MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Czysty zysk

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Autor: ROB
Fot. ROB
Dzięki hojności podatników, szpital ma karetkę.

O nowoczesną karetkę transportową wzbogacił się jeleniogórski szpital. Skąd pieniądze? Z 1 procenta podatku dochodowego. Ile otrzymały inne organizacje pożytku publicznego i na co przeznaczą te pieniądze?

– Kupiliśmy nowe auto marki mercedes – mówi Piotr Binek, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.
Karetka kosztowała 130 tysięcy złotych. W ramach akcji 1% szpital uzbierał aż 110 tysięcy złotych! Resztę placówka dołożyła z własnego budżetu.

- To nowoczesny pojazd. Prowadzi się go bardzo dobrze, a i pacjenci mają lepszy komfort jazdy. W środku jest cicho – mówi Andrzej Oleksy, kierowca.
Jak twierdzi dyrektor, karetka szpitalowi jest niezbędna. Pacjenci będą nią przewożeni do innych szpitali, we Wrocławiu czy w Wałbrzychu, na badania specjalistyczne, dializy.

Szpital jeszcze do niedawna woził pacjentów starym polonezem. Obecnie ma do dyspozycji wysłużonego, 10-letniego busa, który często się psuje. Część pacjentów wozi pogotowie, ale szpital musi mu za to zapłacić.
Do tej pory szpital wydawał na transport od 40 do 60 tysięcy złotych miesięcznie.

– Teraz kwota ta będzie znacznie mniejsza. Mam nadzieję, że zamkniemy się w granicach 10 tysięcy złotych – mówi zastępca dyrektora. – Dziękujemy darczyńcom.

Szpital był zdecydowanym liderem pod względem pieniędzy zebranych z odliczeń podatkowych. Blisko 5 tysięcy złotych wpłynęło na konto Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Pieniądze będą przekazane na dofinansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz na zakup sprzętu dla osób potrzebujących.

Niecałe 4 tysiące złotych zebrali harcerze z jeleniogórskiego hufca ZHP. – Wpłaty były dokonywane na poszczególne drużyny. Każda z nich może sama zdecydować, na co je wyda – dowiedzieliśmy się w hufcu. Większość drużyn przeznaczyła „procent” na dofinansowanie wyjazdu na rozpoczęty w piątek obóz w Pobierowie, wystarczy też na zakup mundurów dla harcerzy.
Na konto okręgowego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Jeleniej Górze wpłynęło tylko 1500 złotych. Ale to i tak więcej niż przed rokiem. Skorzystają najmłodsi: pieniądze trafią głównie na dofinansowanie obiadów dla najuboższych.

Tyle samo, co TPD, zebrał klub sportowy Sudety Jelenia Góra, który w tym roku po raz pierwszy mógł ubiegać się o odliczenia z jednego procenta. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie obozu, który rozpoczyna się 14 sierpnia. Sportową formę przy pomocy pieniędzy z odliczeń będą szlifować młodzi piłkarze KKS Jelenia Góra. Klub zebrał 2600 złotych.

– W przyszłym roku będzie lepiej – podkreślało większość z naszych rozmówców. – A to dlatego, że zmieni się forma przekazywania pieniędzy.
Podatnik będzie musiał jedynie wskazać w formularzy PIT, na jaką organizację przekazuje procent podatku. Resztę załatwią za niego urzędnicy urzędu skarbowego.

Do tej pory rozliczający się musiał zaznaczyć w formularzu PIT, że oddaje 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego, następnie musiał wpłacić wyliczony procent na konto wybranej organizacji i dopiero mógł oddać roczne zeznanie. A zwrot wpłaconego podatku otrzymywał kilka tygodni później, po przyjęciu rozliczenia przez urząd.

– Wiele osób rezygnowało, gdyż nie chciało stać w kolejkach na poczcie, by wpłacić te parę złotych – dowiedzieliśmy się w biurze rachunkowym, które rozlicza KSON.
– Dla nas nowa formuła oznacza więcej pracy, ale to miła praca, gdyż cel jest szczytny – mówi Jan Krzyżak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Rozpoczęły się prace przy estakadzie

Pszczeli projekt KPN

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 31-07-2007 7:34
Widoczna karetka jest wprowadzona w papierach jako P, czyli Przewozowa. To jest Mercedes Vito. Jeleniogórskiemu Szpitalu Wojewódzkiemu przydałaby się jeszcze jedna karetka, ale chodzi mi tutaj o takie, które są wysyłane do najcięższych przypadków czyli "R" lub "W". Można by też pomyśleć o zakupie karetki neonatologicznej dla małych pacjentów z byłego województwa jeleniogórskiego. Najbliższa karetka "N" stoi w Legnicy oraz we Wrocławiu...
~aga 31-07-2007 9:05
A kto powiedział, że trzeba stać w kolejce na poczcie, żeby wpłacić pieniądze?W dobie internetu napychać jeszcze kieszeń poczcie?
~Zarząd PSOUU–Koło w Jeleniej Górze 31-07-2007 9:51
Warsztaty Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym–Koło w Jeleniej Górze nigdy nie były dofinansowywane przez KSON. Stowarzyszenie,organizator i pracodawca WTZ, jest organizacją pożytku publicznego i w ramach akcji 1% nie korzystało z pośrednictwa innych organizacji.
~K2 31-07-2007 11:30
Przeczytałem, że KSON przeznacza pieniadze na WTZ a ideą zbierania było przekazanie pieniędzy do Szpitala Wojewódzkiego na zakup endolasera – pomocnego w zabiegach okulistycznych. Czyzby pan Prezes KSON–u znowu się minął z prawdą, zresztą nie po raz pierwszy i w ten sposób oszukał darczyńców. Panie Prezesie mniej zadufania w sobie a więcej pokory.
~dzidek 31-07-2007 11:50
Bedzie co rozbic ;)
~Sobieszowianin DO SZKOŁY repetować! 31-07-2007 18:17
komu? czemu? SZPITALOWI

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry pojawiły się na Zabobrzu

Niewybuch w Złotoryi

Krakowska w budowie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1898
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%