MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Czym jest miasto Jelenia Góra

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 20 czerwca 2016, 8:47
Aktualizacja: Wtorek, 21 czerwca 2016, 8:39
Autor: Karolina Matusewicz
Kotlina Jeleniogórska
Fot. Archiwum S. Firszta
Nad fenomenem Jeleniej Góry zastanawiano się nie od dzisiaj. Dlaczego to właśnie tutaj jest np. największe nagromadzenie instytucji kultury w całej Polsce, jeśli chodzi o miasta do 100.000 mieszkańców. Przez co ten niewielki, ale prężny ośrodek miejski zaczęto nazywać „Kulturalną Stolicą Karkonoszy” lub po prostu „Stolicą Karkonoszy”, ale także „Stolicą Kotliny Jeleniogórskiej” i „Stolicą Turystyki”.

- Często mówi się też o Jeleniej Górze jako o Centrum Kultury Regionu, Centrum Turystyki Regionu, albo tylko Głównym Miastem Regionu, Miastem Turystyki i Miastem Kultury. Jeszcze przed wojną, kiedy miasto było dużo mniejsze, próbowano określać je mianem „Stolicy Królestwa Ducha Gór”. Właściwie wszystkie te nazwy są w pewnym stopniu trafne i oddają dzisiejszy charakter Jeleniej Góry. Można się zastanawiać i mieć wątpliwości, czy tak jest w istocie, szczególnie jeśli chodzi o turystykę, bo w tej dziedzinie Szklarska Poręba i Karpacz są bezkonkurencyjne. Określenia te nie pojawiły się nagle, ale są wynikiem długoletnich procesów, które kształtowały pozycję i charakter miasta – opowiada Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Jeszcze w I połowie XIX wieku Jelenia Góra byłą sennym, małym miasteczkiem, a Karpacz i Szklarska Poręba - zwykłymi górskimi wsiami. Prym w Kotlinie Jeleniogórskiej, dzięki Uzdrowisku i Schaffgotschom, wiodły Cieplice. Tu była infrastruktura i placówki kultury (teatr, biblioteka, „protomuzeum”). Jelenia Góra nie była wówczas szczególnie atrakcyjna dla odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Pisała o tym polska turystka i kuracjuszka pochodzenia żydowskiego Rosalia Saulson: „Zresztą Hirschberg (Jelenia Góra) ze swemi wysokiemi domami starożytnej budowy i ciasnemi ulicami, mało ma powabu prócz piękności położenia”. Wszystko zmieniło się w II połowie XIX wieku wraz z rozwojem turystyki, sportów zimowych, przemysłu i kultury, szczególnie po 1871 roku, kiedy powstało Cesarstwo Niemieckie. Jelenia Góra uzyskała wówczas status centrum regionu, centrum Kotliny Jeleniogórskiej, z którego dzięki połączeniom kolejowym i tramwajowym łatwo można było dostać się tak do cieplickiego kurortu, jak i w góry, gdzie czekały rozliczne atrakcje turystyczne i sportowe. Na potrzeby przyjeżdżających w to miejsce budowano nie tylko hotele i restauracje, ale także budynki służące rozrywkom kulturalnym, np. halę widowiskową (obecny budynek teatru). Nota bene dzisiaj większej hali widowiskowo-sportowej brakuje w mieście.

- W latach 40. XX wieku, zaraz po objęciu tych ziem przez Państwo Polskie, literat Edward Kozikowski, który zamieszkał w Jeleniej Górze (na budynku przy ul. Mickiewicza jest stosowna tablica), stwierdził, że Jelenia Góra jest wyjątkowym miastem, np. jeśli chodzi o kulturę samowystarczalnym, a jeśli chodzi o położenie odciętym przez góry, z każdej strony od innych terenów. Właściwie mogłoby być niezależnym państwem (obszarem) tylko dla siebie. Dzisiaj jest podobnie, a nawet jeszcze lepiej. Które bowiem miasto w Polsce, niemające 100.000 mieszkańców, ma takie instytucje kultury jak duże ośrodki będące stolicami regionów historycznych, tj. Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk czy Wrocław. Co prawda ilość tych instytucji w wielkich ośrodkach jest proporcjonalnie większa, ale nie zmienia to faktu, że w Jeleniej Górze funkcjonują: filharmonia, teatr dramatyczny i teatr lalek, miasto może się poszczycić tym, że znajdują się tu trzy muzea, trzy galerie sztuki, archiwum, duża biblioteka z licznymi filiami, prężnie funkcjonujące domy kultury, a także cały szereg innych ważnych miejsc promujących kulturę i sztukę. Dlatego Jelenia Góra ma charakter swego rodzaju centrum, głównego ośrodka i stolicy, ale tylko dla mikroregionu karkonoskiego – mówi S. Firszt.

Dlaczego w Jeleniej Górze tego typu instytucje funkcjonują, mają prawo bytu i są potrzebne, a w innych ośrodkach tej wielkości, a nawet większych, po prostu ich brakuje? Przyczyn szukać trzeba jak zwykle w historii, bo to, co widzimy dzisiaj, kształtowało się przed wielu laty i ugruntowało współczesne realia. Czym więc, jakim ośrodkiem była Jelenia Góra przed wiekami? Aby to przeanalizować, trzeba zastanowić się, w jakiej skali, kiedy i dla kogo. W skali państwa, a nawet dzielnicy, było to zawsze niewielkie miasto leżące na pograniczu. Był to ostatni większy (jeśli go tak można nazwać) ośrodek na granicy południowo-zachodniej Państwa Polskiego, Śląska, Księstwa świdnicko-jaworskiego, Państwa Pruskiego, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy i obecnie Polski. Dlatego też do niedawna zawsze stacjonowały tu garnizony wojskowe, co podnosiło rangę i znaczenie miasta.

- Jelenia Góra była też miastem kresowym dla wyżej wymienionych jednostek administracyjnych, dalej już nie było ich oddziaływania. Dlatego musiało być ono wyposażone w odpowiednie instytucje, urzędy i placówki. Skazana na samowystarczalność. Jelenia Góra była też swego rodzaju „końcowym przystankiem”. Jej położenie jest takie, że nie leży na ważnych arteriach, terenach handlowych i przelotnych. Właściwie wszystkie ważniejsze drogi z powodu trudnych warunków terenowych omijały i omijają Jelenią Górę. Dlatego wszystkie połączenia, tak drogowe jak i kolejowe, tutaj właśnie się kończą. Przyjeżdżający w te strony z góry wiedzą, że tu jest kres ich wędrówki. Nie jest to ośrodek, do którego się przyjeżdża, zatrzymuje i jedzie dalej. Tu się zostaje na dłużej. To samo dotyczy towarów, które są tutaj dostarczane. Obszar, na którym leży Jelenia Góra przypomina wielki sak. Tak jak Kotlina Kłodzka, chociaż tam są dogodniejsze trasy na Czechy, a budowana S3 jeszcze bardziej rozhermetyzuje i tak już dziurawy „kłodzki worek”. Jelenia Góra nie ma na to szans, dlatego przybywającym tutaj należy zapewnić właściwie wszystko to, co zostawili w miejscach, skąd przyjechali, bardzo często z dużych miast – zauważa dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Nie można także zapominać, że przez ponad dwadzieścia lat (1976-1998) Jelenia Góra była stolicą województwa jeleniogórskiego. Jak przystało na stolicę, najpierw musiała stać się większa, co uczyniono poprzez włączenie w jej granice: Cieplic Śląskich-Zdroju, Sobieszowa, Goduszyna, Maciejowej itp., a wraz z nimi przejęto ich instytucje kultury i całą infrastrukturę, która tam się znajdowała. W „słusznym okresie”, z uwagi na „niektórych obywateli” tego zacnego grodu i okolic, do obszaru tego przylgnęła nazwa „Czerwona Kotlina”. Wtedy też do istniejących już od wielu lat instytucji kultury, tj.: Muzeum w Jeleniej Górze (później Muzeum Okręgowe, dzisiaj Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze), Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach Śl., Biblioteki Grodzkiej (dzisiaj Książnica Karkonoska), Teatru im. C. K. Norwida, Miejskiego Domu Kultury, dołączyły nowe, później jeszcze rozbudowywane, tj.: Wojewódzki Dom Kultury (dzisiaj Jeleniogórskie Centrum Kultury), Teatr Animacji i Filharmonia (sala koncertowa miała służyć jako hala zjazdów Komitetu Wojewódzkiego PZPR). Jelenia Góra miała szybko osiągnąć ponad 100.000 mieszkańców, w czym w tym okresie rywalizowała z Legnicą o rangę trzeciego ośrodka miejskiego na Dolnym Śląsku po Wrocławiu i Wałbrzychu.

- W Jeleniej Górze cała infrastruktura, w tym kulturalna, podporządkowana była zawsze wymaganiom przyjezdnym, bo tu przyjeżdżali i chcieli mieć wygody, a także miejscowym (Kotliniakom), bo stąd rzadko się ruszali i też musieli mieć namiastkę tego, co było i jest w dużych miastach. W ten sposób powstał fenomen „zamkniętego miasta”, otoczonego naturalnymi granicami, „miasta państwa” co najmniej jak Republika San Marino, chociaż Jelenia Góra wraz ze swoim otoczeniem (w średniowieczu powiedzielibyśmy weichbildem) była i jest o wiele większa, ludniejsza oraz lepiej wyposażona w odpowiednią infrastrukturę. Takie niby sobie „państwo-księstwo karkonoskie” dla siebie i otoczenia mogło być centrum i stolicą, ale w porównaniu do większych jednostek administracyjnych i województw czy państwa było i jest, mimo wszystko, miastem prowincjonalnym (w dobrym tego słowa znaczeniu). Prowincjonalnym, ale wyróżniającym się spośród innych tej wielkości ośrodków, mającym zawsze wielkie ambicje i możliwości. Atrakcyjnym tak dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych. A wszystko to zawdzięcza Jelenia Góra temu, że od setek lat jest miastem granicznym (dzisiaj dosłownie), kresowym, końcowym przystankiem, samowystarczalnym, mającym ambicje wielkomiejskie, a jednocześnie trochę prowincjonalnym bez zadęcia, zgiełku, gwaru i zanieczyszczeń. I do tego pięknie położonym. Z całą pewnością wyróżnia się, bo ma swój charakter, własny urok i to coś, czego inne miasta nie mają i mieć nie będą – podsumowuje Stanisław Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna ma 30 lat

Dwaj Johannowie z rodu Schaffgotschów

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~ 20-06-2016 9:11
autor artykulu trafnie zauwazyl ze Jelenia Gora jest miastem gdzie wystepoje najwieksza liczba instytucji kultury ale nie wspomnial ze zajmujemy 1 miejsce w Polsce pod wzgledem wydawanych pieniedzy na kulture w przeliczeniu na 1 mieszkanca czyli my jeleniogorzanie zyjemy w prawdziwym kulturalnym raju gdze festiwal goni za festiwalem,koncerty ,spektakle teatralne z udzialem wybitnych tworcow to codziennos a festiwal teatrow ulicznych i Wrzesien Jeleniogorski to wydazenia o skali swiatowej.
~mieszkan1 20-06-2016 9:37
swietność Jeleniej Góry sie skonczyła byliśmy urokliwym miastem w którym ludzie zyli sobie dobrze i w zadowoleniu , obecnie jestesmy kotlina marketów i biedronek nasze stare miasto z którego byliśmy dumni umiera i niszczeje , mamy nieudaczników radnych , którzy przyczynili się do tego stanu rzeczy , młodzi nie widzą perspektyw wyjeżdzają myśle że jest nas ok. 60.000 mieszkańców
~ 20-06-2016 9:37
Jelenia Góra to niemiecka montownia.
~mieszkaniec 20-06-2016 10:04
Jelenia Góra = miasto niewykorzystanej szansy, bez infrastruktury drogowej, bez uczelni, bez perspektyw, bez parku technologicznego.Miasto gdzie po wybudowaniu galerii jedna stoi pusta a druga wogóle nie ruszyła (ewenement na skalę kraju) Ze średnią płacą 1500 netto na ręke, gdzie jedynym opłacalnym zajęciem jest praca wszędzie byle nie TU. Miasto emerytów,rencistów i aptek.
~mieszakniec 20-06-2016 10:09
... a pomimo tego buduje się dwie kolejne i jak wiadomo Nowy Rynek to jeden wielki niewypał, a część najemców jakby mogła natychmiast by umowy najmu wypowiedziała. Piękne miasto gdzie tylko pięknie się mówi a nic w celu jego rozwoju nie robi. Bo otwarcie kolejnego marketu to stagnacja a nie progres
~ 20-06-2016 10:31
Miasto meneli, emerytow i upadajacych w centrum sklepow , plakac sie chce.
~mieszkaniec 20-06-2016 10:47
Melem jesteś chyba ty , jeśli jesteś mieszkańcem to czas zmienić adres zamieszkania.
~Gość 20-06-2016 10:58
Dzieki PO,SLD jesteśmy dziadowem całego systemu ,zostaliśmy jak te gnomy wssani przez biedronki ,brawo Zawiła jesteś gut prezydentem
~ytfgh 20-06-2016 11:04
Odpowiedz Brzmi : Jedna Wielka Skorumpowana Porazka.A najlepiej prezentujemy sie jadac od strony zgorzelca i wjezdzajac za znak Jelenia Gora gdzie piekna droga zmienia sie w tor crossowy
~lewosławny 20-06-2016 11:08
Szanowna Pani redaktor radzę ruszyć w Polske,w tym czasie gdy istniala Jelenia Góra nikt nie slyszał o miasteczkach na Mazowszu czy Malopolsce a dziś kwitną .Artykoł sponsorowany ze wzglądu na jutrzejsze posiedzienie rady UM ,absolutorium.!
~mm 20-06-2016 11:19
Cymbały wyPISujące że świetność JG przeminęła,to albo małolaty nie pamietające jaki syf był tu za komuny, albo stare komuchy wspominające z rozrzewnieniem czasy swojego członkostwa w PZPR.
~andrzej6 20-06-2016 11:32
Takich mamy radnych i prezydenta. Przed wyborami stają na głowie żeby dorwać się do koryta, a póżniej buta, zarozumiałość i wypięcie się na wyborców. Za wyjątkiem kilku pasjonatów, którzy chcą coś zrobić dla miasta nie będących we władzach. Jak już kiedyś pisałem doskonałe warunki turystyczne bliskość granic Czech i Niemiec, jesteśmy perełką, którą zazdrości nam niejeden powiat czy województwo. Dobry gospodarz, który ma trochę koncepcji i pomysłów dawno postawił by miasto na nogi. Tu nie ma miejsca dla polityków i wyjadaczy. Potrzeba prawdziwego gospodarza. Drastyczne podwyżki czynszów mieszkań komunalnych ,wody i dalej kasa pusta. Panie prezydencie co Pan teraz wymyśli żeby sięgnąć do kieszeni jeleniogórzan.
~ 20-06-2016 12:05
Do | ~mm |: Jaki tu był syf za komuny? Miasto tętniło życiem całą dobę. Gdybyś mógł się przenieść w lata 70-te do tamtej JG, to gwarantuje Ci opad szczeny. Na ulicach tłumy, że ciężko przejść, w knajpach tłok i grają dancingi do białego rana. A jakbyś poszedł na dworzec o 3 w nocy i nie mógł znaleźć wolnego miejsca na ławce to byś nareszcie zobaczył, co to znaczy żyjące miast, a nie pustynia po godz 18
~Real 20-06-2016 12:25
"Dlaczego to właśnie tutaj jest np. największe nagromadzenie instytucji kultury w całej Polsce" To może odpowiem pytaniem, posadki państwowe i przerost administracji?
~Jel.. 20-06-2016 13:45
Przejechałam pół Polski i stwierdziłam ,że w innych miastach o wiele lepiej jeździ się samochodem.Rondo za rondem a w Jeleniej co?1 lub 2 A są tak niebezpieczne skrzyżowania gdzie aż się prosi o rondo no ale cóż chyba ktoś ma korzyści z tego aby były tylko światła
~do 12:05 20-06-2016 13:58
Pamiętam. Karaś, Europa, Stylowa i kilka mniejszych knajp, Baniaki, Epoka. Do dostania Wódka, wino, skwaśniałe piwo bez gazu w ilości dwóch sztuk na łebka z obowiązkową zakąską tj, jajkiem w majonezie. Centrum handlowe było na ul. 1-Maja. Na Zabobrzu tylko Rondo a potem Jubilat. Tragedia - chleb na zapisy, wszystko na kartki. Nawet na gazetę Robotniczą i magazyn z programem na tydzień były kolejki w kioskach. A Sklepy monopolowe? Jak ktoś miał chody to w najlepszym przypadku żytnia, lub z czerwoną kartką, bełty z fabryki win "Las" z odpowiednią dawką siarki. Papierosy? Sporty, klubowe, giewonty, i ekskluzywne Carmeny. No oczywiście wszystko można było dostać w Baltonie lub w PEWEXie. Dziś w sklepie jest więcej. Średnia pensja miesięczna to 30$. Jak to były lata świetności to gratuluję.
~life 20-06-2016 14:12
Niestety na tle Polski JG upadła,wystarczy porównać miasta w wielkopolsce te miasta żyją np.Konin, Kalisz czuć życie, rozwój JG ach szkoda słów...wszędzie daleko bieda bieda bieda
~hmwd 20-06-2016 14:14
Z pewnością JG jest też miastem malkontentów, co widać po powyższych postach. Osobiście wydzieliłbym 5 kategorii malkontentów: 1. typowy frustrat, któremu od urodzenia po zgon zawsze i wszędzie będzie źle, 2. nieudacznik pospolity, jw. 3. prowincjonalny zakompleksiony koleś dla którego Wrocław jawi się jako galaktyczna metropolia, bo ani on, ani jego rodzice nie mieli okazji pojeździć po świecie, 4. "światowiec", który się załapał na zmywak w londku albo podcieranie monachijskich tyłków, i po powrocie dziwi się, że nie ma tu całonocnych dyskotek, legalnych burdeli, lotniska, itp. przybytków pierwszej potrzeby, 5. zwykły troll internetowy... A Ty Czytelniku, któremu łapka świerzbi by wklepać jakiś koment "oj jak tu źle, syf, upadek, drożyzna i korupcja" - do której kategorii się zaliczasz?
~gluś 20-06-2016 14:21
proponuje spróbować zamieszkać w innym mieście o podobnej liczbie mieszkańców, by docenić to co się straciło, trzeba tez zrozumieć, że miasto tworzą żyjący w nim ludzie
~zxzxzx 20-06-2016 14:58
Najważniejsze przegonić complexa z jego świtą kodmańskich doradców. Potem żeby się nimi zajęła CBA.
~do 14:58 20-06-2016 15:40
najważniejsze to pogonić moherowe łajzy takie jak ty.
~Gość 20-06-2016 16:33
do-15,40-no ty też bedziesz mocherowa łajzą i na pewno z PO dziadowa al cóż łajzy żyją na państwowej posadce i dobrze sie mają
~ab+ 20-06-2016 16:52
hmwd Miasto kultury ale czy kulturalni obywatele? Widać to codziennie na ulicach /kierowcy/ w autobusach, brudne podwórka, przystanki ,wokół zawiść i chciwość. Są wyjątki ale są wyśmiewane .
~KatPolski 20-06-2016 17:56
Czym jest miasto Jelenia Góra? Miasto Jelenia Góra jest marną pozostałością miasta Jelenia Góra. Winnych wskaże kiedyś historia, bo możecie sobie tu porykiwać i ubliżać sobie nawzajem, a zwarta konstrukcja układu kolesi, kolesi kolesi i ich rodzin ma się świetnie i nic sobie z Waszego tupania nóżką nie robi.
~18 sqandal 20-06-2016 17:59
... toć to zapyziała miescina ta Jelenia Góra po zachodzie słońca sypialnia i tyle .A ulice to już < dziurawe sito > a kultura ? no może dla wybranych coś tam się znajdzie , zwykły zjadacz chleba ...... szuka tego chleba i ciężko Go znalez bo Jelonka to kultura a o prace to do ...... no gdzie ? tutaj to chyba nie !
~jamnik 20-06-2016 18:32
Czyli dalej bajki i mity o turystycznej stolicy Karkonoszy, stu tysiącach mieszkańców i byłym województwie. Czas nie stoi w miejscu, ludzi jest max 67 tys, wyprzedziła nas Legnica, Wałbrzych, Polkowice i Głogów, po piętach depcze Świdnica. Ledwo peerel się skończył, Kamienna przestała spływać chemicznymi ściekami z Celwiskozy, trzeba było coś na szybko wymyślić więc ktoś zauważył, że w nazwie miasta jest słowo góra. No a jak góra to znaczy, że turystyka. I tak już 25 lat, tymczasem pokolenie wyżu demograficznego kupuje mieszkania we Wrocławiu a zostają sami emeryci.
~do jamnik 20-06-2016 19:08
tak czytam te wszystkie komentarze i wiesz... ze chyba masz racje. Smutne to ale prawdziwe. mam 33 na karku i co prawda we wrocku mieszkania nie mam, ale studiowalem pare ladnych lat temu. Od kilku lat nie ma mnie rowniez w PL, co zreszta widac po IP, ale J.G. rzeczywiscie dla mlodych wyksztalconych, mlodych ludzi za wiele nie ma do zaoferowania... pzd z Belgistanu... ps. a co do slowa ,,gora"' to nawet w Karpaczu co 5 dom(pensionat)jest na sprzedaz...
~~jack 20-06-2016 19:10
Niestety za rządów wcześniejszych a szczególnie obecnego prezia Jelonka straciła, jest miastem przejazdowym. Na placu ratuszowym życie umiera długo przed 22. W innych miastach potrafią przyciągnąć turystów. Program Kawka też jakiś urzędasek przespał. Prezio wprawdzie mieszka w Cieplicach ale mieszkańcy z nim się nie identyfikują, ulicę Widok zrobił pod siebie, tak samo jak obrębał wcześniej
~ 20-06-2016 19:13
Od lat inteligencja ucieka z Jeleniej Góry. Reszta została. Ja też ;-(
~@19:13 20-06-2016 19:55
poproszę o przykład inteligenta, który uciekł z Jeleniej.
~do wyżej x 20-06-2016 21:11
Stąd się nie ucieka , stąd się ludzi wy....la jeśli stoją na przeszkodzie lub są choćby trochę inteligentniejsi , lub tak im się umila życie że sami wyjeżdżają .
~do x 20-06-2016 21:44
Prosta sprawa. Ci którzy wartościowych ludzi wy....lają, po to żeby się nachapać, to kodmani. Trzeba odsunąć wszystkie szczury z kod od władzy i sprawy zaczną zmieniać się na lepsze.
~wydojony przez PO władzę. 20-06-2016 21:54
Moich znajomych i sąsiadów wyjechało wielu do wawy wrocka i podkowy leśnej. Podjęli dobrą decyzję we właściwym czasie. NIE ŻAŁUJĄ. TO MIASTO UMIERA .Gdyby nie dotacje na kulturę to oglądanie śmieci poza Centrum nie należy do pochwał władzy. ceny zachodnie życie wschodnie .Kulturalnych ludzi z savoir vivre to mam na fotkach. W realu przykład: młodzian wchodzi do banku staruszka wychodząc ustępuje mu miejsca, młoda kobieta przychodzi i podaje pierwsza staruszce rękę na przywitanie. I to kultura po wyższych uczelniach? Chyba kabarety codziennego życia trzeba stosować by było nam bezstresowo czyli luzik, tak to możliwe być nie może? P.s.Do zabaw były dwa kasyna wojskowe i policyjne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych tętniło życie. Stać nas było na zabawę. .Dziś 73% to PODATKI!
~ 20-06-2016 21:57
KOD to Zawiła, Czernow, Kusiak jacyś PiSowcy i inni m. in. Ś.P. Zmiana musiała by przyjechać z zewnątrz.
~@21:57 20-06-2016 22:09
takie intelektualizowanie nie ma sensu. Trzeba skupić się na walce z kodmanami bo to oni odpowiadają za całe zło od 89 r. /wcześniej komuchy/
~nnnn 20-06-2016 22:26
W ,,tej niemieckiej montowni ,, to nawet strona internetowa spada na dno i jedyne co czytałem to ogłoszenia kupię-sprzedam, ale CZYTAŁEM bo z takim poślizgiem są publikowane że stają się nieaktualne.
~do 14:58 15:40 20-06-2016 22:52
a ja bym był za tym żeby pogonić obydwie grupy jedną za to że próbuje z Polski zrobić pole golfowe dla panów z zachodu oraz wywołać wojnę z Rosją podczas gdy islamiści zagrażają, a drugich za to że próbują zmuszać kobiety do rodzenia mutantów oraz psychopatów gwałcicieli oraz także chcą wojny z Rosją
~Dzd 20-06-2016 23:30
Panie Prezydencie wypada odpowiadać na pisma kierowane do Pana przez pracowników oświaty!
~ 21-06-2016 7:28
1500 na reke i bardzo wysokie podatki. W Boleslawcu nie placi sie PODATKU OD NIERUCHOMOSCI.
~ 21-06-2016 7:33
Caly problem to 1500 na reke
~ 21-06-2016 7:37
Nakazy zakazy zezwolenia zaswiadczenia pozwolenie BARDZO BARDZO WYSOKIE PODATKI -PENSIE GLODOWE
~jeżozwierz1 21-06-2016 9:36
Dzięki Panu Firsztowi można zapomnieć się w marzeniach. Ale rzeczywistość jest mniej kolorowa. Priorytet władz to sprzedać jak najwięcej ziemi developerom i pozwolić na jak największe osiedla przy drogach i z widokami na góry. Pozwolić na kolejne biedronki, lidle czy inne galerie. Do tej listy placówek kulturalnych powinno dodać się statystykę odwiedzin w ciągu roku, bo z tajnych obserwacji wynika, że najwięcej odwiedzin mają cieplickie termy i wszystkie wielkie obiekty handlowe zwłaszcza w czas promocji. Ile nas jest, jeleniogórzan? 85 tys. dusz. Bo od ponad 10 lat ubywa nas rocznie ok. 1000 - widać bardzo dumnych ze swojego miasta - mieszczan. Z pewnością Jelenia Góra ma swój urok i charakter, ale ludzie u steru mają co najwyżej parcie na władzę, kasę i coraz dziwaczniejsze decyzje.
~h 21-06-2016 14:35
Jak długo pozwolimy utrzymywać się tu Czerwonej Kotlinie i układowi pookrągłostołowemu, nie będzie lepiej, tylko gorzej.
~mm 21-06-2016 21:24
kiedy przyjezdzalem z rodzicami z Boleslawca do Jeleniej jako miasta wojewódzkiego, rodzice zalatwiali sprawy w urzedzie wojewodzkim, kuratorium, a potem zakupy na 1 maja, Jelenia jawila sie jako wieksze, nowoczesniejsze miasto super polozone u podnoza gor, potem jezdzilem w gory a do Jeleniej wpadalem przy okazji, teraz przejezdzam obok jadac do KArpacz czy Szklarskiej, czasem zatrzymam się w Cieplicach jedynie, a zakupy, teatr, kino to do Legnicy, Wroclawia, Jelenia niestety prezentuje sie zlaniej niz 20-30 lat temu
~Korwin II 22-06-2016 5:24
Stan Państwa, jego kondycja gospodarcza i struktura społeczna w różnym okresie historycznym zawsze przekładał się na funkcjonowanie miasta. Jelenia Góra, wprawdzie jest enklawą otoczoną górami, ale nie jest i - na przestrzeni dziejów - nigdy nie była jednostką administracyjną wyizolowaną ze struktury Państwa, któremu była przypisana /Polski, Czech, Austrii, Prus, Niemiec i po 1945 ponownie Polski/. Dzięki temu, albo wskutek tego, miasto się rozwijało. Zawsze się rozwijało! A w szczególności wtedy, gdy - od 1.07.1975 - nasze miasto zostało stolicą województwa jeleniogórskiego i pieniądze z budżetu centralnego dzielono nie we Wrocławiu.
~Ela 9-07-2016 16:04
Pewnego dnia bedac na ulopie w Polsce jadac do Pragi przejezdzalam przez Jelenia Gore, zatrzymalismy sie w dzisiejszej Galeri Sudeckiej aby kupic cos do picia. Wyszlam ze sklepu i z oddali spojrzalam na miasto z gorami w tle. Powiedzialam do meza co za piekny widok, moze kiedys przyjedziemy tutaj na dluzej. Pocztkowo zatrzymywalismy sie w hotelu, kiedys uslyszalem takie zdanie " Jelenia Gora to nie odkryte jeszcze Zakopane" postanowilismy kupic mieszkanie, przyjezdzamy tutaj co roku i za kazdym razem gdy widze nawet mala zmane na lepsze to mnie to cieszy. Moze warto postawic na wieksza turystyke? Gdy widze Niemcow spacerujacych po rynku to wstyd mi za te obdarte kamienice, ktore sa wizytowka miasta, za brak oswietlenia na Jasnej, za psie odchody na chodnikuch i td. Kocham to miasto.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Dolnośląskie gołębniki

Rzeźby dla Kowar

Karl Dittersdorf i Schaffgotsche

Paul von Hindenburg, Jelenia Góra i Cieplice

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
879
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%