MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Czy powiększy się grono udziałowców KSWiK?

Wiadomości: Region
Wtorek, 5 września 2017, 6:47
Autor: WAC
Fot. Archiwum
Rozpoczęły się wstępne rozmowy z zagranicznym inwestorem, zainteresowanym nabyciem udziałów w Karkonoskim Systemie Wodociągów i Kanalizacji. Czy powiększenie się grona udziałowców spółki wodociągowej miałoby jakieś znaczenie dla gospodarstw domowych, którym dostarcza ona wodę i odbiera ścieki?

Kapitał zakładowy Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji wynosi 150 milionów złotych. Właścicielami spółki jest (w kolejności posiadanych udziałów) pięć gmin i miast: Mysłakowice, Szklarska Poręba, Podgórzyn, Piechowice i Kowary oraz Związek Gmin Karkonoskich. W ostatnim okresie wstępne zainteresowana wejściem do KSWiK-u jest duża firma z branży, będąca między innymi mniejszościowym właścicielem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w jednym z dużych miast z Zagłębia Miedziowego.

- Rozmowy mają charakter wstępny i droga do ich finalizacji jest bardzo daleka – mówi prezes zarządu KSWiK Jerzy Grygorcewicz. - Jednocześnie pragnę podkreślić, że to raczej podmioty zewnętrzne zabiegają o możliwość stania się naszym udziałowcem, a nie odwrotnie. Przy podejmowaniu tego typu decyzji trzeba być bardzo ostrożnym. Uważam, że wejście do KSWiK – u nowego podmiotu miałoby sens tylko wtedy, jeśli nastąpiłoby podniesienie przez niego kapitału spółki poprzez wpłatę gotówki. Poprawiłoby to jej zdolności inwestycyjne. W przypadku gdyby ewentualne rozmowy z tym lub innym podmiotem zakończyły się powodzeniem zapewne miałoby to przełożenie na obniżenie taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Spółka ma do spłaty poważne zobowiązania wobec Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (które zaciągnięto, gdy powstawał KSWiK na budowę sieci i oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie), co ma odzwierciedlenie w wysokości opłat – informuje prezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

Fundusze dla powiatu

Droga rowerowa w budowie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 5-09-2017 9:46
nowy inwestor zainwestuje , obniży opłaty i zrezygnuje z zarobku ????? , już to widzę jak świnia niebo
~Grześ 5-09-2017 10:28
Nie wierzę w żadne zapewnienia tego pana. Od samego początku cała idea tego tworu jest pokrętna i nie widać pozytywów działania. Symbolem działalnia jest trwajaca od ponad roku historia ścieków sanitarnych spuszczanych bez oczyszczenia do rzeki Łomnicy powyżej Mysłakowic. Oczywiście o obniżce opłat dla gospodarstw domowych których scieki przecież nie są oczyszczane niema mowy. Powinny być kary za zatruwanie środowiska dla tak "proekologicznego" przedsiębiorstwa. A tu czytam że następni chcą się przyłaczyć do żłobu. Wygląda że to ponętny interes. Tyle że nie dla mieszkancow, a dla funkcjonariuszy i akcjonariuszy KSWiK. Ta firma to jedno wielkie nieszczęście dla okolicznych miejscowości. Należy to czym predzej rozwiązać, majatek podzielic ludziom dac spokoj.
~Michasiek 5-09-2017 10:39
Zlikwidować KSWiK, zobaczycie że nagle się znajdą pieniądze na dalsze remonty rur. W tej spółce za dużo pieniędzy idzie na wypłaty prezesów itd. gdzie i tak od nich żadnych korzyści mieszkańcy nie mają.
~a może 5-09-2017 11:30
Duże podwyżki za ceny wody i ścieków wynikły z konieczności spłacania kredytów zaciągniętych na budowę sieci. Teraz gdy pojawia sie inwestor to gdyby włożył gotówkę na te inwestycje w zamian za udziały - nie trzeba by podnosić cen bo nie trzebaby spłacac kredytu. Spółka przyniesie zysk - to gdy tak zdecyduja akcjonariusze - wypłącone zostana dywidendy, gdy stratę - to dopiero grozic może podwyżkami. Ale gdyby dobudować sieci ka...lizacyjne tam gdzie ich nie ma to spadnie cena oczyszczania w przeliczeniu na jeden metr bo przeciez liczba prezesów się nie zwiększy, obsady oczyszczalni tez nie a oczyszczą więcej - bo maja zapas (oprócz tej w Mysłakowicach) i wyjdzie taniej co albo da zysk spółki albo będzie podstawą do obniżania cen...
~sara20 5-09-2017 14:36
nie liczcie na obnizki cen mieszkam w Piechowicach miasto ma wlasne ujecie wody oczyszczalnie i ka...lizacje wszystko przeja kswik i co podniesli cene bo trzeba wyplacac premie zarzadowi a nie sa one male jak i pensje a ludzie i tak zaplaca bo bez wody zyc sie nie da
~Boss 5-09-2017 22:10
Dystrybucją wody powinno zajmować się wyłącznie państwo które powinno całkowicie kontrolować ten proceder zarabianie na wodzie jest barbarzyństwem chyba że jest to woda w butelkach do picia nigdy nie można dopuścić żadnej korporacji do zajmowania się dystrybucją wody w krajach gdzie to zrobiono ceny wzrosły 600-800 procent pozatruwano ujęcia wody ,wystarczy zobaczyć co Izrael zrobił z wodą w Palestynie Polska jest na dobrej drodze do tego że woda stanie się luksusem mamy najdroższą wodę w UE jeśli chodzi o stosunek ceny do dochodów w wielu krajach woda jest za darmo Wodnik jest w gronie firm z najszybciej rosnącym zyskiem o czym to świadczy ?To są d...nci którzy zarabiają krocie na czymś co jest niezbędne do życia tą firmę powinno się zlikwidować
~pff 6-09-2017 10:00
Niech to cholerstwo bierze pod zarząd Soros, Zydzi, Rosja, czy ktokolwiek, byle z rur płynęła woda, a nie mętna ciecz ,a to z salmonellą, a to z bakeriami coli. I to w cenie powodującej przeciąg w niejednym portfelu. Jeśli po ostatnich kłamstwach i mataczeniach spółki po wpuszczeniu w rury trucizny i braku ostrzeżeń na czas, nic się nie zmieni, to pozostaje chyba tylko zawiadomienie prokuratury o sprowadzeniu niebezpieczeństwa powszechnego,w drodze administracyjnej nic tym głąbom w KSWiK nie grozi. Wodnik przynajmniej nikogo nie truje, ale też warto im patrzeć na ręce. Swoją drogą , ciekawe, czy brunatny kolor wody z KSWiK to faktycznie wina rzezi drzew w otulinie KPN ? Bo to,że lasy to dziś tartak i ubojnia w jednym, plus minus wiadomo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zapuszczone okolice Drzymały

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2066
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%