MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Czy dla takiej Polski w stanie wojennym ginęli ludzie?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 grudnia 2011, 21:20
Aktualizacja: Środa, 14 grudnia 2011, 7:08
Autor: RED
Fot. RED
– Nie czcimy ani daty, ani nie rozpamiętujemy wydarzenia, jakim był stan wojenny, ale oddajemy cześć jego ofiarom i bohaterom – powiedział Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w 30 rocznicę Grudnia’81 w Bazylice Mniejszej pw. św. św. Erazma i Pankracego.

– Medialne doniesienia tyczące rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pełne są analiz, w których brakuje podkreślenia, że to właśnie pod strzechami kościołów opiekę i oazę wolności znajdowali represjonowani podczas tamtej wojny. Bo to była wojna: przelewała się polska krew – zauważył ksiądz Bogdan Żygadło, rektor Bazyliki Mniejszej, dziekan jeleniogórski i proboszcz parafii św. św. Erazma i Pankracego.

W Jeleniej Górze to właśnie w kościele farnym w latach 80. XX wieku odprawiano Msze Św. za Ojczyznę, organizowano „drugoobiegowe” życie kulturalne, troszczono się o prześladowanych działaczy związkowych i ich rodziny.

– Kierując się słowami Chrystusa: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości”, Kościół nie mógł pozostać obojętny na tamte wydarzenia – powiedział w homilii ks. Jerzy Gniatczyk, proboszcz parafii św. Judy Tadeusza na Czarnym, w latach 80. znany z niepokornej postawy wobec władz reżimowych.

Duchowny wspomniał działania pro-solidarnościowe w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie był wikariuszem: krzyże z kwiatów i Msze Św. za Ojczyznę, w których brały udział rzesze wiernych. Niektóre były „obstawiane” przez oddziały ZOMO z armatkami wodnymi, ale nie doszło nigdy do niepokojów.

Ks. Gniatczyk nawiązał do owocu modlitwy i cierpień wielu Polaków, którzy ponieśli najwyższą ofiarę, wśród nich o Słudze Bożym ks. Jerzym Popiełuszce, zamordowanym w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Tym owocem było odzyskanie suwerenności w 1989 roku. – Ale czy naród poradził sobie z wolnością? – pytał kapłan cytując słowa bł. Jana Pawła II, że wolność jest nie tylko dana, ale i zadana. Nie zabrakło odniesienia do dzisiejszej nagonki na Kościół. – Ludziom się wmawia, że i bez Pana Boga można zbudować na ziemi raj, tylko kto za ten „raj” zapłaci i jak długo będzie trwał? – mówił duchowny. Podkreślił też konieczność utrwalania pamięci o wydarzeniach Grudnia'81 wśród młodzieży, by błędy przeszłości nie stały się udziałem kolejnych pokoleń.

Zarówno na początku jak i po Mszy Świętej głos zabrał Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. Podziękował związkowcom za lata działalności mimo rozmaitych przeszkód. W ostrych słowach odniósł się do tendencji umniejszania wagi wydarzeniom z przeszłości i relatywizowania ich. Związkowiec skrytykował także byłych kolegów za odejście od ideałów „Solidarności” i zawarcie paktu z rządzącymi kierującymi się poprawnością polityczną.

– Często mam wrażenie, że bohaterowie stanu wojennego ponieśli najwyższą ofiarę nadaremno – mówił F. Kopeć, wymnieniając kilka nazwisk, wśród nich śp. Kazimierza Majewskiego z Cieplic. – Dlatego tak ważna jest troska o pamięć o tamtych wydarzeniach, o wyrzeczeniach, jakie poniósł naród, nie po to, aby teraz marnotrawić wywalczoną wolność – dodał. Zebrani w świątyni nagrodzili szefa ZRJ „S” brawami.

W ławach Bazyliki Mniejszej zasiedli, między innymi, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, byli przewodniczący miejscowej „Solidarności” Tadeusz Lewandowski i Ryszard Matusiak, były wojewoda jeleniogórski Jerzy Nalichowski, a także działacze związkowi z różnych zakładów pracy miasta i regionu. Nie wszędzie można było uczcić pamięć ofiar stanu wojennego. Jak się dowiedzieliśmy, w Jelfie” zakazano wywieszenia flagi „Solidarności”.

W Mszy Świętej asystowały poczty sztandarowe ZR NSZZ „Solidarność”, wystawiono także sztandar „Solidarności” z nieistniejącej już Celwiskozy. Liturgię sprawowano przy wystawieniu Relikwii Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Po Eucharystii wierni tłumnie oddali cześć Kapelanowi i Patronowi Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mercedesem rozbił kilka aut

Parking na... przejściu

Odpust na Śnieżce

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~s. 13-12-2011 22:27
Jelfa - gniazdo czerwonych ?
~ 13-12-2011 23:25
walczyli bo im się wydawało że w kapitaliżmie to będzie można leżeć i nic nie robić a tu niespodzianka bo trzeba zapieprzać o wiele więcej na spłacanie przez całe życie klitki w bloku i ciągłe naprawy złoma z niemiec sprowadzonego,,, a ci co zginęli to zginęli niedość że na daremnie to nadodatek sprowadzili złodziei z zachodu oraz tutejszym złodziejom umożliwili działanie, a ci co tak Białorusi chcą pomagać wejść w kapitalizm niech się zastanowią : czy chcą im zafundować takie same gówno jakie my mamy bo ta sytuacja w jakiej są na pewno nie jest gorsza od naszej obecnej
rymcycymcy 14-12-2011 0:38
Pytanie podstawione pod oczekiwaną odpowiedź ! :) Ale ...odpowiedź brzmi NIE ! ...nie ginęli dla takiej, ani dla owakiej ! ...było ciężko, poszli protestować, aby poprawić sobie byt, oni nie mieli co do gara włożyć ...Polska była sprawą drugoplanową. Żaden też nie miał zamiaru zginąć ...splot zdarzeń, jakaś głupia decyzja, pewnie emocje. To teraz dorabia się tą całą ideologiczną sieczkę. A pomysłów na Polskę było tyle ilu działaczy. To co z tego wyszło ...to kompromis z którego zadowoleni ci, którzy albo się zdążyli dosiąść do stołu, albo przynajmniej coś spadło ...reszta oczywiście biadoli, że coś nie teges, bo z pokomunistycznym bagażem znaleźli się jakby w innym świecie :) Ale tak właśnie ma być ! :) Nie każdy może być przecież, dajmy na to ...Jankowskim ! ;)
~Dariusz N 14-12-2011 1:38
Wolność jest wtedy, gdy będę mógł sobie spokojnie zasnąć na ławce w parku i żadna menda w mundurze, mi nie będzie tego zabraniać. A tak poważnie, to skoro twierdzicie, że jest wolność, to dlaczego, jeżeli ktoś ma prywatnie, na własność działkę z domkiem, to musi płacić za to podatek, a jak nie będzie go płacił, to straci domek i działkę? Skoro jest taka wolność, to czemu, niemogę sobie zająć kawałek nieużytków i wybudować tam domku według mojego widzimisia i bez zbędnych opłat na pozwolenia itp.? Dlaczego ja muszę płacić za mieszkanie, w bloku, w którym nic nie zrobili od dziesięcioleci? Prócz dachu który i tak nie przeciekał, do momentu jak go robili, a teraz przecieka w łazience, no przepraszam, za pomocą wspólnoty wyremontowali klatkę schodową, którą na trzeci dzień, ZGL zdewastował wst
~Dariusz N 14-12-2011 1:58
Wolność? Jaka wolność? Skoro ja niemogę wyprodukować energii na własny użytek, nie płacąc haraczu? Co boją się, że każdy by sobie produkował energię i koncerny energetyczne by upadły? A kogo to obchodzi? I tu akurat wykorzystałem często zadawane pytanie przez forumowiczów, którzy nie raz pytają, kogo to obchodzi, że kowalskiego i jego firmę handlową wykończył market? Albo, że ktoś nie ma co do gara włożyć. Tylko, że takie teksty piszą ludzie niedorozwinęci umysłowo.
~ 14-12-2011 6:47
Nie podnośta mi ciśnienia z rańca
~wbb 14-12-2011 7:27
Narzekający na obecną sytuacje na kogo głosowali w 89?Co mysleliście,że w kapitaliżmie będzie jak w socjaliżmie,pokrzyczycie,poprotestujecie i dostaniecie podwyżki,zmienicie taki czy inny rząd,zmienicie takiego czy innego dyrektora zakładu?Byliscie tzn.Solidarność i ludzie Solidarność nie przgodotwani na zmiane systemu,miejsc u żłoba dla 10 mln nie wystarczyło,stąd niektórzy próbują n a siłe doszlusować do tych co im sie udało,co wiedzą co to kapitalizm lecz powinni wiedzieć,że czasy nie te i ludzie nie ci.Za póżno dzisiaj by zostać działaczem podziemia,za pożno dzisiaj na to by być internowanym...nie pomogą pochody,przemarsze,demonstracje z pochodniami.Dzisiaj potrzeba innych bohaterów i innych działaczy,tamci to już historia i chwała im,nowych nie widze a kreujacych sie na nich omijam
~ 14-12-2011 8:53
oni walczyli by dzis zlodzieje majatku narodowego mieli sie dobrze,przywodcy w NZZZ wiedzieli czego chca - dla siebie , a chcieli stanowisk , pieniedzy i wladzy, narod mieli w dupie , narod zostal wykorzystany w niecny sposob do ich rozgrywek
~gugi 14-12-2011 8:53
Jankowski to dobry przyklad, że również funkcjonariusze koscielni dobrze sie nachapali w czasach przemiany i do dzisiaj są traktowani jak bohaterowie.
~krzysiekM 14-12-2011 9:07
Dariusz pieprzysz aż uszy więdną!Wskaż mi proszę państwo, w którym nie płaci się podatku?Demokracja to przywilej, z którego możesz korzystać nie żadne Twoje widzimisie jak to określiłeś,żaden dziki zachód.W jakim państwie możesz wziąć kawałek nieużytku i zrobić z nim co chcesz?Energii elektrycznej też nie może produkować każdy,za wodę płaci się wszędzie.Co w tym dziwnego?Odgazuj trochę organizm!Pij herbatkę koperkową bo nie puszczone bąki unoszą się do mózgu i stąd biorą się takie posrane teorie!Pozdrawiam.
~socjalista 14-12-2011 9:32
W ostatnich tygodniach w Oleśnicy matka z córką powiesiły się na kracie okna kościelnego .Chyba nie zwielkiej miłości do instytucji.,BIEDA.
~ 14-12-2011 9:43
A mnie już to wszystko gówno obchodzi .
~do 09:07 14-12-2011 9:47
a nie prawda bo w Anglii za wodę się nie płaci
~mm 14-12-2011 9:58
Do wszystkich niezadowolonych jesli tak wam brakuje komunizmu to przenieście się na Białoruś lub do Korei Północnej Tam dostaniecie to czego wam tak brakuje i zobaczymy czy dalej będziecie tacy stęsknieni za swoim ukochanym kmunizmem. Będziecie cicho siedzieć z podkulonymi ogonami bo za wyrazy niezadowolenia dostaniecie czapę i skończycie jak osoby, które walczyły o wolnośc w naszym kraju.
Piipi Jelonkowa 14-12-2011 10:09
.. znowu zapomnieli o ks.Prałacie Franciszku Krosmanie .. który w tych ciężkich czasach dawał możliwośc dla Solidarności korzystania z sali Domu Katechetycznego
~ 14-12-2011 10:22
DOLNOŚLĄZAK. A mnie było bardzo dobrze przed wojną. Radziłem sobie nieźle w czasie wojny. Obecnie też jestem bardzo zadowolony, gdyż we właściwym czasie zgromadzony kapitał w PLN zamieniłem na franka szwajcarskiego. Współczesny dzihad wg Pislamu traktuję równym strumieniem.
~Dariusz N 14-12-2011 10:51
A dzisiaj to wolno wszystko powiedzieć? Chyba sobie żarty robicie! Czemu nieraz pisałem prawdę o jakimś urzędasie, to zaraz mnie straszą sądem za obrazę? Przestańcie oszukiwać siebie i innych! Niedługo każdy będzie płacił abonament radiowo telewizyjny, nawet jak nie ma radia ani telewizora, wystarczy, że ma dostęp do internetu i jeszcze miła wiadomość, nie trzeba będzie zgłaszać, czy tam rejestrować odbiorników, czy cokolwiek sami to zrobią za wszystkich Polaków, najwyżej trzeba będzie zgłosić, że się nie ma radia, telewizora i dostępu do neta, ale pierwszy rachunek trzeba będzie zapłacić! Taką nam rząd szykuje niespodziankę.
~x 14-12-2011 11:30
czytajac te wywody widac sa ludzie ktorzy tesknia za - czy sie stoi czy lezy to kasa sie nalezy. mamy czas ze zapieprzac trzeba byle za to odpowiednio placili tym ktorym sie za to nalezy, tak nie jest!!!! placone jest szlachcie za wielki h.j i nieudacznictwo, ludzie na to pracuja za grosze. to boli ludzi, to kosc niezgody tych czasow i brak pracy jak i ochrony zwiazkowej tych co rypia na hieny z kominowymi placami. kler, owszem niech opiekuje sie sprawami duchowymi ludzi od polityki sa inni, napewno ich sposob prowadzenia kraju ma wiele do zyczenia. przyklad z wloch gdzie premier sam zrezygnowal z poborow zaczynajac ciecia od siebie u nas jest bez echa. puchna portfele GORY i nikt nie mysli o zaczeciu ciec od siebie bo maja b.wiele za duzo. po co to robic? mozna gnoic dol i bedzie ok.....
~bren 14-12-2011 12:00
Stan wojenny 1981 r. zaczyna poprzez propagandę robioną przez liberałów zastępować w świadomości II wojnę światową. Wtedy były jakieś ofiary?, ale dopiero w stanie wojennym, to... były ofiary!!! Niech rządzący wezmą się za realizuję "21 Postulatów Gdańskich". Obecnie to jest dopiero wyzysk społeczeństwa przez złodziei, a najbardziej przez sektor bankowy. Rozpasani bankierzy wpędzili świat w spiralę zadłużenia i dalej wysysają ile się tylko uda od spolegliwych im polityków. Jak istniał system państw o upaństwowionej gospodarce, ograniczali swoje zapędy, żeby nie wywołać rewolucji w kolejnych państwach. Obecnie nie ma takiej groźby i mogą zassać więcej. Po raz trzeci w XX wieku naród polski został oszukany. Psy niech szczekają, karawana złodziei jedzie dalej.
~wiedzący 14-12-2011 15:05
F.Kopeć popiera nepotyzm znajdując pracę Ł.Kopciowi jako Koordynator Grupy Regionów w solidarności.
Piipi Jelonkowa 14-12-2011 18:57
..do - [~Bolko ] .. tak.tutaj cos pachnie ! Wiesz ? .. w jednym z Interview ks.Krosman powiedział: - " Na mój ideał proboszacza wpłyneła w dużym stopniu postawa ks.Dominika Kostiala" .. rozumiesz "coś" z tego ?
~Bezrobotny 15-12-2011 18:28
Ja to rozumiem bo go dobrze znałem.Żaden z jego następców nie dorówna mu nawet do pięt.Był wspaniałym erudytą.Władał pięcioma językami w tym hebrajskim.
andi 16-12-2011 16:19
A może ktoś wie gdzie przebywa teraz organista, który grał w Pankracym, w stanie wojennym na mszach za o Ojczyznę, każdego 13 miesiąca.
~Bolko. 16-12-2011 23:19
Piipi - komu Ty odpowiedziałaś, jak powyżej nie ma żadnego mojego komentarza, a ja przecież nie miałem takiej możliwości ani ochoty usunąć go. To może zrobić tylko administrator! andi - organista wyjechał do swojego rodzinnego Nowego Sącza, gdzie dostąpił wielkiego zaszczytu w postaci medalu od Papieża J.P.II., a wyjechał po odmowie proboszcza, minimalnej chociaż podwyżki pensji. Na szczegóły te i inne opuszczam kurtynę.
andi 17-12-2011 18:20
Bolko- coś Ci się pomyliło z datami, ten organista o którym Ty piszesz to wyjechał do Nowego Sącza w1977roku.
~Bolko. 17-12-2011 20:23
andi - masz rację, pamięć już mnie zawodzi.
~Star Trek 27-12-2011 7:29
Słuchając Franka Kopecia na przestrzeni lat widzę, że coraz ładnej mówi - głowa mu robi się coraz większa a twarz coraz szersza - podwyżkę dostał czy jak???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z przeszłością

Czytelniczka: drogo i brudno

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Stalowe rumaki w Karpaczu

Obieżyświat w Lwówku

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%