MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Czyste Karkonosze – debata w Mysłakowicach

Wiadomości: Region
Piątek, 14 kwietnia 2017, 7:33
Aktualizacja: Sobota, 15 kwietnia 2017, 8:22
Autor: ZGK
Fot. Użyczone/ZGK
Związek Gmin Karkonoskich, Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami oraz firma Green Energy Power zorganizowały spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi działalnością Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami i oddziaływaniem zakładu na środowisko.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 30 marca w Ściegnach, drugie 11 kwietnia w Kostrzycy, trzecie 12 kwietnia w Mysłakowicach. Podczas tych spotkań otworzono dyskusję, która nie wyczerpała wszystkich aspektów interesujących przybyłych. Dlatego podczas spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach kontynuowano ją dalej.

Najpierw jednak przybliżono sprawy dotyczące nowych inwestycji prowadzonych na terenie KCGO. Naświetlono ich cel oraz powiedziano co mają one przynieść jeśli chodzi o ochronę środowiska. Przedstawiono także nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi, które nakładają bardzo rygorystyczne obowiązki w segregacji odpadów. Bo nie jest tak jakby mogło się wydawać, że każdy może założyć firmę i już zajmuje się odpadami. Tak naprawdę, aby dany podmiot mógł prowadzić taką działalność musi spełnić wiele, nieraz bardzo drastycznych norm. W naszym subregionie istnieją tylko dwie instalacje spełniające tak wyśrubowane normy. Jedną z nich jest właśnie Karkonoskie Centrum Gospodarki Odpadami. To właśnie tutaj znajduje się hałda odpadów usypana w poprzednich latach. Teraz zachodzi konieczność zmniejszenia jej objętości. I właśnie m.in. takie zadanie czeka KCGO. Aby temu sprostać, wśród podejmowanych działań jest budowa centrum energetycznego, które do produkcji energii elektrycznej będzie używać rozdrobnionych odpadów.

Związek Gmin Karkonoskich, właściciel KCGO, od lat prowadzi działania w ramach edukacji ekologicznej. Duża ich część jest skierowana do dzieci. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że dzieci zdobywszy stosowną wiedze będą przekazywały ją w swoim domu. Dlatego corocznie ZGK organizuje konkursy ekologiczne w zakresie fotografii, malarstwa, itp. Corocznie organizowane są wycieczki do Bukowca i na teren KCGO, gdzie dzieci mogą zapoznać się z procesem segregacji odpadów, ale także gdzie naocznie dowiadują się co dalej dzieje się z posegregowanymi odpadami. W zasadzie nie ma lepszego sposobu na wyuczenie nawyku segregacji odpadów, a także zbędnego generowania śmieci w gospodarstwach domowych, jak poprzez naukę dzieci. Dlatego też na terenie KCGO niebawem rozpocznie się budowa ścieżki ekologicznej, która uzyskała bardzo wysoką ocenę skutkującą przyznaniem funduszy na jej realizację.

Jeśli chodzi o budowę centrum energetycznego na terenie KCGO, to wyjaśniono w jaki sposób będzie uzyskiwana energia z przetwarzanych odpadów. Podkreślono, że nie jest to budowa klasycznej spalarni lecz budowa elektrowni. Przybliżono dane norm jakie musi taka instalacja spełniać, by była bezpieczna dla środowiska. Omówiono sposoby zabezpieczenia i monitoringu instalacji, która budowana jest w celu pozyskiwania energii elektrycznej ale także, poprzez spalanie wyselekcjonowanych odpadów, zmniejszanie objętości odpadów na istniejącym składowisku oraz eliminowania części odpadów pochodzących z bieżącej działalności zakładu. Jeśli nie zrobi się tego, to według nowych przepisów trzeba będzie ponosić coraz większe opłaty za ich składowanie co przełoży się bezpośrednio na podwyżkę cen za przyjmowanie odpadów od mieszkańców.

Użytkowana obecnie instalacja spełnia aktualne normy ochrony środowiska i posiada wiele nagród, łącznie z najważniejszą „Tygrys recyklingu”. Jednak, by sprostać narzucanym normom w przyszłości na terenie KCGO powstanie nowa hala zapewniająca przeniesienie wszystkich prac do zamkniętego pomieszczenia, które poprzez specjalne systemy praktycznie powinny wyeliminować wszelkie niedogodności i uciążliwości dla okolicy jakie mogą tutaj wystąpić. System zamknięty rozładunku odpadów i ich segregacji znakomicie ograniczy negatywny wpływ na środowisko. Zwłaszcza, że nawet układ pobierania i odbioru powietrza w nowym obiekcie będzie odbywał się poprzez specjalne biofiltry. Nowa instalacja, poprzez większe zautomatyzowanie procesu segregacji pozwoli także na ograniczenie przebywania przy niej pracujących tam osób z 12 do 4. W sumie cała inwestycja znacznie poprawi warunki pracy zatrudnionych tu prawie 100 osób. Obecnie oddano budynek nowej szatni, która poprawiła warunki socjalne załogi.

Ważnym elementem inwestycyjnym jest wykorzystanie gazu składowiskowego. Powstanie mała elektrownia (do 190 KW), która będzie wykorzystywać ten gaz. Znacznie ograniczy to jego emisję do atmosfery.
Reasumując wszystkie czynione inwestycje mają m.in. przyczynić się do utrzymania niskich cen za składowanie odpadów a także utrzymanie miejsc pracy. Niestety zagrożeniem są tutaj najnowsze przepisy, które narzucają opłaty za składowanie odpadów. Opłaty te będą z roku na rok podnoszone i jeśli nie będzie prowadzić się inwestycji, o jakich mówimy, to koszty utylizacji odpadów znacznie wzrosną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Alarmy bombowe

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Pustostan po premierze

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~???? 14-04-2017 8:44
Zainteresowanie po zbóju :)
~ 14-04-2017 11:21
Hałda śmieci usypana w poprzednich latach. Dobre sobie. Kiedy wysypisko przyjmowało śmieci tylko z gminy Podgórzyn to hałda nie była duża. Problem pojawił się kiedy wysypisko wykupiła od gminy prywatna firma, którz zaczeła zwozić odpady także z Jeleniej Góry i tak urosła hałda śmieci w zastraszającym tempie. I teraz jest prawdziwy problem. Zapowiadają także, że będą palić wyselekcjonowane odpady. No już to widzę to ciekawe co pod budynkiem spalarni robi hałda opon. Po co właściwie budują tego typu obiekty tak blisko osiedli mieszkaniowych. Zamiast realizować takie inwestycje na uboczu. Przecież to jest jedno wielkie mydlenie oczu. Kto widział eko spalarnię śmieci. A w wiadomościach krajowych już pojawiły się obrazki spalarnia na tle śnieżki. Piękna reklama regionu.
~xxx 14-04-2017 11:56
to po co sie budujesz blisko wysypiska smiec??????
~wx 14-04-2017 12:21
Prawdziwe spalarnie w europie to morma i sprawdzają sìę. Niektóre znajdują sie w kurortach turystycznych. A to co tam sklecili to chyba jakiś kopciuch
~ 14-04-2017 13:01
Do 11:56 Dla Twojej wiadomości większość budynków w pobliżu wysypiska to stare domy, które już tam były zanim powstało smietnisko. To jak mieli się wybudować? To raczej im wybudowali śmietnik.
~sajmon 14-04-2017 23:03
Czy spalarnia ma w swojej opcji odszkodowania dla ludzi co chcą się przeprowadzić z gruntu dość niebezpiecznego narażonego na skażenie środowiska :) Bo niby skoro jest to bezpieczne to niby po co stały nadzór :) Czy spalarnia ma w zamiarze podąć mieszkańców długo falowym badaniom na szkodliwość w ramach świnek doświadczalnych ? I kto tak niby mądry gwarantuje w dzisiejszych czasach 100% gwarancji na produkt ?
~sajmon 14-04-2017 23:14
Jak dla mnie ktoś za to beknie :) ale komu się odbije :) To czas pokarze nazwiska osób chwalących jak i zaangażowanych jak dla mnie PO nie będzie zapomniane :) Czekam na wasze wychwalania i słowa triumfu mówiące że już możemy zachodnie śmieci spalać :) By was normalnie szla...... :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Ulica Krakowska gotowa

Kampania ławkowa

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
184
Tak
40%
Nie
51%
Nie wiem
9%