MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Czy doszło do wyłudzeń zasiłków?

Wiadomości: Region
Czwartek, 16 sierpnia 2018, 6:31
Aktualizacja: Piątek, 17 sierpnia 2018, 7:00
Autor: WAC
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie dotyczące nieprawidłowości do jakich dochodziło w legnickim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

30 lipca 2018 roku do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wpłynęło Zawiadomienie Departamentu Kontroli Wewnętrznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków przez pracowników Oddziału ZUS w Legnicy. Powyższe związane było z brakiem podejmowania działań przez upoważnionych i zobowiązanych do tego pracowników legnickiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie kontroli i weryfikacji uprawnień do pobierania zasiłków chorobowych i innych przez szereg beneficjentów. 

- Postępowanie obejmuje okres od 2011 do 2018 roku – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Wówczas, jak wynika z zawiadomienia, pracownicy legnickiego oddziału ZUS zaniechali przeprowadzenia stosownych kontroli wobec co najmniej kilkunastu osób, które zakładały działalność gospodarczą i deklarowały najwyższą możliwą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Krótko potem występowały do legnickiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek, najczęściej z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na chorobę. Dzięki takiemu działaniu, osoby te uzyskiwały zasiłki w najwyższej wysokości.

Jak wykazała kontrola przeprowadzona przez Centralę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podawane przez nie dane, będące podstawą ustalenia wysokości zasiłku, nie były nigdy weryfikowane co stanowić może zaniechanie ze strony pracowników Zakładu. Większość z osób uzyskujących w ten sposób zasiłki jest spokrewniona z pracownikami legnickiego oddziału ZUS. Łączna kwota pobranych w ramach opisanego procederu zasiłków przekracza 2,5 miliona złotych.

Decyzją Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu, do wyjaśnienia okoliczności sprawy została wyznaczona Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, albowiem dotyczy ona szeregu mieszkańców Legnicy oraz pracowników miejscowego oddziału ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

3
23%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
2
15%
Smuci
6
46%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Jechała zbyt prędko

Zatrzymali recydywistę

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~pot 16-08-2018 9:37
"Większość osób jest spokrewniona" a pozostali są dobrymi znajomymi?? Psipadek?
~Dikanda 16-08-2018 10:26
Czy wszystkim ten sam lekarz wystawiał lewe zwolnienia?Czy ktoś jeszcze pamięta co to jest etyka i honor?Komu podać rękę?Polska byłaby mlekiem i miodem płynąca gdyby nie złodzieje.Złapali chłopaka z 5 gramami narkotyku,i wielkie osiągnięcie.Z drugiej strony policja łapie a wyższe szczeble wypuszczają.Jakiś węzeł gordyjski.
~ 16-08-2018 19:43
wiadomo zus legnica i wszystko wiadomo
~Franek z ZOO 17-08-2018 6:25
I dlatego powstawaly te KOD-y. Zlodzieje bardzo sie baly i boja. Kradli przes 15-lat
~Mirecki.w. 19-08-2018 14:26
ktory lekarz przyjmujacy prywatnie daje pokwitowanie pobranej gotowki za porade? bo mnie to sie nie zdarzylo a na ubezpieczalnie trzeba czekac miesiacami .Po co jest NFZ nikt nie wie.Kto wymysla takie przepisy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uciekał przed kontrolą drogową

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Śmierć na żwirowni

Parking na... przejściu

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
557
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%