MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Czym oddychają mieszkańcy Jeżowa?

Wiadomości: Jeżów Sudecki
Piątek, 10 stycznia 2020, 6:04
Aktualizacja: Niedziela, 12 stycznia 2020, 5:41
Autor: WAC
Fot. WAC
Po pomiarach prowadzonych w Szklarskiej Porębie i Jeleniej Górze – Sobieszowie przyszła pora na Jeżów Sudecki. Wczoraj (9.01) na budynku tamtejszego Urzędu Gminy Dolnośląski Alarm Smogowy zamontował pyłomierz mierzący poziom zanieczyszczenia powietrza w tej miejscowości.

Profesjonalny pyłomierz będzie mierzyć zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki pomiarów można na bieżąco obserwować na stronie: http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl przez najbliższy tydzień.

Pyłomierz przywieźliśmy do Jeżowa na wniosek mieszkańców - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - W Jeleniej Górze takie urządzenie jest na stałe zainstalowane przy ul. Ogińskiego i pokazuje ono często przekroczenia norm. Montując je w Jeżowie chcieliśmy sprawdzić, na ile te wyniki są inne niż na dole. Ostatnio z naszymi urządzeniami byliśmy też w innych miejscowościach Kotliny Jeleniogórskiej. Zaczęliśmy od Szklarskiej Poręby i o dziwo jakość powietrza w okresie świąteczno – noworocznym była tam dobra. Tydzień temu zjechaliśmy do Sobieszowa i postawiliśmy pyłomierz na osiedlu willowym pod zamkiem Chojnik i tam przekroczenia były duże, nawet większe niż na Zabobrzu. Największe przekroczenia były wieczorami i sięgały nawet 500 procent normy.

Akcja Dolnośląskiego Alarmu Smogowego odbywa się we współpracy z samorządem Jeżowa Sudeckiego. Jak mówi zastępca wójta gminy Radosław Burchacki - dzięki temu nareszcie będzie wiadomo, jaka jest jakość powietrza w tej miejscowości.

W tym względzie są różne okresy, wtedy gdy powietrze jest bardzo dobrej jakości, ale bywają też dużo gorsze, podobnie jak w całej Kotlinie Jeleniogórskiej oraz w całym kraju – mówi R. Burchacki. - Źródłem zanieczyszczania jest niska emisja, te nasze niskie kominy, które są źródłem pyłów zawieszonych. W naszej gminie nie mamy straży miejskiej i czynności sprawdzające czym pali się w piecach wykonujemy siłami pracowników Urzędu Gminy. W miarę posiadanych środków i możliwości kontrolujemy mieszkańców i pouczamy. Staramy się odchodzić od karania i jak do tej pory nie nałożyliśmy żadnych mandatów. Staramy się naszych mieszkańców wspierać i finansować wymianę źródeł ciepła.

Przypomnijmy. Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Niestety, do tego koktajlu zanieczyszczeń dokładają się także śmiertelnie trujące substancje uwalniane w wyniku spalania śmieci. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), notuje się ich koncentrację zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych czy w kotlinach i dolinach górskich.

Dolny Śląsk to jeden z trzech najbardziej regionów w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w województwie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza. Tymczasem zgodnie z przyjętą jednogłośnie 30.11.2017 r. uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska, od 1 lipca 2018 roku w regionie nie można spalać mułów i flotów węglowych, węgla sypkiego o uziarnieniu poniżej 3 mm, węgla brunatnego oraz mokrego drewna (o wilgotności pow. 20 procent). Dalej można używać węgla i drewna, ale tylko wysokiej jakości. Od 1.7.2018 nie można też montować nowych „kopciuchów”, tylko piece i kotły spełniające wymogi emisji pyłu określone dla ekoprojektu.

Do 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, a kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. Docelowo mają pozostać w użyciu tylko urządzenia grzewcze na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu. Dla obniżenia emisyjności wciąż używanych „kopciuchów” uchwała antysmogowa zezwala na stosowanie elektrofiltrów (od lat stosowanych w przemyśle, zmuszonym przepisami do redukcji zanieczyszczeń powietrza).

Twoja reakcja na artykuł?

5
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
23
82%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Nowe boksy na stadionie

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~Hose 10-01-2020 7:06
Nowe domy są ogrzewane gazem, w większości. Mam nowy i nie wyobrażam sobie węgla na podwórku, później jakiegoś popiołu w środku.. Stare domy nie, w większości nie nadają się do ogrzewania gazem czy prądem, bo to jest bardzo drogie. Bez dobrej izolacji, wentylacji (już nie mówiąc o rekuperacji). Ludzie palą byle czym bo pieniądza nie maja. Smog jest wskaźnikiem biedy, nic ponadto. No ale jak się ma na utrzymaniu bezmyślny rząd i kościół, to jest jak jest.
~Wytyk 10-01-2020 7:35
do: ~Hose (7:06)
Ty sobie nie wyobrażasz paleniem węglem, czy innymi śmieciami, tak samo jak ja. Ale wytłumacz to sąsiadom którzy całe życie tak palą. Jeden z drugim zamiast zainwestować w ekologiczne ogrzewanie woli tak jak mój sąsiad kupić stare auto kopcącego rzęcha. Jak zainstalowałem panele fotowoltaiczne to nie mógł zrozumieć po co wydawać na to pieniądze.Prąd to on ma z sieci ,a najlepiej jak się uda ukraść. Późnym wieczorem to w okolicy snuje się taki smród, że strach wyjść na zewnątrz domu czy otworzyć okno prze spaniem. Czemu tak sie dzieje? Niestety Lud jest ciemny.
~gość 10-01-2020 17:35
do: ~Wytyk (7:35)
A pomyślał ktoś, że niektórych może po prostu nie stać na nowe piece? Skoro są pieniądze na schroniska dla zwierząt to niech będzie też na dofinansowanie piecy dla najuboższych. Na pewno było by im lżej po prostu odkręcić zawór z "paliwem" niż nosić ciężki opał.
~Hose 10-01-2020 18:34
do: ~gość (17:35)
Piec + ? Niższe podatki i mniej rozdawnictwa to jedyne dobre wyjście.
~Małpa 10-01-2020 21:41
do: ~gość (17:35)
Takie działania powinny być planowane i finansowane „z góry”. Niestety programy tj.Kawka nie trafiają do wszystkich zainteresowanych, a kwoty dofinansowania powinny być dla najbiedniejszych proporcjonalnie największe. I nie chodzi tu o finansowanie roszczeniowców, ale o zapobieganie zatruwania społeczeństwa. Może wyrywkowe kontrole pieców mogą zaradzić tej katastofie? Teraz zanosi się nie na edukację i późniejsze wysokie kary, a system ”uprzejmie donoszę”. Tylko czy zda to egzamin? Nawet zachęty dla „ekologów” słabiutkie. Podatek od nieruchomości zmniejszony o 50 zł rocznie dla domu energooszczędnego, gdzie inwestycja w eko kosztuje kilkadziesiąt tysięcy. Policzmy: 10 lat -500zł, 50 lat-2500zł!!! Także śmiem postawić tezę, że państwo woli płacić kary za brak ekologii, niż dopłacić społeczeństwu do inwestycji. I pośmieję się z dopłaty 5000 zł do ogniw fotowoltaicznych, bo to już naprawdę ekstrawagancja, którą inwestorzy indywidualni robią (rzadko)zwykle na końcu. W końcu ogniwa montujemy do czegoś co już jest wybudowane, a nie odwrotnie. Więc chyba nie musimy martwić się o głodowe emerytury - my ich nie dożyjemy ( niestety).
~Hose 11-01-2020 6:14
do: ~Małpa (21:41)
Fotowoltaika to technologia przyszłości, dziś jest jeszcze w powijakach. Raz, jest nierentowna. Bez dofinansowania nie zwraca się w rozsądnym czasie. Czym jest dofinansowanie ? Pieniądze z moich podatków są przeznaczone na Twoje panele. Wolałbym, aby te pieniądze trafiły do szkolnictwa, służby zdrowia itp. Dwa, brak możliwości magazynowania wytworzonej energii we własnym gospodarstwie dyskwalifikuje tą technologię jako eko. To jest ta sama grupa zagadnienie co auta elektryczne. Długi temat. Polecam poszukać odpowiedzi w internecie.
~Małpa 11-01-2020 10:19
do: ~Hose (6:14)
A owszem, nie tylko czytałam ,studiowałam te zagadnienia na uczelni ,ale zwyczajnie interesuję się tematem. Sama nie mam fotowoltaicznych ogniw, ale obliczyliśmy wydatki z sąsiadami, którzy mają. Moje własne inwestycje eko nie są z Twoich podatków tylko z moich pieniędzy.Dlatego płacę rocznie za ogrzewanie domu trochę ponad 1 tys. zł. Natomiast ogniwa to nie nieopłacalne solary. Koszt instalacji minus rządowe 5000 i minus zmniejszony podatek (sprzedaż z montażem ) to ok. 18-19 tys Przy rachunkach za prąd ok.280 zł na miesiąc inwestycja zwraca się po ok.7-8 latach ,przy żywotności ogniw znacznie ponad 20 lat. I nie liczymy tu podwyżek cen prądu. Wydolność instalacji oczywiście będzie spadać z czasem , ale nie drastycznie (do ok,70%) po wielu latach. W Stanach są instalacje pracujące ponad 20 lat! Jeśli chodzi o to co państwo dopłaca- to sprawa jest bardziej skomplikowana. To nie Twoje pieniądze z podatków są „zabierane”, tylko zmniejszy się wysokość kar środowiskowych, które trzeba będzie płacić za energię z węgla. Tu raczej myślimy o prądzie nie do ogrzewania domu, choć sprawa jest do zrobienia . Tylko pompa ciepła potrzebna zamiast gazu, ale tu rzeczywiście wydatki poszybują . Pompa niestety droga, a ogniw musi być więcej . Da się to połączyć w całość rezygnując z gazu, ale 1) może nie starczyć miejsca na niewielkim dachu, a trawnika obok za mało,2) instalacja samej pompy jest jednak znacznie droższa od dobrego pieca kondensacyjnego, razy 4-5. Koszty na porządne okna i ocieplenie z wentylacją ponieść trzeba w obu przypadkach. Optimum to jednak gaz plus docelowo ogniwa.
~Małpa 11-01-2020 11:07
do: ~Hose (6:14)
Jeśli chodził o brak magazynowania energii z fotowoltaiki , to oczywiście jeszcze nie jest to możliwe na skalę masową. Jednak wyprodukowaną czystą energię oddajemy elektrowni, więc aspekt ekologiczny jest zachowany. Szkoda tylko, że po ta relacja elektrownia - prywatny wytwórca energii jest nierówna, a indywidualny producent energii nie jest równorzędnym partnerem.
~Hose 11-01-2020 14:44
do: ~Małpa (11:07)
Energetyka zwraca 80%, to i tak dużo. Fotowoltaika jest niestabilnym źródłem i w zasadzie teoretycznym problem. Ilość wytworzonej energii jest zależna nie tylko od nasłonecznienia, ale i od temperatury. Natomiast w elektrowni cieplnej na zmianę ustawień potrzeba 48 h. Dlatego w nocy są robione zrzuty pary. Dopóki nie będzie możliwe gromadzenie energii panele będą kwestionowane. Na dzień dzisiejszy nawet amerykańscy żołnierze noszą ze sobą więcej akumulatorów niż amunicji. Temat zwrotu inwestycji przedstawiany przez firmy pominę. Jako ciekawostkę podam przykład izolacji pianą pur. Jest to produkt tak łatwopalny, że znajduje się w euroklasie F, dlatego sprzedawcy podają wytrzymałość na ogień przegrody łącznie z płytą GK, bo inaczej się nie kwalifikuje na materiał budowlany. Podsumowując, zawsze są plusy dodatnie i plusy ujemne.
~Ewa 12-01-2020 16:27
do: ~Hose (14:44)
Wiecie kiedy jakosc powietrza byla najlepsza w ostatnim czasie? W swieta! Czyzby ludzie wtedy nie ogrzewali domow? Nieeee. Nasz przemysł mial wolne. I co wy na to?
~Wytyk 11-01-2020 7:50
do: ~gość (17:35)
Jeżeli sąsiad, co kilka lat kupuje używany samochód , na dodatek kopcącego dieslowskiego wytłuka , ( bo są ekonomiczne } to jaka jest jego świadomość. Jego stać na wymianę pieca, ale po co ma wydawać pieniądze, może ktoś mu zafunduje.
~Małpa 10-01-2020 9:11
do: ~Hose (7:06)
Trochę racji w tym jest. Sama ogrzewam się gazem, a rachunki nie są wysokie (odzysk ciepła, dobre ocieplenie, szyby trójwarstwowe). W naszym sąsiedztwie parę nowych i w miarę nowych domów wprowadza ekologiczne rozwiązania. Jednocześnie część nowych domów buduje tradycyjne kotłownie na węgiel - tego nie jestem w stanie pojąć. Pasjonaci węgla są w stanie wydać ok. 80 tys na budowę piwnicy na kotłownię, wyposażyć ją (kolejne 8-10 tys minimum) plus budowa komina (10 tys). Plus kominek (10 tys leciutko). Za 110 tys. można mieć pompę ciepła , wentylację, własne ogniwa fotowoltaiczne, czyli prąd za „prawie darmo”. Jeszcze starczy na klimę i studnię głębinową. Wielu dyskusji byłam świadkiem i wiem, że wiele wody upłynie nim zmieni się myślenie ludzi. Może następne pokolenie będzie liczyć sensowniej i myśleć o jakości środowiska. Teraz z moich obserwacji wynika, że do niedawna zdrowi ludzie zaczynają strasznie kaszleć, maluchy chorować , POChP sieje postrach wśród sąsiadów i ogólnie wszyscy czują się gorzej. Filtry powietrza wyglądają jak szmata od brudnej podłogi. Są momenty lepszego powietrza jak wieje ,niestety zaczyna często wiać coraz gwałtowniej. Nie wygląda to optymistycznie. Miłego weekendu wszystkim.
~lll 14-01-2020 19:07
do: ~Małpa (9:11)
Na pewno, żeby mieć piec na paliwo stałe trzeba mieć piwnice:)
~hdwao 10-01-2020 9:12
do: ~Hose (7:06)
A kominek masz?
~Małpa 10-01-2020 10:02
do: ~hdwao (9:12)
Ja na przykład nie mam kominka i nie żałuję:)
~Hose 10-01-2020 11:15
do: ~hdwao (9:12)
Mam. Obowiązkowo. Do okazyjnego palenia. Uwielbiam zimą usiąść na łikend przy ogniu, w towarzystwie, przy szklaneczce.
~K-l 11-01-2020 8:37
do: ~Hose (11:15)
No to przy grilu czy przy kominku bo to dwie różne sprawy?
~Hose 11-01-2020 9:05
do: ~K-l (8:37)
Grila w zimie nie próbowałem. Ognisko tak, im więcej śniegu tym lepiej.
~ 11-01-2020 2:18
do: ~Hose (7:06)
Zapraszam do siedlecina z tym urządzeniem to dopiero wyjdzie pomiar
~Rattlehead 10-01-2020 7:06
Przez tych co palą węglem nje mamy śniegu w styczniu
~Joł 10-01-2020 18:21
do: ~Rattlehead (7:06)
A Kopernik była kobietą.
~Gość 10-01-2020 19:15
do: ~Joł (18:21)
To, wydaje się, ryzykowna teza.
~MMM 10-01-2020 9:03
W Jeżowie to braknie skali na tym mierniku :D
~hdwao 10-01-2020 9:13
Groźniejszy jest PM 2,5
Holender40 10-01-2020 10:36
do: ~hdwao (9:13)
A w Stanach biją murzynów.
~Gość 10-01-2020 19:16
do: Holender40 (10:36)
A w Europie biją murzyni.
~mart 10-01-2020 9:23
Czyli tym co palą byle czym trując sąsiadów gmina problemów nie robi. Z problemami ze strony wójta zetknąć mogą się natomiast ci, którym, jak w moim przypadku, utrudnia się przez kilka miesięcy przyłączenia do sieci gazowniczej.
~c 10-01-2020 10:00
Tym samym, co mieszkańcy całej Kotliny Jeleniogórskiej i pozostałej części Polski - wunglem.
~dziki kraj 10-01-2020 10:34
Oddychają syfem,który sami sobie fundują.Podobnie jest w całym kraju.Przejeżdżając ul.Konstytucji 3 Maja w JG można zobaczyć jaki "piękny" szary obłok spowija ul W.Pola,tam dopiero janusze dają do pieca.No cóż bieda i głupota zabija niestety.
~Kael 10-01-2020 11:35
Czas najwyższy taki pyłomierz ustawić w SIedlęcinie zwłaszcza koło posesji p. Dziwaka, to tutaj zabraknie skali. Pali na codzień śmieciami.
~T*E*J*O 10-01-2020 23:41
do: ~Kael (11:35)
Słyszałem że nawet segreguje śmieci....na takie do palenia w dzień i na takie do palenia w nocy 🤔
~K-a 11-01-2020 8:41
do: ~T*E*J*O (23:41)
Taaaa też mam takiego sąsiada. Ostatnio jak wieczorem podjechałam pod dom to własnych drzwi nie widziałam. I to nie była mgła
~obserwaton 10-01-2020 12:10
w jeżowie w okolicach starej remizy strażackiej ktoś pali starymi meblami plastikami , wystarczy ok 19 codziennie wyjść w tamte rejony i mało płuc nie pourywa i tak od kilku lat i co nikt inny nie czuje , czują ale z tym nic nie robią . Interwencje w służbach też nic nie daja . mówią że nie mają takich narzędzi do sprawdzania . A trujemy się na wzajem. I co ta maszyna pomoże. NIC.
~SinoBrody 10-01-2020 20:46
do: ~obserwaton (12:10)
Przy remizie to mam dwóch smoluchów jeden to stolarz chyba jeszcze sra do tych trocin tak śmierdzi a drugi pan od spisywani wody to widać po wyglądzie i zachowaniu typ starego palacza za prl-u butelkę przeplata drzwiczkami od mebli kuchennych strasznie podłe z nich ludzie !
~Żakuj łapserdak 10-01-2020 21:08
do: ~SinoBrody (20:46)
W pełni się zgadzam z kolegą Sinobrodym co do tych dwóch "panów"Od siebie dorzucił bym jeszcze parę słów pod ich adresem powszechnie uznawanych za obelżywe.
~ 10-01-2020 12:57
Zapraszam na Ośiedle Łomnickie tam dopiero jest jazda.
~ZOsiedla 11-01-2020 5:40
do: ~ (12:57)
Szczególne pozdrowienia dla pierwszego domu na ulicy Konwaliowej tuż przy wjeździe z ulicy Łomnickiej z którego notorycznie leci czarny, śmierdzący dym
~Miksiu 10-01-2020 13:12
Tytuł powinien brzmieć - Czym oddychają mieszkańcy Zabobrza?
~Rodzic22 10-01-2020 13:28
Zapraszam wieczorami pod Orlik/plac zabaw w Jeżowie. Smród nie do zniesienia. Wszyscy wiedzą kto i czym pali tylko nie straż miejska ;)
~In Chalator 10-01-2020 13:38
Nie obchodzi mnie, czym oddychają mieszkańcy Jeżowa. Pies ich trącał. Obchodzi mnie, czym ja, mieszkaniec Kiepurowa oddycham. Nabudowali chałup w Jeżowie i syfią na pół Jelonki tymi swoimi kominkami.
~ 10-01-2020 16:50
do: ~In Chalator (13:38)
Akurat dym z kominka w nowym domu mniej śmierdzi niż twoja klatka schodowa.Problemem jest biedota ,która pali węglem i śmieciami.
~Małpa 11-01-2020 10:30
do: ~ (16:50)
Owszem ,mniej śmierdzi, ale też truje. Ostatnio opisywano badanie przy rozpalaniu kominka. Ile cząsteczek dokładnie czego i ile metrów do kominka w salonie się wydobywa. I to były badania kominków z zamykaną komorą spalania! W najgorszych pierwszych 10-15 minutach wartości maksymalne były przekraczane kilkukrotnie. Potem powoli spadały oczywiście. Warto poczytać.
~anonim 10-01-2020 14:47
Nowobogaccy nabudowali domow i chwalili sie, jakie maja salony z kominkami. Wlasciwie, to drewno spalane nie czadzi tak jak wegiel, a w kominku weglem sie nie pali tylko drewnem. Dziwie sie tylko, ze dawniej palono w piecach i pod kuchnia tylko weglem i drewnem, a takiego smogu nie bylo. To samochody! Wtedy jak stal jeden samochod przy bloku czy na ulicy, to nic sie nie dzial. Sprawdzilem siedzac na przystanku 10 minut, to przejechalo 42 samochody.
~Hoh 10-01-2020 16:59
A co z Cieplicami?poczawszy od Ceglanej Wojewodzkiej Cichej Trancuskiej.......swiata nie widac jak kopci stolarniosuszarnia i budynek obok.😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨😨
~do artykułu 10-01-2020 19:20
Czuć smog z Jeżowa wieczorami na Zabobrzu, niestety! Już widzę to "ekologiczne" ogrzewanie!
~T*E*J*O 10-01-2020 23:35
Napewno wyjdzie że to ten śmierdzący Jeżów sudecki truje cala Jelenią. Cholerni nowobogaccy muszą mieć kominki i Pawła w nich bylejakie drewno aby tylko po taniości było aby starczyło na kredyt frankowy na spłatę 🙄
~max 11-01-2020 10:11
do: ~T*E*J*O (23:35)
Przed napisaniem pomyśl taka prosta rada... nowobogackim nazywasz kogoś utopionego we frankach? Warto też faktycznie skorzystać z powyższego linka i zobaczyć pomiary Jeżowa vsJeleniej ...mieć na uwadze też, że przez większość roku wiatr jest zachodni...co zatem zawistny TEJO cię zatruwa oprócz frustracji?... Dom wybudowałem sam, bez kredytu, ogrzewany wyłącznie gazem
~T*E*J*O 10-01-2020 23:36
Palą miało być ,nie Pawła
~` 11-01-2020 7:07
Oddychają sukcesem pisu.
~Głupi Mewa 11-01-2020 9:52
No i tak to jest.
~LLL 14-01-2020 19:13
Jacy to wszyscy EKO się teraz zrobili masakra. Niedługo będą lincze za palenie węglem
~badoo 15-01-2020 10:26
niestety cały smog to jest przez budownictwo, na które pozwoliliśmy. Brak przepływu powietrza, zabudowana Góra szybowcowa, Dziwiszów, okolice wałów Ciepilce, Wojcieszyce, Zabobrze. Kiedyś palili czym popadnie i takiego powietrza nie było.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Finał na lawecie

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2197
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%