MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Czy ciągle musi brakować na nasze zdrowie?

Wiadomości: Region
Środa, 21 maja 2014, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 22 maja 2014, 7:48
Autor: KSON
Fot. Tomasz Raczyński
Kiedy zaczynamy rozmowę o Narodowym Funduszu Zdrowia, 23–letni Adam Smolnik z Jeleniej Góry krzywi się. Młody mężczyzna nie chodzi, porusza się na wózku. – W listopadzie odebrałam skierowanie na rehabilitację syna – opowiada pani Bożena, mama Adama. – To logiczne, że szukam zakładu, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania, by nie tłuc się na drugi koniec miasta. Znalazła zakład państwa Wiśniewskich. Ale tam terminy mieli dopiero na marzec!

W czerwcu będzie kolejne skierowanie. – Przy odrobinie szczęścia załapiemy się z zabiegami na listopad – mówi pani Bożena. Zdaniem Adama i jego mamy, wynika to ze zbyt małych kontraktów, przyznawanych placówkom przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – Jak Adaś miał dwa latka, system funkcjonował zupełnie inaczej. Wtedy ze skierowaniem mogłam jeździć z nim, kiedy chciałam, aż do zmęczenia – relacjonuje mama Adama. - Teraz dość, że trzeba czekać miesiącami, to jeszcze skierowanie jest wypisywane na określoną liczbę zabiegów – dodaje.

W takiej sytuacji są tysiące mieszkańców naszego regionu, w tym wiele osób niepełnosprawnych. - Dlatego w imieniu naszej organizacji, a także innych organizacji pozarządowych zrzeszonych w Karkonoskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych zadaliśmy kilka bardzo istotnych, naszym zdaniem, pytań Wrocławskiemu Oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert.

KSON poprosił o informację, jaki jest czas oczekiwania na przyjęcie w Jeleniej Górze i w miejscowościach powiatu jeleniogórskiego w poradniach: endokrynologicznej, diabetologicznej, okulistycznej, neurologicznej i neurologicznej dla dzieci. Następne pytanie, to czy Dolnośląski Oddział NFZ i właściciele wymienionych poradni podjęli skuteczne działania, by skrócić kolejki oraz jakie to były działania i czy pacjenci byli o nich powiadomieni. A także, czy prawdą jest, że mimo wydłużonych kolejek do tych poradni nie zostały wykorzystane środki, wynikające z zawartych umów. Jeśli tak, to co jest powodem. Było też pytanie o to, czy NFZ akceptuje coraz powszechniej stosowaną przez przychodnie praktykę wysyłania pacjentów do zamiejscowych pracowni np. (EEG w Świdnicy) nie licząc się z kosztami i czasem pacjentów, zmuszanych w ten sposób do wielogodzinnych podróży? I czy w roku bieżącym nadal występuje w budżecie NFZ nadwyżka środków wynikających z „oszczędności” w grupie leków refundowanych i na co są te „oszczędności” przeznaczone.

Z pisma, nadesłanego z Dolnośląskiego Oddziału NFZ wynika, że średni czas oczekiwania w wymienionych poradniach na terenie Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego wynosi: dla poradni diabetologicznych 43-96 dni dla przypadku stabilnego i do od 0 do 28 dni dla pilnego, dla poradni neurologicznych od 16 do 203 dni i odpowiednio do 106 dni, dla poradni neurologicznych dla dzieci od 42 do 78 dni i od 10 do 16 dni, dla poradni okulistycznych od 7 do 92 dni i do 28 dni, a do poradni endokrynologicznej… 320 dni i 4 dni.
Następnie dowiadujemy się, że świadczeniodawcy z całego województwa mogą złożyć wniosek o dokonanie zmian finansowych w zawartych umowach i że w najbliższym czasie wnioski zostaną rozpatrzone, a następnie, po analizie, według możliwości finansowych, ewentualnie zwiększone. Kiedy i o ile? Takiej odpowiedzi nie ma. Co do ewentualnych niewykorzystanych środków, to odpowiedź brzmi: W okresie styczeń-marzec 2014 r w ramach poradni: diabetologicznych, neurologicznych, neurologicznych dla dzieci i okulistycznych na terenie Jeleniej Góry i powiatu niewykorzystane środki z umów wyniosły łącznie 37. 843 zł przy jednoczesnym wykonaniu ponad wartość zawartych umów 87.424, 65 zł. (z prostego wyliczenia wynika, że „średnio” zabrakło ok. 50 tys. zł. Ale co z ewentualnymi rezerwami – nie wiadomo – przyp. red.) Dowiadujemy się za to, że: Ze względu na wciąż trwający okres sprawozdawczo-rozliczeniowy, dane przekazywane przez świadczeniodawców mogą ulec zmianie.

Kolejne odpowiedź - na pytanie o odsyłanie pacjentów do poradni zamiejscowych, nie wnosi nic, oprócz mnóstwa przepisów i paragrafów. No i wreszcie ostatnia odpowiedź, o „oszczędności” na lekach refundowanych i na co te „oszczędności” mogą być przeznaczone. Czego się dowiadujemy? Że w DOW NFZ za okres styczeń-luty 2014 zaoszczędzono na refundacji leków 11 483,64 tys. zł. (tj. 12,6% zarezerwowanych środków). I że zaoszczędzone pieniądze mogą zostać przeznaczone TYLKO na leki w ramach leczenia szpitalnego lub pozostać… niewykorzystane.

Jak widać, z jednej strony NFZ wykazuje oszczędności w grupie leków refundowanych. W skali kraju może to być kwota nawet przekraczająca 1mld złotych, a z drugiej strony po raz kolejny odmówiono wprowadzenia na listę leków refundowanych medykamentów najnowszej generacji np. inkretyn stosowany skutecznie w światowej diabetologii. Szereg przepisów utrudniający życie pacjentów, ale także lekarzom wymaga zmian. Będziemy o nie zabiegali u samej góry. Mamy wsparcie środowiska lekarskiego i menadżerów służby zdrowia - zapowiada prezes KSON-u Stanisław Schubert.

To prawda, że Ratuszowi nie podlega żadna placówka służby zdrowia, ale ochrona zdrowia obywateli jest zadaniem gminy i może więcej należałoby od jeleniogórskich samorządowców oczekiwać inicjatyw w sprawie poprawy dostępu mieszkańców do usług medycznych. Wraz z innymi organizacjami pozarządowymi zabiegać będziemy u dolnośląskich polityków w tym senatorów, posłów, samorządowców, działaczy politycznych o racjonalne finansowanie systemu służby zdrowia i liczymy na to, że władze Jeleniej Góry nas w tym działaniu będą wspierały – podkreśla prezes.

Ogłoszenia

Czytaj również

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

W obiektach Sudeckiego Gwarka Walońskiego

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 21-05-2014 8:43
Kiedy dzisiejszy poziom usług i dostępności służby zdrowia wróci do tego z PRL-u? Przychodnie zakładowe z pełnym zestawem specjalistów. Od dentysty do neurologa. Tak było np. w przychodni MZK. Rano rejestracja do dentysty i laryngologa, okulisty i neurologa i wszystkie wizyty w tym samym dniu. Na miejscu a...lizy krwi. Tak było w większości zakładów pracy. Komu to przeszkadzało?
~Aqa 21-05-2014 9:31
"dla poradni neurologicznych od 16 do 203 dni" tia... wczoraj rejestrowałam Ojczyma... na 16.04.2015r... fajnie :P baaa tyle się trąbi o profilaktyce a gdy chciałam zarejestrować się do ginekologa w marcu usłyszałam termin - październik Ja nie mówie o byle jakich lekarzach niestety ale o tych lepszych w JG bo zależy nam na leczeniu a nie odbębnieniu wizyty
~petentzus 21-05-2014 9:47
Jakim cudem do endokrynologa 320 dni jak chciałem się zarejestrować w styczniu to powiedziano mi że mogę się zarejestrować do endokrynologa w czerwcu 2015 czyli rejestracja za 1,5 roku a ile jeszcze do wizyty? Mam Hashimoto więc normą jest stała kontrola ale jak????? skoro nawet zarejestrować się nie można.
~AD966 21-05-2014 9:57
Temat rzeka;;dotyczy to całego społeczeństwa ,bezrobocie ,dlaczego emeryci wojskowi ,milicyjni,policyjni mając emeryturę zabierają miejsca przcu mlodum ludziom ,wielu niepełnosprawnych mogło by ich zastąpić dorobili by sobie do renty. Państwo stać na manifestowanie religijności .
Nοstradamus 21-05-2014 12:40
Dalej głosujcie na TŁUSKA, SCHETYNĘ i całą tą ekipę.
~liść 21-05-2014 13:26
Endokrynologów jest chyba 3 w jeleniej górze a ludzi oczekujących cała masa.Radon gaz promieniotwórczy wydobywający się z ziemi robi spustoszenie w tarczycy wielu ludzi z tych terenów.
~ 21-05-2014 13:30
Co wy opowiadacie, ze jest tak żle....Wiki pisała onegdaj,że za sp komuny nawet gipsu brakowalo , o.... ( to jest z mojej strony ironia, jakby kto nie załapał, to podpowiadam)
~ 21-05-2014 14:17
z...ze mają władzę w Polsce i z...ze ich weryfikują, czyli akceptują. Największych zbrodni (rujnowania budżetu i narodu) dokonują tzw. sędziowie i prokuratorzy - III władza. Korporacja i koneksje prawników są tak solidarne, że odwrotne spełnianie ich roli, nadużywanie władzy jest skandaliczne. Ilu ludzi nie płaci na ZUS, US i nie przynosi dochodu na skutek represji, ile trwonią na biurokrację i wieloletnie zbrodnie funkcjonariusze (bezpieka) - to powolny rozbiór Polski. To fałszywy ustrój demokratyczny. To ustrój barbarzyński. Dopóki tego się jasno nie określi, dopóki masy się temu otwarcie nie przeciwstawią i nie zagwarantują lustracji, uczciwej pierestrojki, reformy wymiaru niesprawiedliwości, dopóty korupcja w dołach i PG, RPO będzie kwitła. Zachód ma to w d...
~fan sekty po 21-05-2014 15:29
(PO) nosi cechy zorganizowanej struktury przestępczej, połączonej wspólnotą interesów i nastawieniem na obrabianie państwa i jego obywateli
~ 21-05-2014 19:39
chcieliśta zachodu to mata okupację brukselsko-usa-watykańską
~hmmm 21-05-2014 19:45
sytuacja znana od lat teraz się obudzili? aaaa okres wyborczy się zaczął jesień blisko
~s. 21-05-2014 21:29
Od kiedy lekarz jest zainteresowany aby w służbie zdrowia działo się lepiej ? Czym gorzej, tym dla niego lepiej. Chory i tak przyjdzie, zapłaci i przyjdzie. Nie za rok czy dwa, będzie przyjęty od "ręki".
~WAŻNE 21-05-2014 21:47
http://fakty.interia.pl/dolnoslaskie/news-rmf24-bojka-w-kasynie-w-jeleniej-gorze-bracia-pogryzli-polic,nId,1429407
~Duch Gór 21-05-2014 21:48
Odziały szpitalne chcieli likwidować a wienzienie rozbudowali,hmm jakaś dziwna ekonomika skoro ludzi ubywa i mamy niż demograficzny,powinniśmy,dbać o mieszkańców i ich zdrowie nie tylko fizyczne ale także psychiczne,prosze sobie weobraźić pacjęta z bylem czekającym do specjalisty kilka miesięcy,a może im chodzi o to co by jak najwięcej mieszkańców wykończyć?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będzie skate park w Jeleniej Górze?  

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
753
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%