MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poprosił rząd polski o wyjaśnienia w sprawie wyroku, jaki zapadł w Jeleniej Górze w roku 2007 – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Sprawa dotyczyła trzech niemieckich obywateli, którzy pod koniec lipca 2004 roku rozkleili kilkadziesiąt plakatów m.in. w Bolesławcu, Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie zatytułowanych „Polacy i Czesi! Serdecznie witamy w Unii. Nasze sądy pilnie pracują, bo morderstwa nie przedawniają się”.

Był lipiec 2004, kiedy Jürgen Hösl- Daum, były przewodniczący „Schlesische Jugend” (młodzież śląska) i do czerwca 2006 r. radny miasta Goerlitz z ramienia partii skrajnie prawicowej Deutsche Soziale Union (DSU), i jego dwaj współsprawcy Robert Göpfert oraz Stephan Roth, zostali zatrzymani w Polsce w trakcie naklejania rewizjonistycznych plakatów. Na czarno-białych kartach widniały zdjęcia przedstawiające zbiorowe mogiły, wychudzone dzieci i sceny egzekucji, jakich mieli dopuścić się Polacy pod koniec II wojny światowej na niemieckich przesiedleńcach. Z napisanego po niemiecku plakatu dowiedzieć się można było także, że Polacy zabijali niemieckie niemowlaki, a milicja gwałciła Niemki. Antypolska akcja propagandowa związana była wtedy z przystąpieniem dziesięciu nowych krajów do Unii Europejskiej i miała na celu ukazanie Polaków i Czechów jako dokonujących zbrodni na narodzie niemieckim.

W kwietniu 2006 r. trzem obywatelom z Niemiec zostały postawione zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowym i znieważania narodu polskiego. Sprawą zajął się sąd jeleniogórski, który uznał mężczyzn za winnych publicznego znieważania polskiego narodu z art. 133 kodeksu karnego oraz nawoływania do nienawiści między narodem polskim i niemieckim z art. 256 kodeksu. Na karę 10 miesięcy więzienia skazał wówczas Jürgena Hösla-Dauma, który sam przyznał się do zorganizowania akcji w Jeleniej Górze i okolicach, a pozostałych dwóch uczestników akcji - na osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata.

Jednak trzej skazani podczas procesu utrzymywali, że przedstawili fakty historyczne. Wysiedleni po wojnie Niemcy z rejonu Bolesławca przysłali do władz polskiego miasta pełny oburzenia list. W roku 2007 w Strasburgu oskarżeni złożyli skargę przeciwko Polsce. I dopiero teraz, jak pisze „Rzeczpospolita”, Trybunał poinformował o niej polskie władze, prosząc o odniesienie się do zarzutów. Niemcy zarzucają Polakom, że naruszyli chronione przez art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka prawo do swobody wypowiedzi, a także artykuły kodeksu, na podstawie których usłyszeli wyrok, nie mogą „tłumić debaty historycznej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Wniosek 6-02-2012 9:19
Zostali za łagodnie potraktowani to teraz podskakują. Wyrok to Oni powinni najpierw odsiedzieć co do dnia w jakiejś mało przytulnej celi w "odpowiednim" towarzystwem, później mogliby się odwoływać
~:)) 6-02-2012 9:47
Niech oni lepiej patrza co sami robili w czasie wojny bo swieci nie byli.U siebie niech rozwieszaja plakaty jak ludzi w obozach i gettach trzymali i jak sie o nich troszczyli.
~fiki 6-02-2012 12:24
co innego udowodnione przestępstwo,a co innego kłamliwa propaganda...ciekawe czy mają jakikolwiek dowód na to co wypisali na plakatach i przeciw komu ? Tak czy owak to nie oni mają dociekać sprawiedliwości tylko sąd...pusta nieudowodniona propaganda to nawoływanie do nienawiści i znieważanie za co słusznie ich ukarał sąd ....moim zdaniem dużo za łagodnie... WOLNOŚĆ SŁOWA NIE ZWALNIA OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SŁOWA
~Patriota 6-02-2012 12:32
faszyści robią z nas faszystów, pogratulować Polityki Miłości....Już Thusk kazał 11.11. napierniczać polaków z flagami - wg. PO patriota = faszysta...
~ 6-02-2012 13:08
Patriota,ty nie jrestes patriota tylko maly idiota.Ci niemcy postapili podle.ale nikt nie powinien ogolnikowo widziec narodu.Jak ktos opolakach mowi zlodzieje ,pijacy czy to dotyczy calego narodu?Tak samo jest z innymi narodowosciami.A wiez mi oni sa bardziej tolerancyjni niz my,to my polacy piszemy o zydach,ruskich,niemcach obrazliwie,a wiec przed nami duzo nauki tolerancji.
~ 6-02-2012 13:36
DOLNOŚLĄZAK. Niestety "mleko się rozlało". Wg mnie, polacy w 2004 r. zareagowali spontanicznie /po polsku/ na prowokację, nie wyczuwając henetrlystu niemców. Wystarczyło napiętnować zdarzenie i wymienić noty dyplomatyczne. Uwikłani zostaliśmy w proces na międzynarodowej arenie. A o to niemcom chodziło - bez wględu na wynik procesu. Politykom i elicie rządzącej zabrakło wyobraźni. Niestety tak juz to bywa, gdy władzę sprawują potomkowie solidarnościowego Jacha i Stacha, którzy ukończyli PRL-owskie uczelnie dzięki punktom za swoje podłe pochodzenie. Prowokacja adresowana była też w tym samym czasie do Czechów. Interesuje mnie jak czesi na nią zereagowali. DOLNOŚLĄZAK. cdn.
~ 6-02-2012 14:07
Cd. z 13:36. Nie wykluczam, że reakcja na tym forum może być typowo polska. Prymitywne inwektywy i stereotypy, nawiązujązujące do historycznych zaszłości. Jest tego ogrom. Na bazie tego zdarzenia powrócą resentymenty. Zwracam jednak uwagę, że sprawa jest delikatna i polska spontaniczność bardziej może zaszkodzić niż pomóc. Pracowałem wraz z niemcami, czechami i rosjanami, funkcjonujacymi w sferze rządowej. Mentalność kazdej z tych nacji jest zupełnie inna - nieporównywalna do naszej polskiej /może o tym kiedyś przy nadarzającej się okazji/. DOLNOŚLĄZAK cdn.
~oko 6-02-2012 14:32
to teraz polacy niech zrobia prowokacje,zobaczymy ich reakcje...
~nikki 6-02-2012 17:30
Skoro o wolność wypowiedzi chodzi to faszyści głosu podnosić nie mogą. Wolność wypowiedzi nie dotyczy faszyzmu. PAMIĘTAJMY ŻE WIĘKSZOŚĆ NIEMCÓW TO DZIECI MORDERCÓW. TE PRYMITYWY TO PO PROSTU DZIECI MORDERCÓW I O TYM PIĘTNIE POWINNO SIĘ IM PRZYPOMINAĆ CO JAKIŚ CZAS.
~s. 6-02-2012 18:23
Logika kalego. Wojnę wywołali nie niemcy tylko faszyści. Niemców bili nie polacy tylko komuniści. No to o co chodzi ?
~aaa 6-02-2012 18:27
kiedyś ktoś mądrze zauważył, że w/g niemieckich kryteriów: podczas wojny mordowali naziści (a nie niemcy) a auta kradną polacy (a nie złodzieje)
~ 6-02-2012 18:42
DOLNOŚLĄZAK. Celowo zrobiłem przerywnik, oczekując na wypowiedzi fanów tematu.
~Rico 6-02-2012 21:53
Porąbanych ludzi jest wszędzie pełno,w każdym kraju.Takich jak ci z wokandy to i sami Niemcy pokazują palcami i dobrze że zarobili za swoje czyny,należało im się za to.Ale co do historii , to proszę pamietać również o tym ,że byli i tacy Niemcy(wojskowi) którzy zorganizowali conajmniej pięć zamachów na Hitlera w czasie II Wojny Światowej.Pierwszy był już zorganizowany przy powrocie Hitlera samolotem z inspekcji pod Łukiem Kurskim a ostatni w Gierłożu (Wilczy Szaniec)w lipcu 1944 roku(Operacja 'Walkiria' ).Po tym ostatnim zamachu działała już cała machina konspiratorów ,od Paryża aż po front wschodni celem przejęcia władzy.Szkoda tylko ,że się nie udało zlikwidować tyrana,zginęło by o wiele mniej milionów ludzi .Wyroki śmierci na ostatnich spiskowców wykonano w Niemczech w kwietniu 1945
~nikki 6-02-2012 22:30
Rico a jak myślisz kto tego tyrana wybrał? Polacy? Ci co go chcieli zabić widzieli nadchodzącą klęskę faszyzmu. Bali się. Jak trafnie zauważasz zaczęli bać się po Kursku. Dolnoślązaku, masz ciekawą ocenę tej nacji. Synowie i córy morderców są mistrzami w relatywizmie historycznym. Pewnie niedługo dowiemy się, że to my wywołaliśmy wojnę. Już teraz witali nas jako morderców w unii, ja im będę przypominał że naziści to Niemcy, holokaust, obozy koncentracyjne, cyklon-b to niemieckie wynalazki. Nasze i czeskie mordy i gwałty to był nieudolny odwet, partactwo, brak profesjonalizmu i amatorstwo w porównaniu do wyczynów naszych niemieckich mistrzów. Pamiętajmy o tym. Mamy prawo mówić o oprawcach naszych ojców i matek mordercy, a o ich dzieciach, że są dziećmi morderców.
Piipi Jelonkowa 6-02-2012 23:27
~Raymond Aron otrzymał od Niemców Nagrodę im.W.Goethego i teraz E.Steinbach powtarza w każdym swoim Interview słowa tego francuskiegi filozofa i pisarza politycznego: - "Charakter i szacunek narodu wobec siebie wyraża się tym,jak obchodzi się on ze swoimi ofiarami wojen i zmarłymi" ..ale Steinbach zapomniała tutaj swoim rozmówcom wyjaśnic,że wspomniany "nagrodzony" filozof jest pochodzenia żydowskiego i .. raczej myśli o swoich ludziach
karmazyn 7-02-2012 1:21
Co do dowodów historycznych, tylko uprzejmie przypomnę, co zdarzyło się z ludnością niemiecką w Świnoujściu, zaraz po wojnie w 1946 roku. Radzę poczytać. Niestety tacy święty nasz naród nie był, jakby tego chcieli "znawcy" tematu.
~Rogatka 7-02-2012 4:56
DOLNOŚLĄZAK zdecyduj się! Piszesz:"polacy w 2004 r/(p-małe)/Wystarczyło napiętnować zdarzenie i wymienić noty/Niestety tak juz to bywa, gdy władzę sprawują potomkowie solidarnościowego Jacha i Stacha, którzy ukończyli PRL-owskie uczelnie dzięki punktom za swoje podłe pochodzenie" Przypomnę,że w czasie zdarzenia ci"polacy" w rządzie M. Belki to MSZ-Cimoszewicz, który miał pod ręką ministra z regionu-śp. Szmajdzińskiego. Jeżeli pasują do Twoich wywodów, to tylko "za punkty" bo pochodzenia niczyjego, jak Ty nie oceniam. Sprawa sądowa to już za Ziobry, ale on wtedy zajęty był tworzeniem koalicji z LPR-em iLEPerem.Myśl człowieku i nie motaj ludzi w swoje teorie.
~Rico 7-02-2012 8:03
Nikki nie martw sie o moją ocenę.Moja rodzina jak i wiekszość naszych rodaków przeszła ten czas Apokalipsy podobnie tzn.tragicznie .Ale chcę tutaj tylko przytoczyć pewien ważny fakt historyczny ,który oczywiście nie usprawiedliwia tego wszystkiego co zrobili nam Niemcy i innym narodom w czasie II Wojny Swiatowej,ale był zarazem podstawą do budowania dobrosąsiedzkich stosunków na przyszłość .I to się aktualnie dzieje .Oczywiście jeszcze długo od czasu do czasu będą podnosili głowę rewizjoniści ale napewno spotkają sie za każdym razem z odpowiednią reakcją i u nas i w Niemczech.
~ 7-02-2012 16:58
DOLNOŚLĄZAK. Jest bezsporne, że zdarzenie dla nas polaków - u progu wejścia do UE - było bulwersujące. Domyślam się, że Czesi też odebrali ten incydent z niesmakiem. Inicjatorami zdarzenia byli niemcy z legalnego ugrupowania politycznego. Znajac mentalność niemców wskazałem, że w tej konkretnej sytuacji, strona polska powinna ograniczyć się do protestu oraz not dyplomatycznych, sugerujących osądzenie sprawców przez sąd RFN. Nie wiem jaki udział przy rozwiazaniu incydentu miały ówczesne władze centralne Polski. Czy akt oskarżenia - z mocy prawa - wniesiony został z urzędu? Czy z inspiracji jakiegoś terenowego kacyka lub samorzadowca? Jak rozwiązali tę sprawę u siebie Czesi o mentalności Szwejka? Warto upublicznić te informacje. DOLNOŚLĄZAK. Cdn.
~ 7-02-2012 17:11
ad.~ rogatka. twoje uwagi są cenne. I na tym forum, pod tą konkretną publikacją, odrobina humoru nie zaszkodzi. Nie dajmy się zwariować. twoja kabaretowa edukacja jest tego gwarantem. Kontynuuj. DOLNOŚLĄZAK.
~Rogatka 7-02-2012 23:43
@dolnoslazak pisze:"polacy w 2004/nas polaków" -bez komentarza "do Czechów/że Czesi/u siebie Czesi" -jakieś wyróżnienie? bo "byli niemcy" itd znów z małej lit.chyba dla równowagi. Dalej zaś:"Wystarczyło napiętnować zdarzenie i wymienić noty dyplomatyczne/gdy władzę sprawują potomkowie solidarnościowego Jacha i Stacha, którzy ukończyli PRL-owskie uczelnie dzięki punktom za swoje podłe pochodzenie/Nie wiem jaki udział przy rozwiazaniu incydentu miały ówczesne władze centralne"- to pytam:kto miał wymienić te noty -Starosta czy Prezes Sądu w J.G. ? i kogo dotyczy to "podłe pochodzenie"?
~ 8-02-2012 14:38
DOLNOŚLĄZAK. Zatrudnię korektora tekstów. Osoby o nicname Komorowski i rogatka wykluczone.
~Rogatka 8-02-2012 17:56
Wzajemnie, wykluczam taką ścieżkę "kariery". Lepiej być cieciem w Warszawie jak korekty zasady w Jeleniej Górze wprowadzać. Ciężka, "syzyfowa" robota, a zarobki - szkoda gadać. Szkoda bo w efekcie ludzi "z głową" w okolicy ubywa. Gorzej jeszcze, że jak czasem zajadą do "heimatu", na narty do Czech śmigają. Najgorzej zaś, że ci wszyscy, którzy we Wrocławiu kariery po "urzędach" robią, mają to serdecznie GDZIEŚ

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nabór wniosków na wymianę pieców

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Książka o jeleniogórskich autobusach

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Mandat za wypalanie kabli

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
730
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%