MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Czy zwykłe, plastykowe pudełko może komuś uratować życie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 9 czerwca 2014, 8:33
Aktualizacja: 8:34
Autor: UM Jelenia Góra
– Zdecydowanie tak – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Wszystko jednak zależy od tego, jak zostanie użyte. A zespół pracowników Urzędu Miejskiego, m.in. z Lucyną Kornobys, współpracującą z życzliwą nam firmą Jelenia Plast, przygotował taki projekt, który może tej tezy dowieść bez żadnych trudności.

- „ Pudełko życia” – poinformowała L. Kornobys – to (poza samym pudełkiem) akcja mająca na celu ułatwienie w niesieniu pomocy w stanach zagrożenia, głównie w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy, czy pracownicy MOPS muszą szybko reagować, a brak kontaktu ze starszym człowiekiem, będącym choćby po udarze i mającym kłopoty z mówieniem może dramatycznie opóźnić akcję. Są ludzie niepełnosprawni, mieszkający samotnie i starzy, którzy potrzebują szybkiej pomocy, a nie zawsze wiemy, jaki jest ich stan zdrowia. Sprawa jest w niektórych krajach znana i nieskomplikowana, ale skuteczna. Chcemy ją przenieść na jeleniogórski grunt.

Lokator otrzymuje od nas (wykonane i podarowane przez firmę Jelenia Plast) pudełko i dwie nalepki. Do pudełka wkłada swoje dokumenty medyczne, choćby wypisy ze szpitala, wyniki badań, zaświadczenia o uczuleniach na leki, itp. Powinna też być tam złożona informacja o danych osobowych, żeby nikt z ratowników nie popełnił omyłki przy dozowaniu leków, gdyby w mieszkaniu znajdowała się niejedna osoba. Pudełko można włożyć choćby do lodówki, która jest w każdym niemal mieszkaniu, do szafki nocnej, a na drzwiczki nakleja się jedną nalepkę. Drugą – na wewnętrzną stronę drzwi wejściowych do swojego mieszkania, żeby ratownicy wiedzieli, że w tym właśnie lokum jest „pudełko życia”. Przed udzieleniem pomocy, nawet bez większego kontaktu z chorym dowiedzą się, jakie ma dolegliwości i jak mu pomagać, by nie zaszkodzić. Pudełko znajdą szybko jeśli drzwiczki do szafki czy lodówki będą dobrze oznaczone.

- Otrzymaliśmy tysiąc takich pudełek – powiedział M. Zawiła – i teraz dwoje pracowników będzie, przy współpracy z MOPS, PKPS, pogotowiem ratunkowym, Strażą Pożarną i policją docierać do ludzi, których trzeba będzie przekonać i zachęcić, by asekurowali się także w taki sposób.

- Pierwsze rozdysponowanie takich pudełek – powiedziała Lucyna Kornobys - nastąpi 9 czerwca w Książnicy Karkonoskiej, drugie – 5 lipca, podczas festynu na Placu Ratuszowym, o czym poinformujemy i na stronie internetowej Miasta, i korzystając z życzliwości mediów. Ponad sto pudełek otrzyma PKPS dla swoich podopiecznych, w dysponowaniu wezmą też udział opiekunowie ludzi starszych, czy samotnych z MOPS i innych służb opieki. Będziemy chcieli po kilku miesiącach zebrać informacje, czy ten system działa zgodnie z założeniami, czy nie trzeba kilku korekt i – przede wszystkim – czy będziemy już mieli pierwsze jego dobre skutki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Wytyk 9-06-2014 9:13
Śmiech na sali. Zamiast pudełka zycia to trzeba zainteresowac sie jak działają napuszeni lekarze na Sorze. Godzinami trzeba czekac na udzielenie pomocy
~ 9-06-2014 10:50
ku..........., to chyba jakiś żart, jaja sobie robią z ludzi , ciekawe czy starczy tych pudełek dla najbardziej potrzebujących tz członków rodzin osób które będą to rozdzielać bu haha
~ 9-06-2014 11:16
W Niemczech działa bez zarzutu, miejmy nadzieję, że po wymianie personelu w jeleniogórskim SORze również inicjatywa się przyjmie :)
~jeżozwierz1 9-06-2014 11:29
Każda inicjatywa prospołeczna w swoim początkowym założeniu jest słuszna, dobra, zbawienna. Tyle, że w bezpośredniej konfrontacji z codziennością rzadko rozwija się w zaplanowanym kierunku. Apel do jednostek administrujących zasobami mieszkaniowymi - sprawdźcie prosimy drożność dojazdów do budynków i oznakowanie ulic, numerów na elewacjach , tak by karetki - ambulansy nie błądziły wśród zatłoczonych parkingów, porozjeżdżanych trawników, zastawionych dróg ewakuacyjnych.
~mm 9-06-2014 11:30
Plastykowe pudełko - czyli należące do Plastyka? Materiał to plastik.
~Blądimać 9-06-2014 15:13
Później to już tylko przeprowadzka z plastikowego pudełka do drewnianej jesionki.
~taaa 9-06-2014 15:26
pierwsze rozdysponowanie? polska język trudna język dla urzędnika szczegolnie
~upss 9-06-2014 15:56
Plastykowe czy plastikowe? Plastyk to chyba ktoś kto rysuje, maluje... A pudełka chyba tego nie robią...
~emeryt 9-06-2014 16:21
a w pudełku zdjęcie miłościwie nam panującego też jest? jakiś niesamowity okres aktywności prezydenta chyba pierwszy raz od 4 lat aż strach lodówkę otworzyć
~praktyczny 9-06-2014 17:55
Ludzie, jak zwykle narzekacie, zamiast się cieszyć, że dostajecie coś za darmo. A ja chętnie wezmę takie plastikowe pudełko. Będzie w sam raz na drugie śniadanie do roboty, a nalepki przydadzą się do sklejenia złamanego długopisu.
~ 9-06-2014 18:54
Plastykowe pudełka zrobione są z plastyków, pewnie tych z ASP.
~pocio 9-06-2014 19:29
dobry pomysl tylko co dalej jak mamy taka opieke medyczna w naszej sluzbie zdrowia
~Kryniu 10-06-2014 4:39
"Czy zwykłe, plastykowe pudełko może komuś uratować życie?" Plastykowe? Plastyk, to zawód, ćwierćinteligencie!
~Kryniu 10-06-2014 4:43
Być może autor chciał użyć słowa "plastik", chociaż i to nie jest poprawna nazwa. Powinno być: tworzywo sztuczne".
~ 10-06-2014 6:34
Akcja dobra, podobnie jak karta ICE i wpisanie do telefonu numeru ICE
~ed 10-06-2014 11:56
a potem z takim pudełkiem pacjent trafia na SOR i czeka sobie 6 godzin aż jaśnie wielmożny PAN LEKARZ raczy się zainteresować pacjentem, nie mówiąc już o magicznym pudełku. ludzie zejdźcie na ziemie - to nie serial telewizyjny w którym lekarze biegną z oddziałów bo przyjechał pilny przypadek.
~## 10-06-2014 14:44
Zaraz będą chodzić bandyci podających się za uzdrowicieli SOR ,tylko wpiszcie nr. konta bo grabarze czekają
~Ula 10-06-2014 18:37
Faktycznie biedy nie ma w Jeleniej, bo nie wiedzą na co pieniądze wydawać. Żenada :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Doczekają się ronda

Utrudnienia na trasach rowerowych

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%