Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12680
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czy na naszym terenie żyją rysie i wilki?

Sobota, 27 stycznia 2018, 15:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 8:01
Autor: Paweł Guszała
Region: Czy na naszym terenie żyją rysie i wilki?
Fot. KPN, Paweł Guszała
W naszym kraju niepokojąco rosną przywileje myśliwych. Rządzący bez większego namysłu dopisują im kolejne prawa tłumacząc, że to oni przez brak naturalnych drapieżników regulują populacje dzikiej zwierzyny. Istnieje szansa, że ich rola, przynajmniej w naszym regionie, z upływem lat będzie słabła. Wszystko przez coraz liczniejsze występowanie dużych drapieżników.

Od połowy ubiegłego roku pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego podjęli się realizacji projektu pod nazwą „Nieinwazyjne badania stanu ochrony zwierząt będących przedmiotem ochrony wraz z oceną skuteczności realizacji działań ochronnych w Karkonoskim Parku Narodowym”. W skrócie projekt polega na badaniu populacji zwierząt, w tym kilku rzadkich gatunków, takich jak: cietrzew, wilk czy ryś. Sprawdzana jest interakcja pomiędzy nimi, środowiskiem naturalnym oraz człowiekiem. W tym celu gromadzone są dane zebrane w oparciu o tradycyjne metody badawcze takie jak tropienia, liczenia, zbieranie próbek odchodów oraz włosów. To wszystko przekazywane jest do badań genetycznych, a jeśli znalezione zostaną szczątki padłej zwierzyny, to próbki wysyłane są do badań parazytologicznych, mikrobiologicznych, ewentualnie anatomicznych. Zakładane są też tzw. fotopułapki, które pozwoliły już kilkukrotnie uchwycić duże drapieżniki.

Jednym z ciekawszych obiektów będących pod okiem naukowców jest ryś, który w ostatnich latach zadomowił się w tych stronach. Prowadzone badania pozwalają lepiej go poznać, ale także stawiają kolejne pytania. Ciągle nie wiadomo, czy nasze osobniki pochodzą z Karpat czy Szumawy. Oba kierunki są prawdopodobne. Istnieje również szansa, że na naszym terenie występują osobniki pomieszane z tych dwóch populacji.

Kolejnym drapieżnikiem znajdującym się pod lupą naukowców jest wilk, który coraz częściej pojawia się w naszych stronach. Nie są to duże grupy, najczęściej naukowcy odnajdują tropy jednego, dwóch, do trzech osobników. Dzięki prowadzonym badaniom wiadomo, że rozmnażają się i polują na terenie Sudetów Zachodnich. Na razie nie podchodzą do gospodarstw domowych, są bardzo płochliwe.

To dopiero początek projektu. Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego pozyskanymi danymi dzielą się z kolegami z zagranicy. Wszystko dla jak najlepszego poznania żyjących u nas populacji zwierząt, które nie znają granic administracyjnych. Gdy naukowcy dowiedzą się o czymś nowym, z pewnością Państwa o tym poinformujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
848
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group