Wolności” w Kwadracie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 listopada 2011, 12:53
Aktualizacja: 12:55
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, 7 listopada w reaktywowanym niedawno klubie Kwadrat przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze odbyło się czytanie dramatu „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” Pawła Demirskiego, zorganizowane w ramach projektu „Aleje Wolności”.

„Aleje Wolności” to eksperyment teatralno-dokumentalny realizowany przez Stowarzyszenie Teatr Odnaleziony przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra. W ramach projektu, który został zainaugurowany we wrześniu br. spektaklem „Teczki” w Sali Widowiskowej JCK, i który bezpośrednio dotyczy wydarzeń związanych ze stanem wojennym w Polsce w klubie Kwadrat przy ulicy Bankowej odbywają się tzw. Otwarte poniedziałki – z jednym z których mieliśmy do czynienia wczoraj.

– Otwarte poniedziałki to cykl warsztatów, paneli dyskusyjnych i odczytów sztuk dotyczących stanu wojennego w Polsce. Tekstów, które traktują o wydarzeniach z tego okresu, przybliżają je i komentują czy to w sposób poważny czy ironiczny. Jedną z tych sztuk jest właśnie dramat autorstwa Pawła Demirskiego, będący czymś w rodzaju tekstowego pejzażu zdarzeń, postaci i imion ze stanu wojennego; obrazu społeczeństwa tamtych czasów ale i czasów obecnych, w których pewne rzeczy się nie zmieniły a powinny – mówi nam Dominika Krop, aktorka Teatru Odnalezionego.

Istotnie bowiem, „Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna” Pawła Demirskiego to tragikomiczna opowieść o „społeczeństwie kulawym”, jak określa to sam autor. Dramat o tym, że postulaty godnej pracy, godnego życia i obywatelskiej solidarności, o które upominali się ludzie 30 lat temu cały czas nie zostały spełnione. Z drugiej strony, tekst mówi o tym, że w Polsce mimo wszystko możliwe są zmiany, nowy wielki przywódca i od nowa spisana legenda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Szansa na remont "zameczku"

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~smutne 8-11-2011 15:01
Myślałem, że będzie fajne miejsce, a robi się z tego druga metafora, smutne :( szkoda.
~widz23 8-11-2011 15:20
człowieku najpierw przyjdź i zobacz, uczestnicz w czymś, kiedy w metaforze miałeś czytanie tekstów dramatycznych albo spotkania z fajnymi i ciekawymi postaciami!!!???? bredzisz!! to miejsce jest świetną enklawa dla wielu ludzi którzy poszukują czegoś więcej!!! brawo oby tak dalej !!!!
~opraffca 8-11-2011 16:59
No właśnie, enklawą, miejscem zamkniętym i nie dla wszystkich. Ale kultura w tym kraju dawno już przestała być powszednia, nawet nader często kojarzy się z nudą prezentowaną przez inteligentów nadętych. Zeszliby z piedestałów, bufony jedne.
~ 8-11-2011 17:23
/15.01/ Możesz szerzej rozwinąć myśl ,,fajne miejsce,, to jakie...według Ciebie powinno być?
~ 8-11-2011 18:13
Klub Kwadrat jest miejscem otwartym i ogólnodostępnym dla każdego z Nas informacje o wydarzeniach również są dostępne na plakatach jak i w internecie. Przyjdź, zobac,z posłuchaj a dopiero później komentuj.
~fiki 8-11-2011 22:00
oczywiście,że kultura jest elitarna i taka ma być....ale obecnie kultura w naszym kraju jest "komentarzem do wydarzeń politycznych" artyści zeprzedali się absolutnie politykom ,reklamie,propagandzie... durnym artystom wydaje się,że są ważniejsi bo opiewają wydarzenia rozpropagowane przez media.. pan profesor w bwa mówi,że "rynek" zabija sztukę ....ha,ha,ha,ha, to sztuka ma się dostosować do rynku a nie na odwrót.............
~x 9-11-2011 9:36
cieplo, cieplo ale nie goraco. nie rozwinieto tegon tematu o kulawosc systemu plac w tym kraju. temat robi sie goracy przy szalejacej drozyznie. dalej ci co z ich rak wychodzi gotowy produkt dajacy zyski nie maja za to godziwie placone i pracuja na sepy ktore wciaz sa nad nimi i ciagna grubsza kase za s...e w stolki i spijanie firmowych kawek. ludzie ciezko pracuja i nic z tego nie maja a hieny???? to jest goraczka tematu, by placono za prace a nie za stolki i wielkosc sadla pod koszula jak i lewe lapki i umysly do pracy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Czyżby Andrzej Duda?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zaczytaj się z Jelonką.com

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
478
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%