MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Część torowiska w Karpaczu do rozbiórki

Wiadomości: KARPACZ
Wtorek, 31 sierpnia 2010, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: TEJO
Fot. Archiwum/ KDR
Bocznica nieczynnej linii kolejowej Jelenia Góra – Karpacz zostanie zezłomowana. Zdaniem animatora Karkonoskich Drezyn Ręcznych Rafała Gerstena to zła decyzja w świetle projektu rewitalizacji Kolejki Karkonoskiej.

Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A we Wrocławiu rozstrzygnął wiosną przetarg na rozbiórkę i złomowanie torów w Karpaczu. – Zyski ze sprzedaży złomu będą niewspółmiernie niskie w stosunku do strat jakie wygeneruje ta decyzja. Podobnego zdania jest pan Wiesław Czerniak, ostatni Zawiadowca Stacji w Karpaczu – poinformował nas Rafał Gersten.

Tory bocznicowe w Karpaczu pełnią funkcję nie tylko przeładunkową, ale także odstawczą. – Podczas manewrów na stacji skład kierowany był na tory boczne, co zabezpieczało go przed zbiegnięciem w dół szlaku o dużym spadku. Na tory te mógłby być też odstawiany skład retro Kolejki Karkonoskiej, aby nie ograniczać funkcji publicznej szlaku – mówi R. Gersten.

– Próbowaliśmy zapobiec demontażowi przekonując radnych i burmistrza do przejęcia torów - mówi Rafał Gersten. Wynegocjowałem z PKP zgodę na nieodpłatne przekazanie torów, ale umowa nie mogła być zrealizowana bez woli gminy. Przygotowałem projekt uchwały Rady Miasta, gwarantującej ochronę torów lecz przeciwko jej przyjęciu głosowali radni z rządzącego obozu.

Starania o przywrócenie połączeń kolejowych do turystycznej stolicy Dolnego Śląska trwają od kilku lat. Samorząd przejął dworzec, gdzie obecnie trwa remont. Rafał Gersten koncentruje się teraz na pozyskaniu pozostałych obiektów dworcowych przez sąsiednie samorządy i przywróceniu połączeń kolejowych.
Wsparcie dla projektu wyraziła Komisja Rozwoju Turystyki Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zwracając się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o objęcie patronatem projektu Kolejki Karkonoskiej.

Zdaniem zwolenników przywrócenia pociągów w Karkonosze ta decyzja to przejaw kompletnego braku troski o region i niegospodarności. Tory przeznaczone do likwidacji mają trafić na złom mimo, że są niemal nowe (od ostatniej wymiany były używane niezbyt intensywnie tylko kilka lat) i mogłyby zostać wykorzystane choćby do uzupełnienia ubytków w torze głównym, wiodącym do Karpacza.

W roku 2010 przypada 115 rocznica uruchomienia połączenia kolejowego, które zapewniło rozkwit kurortowi pod Śnieżką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sprawdzian w górach

Filia biblioteki w Wojkowie

Komentarze (67) Dodaj komentarz

~owerat 31-08-2010 10:01
NAJLEPIEJ WYKORZYSTAĆ TOROWISKA NA DROGI ROWEROWE DO JELENIEJ GÓRY I BYŁOBY FAJNIE
~Taaak owerat 31-08-2010 10:25
cały świat się rozwija a my zwijamy. Chińczycy chcą się przesiąść z rowerów do pociagów i przystępują do budowy polączeń kolejowych z Europą gdzie pociagi juz jeżdżą z predkościami przekraczającymi 300 km/h a ty chcesz nas przesadzić na rowery. Gratulacje.
~załamka 31-08-2010 10:33
Ręce opadaja jak sie takie rzeczy czyta, i znów złom albo Tesco ważniejsze od potencjału turystycznego, ekonomicznego, społecznego. Najłatwiej tak rozebrać, rozwalić, zniszczyć. I tak już czasem wstyd pokazać co pozostało z rozwiniętej i świetnie prosperującej przed wojną sieci kolejowej. Bardzo jestem ciekawy uzasadnienia tej decyzji, dlaczego ta rozbiórka jest taka niezbędna, mości urzędnicy?
~fyg 31-08-2010 11:03
Połączenia kolejowe z takimi małymi miejscowościami nie mają sensu. 'Miłośnicy kolei' są jak dzieci - chcieliby dostać swoją zabawkę - dużą ciuchcię, byleby rodzice (gmina, województwo, państwo) dopłacało do ich bezsensownej fanaberii. Jak potłuczeni wspominają przedwojenne czy powojenne lata świetności kolei, w tym do Karpacza - tylko że bidule nie chcą przyjąć do wiadomości, że wtedy na 1000 mieszkańców przypadało kilka samochodów, a teraz kilkaset i nic tego trendu nie zmieni. Kolej ma sens tam, gdzie są duże potoki podróżnych i towarów, a nie na takich trasach jak JG-Karpacz. W sytuacji, gdy nie ma 15 mln PLN na remont drogi do Karpacza, wydawanie kilkudziesięciu milionów na odbudowę tej linii kolejowej byłoby czystym idiotyzmem.
~kik 31-08-2010 11:43
Dużo rozmawiam z karpaczanami i szczerze mówią ze chcą TESCO,STACJE BENZYNOWA ,WŁAŚNIE W TYM MIEJSCU .Popytajcie ludzi z Karpacza niech się wypowiedzą!!!
~proporcje 31-08-2010 11:56
Należy postawić pytanie, czy ta zawrotna ilość samochodów osobowych przypadająca obecnie na 1000 mieszkańców jest tożsama z ilością miejsc parkingowych w Karpaczu- wątpliwa raczej proporcja. Poza tym środki na tego typu projekt nie pochodzą z jednej puli- drogi to inna właściwość i kompetencje, tudzież źródła finansowania. Inne województwa o analogicznej niemal sytuacji- potrafiły docenić znaczenie rewitalizacji nieczynnych połączeń kolejowych, zwłaszcza na obszarach intensywnej turystyki. Kwestia podejścia do istoty sprawy władz i świadomości lokalnych społeczności i tu pies pogrzebany. Życzę powodzenia i trzymam za karkonoskie tory ;)
~Elolo 31-08-2010 12:04
A czego jeszcze chcą \"karpaczanie\" w tym miejscu właśnie??? Może wieży Eiffel\'a, drugiego Gołębiowskiego albo Pałacu na wodzie? Biedronka i Netto im nie wystarczą? Sami podcinaja gałąź, na której siedzą. Karpacz już przegrywa ze Szklarską i Świeradowem a będzie jeszcze gorzej przy takiej tendencji i krótkowzroczności samorządowców i \"karpaczan\". Jakoś i Szklarska i Świeradów inwestują w połączenia kolejowe i widzą w tym sens.
~ktosik 31-08-2010 12:12
Problem polega na tym,ze zmotoryzowani zawsze dojada na miejsce siedzac sobie wygodnie w swoim autku natomiast reszta meczy sie w smierdzacych,zatloczonych autobusach,ktore co przyjezdzam do Polski to coraz zadziej kursuja.Jezeli Karpacz uwaza sie za miasto turystyczne,to powinien robic wszystko,zeby turystom ulatwic dojazd a nie zniechecac juz na samym poczatku.Ostatnie lata wyraznie pokazuja,ze to snobistyczne miasteczko nastawia sie tylko dla majetnych ludzi i gleboko ma klase srednia za co przyjdzie im kiedys slono zaplacic bo niszcza krajobraz a i tak nie przebija Zakopanego.W zamian bedzie mnostwo architektonicznego kiczu,coraz mniej ludzi spragnionych spokoju,harmoni bo od tego sa wczasy(ci uciekna do Czech).Przybedzie na krotki czas troche spragnionych zabawy i halasu(moze Anglicy wpadna tam zamiast do Krakowa;) a miastu zostana wspomnienia jak to kiedys bylo kameralnie i milo.Szkoda,ze mieszkancy zamiast myslenia,glebszego analizowania ulegaja oglupieniu wierzac w cuda,ktore b
~cd ktosik 31-08-2010 12:20
ktore bez logicznego myslenia i pracy sa nierealne a brak wyobrazni czasami szkodzi(Golebiewski).fyg ty chyba szpanujesz jakims gratem i myslisz,ze kazdy powinien miec jakis tam samochod.Remonyt torow sa zadsze od remontu drog,ktore w tym kraju wymagaja solidnego remontu juz pol roku po oddaniu ich do uzytku wiec przeanalizuj koszty.Widac tez,ze masz malo pojecia o wspolczesnym swiecie,gdzie coraz wiecej stawia sie na ochrone srodowiska.W Niemczech popularna jest opcja"parkuj i jedz",ktora polega na tym,ze parkuje sie na kolejowym parkingu a dalsza podroz odbywa pociagiem co jest fajna przygoda i duzo tansze.Niestety Polska na zyczenie staje sie skansenem na tle Zachodniej Europy czy naszych czeskich sasiadow bo na nowe nie ma a o biezace i stare nikt juz sie nie martwi bo i po co,jakos tam bedzie...
~do fyg 31-08-2010 12:36
Pierwsze zdanie Twojej wypowiedzi to : Połączenia kolejowe z takimi małymi miejscowościami nie mają sensu. No jasne! W końcu Karpacz jest tak uroczy i tyle oferuje, że ciągną do niego masy turystów z całej Polski a nawet z zagranicy. I przyjadą z daleka pociągiem, z Warszawy (ho ho), z Berlina, z Poznania, z Gdańska i wysiądą po wielogodzinnej męczącej podróży na dworcu PKP w Jeleniej Górze i..... no no przecież połączenia z tak małymi miejscowościami jak Karpacz nie mają sensu... a więc zapraszam na spacer z dworca PKP na PKS w Jeleniej Górze, pół godzinki z tobołami jeszcze nikomu nie zaszkodziło, co tam kapryśna aura, dla Karpacza wszystko przetrzymamy, no może ktoś weźmie taksówkę bo o połączeniu MZK można pomarzyć. A potem oczekiwanie na PKS i jazda, no może się cały pociąg do jednego autobusu nie zmieści więc sobie jeszcze turyści wielmożni poczekają, wszystko zniosą by spać w Gołębiewskim no nie, parę godzin życia i wakacji do tyłu ale to pestka, kto by się przejmował, w Europ
~Ktosia 31-08-2010 12:37
Owerat, bardzo mi się Twój pomysł podoba. Już gdzieś widziałam torowisko przerobione na ścieżkę rowerową.
~cd do fyg 31-08-2010 12:37
w Europie jesteśmy. Śnieżka na horyzoncie, w zasięgu ręki ale no przecież POŁĄCZENIA KOLEJOWE Z TAK MAŁYMI MIEJSCOWOŚCIAMI NIE MAJĄ SENSU….. Panie burmistrzu, Pana Karpacz to tylko mała miejscowość…….
~P z karpacza 31-08-2010 13:53
Budowa scieżki rowerowej to dużo lepszy pomysł niż pompowanie milionów na odbudowę torowiska i infrastruktury kolejowej.Myślę że większość gości z Karpacza wolałoby przejechać się kilkanaście kilometrów bezpieczną ścieżka rowerową niż tłuc się pociągiem do JG z marnym widokami za oknem.Bo cóż oni by zobaczyli ? Zaniedbane podwórka w Mysłakowicach i Miłkowie , kilkaset metrów dziurawej drogi w Łomnicy ? Jaka to ma być atrakcja ... I tak 90% przyjezdnych wybrało by transport autem.Jak by zostało jeszcze porę groszy to może by w Karpaczu dodatkowe parkingi zrobić bo mnie który mieszka przy głównej ulicy ciągły ruch i zatłoczona ulica dawno przestała bawić ...
~ 31-08-2010 14:52
DOLNOŚLĄZAK. Temat dużurny z panami Gerstenem i Malinowskim w tle. Antyczna kolejka turystyczno-rekreacyjna po Kotlinie Jeleniogórskiej mogłaby jeździć. Byłby to hicior w tej części Europy /na świecie takie kursują i dobrze zarabiają, dając zatrudnienie wielu ludziom/. Niestety brak spójnego programu rozwoju Kotliny, powoduje że każdy administrator terenu w swoisty sposób rozumie pojęcie "infrastuktura i baza turystyczna". Dla realizacji przedsięwzięcia potrzebni są ludzie z kasą i wyobraźnią /np. "Miniaturowy lub Jelenia Struga/ . Zdemontować jest łatwo. Odtworzyć trochę trudniej. Nawet nie dali szansy Gerstenowi, ażeby ewentualnie zbankrutował na realizacji własnego pomysłu. Jego pomysł jest wprawdzie zwariowany, ale nie głupi. Upatruję w nim mnóstwo korzyści finansowych. Nie tylko dla pomysłodawcy. Linia kolejowa na tej trasie wg urzędniczych zasad PKP - to w dzisiejszych czasach - paranoja. Dobrze, że nie zburzono pałaców i ogrodów. Widać, że "wariaci" ich nie odudowują.
~Rex 31-08-2010 15:10
Rząd PKP to jedna wielka korupcja!!!!!! Już od 1990 roku likwidują i nic nierobią na poprawie linii kolejowych my Polacy potrafimy tylko niszczyć powinno się nas wyprowadzić do Afryki chyba bóg się pomylił dając nas złodzieji, do Europy. Oddać to Niemcom bo dzięki nimi mamy to co mamy nie potrafimy nic zrobić a jedynie zniszczyć.... Tacy jesteśmy my Polacy
~Tolek 31-08-2010 15:19
To teraz z innej strony. Dlaczego zlikwidowano pociąg do Karpacza? Ponieważ woził powietrze. Jeżeli ja jako turysta miałbym jechać z Gdańska, Poznania czy Warszawy do Karpacza i miałbym wysiąść z tobołami na doale, potenm cisnąć pół godziny z buta pod Biały Jar czy na Górny to wolę żeby wyremontowano a nawet p[oszezono drogę JG Karpacz. Bo nbieststy trzeba przyznać, że nie ma sensu reaktywować kolei po to, żeby znowu woziła powietrze. Wystarczy popatrzeć jak się ma sytuacja pociągu do Szklarskiej Poręby. Mimo, że stacje są tam o niebo lepiej zlokalizowane niż w Karpaczu to i tak w weekendy korzysta z nich mało pasażerów, nie mówiąc o dniach normalnych gdzie w pociągiem podróżuje tylko maszynista i konduktor... Jeżeli o mnie chodzi to nie jestem zwolennikiem utrzymywania czegoś, co z góry jest skazane na niepowodzenie, w tym wypoadku na utrzymywanie "na siłę" pociągów wożących powietrze. Wolałbym, żeby te pieniądze były wykorzystane np. na ptrzebudowę dróg do tych miejscowości.
~Drogi kolego 31-08-2010 15:46
kik vel ktosia vel P z karpacza przez małe "K" i Tolek: ja też rozmawiałem z wieloma mieszkańcami Karpacza i odwiedzajacymi miasto turystami. Uważają oni, że takich szkodników jak Ty należałoby powiesić za jajka na Lipie Sądowej. Towarzystwa mógliby Ci dotrzymywać owerat i fryg. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Cytując klasyka: dopóki nie skorzystałem z internetu nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów. Od siebie dodam: nadzieja w tym, że idiota na forum jest jeden za to nadzwyczaj aktywny. :)
~igusia 31-08-2010 16:12
polacy niszczyciele dlaczego tym krajem rządzi banda debili .ratunku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~............ 31-08-2010 16:21
Najbardziej zainteresowani rozwaleniem infrastruktury kolejowej między Karpaczem a Jelenią Górą są ->>TARYFIARZE
~jastrząb 31-08-2010 16:34
Kolejkę na Kopę i przyległe orczyki i tp -do likwidacji .Tam są cietrzewie i KUKUŁKI !!!
~ 31-08-2010 16:38
Co widać po wyjściu z pociągu do Jeleniej Góry? No właśnie. To oni trzepią największa kasę na braku połączeń kolejowych między tymi miejscowościami.
~Ja 31-08-2010 16:53
Pociąg do Karpacza woził powietrze. Często widziałam puste wagony więc i dziś nie byłoby lepiej. Szklarska jest na szlaku kolejowym więc tam może być lepiej a u nas świat się kończy na skalnej ścianie. Kiedy miała powstać Biedronka gerstenopodobni wołali po co to? W Karpaczu nie potrzebne. Ciekawe czy to samo mówią dziś widząc te dzikie tłumy walące na dół. My chcemy Biedronki, Tesco, Netto. Chcemy mieć możliwość wyboru towarów, chcemy mieć możliwość zakupu tańszych towarów. I nie chcemy po byle G.... jeździć do Jeleniej. Nikt nie pojedzie z Jeleniej do Karpacza koleją bo tam też nie ma parkingu. A z Jeleniej oprócz PKS /z dworca/ to busiarze transport załatwiają szybki i przyjemny.
~do Ja 31-08-2010 17:14
Nie chrzań, busiarzu, bo ani ten transport szybki, ani tym bardziej przyjemny. Cos niecoś o tym wiem. Jeżeli jedziesz koleją to po jakiego grzyba ci parking? Piszesz bez sensu głodne kawałki. Wiesz dlaczego busiarze trzepią kasę? Bo nie ma pociągu do Karpacza i oni na tym korzystają. Wszyscy bez wyjątku taryfiarze zainteresowani są zniszczeniem infrastruktury kolejowej.
~Kiełek 31-08-2010 17:32
Jestem za pomysłem budowy ścieżki rowerowej w miejsce torowiska, na trasie Karpacz - Jelenia Góra, napewno byłaby to duża atrakcja dla mieszkańców regionu i turystów. Utrzymanie wolnej, o wątpliwej reputacji kolei w obecnych czasach jest utopijne ! ...
~magda 28 31-08-2010 17:47
Najlepiej rozpieprzyć wszystko w tej kolei bo już i tak połowa pociągów nie jeździ będzie tak jak z koleją do Czech najpierw ją rozebrali a teraz ją na nowo robiono i oczywiście za podatnika pieniądze za jakiś czas znowu ktoś w tym rządzie się obudzi i jak teraz zdewastują do reszty to potem będą na nowo tory kładli można całkiem już zwariować
teessi 31-08-2010 17:49
Do P z Karpacza - Zauważ, że rowerzyści po drodze zobaczyliby to samo, co wymieniasz, tj.: " Zaniedbane podwórka w Mysłakowicach i Miłkowie , kilkaset metrów dziurawej drogi w Łomnicy ? Jaka to ma być atrakcja" - Sam sobie na to odpowiedz...
~syty zenon 31-08-2010 18:05
Przed wojną kursowały pociągi Karpacz-Berlin,teraz to juz tylko wspomnienie po swietności koleji na Dolnym Sląsku..............
~ 31-08-2010 18:10
Tylko na stołkach o swoją prywate dbają nienazarte swinie ...............
~Sęk zTarnowa 31-08-2010 18:42
Przydał by się ten z Słowacji lub ten ze Śląska co z giwerą wymachiwali by z Biurokratów z PKP powyszczelać jak kaczki!!! narobili tych spółek i okradają naszą Polskę i udają przez tyle lata że szary Polak się nie dowie jak to u nich działa ta spółka. JOP TWOJ MAĆ NA CAŁEJ POLSCE NA KOLEI TAKIE ZŁODZIEJSTWO SIĘ DZIEJE I NIKT NIC Z TYM NIE ROBI Alee zwykłego szaraka to wiedzą jak udupić.
~były jg 31-08-2010 19:42
Racja, zniszczyć wszystko! Tak myśli PO.
~Bogdan. 31-08-2010 20:04
Pamiętam dobre czasy PKP w latach 1978-1984 dojeżdżałem do szkoły i z powrotem,było super.
~Jakie PKP??? 31-08-2010 20:28
Dziś pociągami nie musi zarządzać PKP. Przeciwnicy projektu Gerstena wytaczają przeciw niemu argumenty odnoszące się fatalnego zarządzania koleją przez PKP. Po zagospodarowaniu Karpacza widać, że oni sami są fatalnie zarządzają powierzoną im przestrzenią. Sadzę, że problem tkwi gdzie indziej a argumenty dotyczące ścieżek rowerowych i niskiej rentowności połączeń, to tylko zasłoną dymna partykularnych biznesowo-politycznych interesików. Wystarczy popatrzeć w czyje ręce trafiają przyległe do kolejowych nieruchomości i wspomnieć niechęć władz Karpacza do przejęcia dworca. Gersten walcząc w słusznej sprawie zebrał ponad 3 000 podpisów nieświadomie stając się wrogiem publicznym w Karpaczu rządzonym przez przyjezdnych, którzy legitymują się poparciem kilkuset wyborców. :)
~hjgfu 31-08-2010 20:33
ta, Karpacz przegrywa ze Szklarska i Swieradowem- bardzo smieszne
~ 31-08-2010 21:58
Ta wszystko rozpitolić i nie dać innym zarobić , łoto nasa Polska.
~ 31-08-2010 22:29
POMPA
~kozunia 31-08-2010 22:48
Wkopać krzyż!!!!! i nikt torów nie ruszy!!! Do tego społeczny ruch obrony krzyża i załatwione!!! Ja całkiem poważnie, chyba że wolicie Tesco lub podobne kolejne, w ramach zagospodarowania miejscowości turycznej...
~ 31-08-2010 23:04
POMPA
~grr 1-09-2010 0:27
malymi krokami rozbiora to, co juz tu nigdy nie wroci, no chyba ze "niemcy nas wykupia"
~bzyk 1-09-2010 1:38
...no niech wam będzie: przykładowy turysta, miłośnik kolei z Wrocka wstaje w sobotę o 7.00, wychodzi z domu o 8.00, o 8.40 jest na dworcu Ww PKP - łapie pociąg do Jelonki o 9.00 i JUŻ (hehehehehehe) o 12.30 jest na JG dworzec główny.... potem czeka tylko jakieś 1,5 godziny i łapie pociąg do Karpacza o 14.00. Potem już tylko 50 min jazdy i o 14.50 jest na Karpacz PKP. Następnie klient bierze taryfę (bo wyżej ciuchcia nie jedzie ;( , i o 15.00 jest w Karpaczu górnym... je obiad, idzie na Kolorową, Wang, kładzie się spać, a w niedzielę rano rozpoczyna półdniową eskapadę powrotną z PKP.... hehehe, Ludzie, obudźcie się - 85% PKP w tym kraju jest do LIKWIDACJI. LIKWIDACJI. LIKWIDACJI!!! Ludzie mają SAMOCHODY - wiecie kolesie, obrońcy pekapu, co to takiego samochód - niechby i za za 2-3 tys.PLN? Więc tylko ostatni Jełop przeznaczy 8 godzin na przebycie 150 km. Rewitalizujcie te karpaczańskie koleje za własne pieniądze.
~xyz 1-09-2010 6:35
kolej w tym wydaniu jest nie rentowna ,codziennie oglądam pociągi do Szklarskiej. Lokomotywa spalinowa lub etektryczna co ma ciągnąć naście wagonów ciągnie 1 nieraz 2. a w nich parę osób ,obrońcy torów dajcie pieniądze i sobie trzymajcie tory.My społeczeństwo i tak utrzymujemy całą bande nierobów ,od związków zawodowych,partie polityczne po nadzorców watykańskich,amen.
~Fachofcy! 1-09-2010 10:01
Odpowiedzcie mi bezimienni "fachofcy" od kolei, którym żaden profesor i utytulowany autorytet w tej dziedzinie nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne: jak wyliczyliście ten brak rentowności połączeń kolejowych do Karpacza? Jaką przyjęliście metodę badawczą, skąd zaczerpnęliście dane? Z fusów od herbaty, czy własnych obserwacji?Głąby bez szkoły i wyobraźni!
~eRKa 1-09-2010 11:48
Co nas różni od Zachodu? M.in. kolejnictwo, stosunek do niego. Miarą jakości kolei jest liczba podróży NA MIESZKAŃCA rocznie, czyli popularność: http://www.kolej.most.org.pl/csk/ceec4.htm Szwajcaria - 41,0, Austria - 23,1, Dania - 29,1 Niemcy - 23,7, Czechy – 18.5, POLSKA -6,9. = jesteśmy na szarym końcu Europy!!! Szwajcarzy czy Niemcy samochody też mają, ścieżki rowerowe też, markety też. Bo rzecz w umiejętności rozumowania perspektywicznego. Nasi radni działają z żabiej perspektywy. Cenniejszy jest bliski geszefcik, złomowanie, udział w handlu placykiem.....Zachód, jak i Chiny, w ostatnich latach intensywnie rozwijają kolejnictwo, podczas gdy u nas największe w skali Europy likwidacje. I źle rozumiana konkurencja. Aby koleje przyciągały, ze stacji kolejowej autobusy powinny rozwozić pasażerów po okolicy. Tak działają np. S-Bahny... Oczywiście czym innym są koleje turystyczne, ale logika ta sama. Przykładem wąskotorówka Żytawa (Zittau) - Jensdorf – Oybin, która nie wozi
~ 1-09-2010 11:50
DOLNOŚLĄZAK. Sytuacja w kolejowych przewozach pasażerskich jest różna w różnych rejonach kraju. Klasyczne połącznie kolejowe z Karpaczem byłoby nierentowne. Nie ma miejsca w tym poście aby to udowadniać. Opracowania naukowe też są zbędne. c.d.
~ 1-09-2010 12:00
co z godz. 11:50. DOLNOŚLĄZAK. Jako człek, łażący po Kotlinie Jeleniogórskiej od końca lat 40-tych ubiegłego stulecia, znam prawie każdy zakątek tego przeuroczego miejsca w Europie. Istnieje historyczny szlak kolejowy - solidna budowla inżynierska z przełomu XIX i XX wieku. Głupotą byłoby przkształcać tę budowlę /specjalnego przeznaczenia/ w ścieżkę rowerową. Jest "wariat- zapaleniec", który ma pomysł jak tę budowlę zagospodarować nie naruszając jej konstrukcji. Ten facet patrzy perpektywicznie. Dajmy mu szansę. Nie stawiajmy barier. Niestety jego wyobraźnia - bez klap na oczy, jest sprzeczna z wyobraźnią urzedników-samorządowców /z klapami na oczach/. cdn.
~ 1-09-2010 12:09
c.d. z godz. 12:00. DOLNOŚLĄZAK. Pomysł "tego wariata" na drezynę, a w przyszłości na antyczną kolejkę turystyczno-rekreacyjną z wagonami jak z dzikiego zachodu mógłby okazać się strzałem w 10 w naszym turystycznym regionie. Ten "wariat-zapaleniec" chce zaangażować własną kasę / domyślam się, że nie tylko/. Zatem urzędnicy-samorządowcy /z klapami na oczach/ pozwólcie temu wariatowi zacząć działać, nie stwarajcie mu barier. Przecież na jego "wygłupach" nikt nie straci o korzysci finansowych może być ogrom. cdn.
~ 1-09-2010 12:17
c.d. z godz. 12:09. DOLNOŚLĄZAK. Jeżeli pomysł i jego realiacja nie wypali /co może się zdarzyć/ - to wówczas urzędnicy-samorządowcy będą mieli pole do własnych inwencji. Dobrym pryzkładem jest sprzedaż ruin pałaców i parków w Kotlinie Jeleniogorskiej. Cieszy fakt, że znaleźli się "wariaci", którzy zechieli je kupić i to nie z powodu braku mieszkania dla zaspokojenia potrzeb własnych. Przykładów pozytywnych"wariatów" mażna mnożyć. Warto zwrócić na nich uwagę okiem nie tylko urzędnika-samorzadowca.
~eRKa 1-09-2010 12:19
Oczywiście czym innym są koleje turystyczne, ale logika ta sama. Przykładem wąskotorówka Żytawa (Zittau) - Jensdorf – Oybin, która nie wozi powietrza tylko przynosi duży dochód regionowi, podczas gdy część trasy po polskiej stronie zezłomowano. Czechom też utrzymanie lokalnych kolei jakoś nie przeszkadza we wzroście wartości korony. "Klasycznych połączeń kolejowych" właśnie. Nie miejsce w tym poście, by udowadniać, jak błędne jest uproszczone rozumowanie o nierentowności połączeń kolejowych i autobusowych w regionach turystycznych bez podejścia kompleksowego.
~ 1-09-2010 12:31
c.d. z godz.12:17. DOLNOŚLĄZAK. Ten szlak kolejowy od J.G. jest niewykorzystany. Sprawą jego zagospodarowania powinny zainteresować się nie tylko władzunie poszczególnych gmin /w Kotlinie jest ich ogrom/, ale także wszyscy którym na sercu leży rozwój gospodarczy naszego regionu. Przykre jest, że urzędniko-samorządowcy, z różnych opcji zainteresowani są realizacją programów , opracowanych centralnie przez swoje partyjki, które w żaden sposób nie przekładają się na konkretne potrzeby Kotliny Jeleniogorskiej.
~ 1-09-2010 12:43
ad.~ eRKa. Masz rację - nie jesteśmy kompetentni ażeby obliczać rentowność bądź deficytowość kolei klasycznej. Istotne jest to ażeby nie dopuścić do zrujnowania solidnej budowli inżynierskiej specjalnego przeznaczenia, która z pomyślnym rezultatem może być wykorzystywana zarówno do celów turystyczno-rekreacyjnych oraz klasycznych przewozów pasażerskich. Czy jest to możliwe - tak. Trzeba mieć tylko wyobraźnię i być współczesnym "wariatem", posiadającym umiejętność przekonania urzędniko-samorzadowców z końskimi klapami na oczch. Pozdrawiam. DOLNOŚLĄZAK.
~ 1-09-2010 13:06
Do Pana Burmistrza Malinowskiego. Do Radnych Karpacza. Szanowni Państwo. Na podstawie informacji prasowych regularnie dowiaduję się o konflikcie pomiędzy "wariatem-niemcem-obcokrajowcem-karpaczaniniem" Gerstenem a władzami miasta. Jako mieszkaniec Kotliny Jeleniogorskiej zainteresowany jestem zdarzeniami społeczno-politycznymi i gospodarczymi oraz kierunkami rozwoju regionu, w którym mieszkami. Mam świadomość,że działania władz miasta wobec Gerstena są doskonale udokumentowane i nie posiadają formalnych i merytorycznych wad prawnych. Proszę mi jednak wyjaśnić jakie szkody lub zagrożenia odniesie miasto Karpacz, gdyby władze miasta umożliwiły Gerstenowi realizację jego "zwariowanych wizji". Odnoszę wrażenie, że Gersten nie ma siły przebicia w władzach miasta, wskutek nieprzemyślanych informacji, zamieszczanych na forum internetowym, wobec pana Burmistrza. Łączę wyrazy szacunku. DOLNOŚLĄZAK.
~ 1-09-2010 14:07
Pan Gersten chyba zazdrości władzy i posiadania nieruchomości przez Pana Burmistrza
~ 1-09-2010 14:13
Cały Rafałek
~ 1-09-2010 14:14
O tak,tak
~ 1-09-2010 15:36
Do faceta o nazwisku Gersten. Czy naprawdę zazdrości Pan władzy i posiadania nieruchomości przez Pana Burmistrza, jak sugeruje informator z ~14:07.? I dlaczego miałby Pan zazdrościć? Czy utożsamia się pan - Panie Gersten - z jakimś Rafałkiem , jak twierdzi informator ~z 14:13, i wturuje mu w tym to forumowicz z ~ 14:14? Dlaczego Pana - Panie Gersten - tak nienawidzą? Te posty aż zioną nienawiścią, łatwo to dostrzec.
~busiarzewon 1-09-2010 15:42
aktualnie do Karpacza ok. 30% turystów dojeżdża środkami komunikacji zbiorowej (pkp do jeleniej lub pks) MIMO, że POCIĄGU NIE MA! Większość tych podróżnych wysiada pod Bachusem, a pod Białym Jarem wysiadają tylko ci, którzy od razu cisną na Kopę, reszta i tak przesiada się na TAXI. jaka jest więc różnica w tym czy wysiądą z pociągu na dworcu oddalonym o jakiś może 1 km od Bachusa? Największym problemem dla nas jest w tym momencie trasa Wrocław - Jelenia Góra, która prawdopodobnie w najbliższej dekadzie zostanie wyremontowana i doprowadzona do standardów (zabrzmi śmiesznie) przedwojennych. Do tego czasu należałoby trasę Jelenia Góra - Karpacz utrzymać w stopniu przynajmniej takim jak teraz, a nie rozwalać ją na kawałki, bo niestety już się tego nie wybuduje. Jak widać UM w Karpaczu cały czas nie czai o co w tym chodzi, ale nie widzi też możliwości rozwoju sieci drogowej w mieście, bo po prostu ich nie ma. Jedna z nich to przebudowa ul. Myśliwskiej (będącej teraz urokliwym zakątkiem, bli
~busiarzewon 1-09-2010 15:47
...blisko centrum, a zarazem z dala od tłumu), której koszt szacuje się obecnie na jakieś 30 mln zł - duże nachylenie terenu, teren skalisty, konieczność wielu poszerzeń. Koszt remontu torowiska - 15 mln, przy dużym wkładzie województwa (wkład by był, gdyby ktoś o to zabiegał, skoro wszyscy mają to gdzieś to UMWD tym bardziej), czyli podobna sytuacja jak w przypadku linii Szklarska-granica Państwa. Jaki więc widzicie sens w niszczeniu tej linii kolejowej i przeróbce jej na ścieżkę rowerową? czy ścieżka dowiezie wam turystów z Gdyni czy Poznania? no chyba nie bardzo.
~ 1-09-2010 17:26
Panie Starosto Powiatowy z Karpacza. Problem jest. Warto się nim zająć. Chyba czyta Pan publikacje na ten temat, które ukazują się - nie tylko - w "Jelonce". Problem wraca jak bumerang co jakiś czas. Sprawa nie jest obojętna mieszkańcom Kotliny Jerleniogórskiej. Panie Szefie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Westernowy Cowboyou ze Ścięgien k/Karpacza. Panie Łużniak - wicemarszałku woj. dolnośląskiego. kochane urzędaso-samorządowcy nie bójcie się tej sprawy i konkretnych decyzji. Mienie znacznej wartości marnuje się. Czy czujecie się za coś odpowiedzialni? Czy czekacie na kolejne wybory i w zaciszu gabinecików zamierzacie dotrwać? Mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej wpisują ten temat na listę spraw pilnych do załatwienia przed rozwieszeniem plakacików wyborczych waszych partyjek.
~ufo 1-09-2010 17:59
pkp to dziadostwo im nie zależy na połączeniach tylko na niszczeniu i likwidacji pięknych stacyjek i lini to dziadostwo straszne władze Karpacza za jakiś czas będom żałować likwidacji
~ 1-09-2010 18:07
PKP co to jest złodziejstwo banda dziadów zlikwidować ich jakieś dziwne spółki
~CH.W.D.P. 1-09-2010 18:47
OSTATNIO ROZMAWIAŁEM Z TAKIM GOŚCIEM, KTÓRY CODZIENNIE DREPTA MIĘDZY SZYNAMI PO 15 KILOMETRÓW W POMARAŃCZOWEJ KAMIZELCE NA GRZBIECIE I POTĘŻNYM KLUCZEM DO ŚRUB W RĘCE... Z GODZINĘ TAK ROZMAWIALIŚMY O TYCH TORACH I POCIĄGACH... JA MIAŁEM CZAS, BO SIĘ POCIĄG SPÓŹNIAŁ 1,5 GODZINY,A NA WIEJSKIEJ STACYJCE ROZRYWEK BRAK, I ON MIAŁ CZAS, BO JEGO CZAS PRACY NIENORMOWANY... WIELE SIĘ DOWIEDZIAŁEM NOWEGO O KOLEJNICTWIE. POLECAM!!!
~zbratkowa 1-09-2010 22:27
~busiarzewon ma rację. Regularni pasażerowie by byli, zwłaszcza, gdyby miasto (ew. wspólnie z koleją!) zadbało o autobus kursujący TYLKO między stacja kolejową a Białym Jarem (ew. w podobnych wariantach). Takie rozwiązania z wykorzystaniem zsynchronizowanego autobusu są znane i oczywiste dla kolei w turystycznych regionach podalpejskich i w innych miejscach gdzie koleje są rozwinięte, a autobusy czekają na przesiadających, nie uciekają im sprzed nosa. Miejscowy autobus nie spóźniał by się. cdn.
~zbratkowa 1-09-2010 22:47
Co do wariantu turystycznego, połączenie kolejowe z Jelenia Górą daje szanse wycieczkom grupowym, szkolnym, PTTKowskim, że nawet dla dużej grupy miejsce się znajdzie, choćby stojące, przecież to nie daleko. Kto ryzykuje wycieczki dużą grupą autobusami, bez gwarancji, że cała się zmieści? Chyba, że do Szklarskiej. A do Karpacza, tylko ci z wynajętym autokarem. A co do pojedynczych wczasowiczów, takich z dziećmi, z bagażami, niechcących z daleka jechać własnym samochodem, jakże ucieszył by ich zwiad internetowy, że ze stacji czymś dojadą do wybranego obiektu! eRKa ma rację, na Zachodzie częściej jeździ się na dalsze wakacje pociągami (jeśli nie samolotem) niż u nas. Do Darłowa od nowa ruszyły pociągi i mają powodzenie. Ale znajomi pytają "co się stało?!" gdy mówię, że pojadę pociągiem. Belg czy Duńczyk TAK NIE ZAPYTA.
teessi 3-09-2010 15:56
Do 01-09-2010 18:47 | ~CH.W.D.P. | - No to dawaj tutaj te informacje, bo mi pypeć na języku wyskoczy z ciekawości, co też mógł Ci takiego ciekawego przekazać ten kolejarz.
~CH.W.D.P. 4-09-2010 18:42
A POSIEDŹ 1,5 GODZINY NA WIEJSKIEJ STACJI, GDZIE NAWET ŁAWEK BRAK, ŻEBY POSIEDZIEĆ W PEŁNYM SŁOWA ZNACZENIU, TO MOŻE SPOTKASZ KOLEJARZA, KTÓRY CI TEMAT OGARNIE I BĘDZIESZ WIEDZIAŁA WTEDY, DLACZEGO NAWET TYCH ŁAWEK NIE MA...
teessi 4-09-2010 21:47
Co Ciebie ugryzło, że nie chcesz podzielić się tymi informacjami? Naprawdę mam szukać kolejarza na wiejskiej stacji, aby tego się dowiedzieć? Jeśli znasz jakieś forum, gdzie to jest opisane to może podaj jakiś link do niego, to chociaż przeczytam.
~Jojo 29-07-2018 2:16
Szkoda ale to posrany kraj
~ 13-08-2018 14:59
KO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 – lecie Towarzystwa Karkonoskiego  

Obserwatorium na szczycie Śnieżki

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Tajemnice Książa

Kolejna kamienica na starówce pięknieje

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
133
Tak
59%
Nie
35%
Nie wiem
5%