MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

„Cztery pory Gierka”. Po wernisażu w Galerii Skene

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 11 czerwca 2011, 8:09
Aktualizacja: Niedziela, 12 czerwca 2011, 9:49
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, 10 czerwca w Galerii Skene w foyer Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze odbył się wernisaż inaugurujący wystawę pt.: „Cztery pory Gierka”, będącą zbiorem 150 fotografii ukazujących Polskę lat PRL–u w obiektywach reportażystów z Agencji FORUM.

Wczorajszy wernisaż w Galerii Skene w foyer Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze otworzyła popularna fraza tytułowego „bohatera” – Edwarda Gierka, a mianowicie: To co? Pomożecie? „Pomożemy!”, odkrzyknęli wszyscy zebrani, rzecz jasna, w promocji wystawy i z myślą o tych wszystkich, którzy ją zorganizowali. A zorganizowali solidnie, albowiem w jej ramach jeszcze przez miesiąc będzie można oglądać aż 150 fotografii autorstwa najlepszych reportażystów z Polskiej Agencji Fotografów Forum; powstałych przed 1989 rokiem, pieczołowicie wybranych ze zbioru ponad piętnastu tysięcy zdjęć i, co ważne, jak dotąd nigdy nie publikowanych.

Na zdjęciach stanowiących „Cztery pory Gierka” widzimy pochody pierwszomajowe, stadiony po zakończeniu wieców poparcia dla pierwszego sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980, a także Centralne Dożynki i inne uroczystości związane z polityczną agitką. Ponadto, fotografie te pokazują wydarzenia towarzyszące otwarciom fabryk, osiedli popularnych „falowców” itp. Ale nie tylko. Są to również obrazy normalnego życia w nienormalnym ustroju, paradoksalnie – pozwalającym na szczęśliwą egzystencję poza systemem i polityką.

„Wielu Polaków wspomina dekadę Gierka jako najwspanialsze lata swego życia”, czytamy we
wstępie do katalogu wystawy przygotowanym przez Dom Spotkań z Historią DSH oraz Polską Agencję Fotografów FORUM. Czy takie „wspomnienia” widać również na zdjęciach w Galerii Skene? Owszem. Na niektórych, mamy wręcz do czynienia z apoteozą szczęścia i wolności. O tym jednak, warto przekonać się samemu. Ciekawe, do oglądnięcia, i do refleksji.

– Wystawa „Cztery pory Gierka” ma charakter dokumentalny, traktuje o czasach odległych, o których część Polaków, jeleniogórzan, nie pamięta. Cechą dokumentu jest to, że on pokazuje rzeczywistość obecną lub przeszłą w sposób obiektywny, nie fałszuje rzeczywistości i ukazuje ją z różnych perspektyw: politycznych, społecznych, smutnych, śmiesznych itd. Wystawa ta, robi to właśnie, daje nam możliwość porównania życia „dzisiaj” z życiem, które wiedli Polacy przed trzydziestoma laty. Czasami, porównanie to wypada na plus, czasami na minus – mówił nam Janusz Jaremen, członek Stowarzyszenia Magna Silesia, organizator wystawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Rodzinna wystawa

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gościu 11-06-2011 8:53
tłumy na wernisażu..;>
~ 11-06-2011 10:35
nawet piipi przyszła...
Piipi Jelonkowa 11-06-2011 16:09
~DLACZEGO ? .. w tamtych czasach zołnierze dmuchali baloniki ? (..patrz.zdj.nr.11)
~zzzzz 11-06-2011 18:50
Z tym octem to przesada! Ocet był za genarała Jaruzelskiego! Czyli po 1980r. do 1989

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Silesia Sonans: Agnieszka Rehlis zachwyciła

Nowości w muzycznym poranku

O bezpieczeństwie

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Modele w muzeum

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%