MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czy dodatkowo oznakować przystanki MZK? A kto to ma wiedzieć?!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 października 2012, 11:20
Aktualizacja: Piątek, 5 października 2012, 8:05
Autor: Angela
Fot. Czytelnik
Czy na jeleniogórskich wiatach przystankowych powinny pojawić się widoczne numery linii autobusów, które zatrzymują się na danym przystanku? – takie pytanie pojawiło się w ostatnim czasie, po tym, jak jeden z pasażerów sam rozpoczął znakowanie wiat, ale robi to niekompletnie. – Chcę sprowokować osoby odpowiedzialne za to zadanie do działania – mówi. Tymczasem ani urząd miasta, ani MZK nie wie, kto miałby się tym zająć.

Umieszczenie na bocznych ścianach wiat numerów linii autobusów to sprawa niby banalna i przede wszystkim wymagająca przemyślenia, czy w ogóle potrzebna. Zdaniem pasażerów bardzo ułatwiłaby życie mieszkańcom, ale przede wszystkim turystom.

- Takie oznaczenia przystanków funkcjonują we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i wielu innych miastach w Polsce. Jelenia Góra jako stolica Karkonoszy i miasto turystyczne, powinna się nad tym zastanowić. O ile mieszkańcy mniej więcej orientują się, które autobusy na danych przystankach się zatrzymują, o tyle turyści już z pewnością, nie – mówi pan Tadeusz z Jeleniej Góry. – Chcąc sprowokować do zastanowienia się nad tym tematem postanowiłem poprzyklejać na wiatach kilka takich oznaczeń, ale nie mam pieniędzy by zrobić to kompleksowo – dodaje.

W tej sprawie zgłosiliśmy się do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Chcąc skontaktować się z prezesem firmy otrzymaliśmy informację od pani sekretarki, że od kilku lat sprawą wiat przystankowych zajmuje się urząd miasta, wydział gospodarki komunalnej, i to tam powinniśmy skierować swoje pytanie.

Zdaniem rzecznika urzędu miasta, Cezarego Wiklika, rzeczywiście urząd miasta przejął wiaty pod swoje zarządzanie, ale nie w tym zakresie. – Urząd miasta zajmuje się naprawą, konserwacją, wymianą wiat, ale nie organizacją ruchu. Oznakowanie wiat to organizacja ruchu, a nie techniczna obsługa przystanków – tłumaczy Cezary Wiklik. – Na każdym z przystanków jest rozkład jazdy z widocznym numerem linii. W sprawie dodatkowego oznakowania wiat proszę skontaktować się z MZK – usłyszeliśmy.

Po ponownym dodzwonieniu się do MZK usłyszeliśmy kolejny raz, że sprawa MZK nie dotyczy.
- Kilka lat temu takie oznakowania były na bocznych ścianach wiat, ale wówczas przystanki były wykorzystywane tylko przez MZK. Obecnie są one ogólnodostępne i zatrzymują się na nich przewoźnicy, którzy nie mają oznaczeń liniowych. Być może chodzi o to by nie wprowadzać pasażerów w błąd, stąd brak takiego oznakowania. Czy jest to potrzebne czy nie, nie wiem. Nie czuję się kompetentny by odpowiadać na to pytanie. Kilka lat temu wiaty przejął urząd miasta i to on decyduje o tym jaki mają one kształt i wygląd. W tej sprawie można też kontaktować się z prezesem spółki MZK – mówi Leszek Chmielewski, zastępca kierownika działu eksploatacji jeleniogórskiego MZK.

Nasz komentarz
Tu należałoby się ponownie zwrócić do urzędu miasta, a może do prezesa MZK. Postanowiliśmy jednak poczekać, aż sami dojdą oni do porozumienia w tej kwestii i ustalą kto za co jest odpowiedzialny. Jak widać, to okazuje się większym problemem niż jakieś tam sprawy pasażerów…
Angelika Grzywacz-Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Tłumy we dworze

Wybory: Zwycięstwo PiS

Droga będzie jak nowa

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~HaHa 4-10-2012 12:04
Jak dobrze pamiętam i o ile pamięć mnie nie myli takie oznakowanie znajduje się już ładnych parę lat na przystanku autobusowym "Rataja" w kierunku Sobieszowa. Jednak jak zawsze w Jeleniej Górze piłeczka jest odbijana w obie strony, a nasze miasto jako miasto turystyczne powinno mieć takie oznakowanie. Jednak teraz wiem, że nie tylko w tej sprawie, ale w innych sprawach Jelenia Góra jest sto lat za murzynami...
~Derik 4-10-2012 12:12
Protokół ze spotkania stron w przedmiotowej sprawie. Strony doszły do porozumienia, że trzeba wandalowi postawić zarzut zniszczenia mienia o znacznej wartości. A co do drugiej sprawy....a o co chodziło? Nieważne - piszemy doniesienie do prokuratury - wspólnie, bo przecież nie wiemy kto za co odpowiada.
~17sqandal 4-10-2012 12:55
ta , turyści będą jezdzili tymi zapyziałymi i brudnymi i do granic mozxliwości zapchanymi autobusami. Oznakowanie jest widoczne na rozkladach jazdy i to w zupełności wystarczy , zresztą miejscowi i tak wiedzą które i gdzie autobusy stają więc po co jeszcze dodatkowe oznakowania i ten facio co samowolnie < opisuje > przystanki powinien być ukarany za bazgroly ( czytaj niszczenie mienia )
~SKANDAL 4-10-2012 13:00
ZŁODZIEJE PRECZ!!!!!!!! Trza ich z tych stołków powyrzucać bo im się w głowach już całkiem poprzestawiało inaczej będzie ten burdel trwał nadal. Przed MZK jak i Urzędem powinno się powiesić taki szyld będzie pasował jak ulał to co tam się w środku dzieje. "RĄCZKA RĄCZKĘ MYJE...
~piechurka 4-10-2012 13:33
Wielki problem !!!!!! Przeciez jest rozklad jazdy autobusow na kazdym takim przystanku i tam jest wszystko podane godz odjazdu nr autobusow itd Wiec nie malujcie na wiatach zadnych nr bo to zbyteczne.
~ 4-10-2012 13:37
Ale burdel w tej jeleniej dziurze, miasto upadłe w całości Ratusz to zbieranina kolesi urzędasów którzy jak klakierzy są tam obsadzeni przez Zawiłę! A prezydent taka *,że szkoda mówić utopiony w nepotyzmie wraz z zoną. i oni mają spowodować wzrost w jeleniej dziurze:) chyba zapyzialstwa i korupcji to tak!Demokracja powinna mieć taki instrument audytowy jak prezydent czy urzędnik nie daje rady to po pół roku zbiera się niezależne konsylium złożone z rozmaitych ludzi w mieście z rozmaitych środowisk i debatowac nad plusami takowego urzedasa czy prezydenta, jak nie wyrabia się i nie radzi taki cwaniak w cieplej posadzie, to się go powinno zdjąć i tyle, a nie,że nieudaczniki przez parę lat będą grzać dupy na posadach i nic nie robić dla dobra miasta i kraju. Numerków nie umieją namalować:)
~nowy_prezes 4-10-2012 14:13
proponuję powołać nową spółkę a ja mogę zostać jej prezesem. Proponuję nazwę: Miejski Zakład Numerologii Komunikacyjnej Sp. z o.o.
~kms 4-10-2012 14:21
niedopuszczalne jest żeby zwykły obywatel który nawet nie jest za to odpowiedzialny robił to na własną ręke,coś co powinno być już dawno zrobione a co osobiscie już widziałem w innych miastach,czy JG jest jakimś specyficznym miastem? specjalnej troski czy jak?:) jak juz skończycie pisać do prokuratury to musicie sie dogadać kto z osób odpowiedzialnych za to odstąpi swoje wynagrodzenie dla tego obywatela,który wykonał Waszą prace...jest jeszcze druga sprawa,zniszczenie mienia to zniszczenie,nigdzie nie widze na zdjeciach zniszczonego mienia,na szyldach żadna z informacji przystanku nie została zamalowana,pytam sie gdzie jest to zniszczenie mienia publicznego? trzecia sprawa,rozkład jazdy na przystanku bywa czesto nieczytelny,zniszczony,jak turysta ma sie dowiedziec jakie linie jezdzą?
~kara 4-10-2012 14:23
ja moge byc pracownikiem zajmujacym sie naklejaniem naklejek za 10tys miesiecznie u pana PREZESA moj numer tel 500 100 900
~..... 4-10-2012 14:53
beznadziejny tytuł artykułu... ci, którzy nie wiedzą jakie autobusy z danego przystanku odjeżdżają, to jacyś gorzej niż ułomni raczej... wystarczy na rozkład popatrzeć.... MZK mogłoby się lepiej zająć poprawkami rozkładów(tych na przystankach i w necie) względem tablic elektronicznych i rzeczywistemu rozkładowi jaki mają wpisany kierowcy na swoich maszynkach :) ... jeśli czepialski czubek chce naklejać te numery na bokach przystanków, to niech sobie to robi... może robi to ze względu na to, że nikt mu nie wytłumaczył, iż na każdym(prawie że) przystanku jest wywieszony rozkład..
rymcycymcy 4-10-2012 15:20
Myślę, że ten obywatel znakujący przystanki też powinien być jakoś oznakowany ! :) ...np odpowiednim kolorem dowodu osobistego ! ;)
~karkonosz 4-10-2012 16:06
Bardzo dobry pomysł z oznakowaniem przystanków linii które na danym przystanku się zatrzymują.TAK JEST PRAWIE WE WSZYSTKICH MIASTACH W POLSCE KTÓRE POSIADAJĄ KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ np.Szczecin,Zielona Góra,Gorzów Wlkp,Kraków,Wrocław.Jak najbardziej potrzebna informacja,Jelenia Góra jest stolicą Karkonoszy,codziennie odwiedza ją wielu turystów , koszt nie duży a informacja użyteczna.
~ 4-10-2012 16:12
popieram, dobry pomysł,a rymcycymcy już dawno jest oznakowany - żóty dowód niepełnosprawnego umysłowo,
~ali 4-10-2012 17:17
tak samo oznakować rymcymcmcy na jelonce dosyć twojich postów.
rymcycymka 4-10-2012 17:31
..NAJLEPSZA jest Pani z kiosku ! .. bo ona ma glowe czasami malowana /..pop.farbowana / .. a ta chetnie podroznego inf.o wszystch numerach
~nji 4-10-2012 18:29
Jak najbardziej jestesmy za !! Jak w innych miastach , jak w Polsce.
~@ 4-10-2012 18:56
"Jelenia Góra, jako stolica Karkonoszy" - ma się zastanawiać nad tym, za co płaci się jakimś ciężkim na łeb ludziom, odpowiedzialnym za funkcjonowanie komunikacji miejskiej? Malować numery - czy nie malować? Oto jest pytanie! MZK - cyrk na kółkach!
~xxx 4-10-2012 19:44
no i ok
~tys 4-10-2012 20:32
Szczególnie przystanek koło KRUS tam jest ;rurka tabliczka i pojemnik MZK chyba się go wyrzekło, wstyd
~pasa.zer 4-10-2012 21:06
Ludzie ryba gnije od glłowy ,a są jeszcze rekiny ; tam szukajcie.
~:) 4-10-2012 21:14
Stoisz na przystanku przy Dworcu PKP, wiesz, że masz pojechać na ul. Paderewskiego. Skąd masz się dowiedzieć jak dojechać z MZK? Dzwoń do Wiklika, on ci powie. JG to fajne miasto. MZK to nie interesuje, oni mają tylko autobusy i nimi jeżdżą, reszta ich nie interesuje. A ja gdzieś widziałem i schematy linii na przystankach i w autobusach, i mapy miast z siecią komiunikacji miejskiej i głos mówił jaki będzie następny przystanek, a nie jaki jest. Ale to było normalne miasto nie JG.
~Cichy 4-10-2012 23:44
Wystarczy podejść do rozkładu. Ludzie są, aż tak leniwi?
~do cichy 5-10-2012 0:02
podchodze do rozkładu i nic,nie ma go,połowa zdarta a druga zamalowana,cos jeszcze chciałeś dodać?
~JAREK 5-10-2012 7:04
W niektórych miastach widziałem takie tabliczki z numerami ale przy każdym numerze była jeszcze strzałka w którą stronę pojedzie autobus za przystankiem ...
~ 5-10-2012 9:09
Jelenia stolica Karkonoszy:) To chyba jakaś pomyłka, kiedyś widziałem jak w autobusie jechali turyści i ich wredna kanarzyca gnębiła za to,że plecaczek był za duży, tak ich zniechęciła,że młodzi ludzie powiedzieli,że nigdy już tu nie przyjadą. Jelenia stolica Karkonoszy dobre sobie:) A gdzie tu macie jakieś stoki narciarskie, gdzie wyciągi, hotele, turyści. No chyba ,że do Karkonoszy należy kościół garnizonowy i ratusz w którym grzeje d... Zawiła cedujący w tego typu propagandzie i opowiadaniu bajek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Lemury z Czech w wałbrzyskiej Palmiarni

Stop marginalizacji średnich miast

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Z Psim Patrolem

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%