MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Czy Cieplice będą perłą?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 11 lipca 2011, 7:34
Aktualizacja: 7:35
Autor: artykuł sponsorowany
Cieplice, aż do 1975 r. samodzielne miasto, potem część Jeleniej Góry, były przez całe lata zaniedbywane. Mieszkańcy wręcz uważali, że Jelenia Góra korzysta ze sławy uzdrowiska po macoszemu, niewiele dając. Czy to prawda?

- Nie chcę się odnosić do przeszłości i opowiadać o tym, co było, lub czego nie było – mówi Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry. – Dla całego miasta w jego obecnych granicach ważniejsze jest to, co będzie, i to już wkrótce i jakie to ma znaczenie rozwojowe dla Cieplic w szczególności, a dla całej Jeleniej Góry również. Ale chcę zaproponować, by problemów Jeleniej Góry nie traktować wybiórczo. Miasto jest obecnie jednym, sporym organizmem i w przyszłych rozmowach chętnie przybliżę nasze plany co do Zabobrza, Sobieszowa, Goduszyna, Czarnego, Maciejowej (która przecież od dawna jest po prostu ulicą Wrocławska…). Tylko takie rozumienie potrzeb i szans miasta ma sen – wspólnota interesów i korzyści. A Cieplice – były, są i pozostaną perłą. Nie tylko w Kotlinie Jeleniogórskiej, ale na całym Dolnym Śląsku. Nasze prace będą dodawały jej blasku.

- Zacznijmy jednak od Cieplic…
- W telegraficznym skrócie: kończy się rewitalizacja Parku Zdrojowego, finalizują się prace przy modernizacji i przebudowie Teatru Zdrojowego, kontynuowane są roboty w coraz szerszym zakresie przy rewitalizacji i przebudowie zespołu pocysterskiego, a także trwają prace przy budowie „Termin Cieplickich” i dwóch parkingów, na którym – co w Jeleniej Górze jest fundamentalną potrzebą – znajdą się miejsca dla 20 autokarów. Z kolei zaczynamy prace przy rewitalizacji Parku Norweskiego, trwają działania przygotowawcze do przenosin Muzeum Przyrodniczego do nowej siedziby. To główne przedsięwzięcia, do ich szczegółowych aspektów powrócę za chwilę. Ale ponadto – powstały przy cieplickich szkołach nowe boiska i będą powstawały kolejne, podjęliśmy rozmowy z KGHM, możną spółką, która weszła do Uzdrowiska i chce kupić kilka ważnych terenów dla rozbudowy sieci obiektów sanatoryjnych, co zwiększy możliwość recepcji kuracjuszy przez Uzdrowisko i – co ważne – zróżnicuje standard bazy uzdrowiskowej na tyle, że pobyt tu będzie interesujący i dla mniej, i dla bardziej zamożnych przybyszy.

- A terminy oddania do użytku tych inwestycji?
- Harmonogramy prac pozostają niezagrożone, choć w kilku przypadkach z powodów oczywistych dla każdego będziemy je przesuwać…

- Oczywistych dla każdego?...
- Tak. W przypadku zespołu pocysterskiego takim powodem jest odkrycie fresków barokowych. To fantastyczna wiadomość, bo podnosi atrakcyjność tego zespołu i ściągnie nam wielu gości zainteresowanych taką tematyką, ale też oznacza konieczność znalezienia źródeł finansowania renowacji malowideł, zmiany planów zagospodarowania wnętrz (bo przecież nie można lokować m.in. toalet w miejscach, gdzie były planowane, a gdzie odkryto cenne freski). Przeprojektowania wymaga sposób poprowadzenia sieci energetycznych i wod-kan. Miały być wkuwane w ściany, a teraz muszą być prowadzone w podłogach, itp., itd. Mieliśmy zwartą koncepcję organizacji sal i gablot Muzeum Przyrodniczego, a freski każą ją odrzucić w całości, bo to one będą jednym z najważniejszych elementów wystroju.
A w przypadku Parku Zdrojowego w pierwotnym projekcie nie zaplanowano rewitalizacji muszli koncertowej, która przecież .jest integralnym elementem zabytkowej substancji Parku. Musieliśmy usunąć to niedopatrzenie, znaleźć pieniądze na remont, zorganizować przetargi, położyć sieci doprowadzające media do muszli koncertowej, itp. Myślę, że gdybyśmy chociaż w tych dwóch wspomnianych przypadkach odstąpili od nowych prac – byłoby to niewybaczalne.

- Zmienił się też status Cieplic…
- To prawda – zyskaliśmy partnera w postaci Rady Cieplic, która jest niezwykle istotnym elementem rozwoju samorządności. Ściśle współpracujemy z Radą, konsultujemy z nią działania, korzystamy z podpowiedzi. Ale nie tylko z Radą, jako całością, spotykamy się też z Ciepliczanami, których istnienie Rady zaktywizowało. Właśnie owocem takich konsultacji są m.in. ustalenia co do lokalizacji skate parku w kompleksie sportowym przy ul. Lubańskiej. Będzie on tak zorganizowany i wyposażony, żeby i inni młodzi Jeleniogórzanie zechcieli z niego korzystać. To jeden z dowodów na to, że Jelenia Góra w swoim obecnym kształcie jest organizmem właściwie niepodzielnym i wzajemnie się wspierającym.

- A znajdzie Pan Prezydent choćby jeszcze jeden?
- Z łatwością i od ręki. Właśnie z cieplicką filią Politechniki Wrocławskiej dokonałem kilka miesięcy temu pierwszych ustaleń, które już wkrótce staną się nową wartością… Zabobrza. „Zameczek” na Zabobrzu – to własność Politechniki. Przejmiemy go, by dla Zabobrza zorganizować w tym obiekcie nowe i nowoczesne Osiedlowe Centrum Kultury, ale nie tylko rozumiem przez to sprawę samego obiektu. Nowoczesna dzielnica, powstająca od końca lat 60-tych ub. wieku zyska tym sposobem prawie dwuhektarowy park zabytkowy. Jego restauracją zajmiemy się najpewniej już tej jesieni po sfinalizowaniu prawnych możliwości inwestowania tam miejskich pieniędzy. To niepowtarzalna okazja, by „wpisać” autentyczny zabytek przyrody w obszar nowoczesnej architektury. Zapewniam – Jelenia Góra jest wspólnym organizmem i dowodów współdziałania różnych kwartałów miasta dla wspólnych interesów nie brakuje.

- A następna rozmowa będzie o…?
- Może właśnie o Zabobrzu i jego potrzebach?

Ogłoszenia

Czytaj również

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~mim 11-07-2011 7:48
Cieplice ,tak jak Szczawno Zdrój powinny być samodzielną jednostką samorządu terytorialnego. Wczoraj byłem w Szczawnie Zdr.na XIV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Od kilku lat to miejsce nabiera naprawdę europejskiego wyglądu. Władze samorządowe kurortu nie oglądają się na Wałbrzych i robią swoje ,aby kurort był coraz piękniejszy, a Wałbrzych ma swoje sprawy na głowie. Tak też powinno być u nas.
~~jg 11-07-2011 7:52
Zawiła znów się chwali działaniami Obrębalskiego. Niech pokaże w końcu, że cokolwiek potrafi zrobić, a nie tylko na okrągło gadać i gadać!
~do jg 11-07-2011 8:43
Zawiła napewno wie o czym mówi, a Obrębalski miał z tym problem.
~~jg 11-07-2011 8:53
To prawda. Zawiła wie o czym mówić, lecz Obrębalski wiedział co robić i zdecydowanie więcej robił niż mówił!!!
~nix 11-07-2011 9:06
najważniejsze aby mieszkańcy uszanowali to co robi się dla Cieplic niestety jest wiele przykładów na to że jest spora grupa takich tumanów którzy wygląd miasta wyobrażją sobie w swoich chorych łbach inaczej. I ,co wydaje się przykrym,nie ma na nich siły.
~lesiu 11-07-2011 9:54
Prewyborcza sponsorowana retoryka.
JanorW 11-07-2011 10:58
Szanowny "~~jg", winszuję logiki. Wiadomym jest, że aby rozpocząć tworzenie czegoś nowego, należy ukończyć to, co już zostało rozpoczęte. Dlatego, bzdurą jest stwierdzenie, że cyt., "Zawiła znów się chwali działaniami Obrębalskiego". Rozpoczęte inwestycje należy ukończyć. Wnikliwie czytający, również zauważy, że działania poprzednika (p. Obrębalskiego), nacechowane były wieloma błędami i niedociągnięciami, które to ekipa Pana Prezydenta M. Zawiły, próbuje naprawić, a to wymaga również czasu. Poczekajmy, ukończone zostaną obecne inwestycje, dopiero wtedy będziemy mogli domagać się nowych. Pozdrawiam - JanorW.
~x 11-07-2011 12:19
co nie zmienia faktu, że póki co pan Zawiła jedynie kończy, co pozostawił poprzednik. Co do "nacechowania wieloma błędami" to też nie przesadzajmy, te "wiele błędów", o których mowa w artykule, to odkrycie fresków, o których nie wiedział nikt, więc trudno uznać nieuwzględnienie ich za błąd, oraz nie umieszczenie muszli koncertowej w projekcie przebudowy, co przecież nie przekreśla jej renowacji, a jedynie wymaga nowego projektu, lub o ile się da, poszerzenia już istniejącego. Moim skromym zdaniem, jak na skalę wszystkich realizowanych becnie oprojektów owe "błędy i niedociągnięcia" to wyolbrzymiane przez obecną ekipę drobiazgi, mające na celu przekonać wszystkich, że realizacja tych inwestycji to głównie jej zasługa.
~ 11-07-2011 12:58
Nie bedzie to miasteczko perla tak dluga, jak dlugo widzi sie na ulicach obsikanych pijakow pod sklepem "Chata" (czy jakos tak), na lawkach w parku, srajacych pieskow po skwerkach a w rzece ton smieci.Daleko do perly.
~Euzebiusz 11-07-2011 14:12
Widzę, że o sprawie tramwaju jeleniogórskiego pan Zawiła już nawet przestał wspominać. Czyli jest tak, jak myślałem: trochę szumu przedwyborczego, a potem cisza. Panie Zawiła, my mieszkańcy pamiętamy pana obietnice i z chęcią rozliczymy pana za ich niezrealizowanie. Pan ma krótką pamięć, ale sam pan widzi, że nie można panu wierzyć, skoro tak gładko przechodzi pan od jednych planów do drugich, żadnego nie realizując.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czyżby Andrzej Duda?

Cieplickie place

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
480
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
14%