MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czas „Solidarności” i poznańskie „Ósemki”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 sierpnia 2010, 8:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 7:36
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Obchody 30–lecia powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczął wczoraj w Jeleniej Górze spektakl „Czas Matek” Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Przedstawienie odbyło się na Placu Ratuszowym. Nie doszło do żadnych incydentów w związku z zamieszaniem sprzed kilku tygodni, kiedy to odwołania sztuki żądała jeleniogórska „Solidarność”.

„Czas matek” to historia metaforyczna, opowieść o kobietach, które rodzą swoich synów, by potem ich utracić wskutek historycznych zawieruch. Spektakl rozpoczyna scena zapłodnienia. Następne sceny odnoszą się do porodu, wesołych lat dzieciństwa. Kolejnym epizodem jest szykowanie synów na wojnę.

Jedną z piękniejszych scen w spektaklu była sekwencja z matką, która wkłada synowi koszulę i podaje mu buty. Robi to z bólem rozdzierającym jej serce, ale wie, że nie ma innego wyjścia. Tak często eksponowane podczas przedstawienia prane białe koszule symbolizować mają utraconą niewinność. Pojawiają się zdjęcia synów, którzy ponieśli podczas wojen najwyższą ofiarę: stracili życie.

Kulminacją spektaklu jest scena finałowa, kiedy to kobiety-matki, które zebrały się przy wielkiej balii z wodą, piorą ubrania. Jest ich tak dużo, że tworzy się wielki stos koszul, symboliczny wyraz matczynej miłości. Z jednej strony prozaicznej jak pranie, z drugiej zaś – wzniosłej i jedynej w swoim rodzaju. Efekt potęguje gra świateł, przejmująca muzyka oraz multimedia, których w „Czasie Matek” jest bardzo wiele. Od strony technicznej to jedna z największych produkcji plenerowych.

Spektakl „Czas Matek” powstał z inspiracji wieloma prasowymi doniesieniami m.in. o babciach z Buenos Aires, które szukały swoich wnuków, kobietach w Afganistanie, Iraku, Rosji, Czeczenii, byłej Jugosławii, które walczą o pamięć o swoich dzieciach. Osnową sztuki są także wydarzenia tragicznego Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Na Placu Ratuszowym zgromadziło się wczoraj sporo osób, które z zainteresowaniem śledziły poszczególne sceny. Wraz z aktorami przemierzali scenę, którą na siedemdziesiąt minut stał się cały Rynek. Pomysłowość i realizacja zasługują na duże uznanie. Po zakończeniu spektaklu przez chwilę ludzie stali w milczeniu. Wymowna to była cisza, po której zabrzmiały oklaski.

Nie doszło do żadnych incydentów, które wcześniej zapowiadała miejscowa „Solidarność” oburzona postawą „Ósemek” w związku z wydarzeniami aktualnymi. Jednak konflikt – na szczęście - udało się zażegnać.

Trzeciego września o godz. 13 w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Wiklendta „Solidarność w obiektywie”. Na ekspozycję złożą się zdjęcia wykonane w Jeleniej Górze 1 maja 1989 roku.

Dzień później areną obchodów będzie ponownie plac Ratuszowy. O godz. 18 rozpocznie się koncert, w którego repertuarze zaplanowano występ Jacka Szreniawy oraz legendarnej grupy LOMBARD. Małgorzacie Ostrowskiej i zespołowi towarzyszyć będą projekcje multimedialne. Będzie to jednocześnie oficjalny początek Września Jeleniogórskiego.

Piątego września – zwieńczenie obchodów: uroczysta Msza Święta w intencji „Solidarności” odprawiona w kościele św. Erazma i Pankracego.

W skład Honorowego Komitetu Obchodów XXX Rocznicy Powstania NSZZ „Solidarność” weszli: ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski oraz przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Franciszek Kopeć. Patronem medialnym obchodów są Jelonka.com oraz Muzyczne Radio.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wystawa J. W. Lipińskiego w Biurze Wystaw Artystycznych

Dobra zabawa w SOSW

“Sýnthesis” Joanny Ratajczak w Muzeum Przyrodniczym

Komentarze (7) Dodaj komentarz

teessi 15-08-2010 9:01
Jak wszyscy wiemy, wrzesień ma 46 dni. ;-)
~w13 15-08-2010 9:49
przedstawienie bylo rewelacyjne...zachowujac proporcje tak wazne jak kiedys penderecki w kosciele krzyza ..brawo dla teatru i tych co go zaprosili
~rrjg 15-08-2010 13:30
Rewelacyjna impreza.Te twarze wyświetlane na płutnach trzymanych przez zakonników+ muzyka grozy.COś niesamowitego
~se 15-08-2010 15:05
piękne przedstawienie, prosimy o więcej takich wydarzeń;)
Piipi Jelonkowa 15-08-2010 15:54
..do - [~Rrjg ..] .. woda ! ..było mokro !
~ja 16-08-2010 12:46
Piękny spektakl.To było wielkie wydarzenie. Na takie projekty perfekcyjnie zrealizowane, dobrze pomyślane, głębokie a jednocześnie świetnie łączące wszystkie elementy sztuk wizualnych warto wydawać pieniądze. Gratuluje organizatorom i wykonawcom, którzy nie potrzebują armii pomagierów, bo sami przez dwa budowali swoją "scenę". Skromni, pracowici i mądrzy ludzie.
~Jolanta 16-08-2010 17:17
Piękne przedstawienie, wspaniała muzyka, ciekawe efekty - wszystko razem wywołało chwile refleksji, mnóstwo wrażeń. Momentami czuliśmy się uczestnikami spektaklu, wędrując razem z aktorami od jednej sceny do następnej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Wiesława Siemaszko–Zielińska o "Listopadowych cieniach"  

Mali przedsiębiorcy

Podniebne wspomnienia – w Muzeum Przyrodniczym

O wolności w BWA

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
214
Tak
36%
Nie
59%
Nie mam zdania
5%