MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Czy i kiedy kąpieliska na zalewie w Sosnówce?

Wiadomości: Region
Czwartek, 20 czerwca 2013, 7:26
Aktualizacja: Piątek, 21 czerwca 2013, 10:51
Autor: Mea
Fot. Mea
– Skwar okropny, a w okolicy nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie można się ochłodzić w wodzie i popływać – narzekają mieszkańcy Jeleniej Góry. – Czekamy na zatwierdzenie w Ministerstwie Środowiska koncepcji na zagospodarowanie terenu przy zbiorniku w Sosnówce na cele rekreacyjne, głównie na utworzenie dwóch kąpielisk – mówił Marek Piwowarski, zastępca wójta Gminy Podgórzyn.

Jeleniogórski basen jest jeszcze zamknięty. Mieszkańcy ratują się kąpielami w niestrzeżonych zbiornikach wodnych w Wojanowie lub w Staniszowie. - Mogliby zagospodarować jakiś zbiornik w powiecie i utworzyć strzeżone kąpielisko – mówił Władysław Kogut z Jeleniej Góry.

- Teren wokół zbiornika w Sosnówce jest piękny. Z pewnością kąpieliska przyciągnęłyby tu wielu turystów i mieszkańców regionu jeleniogórskiego. To świetny pomysł, oby się udał – stwierdził pan Tadeusz z Sokołowca.

Sporządzony projekt wstępny zakłada utworzenie dwóch kąpielisk, jednego od strony Sosnówki, drugiego od strony Podgórzyna. – Mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego zgłaszali nam zapotrzebowanie na strzeżone kąpielisko przy zalewie w Sosnówce, który jest zbiornikiem wody pitnej. Dlatego też musimy uzyskać wiele pozwoleń, by plan został zrealizowany. Na razie mamy pozytywną opinię urbanisty, który stwierdził, że dwa kąpieliska nie stanowiłyby zagrożenia dla zbiornika z wodą pitną. Czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Środowiska – powiedział Marek Piwowarski.

- W koncepcji są dwa kąpieliska z parkingami i możliwością budowy pomostów, toalet, przystani na kajaki, czy łódki, a nawet restauracji i hotelu, choć to już dalsze plany. Teren ten w planie zagospodarowania przestrzennego zapisany jest jako miejsce do celów rekreacyjnych, dlatego chcemy go w taki sposób móc wykorzystywać. Chcielibyśmy też utworzyć tu piękne trasy spacerowe i rowerowe, bo przy zalewie są wspaniałe widoki na Karkonosze – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Praca pszczelarza – wirowanie miodu  

Komentarze (61) Dodaj komentarz

~kokospoko 20-06-2013 7:42
Mrzonka drogi pani. Ja odpowiedzialny za ta decyzje mowie stanowcze NIE!. Do tej pory splacamy dlugi za ta inwestycje.
~przecież 20-06-2013 8:01
ten temat był już omawiany. Wyraźnie minister od ochrony środowiska stwierdził, że jest to zbiornik wody pitnej!!! Podobny jesy koło Dobromierza - ujęcie dla Wałbrzycha. I co, ktoś tam widzi łódki, kajaki, restauracje? NIE - i tak powinno być ze zbiornikiem "Sosnówka" !!!
~tato 20-06-2013 8:16
tak jest,zero kapieli.jak by bylo zle z kapieliskami to nikt by nie likwidowal basenow w przesiece,w sosnowce,w cieplicach,w sobieszowie i tyle w temacie.ide pod prysznic.
~ 20-06-2013 8:21
żwirownie w Wojanowie lepiej zagospodarujcie bo wieśniaki was zjedzą jak usłysza że chcecie się kąpać w ICH wodzie pitnej, jakby co najmniej czerpali bezpośrednio z jeziora do czajników ... co za ciemnogród
~nie 20-06-2013 8:24
Brak zgody na takie ... decyzje, ten co wystąpił o zgodę pewnie kiedyś skoczył na główkę do płytkiej wody.
~więc, 20-06-2013 8:29
Ten zalew był budowany nie z myślą, że będzie to zbiornik na picie, tylko jako zalew rekreacyjny, którego umiejscowienie i możliwości rekreacyjne to ogromne atuty. Jego wyjątkowość to położenie - tuż pod linią gór. Wystarczy spojrzeć na miejscowości, w których rozwinęła się tego typu turystyka, ot, chociażby Sława - w sezonie letnim jest to typowe miasteczko urlopowiczów i amatorów żaglówek itp, która przyciąga tysiące ludzi. Taka funkcja obiektu to najlepsza promocja miasta, i szansa na jakiś statut. Jednak decydenci postanowili zabić te atuty jakieś 20 lat temu, zmieniając nagle funkcję zalewu na zbiornik wody pitnej i te 20 lat jest zwyczajną stratą, bo dziś ten region byłby już znany i kojarzony z Jelenia Górą.
~JW 20-06-2013 8:39
Kąpielisko profesjonalnie zorganizowane napewno by pomogło takiej miejscowości jak Sosnówka i nie tylko jej!!! -a tak na marginesie czy może ktoś z tubylców poinformować czy w tym roku bedzie organizowany jak w latach poprzednich odpust św. Anny - jeżeli tak to kiedy konkretnie?
~animowy 20-06-2013 8:41
Powino sie zagospodarowac zbiornik jestem za tak
~Gość 20-06-2013 8:55
To miasto ma kompielisko na skrzyzowaniu ulicy al.wojska polskiego a wolnosci pod baniakami i cieszcie sie ludziska bo nic w tej zapadlej dziurze nie powstanie no chyba ze kolejna biedronka czy tez galeria codow naszych władz ,Żenada to maiasto to dziuraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!
~Homo 20-06-2013 9:06
Nie zapomnijmy przy okazji o pieskach, one też przecież potrzebują ochłody i spokojnego miejsca na strzelenie gówienka!
~pino 20-06-2013 9:42
Co niektórzy piszą takie bzdury że aż rzygać się chce wodę żłopią sami nie wiedzą skąd a mądrują tak jak by pili wodę źródlaną .A co do zbiornika to miał być to teren rekreacyjny jak to zapowiadali przed budową ale jak to u nas miało być tak a jest inaczej .Takich zbiorników wody pitnej jest mnóstwo gdzie są porobione kompieliska i są zadowoleni mieszkańcy jaki turyści których u nas jest za mało bo jadą tam gdzie można fajnie wypocząć .TURYSTA=KASA
~18 sqandal 20-06-2013 9:47
kapieliska temat rzeka , ile już bylo propozycji i co .... ano nic i nie wierzcie ze się cos w tym temacie zmieni , była Rakownica i co .... ano zarosła , są nieczynne zwirownie i co .... ano dzike kapieliska , tu potrzeba gospodarza takiego z jajami i nie patrzac na Chinczyka ze przyjdzie i nam wybuduje piękny zalew czy malą fabryczke tu należy brac się do roboty a nie czekac ... a na co ta obecna wladza czeka ... na nove wybory , zaś obiecanki , cacanki a glupiemu ( czytaj wyborcy ) radość
~PePe Le Swąd 20-06-2013 9:50
JG i jej malkontenci mają już swoje kąpielisko u zbiegu ul. Matejki, Piłsudskiego i Grabowskiego...hehehe. Do malkontentów z Jelonki na NIE, to jedna z szans na ożywienie turystyki w tym rejonie, a nie wierzę że w XXI wieku nie ma możliwości na skuteczne filtrowanie i uzdatnianie wody tak aby ponownie była czysta i zdatna do picia. W krajach takich jak Niemcy Szwajcaria czy Austria znaczniej restrykcyjnie podchodzi się do ekologii, czystości i norm zanieczyszczenia a jakimś cudem na ich granicy znajduje się jezioro Bodeńskie przy którym są knajpy, przystanie, pływają stateczki, są kąpieliska. MOŻNA, ano MOŻNA !!!
~Protestuję! 20-06-2013 10:04
No pewnie. Zrobić ze zbiornika wody pitnej zbiornik rekreacyjny. Wtedy w wodzie znajdzie sie mocz wydalany przez kapiących się, znajda sie odchody i warstwa chorotworczych bakterii. I bedzie ta zupkę piło ponad 80 tysiecy ludzi. Po to tylko, by cwany biznes mogł zarabiac krocie nawet kosztem epidemii i zdrowia wielu tysiecy ludzi. Ci, ktorzxy teraz udają głupków doskonale wiedzieli, że jest to zbiornik wody pitnej i bedzie obowiazywał zakaz kapieli w niej naszych polskich brudasów. Stanowczo pretestuję!
~jaś ekolok 20-06-2013 10:29
Nie życzę sobie pić wody, do której szczają TABUNY LENIWYCH CHAMÓW ZWANYCH LETNIKAMI. Żadnego kąpieliska ani żeglowania. Pod karą prądu (niedaleko biegnie linia 110kV, a pamiętacie chyba los rekina ze "szczęk", co?
~dj 20-06-2013 10:41
W Polsce jest średnio dwa dni upałów w roku,reszta to zima,deszcze i powodzie a ci kąpielisko będą budować,do tego w górach gdzie jest jeden dzień upałów w roku;)
~rozkwit 20-06-2013 10:46
budowli i pomysłów prawdziwych kapitalistów.Nowe na złotniczej i g...no w jeziorze do picia.Dlaszmalu.
~oooo 20-06-2013 10:49
oczywiście lobbują ludzie mający tam działki, na których chcą zarobić a my mamy pić ścieki...........
~am 20-06-2013 10:53
Dla lubiących nadzór ratowników można odbudować Rakownicę . To było za wstrętnej komuny piękne miejsce. A dla lubiących wolność należy zdjąć w Wojanowie zakaz kąpieli. Że to teren wędkarzy i jest nie strzeżony to żaden argument by zabraniać kąpieli. Tak argumentując można obstawić tabliczkami cały Bóbr od J G do Pilchowic , całe Mazury i wybrzeże Bałtyku. Wszędzie są wędkarze i brak ratowników. Stawów do moczenia kija jest bez liku od Piechowic przez Sobieszów i Cieplice do Jeleniej Góry i Pilchowic. A do kąpieli tylko żwirownia w Wojanowie. Jak władza nie chce odpowiadać za ewentualne wypadki to można postawić nad żwirownią tabliczki " Miejsce niebezpieczne nie strzeżone - kąpiel na własne ryzyko". Niech wędkarze nie będą tacy zachłanni.
CН.W.D.P. 20-06-2013 11:23
DO 10:53 | ~am |, WŁADZA NIE MOŻE postawić nad żwirownią tabliczki " Miejsce niebezpieczne nie strzeżone - kąpiel na własne ryzyko", BOWIEM WŁADZA MA PRZYRODZONY OBOWIĄZEK DBANIA O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH WŁASNYCH OBYWATELI AŻ DO SZEŚĆDZIESIĘCIU SIEDMIU LAT, DO KIEDY ZDOLNI SĄ DO PŁACENIA PODATKÓW... A TAKĄ TABLICZKĘ, TO TY SE MOŻESZ POSTAWIĆ SWOJEJ BABCE OBOK WANNY W ŁAZIENCE.
~am 20-06-2013 11:24
Czasem najlepiej nie robić nic niż zrobić coś głupiego. Sosnówka jest do picia i niech tak zostanie. Do żeglowania są Pilchowice , Złotniki i Czocha i niech tak zostanie. Do pływania są strzeżone baseny w Jeleniej Górze , Miłkowie i w Gołębiewskim i w Sandrze , Janie , KRUS-ie i Leśnym Do pływania bez gwizdania ratowników jest żwirownia Wojanów i Balaton , wodospad Podgórnej lub leśne inne rzeczki i potoiki i niech tak zostanie. Jak ktoś ma zamiar się utopić to utopi się na strzeżonym basenie lub we własnej wannie , do tego nie jest konieczna żwirownia ani inne glinianki, Tak pokazują statystyki.
~ 20-06-2013 12:25
z tego co wiem to za unijne siano ten zbiornik zrobiono ...ale warunek był taki ,że teren zostanie ogrodzony i zero terenów rekraacyjnych....nasi włodarze pokupowali działki wokoło zalewu ale potem jak usłyszeli ,że mają ciach na budowanie kompielisk ,smażalni itp to sprzedawali je za grosze
~ 20-06-2013 12:27
unia narzuca wymogi co do zbiorników z rezerwą wody pitnej...do niemca piszcie o zgodę popływania w tym bajorze...jakby było wolno w nim pływac to już noe jeden by kasę na was letniakach natrzepał..
~chocim 20-06-2013 12:30
jedyne do czego chcę się przyczepić to do tego że zdjęcia zalewu są pierwsza klasa! Widzę góry płoty! drzewa! mowa jest ** o kąpielisku. Pozazdrościć strzelca!
~wwr 20-06-2013 14:13
"Czy i kiedy kąpieliska na zalewie w Sosnówce?" Litosci.
~ks. Henryk 20-06-2013 15:30
A co z zameczkiem na Grodnej? Wyremontować dawną wieżę widokową i byłyby z niej wspaniałe widoki na jezioro i całe Karkonosze! Dlaczego nikt o tym nie pomyśli?
~Zofia.S. 20-06-2013 15:33
czy ktokolwiek z tych co tak sie boja , ze woda zostanie zabrudzona ma zielone pojecie w jaki sposob uzdatnie sie wode do picia? te wasze komentarze sa smiechu warte i swiadcza o absolutnej ciemnocie umyslowej godnaj sredniowiecza.ty co tak sie boisz , ze bedziesz pil siki choloty dowiedz sie najpierw co pijesz teraz z kranu i jakiemu procesowi byla poddana ta woda i skad sie wziela!
~tryndy 20-06-2013 16:15
a było basenów tu i w okolicach nawet we wioskach... na ale po co komu ...pracowicie zgnojono wszystkie i dzisiaj płacz i narzekanie. Idzie się załamac i tak dzieje się ze wszystkim.Narodzie opamiętaj się !
Piipi Jelonkowa 20-06-2013 16:46
..do - [~Zofia S. ] ..ale ! .. tam będą również urzędowac wędkarze ! .. którzy są bardzo okrutni,bo niektórzy .. "łowią" ryby zakazaną metodą,wkładając kabel elektryczny do wody !
~Schengen 20-06-2013 18:20
Droga Piipi! Wędkarz to słowo pochodzące od wędki a ta nijak ma się do prądu. Piszesz o kłusownikach ale i upał i zawiłości tematu zapewne powodują, że z szerokim uśmiechem pobłażania czytam Twój kolejny komentarz :)))) Pozdrawiam - Wędkarz Schengen.
~ 20-06-2013 19:31
Znajac beztroske Polakow kapiel ludzi to nie koniec bo dojda psy i jak pic taka wode. Psiarze maja daleko w d...e przeznaczenie danego zbiornika czy tez wedkarzy lowiacych zgodnie z przepisami i za wysoka niestety oplata roczna w akwenach nalezacych do kol wedkarskich, i kapia swoje psiaki jak by to bylo dozwolone.
Nοstradamus 20-06-2013 19:34
Cała Sosnówka sra do tego zalewu, PTAKI SRAJĄ, RYBY SRAJĄ, RAKI SRAJĄ, LISY SRAJĄ ... i co z tego?! To że woda z tego zbiornika jest pobierana do stacji uzdatniania nie ma żadnego znaczenia. Kąpieliska tam zalkalizowane nie wpłyną w żaden sposób na jakość tej wody. Akurat stacja uzdatniania wody w Marczycach/Cieplicach jest tak nowoczesną stacją że można do niej dowolne szambo podłączyć a z drugiej strony i tak wypłynie idealnie czysta woda. Ta stacja uzdatniania to jeden z najlepszych lokalnych projektów, bo woda np. z CZYSTEGO CZARNEGO kotła nie nadaje się nawet do podlewania kwiatów bo jest KWAŚNA JAK CHOLERA, zwyczajna deszczówka. Jestem za tym aby można było przynajmniej ŻEGLOWAĆ na tym akwenie. WINDSURFING kwitłby tam całą parą!
~ 20-06-2013 19:58
Pippi jelonkowa, malo ktory wedkarz ma kabel siegajacy wody ! To domena czarnoskorych facetow lub arabow, ale takich w PL jest malo, szczegolnie wsrod wedkarzy. Masz wiec nieczyste sny, szkoda ze bez efektu koncowego...
~DUCH GÓR 20-06-2013 20:00
I znowu wała kręci Pan Piwowarski z panią Wójt Anną lato z mieszkańców:) od 15 lat .Nie było i nie będzie tam kąpieliska,to po pierwsze. po drugie nie po to buduje się termy cieplickie żeby pani Ania wójt interes przejmowała:) miastu:) po 3 już dawno RZGW Wrocław wydał decyzje w tej sprawie:).a mieszkańcom daje się jak co roku ten sam temat,tylko wersja inna i wy tym żyjecie:) propaganda z tematem od wielu wielu lat:)
~ 20-06-2013 20:03
Nostradamusie, to obiekt o znaczeniu strategicznym, dlatego jest monitorowany. Otoz ktos chcac zabic mieszkancow wleje jad kielbasiany do akwenu i..... po jablkach. Takie obiekty musza byc izolowane gdyz p... na swiecie nie brakuje. Jadu zadne uzdatnianie nie wyeliminuje z wody i nie trwon tutaj wywodow na temat co mozna tam urzadzic.
~jak to jest? 20-06-2013 20:14
Jak to jest ?piją wodę z Odry,piją wodę z Wisły,nie powiecie chyba,że są to sterylne rzeki.
~@ 20-06-2013 20:20
A że w Kotlinie coraz mniej kąpielisk - wie każdy, kto lubi pływać w naturalnych zbiornikach wody. Wszystkie, pozostawione nam w spadku przez poprzednich właścicieli Kotliny zostały zaniedbane i zniszczone. Jedyny zbiornik z czystą wodą, w której z przyjemnością pływam od wielu lat - to żwirownia w Wojanowie. I najtańszym rozwiązaniem byłoby urządzenie tam oficjalnego, strzeżonego kąpieliska. Ale być może ludzie, sprawujący z naszego nadania funkcje gospodarzy - po prostu nie lubią pływać? A może - nie lubią mieszkańców Kotliny?
~iras 20-06-2013 20:32
Już dawno powinien być zagospodarowany na cele rekreacyjne.Jestem za i kciuki trzymam.Kiedy termy w Cieplicach tyle czasu czekam i nic w tym temacie-skandal!!!
~DUCH GÓR 20-06-2013 21:29
Piipi Jelonkowa-ERROR:(
~do irasa 20-06-2013 22:06
Na te termy to poczekasz,najpierw ze Złotniczej sportowców wygonią.
~ 20-06-2013 22:11
* będzie nie kąpielisko,skoro z Nadleśnictwem nie może sobie gmina poradzić a Nadleśnictwo postawiło kolejne szlabany i od strony Przesieki zamknęło drogę odcinając całkowicie dojazd na parking z którego turyści szli na Odrodzenie,to z RZGW Wrocław któremu oddali zalew nie powalczą bo nie potrafią,tak Gmina dba o rozwój turystyki że zamiast ściągać turystów to z roku na rok jest ich coraz mniej
~ 20-06-2013 22:19
DOLNOŚLĄZAK. Budowę zbiornika wymyślili PRL-owscy "komuniści" w 1986 roku. Po 15 latach /2001 r./ ukończono budowę już w niepodległej Polsce. "Komunistyczni" budowniczowie zakładali, że zbiornik będzie nie tylko ujęciem wody pitnej, docelowo miał być także użytkowany - ze względu na malownicze położenie - do celów rekreacyjno- turystycznych. Po upadku "komuny" zmienił się sposób postrzegania rzeczywistości.
~jupimen 20-06-2013 22:24
ooo sprawa z przed 500 lat powraca :) jupi
~SMS 20-06-2013 22:30
Informacja dla JW i nie tylko. Odpust Św. Anny odbędzie się 21 lipca, tradycyjnie na polanie DW.Lubuszanin. Zapraszamy!
~do rebusik 20-06-2013 23:58
jak zawsze gawędziarzu przy redtubie z renią rączkowską
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:15
może by tak opowiedzieć o danych-możliwościach i co ludziom czynicie taki opis prawdy w 100% z danymi taka wrzuta za ERROR :) POLUBILI BY WAS MIESZKAŃCY:)
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:18
PIIPI JELONKOWA .CO TY NA TO:) KAPITANIE:)
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:23
czekam do juterka,a potem jedziemy dalej teraz ja wrzucę ERROR.
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:26
Piipi Jelonkowa,wiedziałaś o niej bo podglądałaś rozmowy i wiedziałaś że ona AIDS zarażała ludzi:) to taki wirus jak bakteria:) .
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:28
Piipi Jelonkowa! powiedz ludziom czego się boisz że oni będą się kąpać w zbiorniku wody pitnej:).
~DUCH GÓR 21-06-2013 0:41
OCENA RYZYKA!!!BAŁA BYŚ SIĘ NAPIĆ WODY Z KRANU:)
~do 22:11 21-06-2013 1:13
A ty dalej męczysz ten swój zakaz? zamknęli ci drogę biedaku bo wszędzie musisz dojechać swoim blachosmrodem? i bardzo dobrze, góry są dla turystów a nie dla takich jak ty.
~;) 21-06-2013 2:57
Nie rozumiem ludzi tutaj piszących. Bez obrazy ale zawsze powtarzam zawsze znajdzie sie tzn znajdą osoby, które będą narzekać. Zawsze znajdą jakieś ale. Najpierw narzekają, że JG i okolice to dziura a jak coś zaczynają urzędnicy planować to źle bo to bo tam to. Zrozumiałbym Wasze niezadowolenie ale czy, któreś z Was coś robi na rzecz miasta gmin czy wsi ? Oczywiście, że nie!! Jedynie siedzicie przed komputerem i narzekacie. Tylko tyle. Poczekajcie, to są dopiero plany. Jeśli by to nie wyppaliło, jeśli kąpieliska itp itd doszły by do skutku a by okazały się klapą to wtedy przeproszę i będziecie mogli narzekać. Tyle ide mnie. Dla mnie pomysł jak najbardziej na plus u czekam z niecierpliwością na kaszel info. Pozdrawiam wszystkich
~;) 21-06-2013 2:59
Przepraszam za błędy ortograficzne i interpunkcyjne ale pisałem z telefonu
~łubudubutoja 21-06-2013 7:22
zzzzacznijcie myśleć o budowie zbiorników retencyjnych ,miejsc zalewowych bo w przeciwnym razie to cała Jelenia będzie wielkim zbiornikiem wody..Pogada nie odpuści ,za 5-10lat w lecie będą same kataklizmy ,czytacie prognozy /mam nadzieję że zmiecie cale PO/
~jasnowidz 21-06-2013 8:00
Mit obalony.
~tow.salmonel 21-06-2013 11:14
Chcecie mieć w kranie kał i szczyny z niedomytych doop amatorów kąpieli ?????? ŻĄDNEJ REKREACJI !!!!!!!
~Żeglarz 24-06-2013 0:15
Otóż panowie i panie, projekt ten jest LOGICZNY i WYKONALNY, natomiast hamowany przez zacofanie drogi przesiedleńców zza Buga ( mieszkańców JG ), którzy to mogą pogodzić się z faktem że ktoś mógłby się kąpać w wodzie, która ( po ówczesnym filtrowaniu ) trafia do ich kranów. Żenada.
~:) 30-06-2013 12:15
jestem za! bardzo dobry pomysl,wrescie ten zbiornik bylby dla ludzi.
~an12 6-11-2013 8:06
Przepiekne miejsce. Super pomysl na otwarcie kapieliska nad zalewem. Bedzie to najlepsze miejsce w okolicy aby wspaniale odpoczac w gorace letnie dni.
~ 12-09-2016 11:18
zbiornik wojanow jest wlasnoscia pzw jel gora a nie kompielisko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

Parking na... przejściu

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
908
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%