MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czyszczenie jeziorka – dla przyrody i rekreacji

Wiadomości: Janowice Wielkie
Środa, 4 listopada 2015, 8:24
Aktualizacja: Czwartek, 5 listopada 2015, 7:29
Autor: A–K
Fot. Archiwum Autora
Jeszcze w tym tygodniu ruszają prace związane z oczyszczeniem stawu, położonego na terenie kompleksu rekreacyjnego Zielona Dolina w Janowicach Wielkich. A wszystko dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź, która przekazała na ten cel dotację w wysokości 70 tys. zł.

Projekt p.n. „Naszym skarbem jest przyroda – rewitalizacja stawu we wsi Janowice Wielkie” realizują wspólnie: Grupa Odnowy Wsi Janowice Wielkie, Fundacja Przystanek Dobrych Myśli, Gmina Janowice Wielkie. W ramach inicjatywy wykonane zostaną prace polegające na oczyszczeniu zbiornika z mułu, usunięciu przybrzeżnych szuwarów oraz wyrównania brzegów.

W ten sposób nie tylko wieś zyska nowe, estetycznie wyglądające miejsce wypoczynku, ale przede wszystkim uratowane zostaną cenne gatunki ptaków i płazów, zamieszkujących staw. Zgodnie bowiem z zapisami inwentaryzacji przyrodniczej, wykonanej w tym roku, bez ingerencji staw za kilka, kilkanaście lat stanie się lądem, a gatunki związane z wodą będą musiały szukać innego siedliska. Termin prac wybrany został nieprzypadkowo. To czas kiedy ptactwo ma możliwość odlotu i znalezienia nowych miejsc bytowania, a płazy – nowych miejsc, w których w stanie hibernacji spokojnie przetrwają zimę.

Ale to nie koniec działań, które partnerzy projektu chcę realizować przy stawie. Jego wyczyszczenia nie oznacza końca jego zagospodarowania. To tylko pierwszy krok. W związku z tym Fundacja Przystanek Dobrych Myśli i Grupa Odnowy Wsi Janowice Wielkie zorganizowały na popularnym serwisie crowdfundingowym Polak Potrafi zbiórkę. Jej celem jest zebranie kolejnych pieniędzy pozwalających m.in. uporządkować brzeg stawu, posiać trawę, zrobić przepust, ogrodzenie. Wspomagając projekt finansowo można w zamian otrzymać atrakcyjne nagrody. Ich wartość waha się od 10 do 450 zł. Jest coś dla aktywnych, coś dla relaksu, są unikatowe pamiątki z Janowic Wielkich, a także możliwość wyrycia imienia darczyńcy na specjalnych tabliczkach, które umieszczone będą na pomoście przy stawie. Każdy ma szansę znaleźć tu coś dla siebie. Trzeba tylko zarejestrować się na portalu Polak Potrafi i już można wybierać.

Lista nagród nie jest zamknięta, możliwe, że będą pojawiały się nowe, warto więc zaglądać na stronę projektu. Zapraszamy do wspierania inicjatywy!

Link do projektu:
https://polakpotrafi.pl/projekt/co-piszczy-w-stawie

Ogłoszenia

Czytaj również

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Złoty Krokus dla...

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~dojony przez 4 władzę sądow 4-11-2015 8:37
Hello, niebawem zamówicie lodołamacz i wyniesienie wszystko na forum. Najlepiej rządzić od d...? Strony
~gluś 4-11-2015 9:36
fantastyczna sprawa, to cudowne i wyjątkowe miejsce
~Iwet 4-11-2015 10:34
W imieniu tych , którym podobają sie takie inicjatywy :Gratulujemy pomysłu i życzymy powodzenia. Należy działać dalej , a ludzie niech mówią co chcą. Gdyż najwięcej do powiedzenia mają ci , co nic nie robią. Tak było zawsze , a w dzisiejszych czasach wyjatkowo :)
~ 4-11-2015 13:38
właśnie dla rekreacji można zrobić coś pożytecznego a nie tylko mieszkańców idiotycznymi wyścigami udręczać
~lelonek 4-11-2015 14:16
Popieram takie akcje - czekam kiedy tylko bedzie można zobaczyć efekty. Z chęcią przejadę sie do Janowic , sam kiedyś na tych kajakach tam zasuwałem.
~ 4-11-2015 20:51
Pogoda znakomita poziom wody obniżonym właśnie kończę czyścić swoje 20 arów .Mogę powiedzieć jak to się robi.
~Schengen 6-11-2015 7:29
A w Cieplicach "MIASTO" równa ziemię i zasypuje stawy by na grzęzawisku mogło powstać osiedle... I nic nie robi sobie z opinii środowiskowych oraz protestów (brawo Pani Ula !!!). Warto uczyć się od "mniejszych" Panie Prezydencie !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Święto województwa  

Seniorzy świętowali

Spór o edukację seksualną

Brama do parku nadal zamknięta  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%