MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Czy będą pieniądze na remont „dysku” na Śnieżce?

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 7:19
Aktualizacja: 7:24
Autor: WAC
Fot. WAC
Jeszcze w tym roku będzie wiadomo, czy właścicielowi obserwatorium na Śnieżce – czyli Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej uda się pozyskać pieniądze na wykonanie remontu dolnego dysku obiektu.

Na przeprowadzenie remontu dolnej części obserwatorium na najwyższym szczycie Karkonoszy IMGW wystąpił o pożyczkę do Banku Światowego. - Jeszcze w tym roku powinniśmy wiedzieć, czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – mówi dyrektor wrocławskiego oddziału IMGW Ryszard Kosierb. Jeśli tak się stanie prace remontowe mają ruszyć już w przyszłym roku. W ich ramach zostanie wzmocniona konstrukcja metalowa „dysku”. Obiekt zyska też nową wentylację, instalację elektryczną i izolację termiczną.

Według planów, w budowli po remoncie, we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym, będzie punkt edukacyjno - wystawowy.

W przyszłości IMGW czeka znacznie poważniejsza inwestycja na najwyższym szczycie Karkonoszy, jaką będzie budowa nowej instalacji wodociągowej oraz kanalizacji. Z racji położenia inwestycja te jest jednak niezwykle kosztowna i właściciel nie ma środków na jej przeprowadzenie

Dodajmy, że obecnie w dolnej części obserwatorium można korzystać z toalety. Działa tam też sklepik z napojami i słodyczami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Będzie nowa siedziba

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~j 14-08-2017 7:59
Mam pomysł jak uzyskać pieniądze. Co prawda obserwatorium nosi już imię Tadeusza Hołdysa, ale chyba nić nie stoi na przeszkodzie, aby nosiło też imię śp. Lecha i Marii Kaczyńskich. W takiej sytuacji byłby to najwyżej położony pomnik ku czci poległej Pary Prezydenckiej, wpisujący się krajobraz zmian jakie nastają w naszym pięknym Kraju...
~ej ty 14-08-2017 8:12
ebnij się w łeb
~ok 14-08-2017 8:37
do ~j -Gdzie ty p...pie się wylęgłeś ?
~Anonim+ 14-08-2017 9:00
Do 7:59 - ten pomysł ma realne uzasadnienie, pęd PIS-u do 1000 letniej władzy może właśnie realnie się ziścić kompleksowym remontem wraz z wykonaniem prawdziwej ka...lizacji... Po prostu należy zaprosić Pana Prezesa na uroczystość odsłonięcia tablicy(pomnika) na Śnieżce. Naturalnie transport Pana Prezesa wykonać na barkach usłużnej świty, tak jak onegdaj odbywało się zwiedzanie Karkonoszy przez jaśnie urodzonych... A odremontowane dyski będą cieszyć turystów i wszystkich innych i tak zapomną kto jest patronem!
~soclib 14-08-2017 9:09
Na remont wież kościelnych są pieniądze,może zmienić patrona na JPII,albo przerobić na sanktuarium a następnie podnająć IMGW .
~ 14-08-2017 9:53
~j, Anonim+ , socli : a po wybudowaniu ka...lizacji, w tej szerokiej rurze, będziecie sobie zjeżdzać ze Śnieżki niczym w Aquaparku. Właściwy ściek na właściwym miejscu !
~ 14-08-2017 9:57
~j, Anonim+ , soclib : a nie pomyśleliście, że znacznie szybciej będzie, jak się obieca, że dyski pomaluje się na tęczowo. Całe światowe lobby da natychmiast kasę . I dumna nazwa Krula Europy !
~soclib 14-08-2017 10:49
vektuś a ty nie na pielgrzymce? Tam dopiero będą "kolorowe" osobliwości a jakie durnoty bedom gadali ,politycznie natchnione tylko Boga tego z I przykazanie nie będzie.Ciekawe ile panienek wróci zaciążonych ?
~~soclib 14-08-2017 12:05
soclib, naprawdę ci życzę , żeby twój mózg kiedykolwiek " zaciążał ", jakąś myślą . Jakąkolwiek ! Wtedy, w podzięce, pójdę razem z twoją rodziną i znajomymi.
~analityk 14-08-2017 23:03
Temat poważny - przynajmniej dla ludzi choć przeciętnie racjonalnie i trzeźwo myślących - a komenty na poziomie dosłownie smarkatych gimnazjalnych szczochów z Pudelka czy innego Kozaczka. Dawno już dała się zauważyć pewna dygresyjna tendencja. Nieważne, czego by nie dotyczył temat, choćby nawet filatelistyki czy obyczajów godowych Pingwina Cesarskiego na biegunie południowym, obowiązkowo jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawiają się dygresje w postaci politycznych aluzji i dywagacji różnej maści odnoszące do sytuacji politycznej. Zarówno ze strony obrońców status quo poprzednich władców (obrońców demokracji), jak i miłośników dobrej zmiany z drugiej. "Lepiej milczeć i udawać mądrego, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości".Wielu tu takich co winni to poważnie przemyśleć.
~Real 15-08-2017 10:37
Akurat dla mnie to jest temat niepoważny. Przez dziesiątki lat nic nie robiono ze słynnymi dyskami na niemniej słynnej Śnieżce. Spodki i Śnieżka są najbardziej rozpoznawalnym i znanym miejscem w Karkonoszach. Po niemal 30 latach od upadku komuny obiekt jest w ruinie. Wodociąg jest w stanie tragicznym, fekalia i ścieki spływają po zboczu Śnieżki... "jak za dawnych lat". Zainteresowani czyli IMGW, KPN, Karpacz chcąc nie chcąc wystawiają gospodarczą wizytówkę tego regionu. Żeby do końca nie było tak pesymistycznie, to jest sukces - po polskiej... nie, po stronie kotliny w wiadomym kolorze kibel otworzyli!!! ;)
~Anonim+ 15-08-2017 10:39
"Lepiej milczeć..." - żeby udawać mądrego? A ten "walec głupoty" w między czasie bez przeszkód będzie dewastował i niszczył? A jeszcze lepiej nie iść na wybory, bo "i tak mój głos nic nie zmieni" - właśnie dlatego należy wytykać polityczną destrukcję Państwa i uświadomić Suwerenowi jego wolę przy urnach... w każdych możliwych okolicznościach!
~analityk 16-08-2017 9:37
Odnośnie podsumowania z 10:37 |~Real| - no i generalnie ma Pan stuprocentową rację. Te nieszczęsne spodki i Śnieżka są najbardziej rozpoznawalnym i znanym miejscem w Karkonoszach a nawet i Sudetach. Stan obiektu jest dokładnie taki jak Pan opisał, i to po upływie tych 28 lat od tego tzw. "upadku komuny", a to wystarczająco dużo by móc coś zdziałać w tej sprawie. I dlatego temat bądź co bądź jest poważny, bo to wizytówka regionu. A szanowny ~Anonim+ ten "walec głupoty" piętnował w poprzednich kadencjach i jeszcze wcześniej i wytykał polityczną destrukcję państwa, uświadamiając suwerenowi jego wolę i rolę przy urnach i to w każdych możliwych okolicznościach? Bo jeśli się szanowny jegomość uaktywnił tak jakoś na koniec 2015r, to eech... szkoda gadać, uznajmy że nie było rozmowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pamięci poległych

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Jest kapliczka św. Anny

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%