MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Czy magistrat straszy mieszkańców?

Wiadomości: Janowice Wielkie
Czwartek, 16 sierpnia 2018, 6:45
Aktualizacja: Piątek, 17 sierpnia 2018, 14:41
Autor: WAC
Fot. WAC
Mieszkańcy ulic Chłopskiej i Nadbrzeżnej w Janowicach Wielkich są oburzeni treścią pisma, jakie otrzymali od tamtejszego Urzędu Gminy. Dotyczy ono ich przydomowych szamb.

W piśmie, które tak poruszyło mieszkańców Urząd Gminy nakazuje im przedstawienie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na wywóz szamb, potwierdzenia wywozu nieczystości płynnych wraz z opłaconymi rachunkami za okres ostatniego półtora roku. Samorząd chce także, aby złożyli oświadczenie, że ich przydomowe szambo jest szczelne. Jednocześnie zaznacza, że brak odpowiedzi na pismo w ciągu 14 dni, spowoduje wszczęcie postępowania administracyjnego.

- Przez lata Urząd Gminy twierdził, że już wkrótce w Janowicach będzie budowana kanalizacja – mówi mieszkający przy ul. Chłopskiej pan Artur. - W tej sytuacji wręcz sugerowano, że nie warto inwestować w swoje szamba. Z budowy kanalizacji, po tym jak gmina musi oddawać dług „Wodnikowi” nic nie wyszło, a teraz straszy nas się takimi pismami. Co dziwne, przydomowe szamba mają też mieszkańcy innych części Janowic Wielkich, a pisma wysłano tylko nam. Nie rozumiemy, dlaczego?

Dodajmy, że swojemu niezadowoleniu grupa janowiczan dała upust podczas ostatniej sesji Rady Gminy, kiedy to przyszli na posiedzenie i zażądali wyjaśnienia całej sytuacji od wójta.

- Urząd Gminy rozesłał pisma do właścicieli nieruchomości posiadających szamba zlokalizowane nad Bobrem na wyraźną prośbę jednego z janowickich radnych, który parokrotnie wracał do sprawy – mówi sekretarz gminy Janowice Wielkie Miłosz Kamiński. - W czasie corocznych akcji sprzątania wybrzeża Bobru pojawiło się bowiem przypuszczenie, że mogą mieć miejsce przesączenia ścieków do rzeki ze starych poniemieckich szamb, które nie są dostatecznie często wywożone. Urząd uczulił właścicieli na tę sprawę i poprosił o regularne opróżnianie szamb i możliwość udowodnienia częstotliwości wywozu. Pragniemy uspokoić mieszkańców. Urząd Gminy nie zamierza nikogo karać czy egzekwować rzeczy, które nie są zwyczajnie niezbędne, zwłaszcza że w tych okolicach na razie nie mamy alternatywy w postaci kanalizacji zbiorczej. Natomiast troska o czystą rzekę jest naszym wspólnym obowiązkiem i szanujemy wysiłek społeczników, którzy o nią corocznie dbają, stąd takie działanie Urzędu podjęte na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Twoja reakcja na artykuł?

13
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
5
22%
Złości
3
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Trasy rowerowe w Złotoryi

Podgórna zarośnięta

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~No też coś 16-08-2018 10:39
Nie ma się co oburzać. Jeżeli szamba są legalnie opróżniane i wywożone zgodnie z prawem to co za problem przedstawić na kwity? No chyba, że pozbywają tego g... inaczej, a to już jest problem i kłopoty
~Kacha 16-08-2018 15:07
Wywóz szamba na kwit kosztuje dwa razy więcej niż wywóz przez tą samą firmę bez kwitu. Więc po co przepłacać? Do czasu kiedy w naszym kraju będzie działać "szara strefa wywozu" to nie ma co oczekiwać, że mieszkańcy będą wydawać bez sensu pieniądze dla kwitu.
~Jara 17-08-2018 10:29
do: ~Kacha (15:07)
Acha zatem wnioskując po tym komentarzu to mieszkancy mają oszukiwać aby zaoszczędzić na rachunkach , a mieskznacy ktorzy są podłączeni do ka...lizacji mają płacić normalne stawki. Gratulacje!!!
~$$##$$ 16-08-2018 16:13
Śmieci to płynom Bobrek z Kamiennej Góry. Ciechanowice i okolicznych wiosek. Nawet potrafią wyrzucić chamy wnętrzności jakiegoś zwierzęcia ale za takich sie nie biorą
~stop hipokryzji 16-08-2018 21:50
A nich się najpierw urząd wytłumaczy z przesiąkającego szamba szkoły, z którego ścieki płyną prosto do Bobru!!!
~ 17-08-2018 9:06
To Janowice są już miastem, że mają MAGISTRAT ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
755
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%