MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Czesi wypowiadają wojnę Polakom jagodziarzom

Wiadomości: Region Jeleniogórski/ REPUBLIKA CZESKA
Poniedziałek, 28 lipca 2008, 15:25
Aktualizacja: 17:19
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Ograniczenia we wstępie do Krkonošského Národního Parku (KRNAP), których nieprzestrzeganie może się zakończyć dla niepokornych grzywną do 10 tysięcy koron, to przestroga dla niszczących przyrodę zbieraczy runa leśnego. To głównie Polacy łamią zakaz – tłumaczą nasi południowi sąsiedzi.

– Ograniczenie wstępu dotyczy jedynie miejsc poza wytyczonymi i oznakowanymi szlakami turystycznymi i trasami rowerowymi, szczególnie w strefie ochrony ścisłej (1. i 2. zóna) – poinformowała Barbara Wieniawska-Raj z polskiego KPN.

Powyższe kroki zostały podjęte z powodu masowego zbioru borówek i jagód, prowadzonego w sposób uszkadzający nie tylko krzewy borówek, lecz także inne, chronione gatunki roślin.

Zbiór owoców runa leśnego na dużą skalę pozbawia również wiele gatunków zwierząt pożywienia w sezonie zimowym. Penetracja obszaru parku poza wytyczonymi szlakami oraz zakłócanie ciszy płoszy zwierzynę płową, która o tej porze roku zaczyna migrację w kierunku zimowych zagród, a także zakłóca okres godowy jeleni.

Z uwagi na fakt, że w latach 2006 i 2007 zapisy rozporządzenia łamane były niemal wyłącznie przez obywateli polskich, w tym roku - już po raz drugi - kampania informacyjna będzie prowadzona także w polskiej części Karkonoszy.

Łamanie przepisów rozporządzenia KRNAP jest wykroczeniem i jest karane mandatem w wysokości do 10 000 Kč. Ograniczenia będą występowały do początku października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 28-07-2008 15:44
borowki tam sa?? pierwsze slysze... ale to moze tylko w czechach bo po polskiej stronie to na pewno ich nie ma
piipi 28-07-2008 15:57
...a gdzie jest Krkonosz ?.~Chyba z Liczyrzepa sa na urlopie.
~_ojdiridirachciach___ 28-07-2008 16:55
Polacy są narodem zbieraczy, uwielbiającym wpylać wszystko co darmowe - grzyby, ryby, maliny, jagody, używane ciuchy, sprzęt z wystawek, kiepy z ulic, drobiazgi z marketów ...itp Trochę jak mrówki, a trochę jak larwy muchy plujki ;)))
~do ojdiridirachciach 28-07-2008 17:17
~Łowca byków 28-07-2008 17:48
Do ~_ojdiridirachciach - Masz rację. Tylko zastanawia mnie fakt skąd taka idealna znajomość rzeczy w szczegółach? Pozdrawiam i do zobaczenia w śmietniku.
~qrek 28-07-2008 18:05
U nas też tych dewastatorów powinno się ścigać np w okolicy Polany Jakuszyckiej dalej w kierunku Świeradowa. Leśnicy za miast tego śpią, a na Orle jest taki intensywny ruch samochodowy, że trzeba iść poboczem ! Tam chyba ruch jest zabroniony przecież to Las Państwowy !!
~Janek 28-07-2008 20:36
Ale ten gość co rządzi na Orle mówi, że "jak ktoś jedzie do niego to może wjeżdżać" !!!. Wczoraj koło Jagnięcego Potoku (ca. 900 metrów npm.) jakiś Citroenem Berlingo na poznańskich numerach mówi do mnie, że "zabłądził". Chyba nie umie czytać?. Może trochę więcej pracy ze strony Straży Leśnej.
~*Balbinka* 28-07-2008 20:51
..i niewinne dziewczynki.
~_ojdiridirachciach___ 28-07-2008 23:22
OK Łowco, tylko pamiętaj: ja zamawiam empegiekowskie kubełki, bo tam podobno większy dostatek ;))) Do Balbinki: aż nie śmiem się domyślać, co koleżanka Balbinka ma na myśli ;)))
~Jagódkowy Smakosz 28-07-2008 23:30
zgadzam sie całkowicie z qrekiem i Jankiem. Jak sie wraca po południu z Gór Izerskich, targa cztery wiadra fioletowych kuleczek i jeszcze dwie maszynki do jagódek na plecach to naprawde to nie jest przyjemne, jak trzeba co i rusz schodzić na pobocze przed jeżdżącymi samochodami, a droga z Wielkiej Kopy na Halę Izerską, gdzie zwykle parkuję, wydłuża się niekiedy nawet o kwadrans. Zakazać wjazdu samochodami i postawić szlabany, to wtedy bedą wjeżdżać tylko ci co maja terenówki i potrafią jechać na przełaj przez las !!!
~anmol 29-07-2008 9:14
Niestety, problem Orla narasta. Wyznakowano szlaki rowerowe. Jest zakaz ruchu i nic. Gotów jestem uznać jakieś racje tych co mieszkaja tam - ale nie do konca. Jeżeli juz to ścisłe ragalmentowanie wjazdów tylko dla mieszkajacych, może w określonych godzinach i za opłatą. Z drugiej strony okresowe kontrole z maksymalna karą. Inaczej Orle stanie sie jednym z wielu miejsc przy szosie a szlak rowerowy tylko z nazwy nim będzie. Pomijam problem pojazdów silnikowych jadących dalej w kierunku chatki. Jestem na etapie testowania reakcji policji, miasta Szklarska Poręba i leśnictwa jak reaguja w takiej sytuacji, na zgłoszenie z podaniem nr rejestracyjnych.
~lala 9-08-2008 10:32
panstwo Raj opanowali caly park karkonoski i uwazaja go za swoje mienie to jak za komuny . Ona lubi spacery ,on czarny kociol a osobiscie sie nienawidza mowiom innym to co ci chca slyszec . Prosze o zmiane skladu zarzadu dyrekcji KPN

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mieszkańcy o inwestycjach w Jeleniej Górze  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Nabór wniosków do 300+  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1453
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%