MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Czas na Nordic Walking

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 3 czerwca 2010, 15:44
Aktualizacja: Piątek, 4 czerwca 2010, 20:57
Autor: arec
Fot. www.nordicactive.pl
Nordic Walking można określić jako letnią formę biegu narciarskiego. Wymyślili ją w latach 20–tych ubiegłego wieku skandynawscy sportowcy, którzy szlifowali formę przed sezonem zimowym. Dziś Nordic Walking staje się coraz bardziej modny. Na szlakach górskich czy w parkach miejskich często możemy zobaczyć osoby spacerujące z kijami.

Wydawałoby się, że sport ten nie wymaga specjalnych umiejętności, ale jak podkreśla Jadwiga Walkowiak, instruktorka Nordic Walking z klubu MKS Karkonosze Sporty Zimowe, niewiele jest osób, które chodzą właściwie – Na trasach w Michałowicach czy Jagniątkowie spotykam wiele osób, które chodzą dobrze, ale w parku w Cieplicach 90% osób, które widzę chodzi źle – mówi instruktorka.

– Przy prawidłowym chodzie ręce nie mają się jedynie podpierać o kijki, ale powinny wykonywać pracę jak w biegu narciarskim – tłumaczy Jadwiga Walkowiak – trzeba się odepchnąć i na końcu puścić kij – wyjaśnia instruktorka. Chodzi tu o zachowanie właściwej pracy obręczy barkowej i klatki piersiowej oraz stosowanie naprzemiennego ruchu ramion i nóg.

Niezwykle istotny jest również ruch stopy, który przebiega od pięty do palców. Kiedy wszystkie ruchy wykonujemy właściwie nasz spacer spełnia swoje funkcje – Godzina prawidłowego chodu to spalanie około 400 kalorii więcej niż przy normalnym chodzie. Angażujemy wówczas 90% wszystkich mięśni – wyjaśnia Jadwiga Walkowiak. Przy prawidłowym chodzie zmniejsza się nacisk na piszczele, kolana, biodra, plecy. Odciążamy również stawy, a także ćwiczymy siłę i wytrzymałość ramion.

Przy uprawianiu Nordic Walking istotne jest zaopatrzenie się we właściwe kije. Częstym błędem jest zakup kijów trekkingowych, które są inaczej wyprofilowane i są cięższe. Kije do Nordic Walking są połączeniem kijów trekingowych i tych które są używane w narciarstwie biegowym. Mają inne zakończenia i są jednoczęściowe. – Kije dobieramy nie do wzrostu, ale do długości tułowia i kończyn – tłumaczy Alicja Barnaś, instruktorka. Nie należy również używać kijów do narciarstwa zjazdowego.

Pomimo tego, że Nordic Walking nie jest trudnym sportem, może go uprawiać każdy i w każdym miejscu, warto rozpocząć treningi pod okiem instruktora – Tu nie chodzi o kurs nauki Nordic Walking, ale o systematyczne zajęcia. Instruktor może zwrócić uwagę na pewne elementy. Wyznaczy nam również pewne cele, które powinniśmy zrealizować – tłumaczy Alicja Barnaś.

W Nordic Walking wyróżnić można trzy techniki: klasyczną, która ma 3 poziomy – zdrowotny, fitness i sportowy, technikę wchodzenia, w której uczymy się najpierw wchodzić, a później również wbiegać z kijami pod górę oraz technikę schodzenia. Po opanowaniu trzech technik instruktor wprowadza dodatkowe elementy, takie jak skoki, wyskoki, sprinty czy interwały.

Po 6 tygodniach regularnych ćwiczeń wykonywanych 2 razy po godzinie tygodniowo można już zobaczyć efekty pracy. – Niektórzy porównują efekty Nordic Walking do pływania, ale nie każdy potrafi pływać, a każdy z nas potrafi chodzić – mówi Alicja Barnaś, która wyjaśnia jak wyglądają zajęcia – Najpierw uczymy się asymetrycznej pracy kończyn bez kijków. Później zaczynamy pracę z kijkami, następnie naukę odpowiednich elementów 10 punktów techniki i na koniec ćwiczymy intensywny marsz.

Nordic Walking uprawiać można wszędzie, ale możemy również znaleźć specjalnie wyznaczone do tego sportu trasy. Jedną z nich została otwarta w maju na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. „Jest to trasa familijna o niskim poziomie trudności z różnicą wzniesień 100m. Jest to pierwsza z trzech projektowanych tras do Nordic Walkingu w rejonie Jagniątkowa” – możemy wyczytać na stronie KPN. W tym roku planowane jest również wytyczenie trasy średniej i trudnej. Wszystkie mają być dostosowane do założeń uprawiania Nordic Walking: „szacowany efektywny czas treningu 1 godzina, poziom trudności dostosowany do grup wiekowych i wydolności osób korzystających z tras” – wyczytamy na stronie KPN. 2 maja na trasie Watra Jagniątkowska i KPN zorganizowały I Rajd Nordic Walking.

Niestety pomimo dużego zainteresowania brakuje instruktorów tego sportu. Problemem jest odnalezienie kontaktu do osób prowadzących zajęcia. W klubie MKS Karkonosze Sporty Zimowe, gdzie sekcja Nordic Walking działa od dwóch lat, pod okiem Jadwigi Walkowiak trenuje grupa osób, ale poszerzenie zespołu jest niemożliwe z przyczyn organizacyjnych. Wszelkich rad może natomiast udzielić Alcja Barnaś, do której można pisać na adres mailowy: nwteam@wp.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Darek1 3-06-2010 19:03
Nie mogę zrozumieć tego \"sportu\", moim zdaniem jest to tylko moda która z czasem minie a głównie chodzi o to aby zarobić. Na cholerę ktoś lata z tymi kijkami? nie lepiej pobiegać albo wsiąść na rower? Przecież to jest śmieszne, ten cały nordic walking można zastosować jako rozruch po jakimś ciężkim treningu ale nie jako sam trening. Rozumiem np. starsze osoby które nie mogą biegać a chodzenie nie daje takich rezultatów wtedy jak najbardziej ale osoby młodsze jaki widzą w tym sens? zamiast bawić się w półśrodki lepiej zaangażować się w \"normalny\" sport
~Alicja Barnaś 3-06-2010 23:23
Trzeba sie zainteresować pracą mięśni i kształtowaniem sylwetki podczas chodu Nordic Walking żeby sie wypowiadać na ten temat. Dopóki nie spróbujesz i nie poczujesz zmęczenia po uruchomieniu dużej ilośći mięśni w swoim organiźnmie to nie zrozumiesz. Żaden bieg anie jazda na rowerze nie włączy większości grup mięśniowych w obrębie kończyn dolnych, górnych i tułowia jednocześnie a do tego nie odciąży Twoich zmęczonych codzienną pracą i wysiłkiem takim jak bieg stawów! Kije są sprężyste i odbijają Twoje ciało co nadaje Ci mocy. A przeciesz chdzenie to najprostsza czynność jaką wykonujesz, znacznie łatwiejsza od biegania, jazdy na roweże czy pływania dlatego tak łatwo jest podczas niej pracować nad sylwetką. Oczywiście biegi, pływanie i inne sporty są jak najbardziej trafne i potrzebne, w połączeniu z Nordic Walking tworzą wspaniałe zajęcia ruchowe, które zapewniają młodość naszego ciała na długo. Przeciesz 60 minutowy spacer, a po nim basen i sauna to doskonałe połączenie! :) Pozdrawiam.
~Do Pani Ali 4-06-2010 9:31
No z tą sauną po dwóch wysiłkach fizycznych to trochę przesadziliśmy;-) Nie wiem kto i po co miałby wytrzymać jeszcze dodatkowe wylewanie potu po takim czasie aktywności. Co do Nordic, jest to nowa forma spędzania czasu wolnego, która ma na celu przywrócenie sił fizycznych i umysłowych (jak to z ReKreacją bywa). Fakt faktem, że w większości przypadków dziadziusie i babusie nie wiedzą jak używać tych kijków, a młodzi ludzie, którzy chodzą po Karkonoszach z takim sprzętem, delikatnie mówiąc - przesadzają. No, ale cel Kultury Fizycznej Nordic Walking spełnia w 100%, także nie można mówić niczego złego o tym:-) I broń Boże nie porównywać do sportu (swoją drogą, nawet nie wiem czy są u nas jakieś kluby, które biorą udział w rywalizacji Nordic Walking...hmmm...)
~olo 4-06-2010 10:45
Szanowna Pani Alicjo jak Pani tak uprawia Nordic Walking jak pisownię to ja bardzo dziękuję, kupię sobie rolki.
~A.B. 4-06-2010 15:36
Nie przywiązuj tak dużej wagi do detali... też nie jesteś nieomylny "Olo". A co do tematu to każdy ma swój sport więc czemu pojawia się komentarz Nie mogę zrozumieć tego \"sportu\"! Czy ktoś pisze nie mogę zrozumieć biegania albo jazdy na rolkach? :p sport jak każdy inny podkreślam sport nie tylko rekreacja dla osób starszych jeśli Cię to interesuje to sprawdź to. A czy nie ma rywalizacji NW? Klubowej może i nie.. Ale zapraszam na stronę PFNW tam widać rekreację sport i rywlizację.. przykład - OTWARTE MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA NORDIC WALKING 22-23.05 Zieleniec, PUCHAR POLSKI NORDIC WALKING etc. A swoją drogą jaki to jest /"Normalny/" sport? Bo bardzo mnie to ciekawi.
~Do A.B. 4-06-2010 16:07
Na czyjej teorii Kultury Fizycznej bazujesz, bo widzę pewne nieścisłości w rozumieniu pojęć "rekreacja" i "sport".
~olo 4-06-2010 18:33
jak będę pisał w Waszym, Naszym języku i się pomylę to mnie poprawcie............Dzięki
~miedzianobrody 4-06-2010 18:45
...pani Alicjo..proszę nie przejmować się niektórymi komentarzami...w 99% wypisują je postacie g#$%^ sporcie wiedzące...troche pobiegali czy rowerem się przejechali i już uważają się za profesorów tej dziedziny...Jelenia słynie z tego że wszyscy są lepsi od innych i wiedzą więcej....
~Kijek 4-06-2010 20:26
Sauna po nordicu i basenie to zabójstwo dla serca, i to jeszcze pisze instruktorka,masakra!! a teraz taka ciekawostka, nie wiem czy ktoś wie, ale dwóch zeszłorocznych medalistów mistrzostw polski w Nordic walking jest z jeleniej góry:) taki regionalny sukcesik :)
~A.B. 5-06-2010 10:55
Dziękuję :)
~A.B. 5-06-2010 11:02
A co do sauny po wysiłku fizycznym to każdy wydolnościowo zdrowy człowiek bez najmniejszego problmu daje sobie z tym radę. Nasze serce znosi dużo gorsze rzeczy np. w dyskotece nocami... Maratończycy po kilkunastokilometrowym treningu kończą na basenie i saunie. Przez co nie mają tzw. potocznie zakwasów i bóli mięśniowych. Ale to zależy od indywidualnej formy!
~Balrog 5-06-2010 15:02
Pani Alicja wie co mówi, wypowiada się bardzo fachowo i przede wszystkim miała odwagę podpisać się imieniem i nazwiskiem pod swoimi wypowiedziami na forum w przeciwieństwie do atakujących ją osób...
~Do A.B. 5-06-2010 23:14
Masz 100% racji, maratończycy po treningu kończą w pływalni lub w saunie... ale swój żywot:-) No widzę, że z fizjologią wysiłku i odnową biologiczną jesteś "za pan nie-brat".A to, czy ktoś będzie miał objawy bólowe mięśni wywołane pracą beztlenową (lub długiem tlenowym w pracy tlenowej) zależy wyłącznie od intensywności wysiłku oraz oczywiście poziomu wytrenowania i predyspozycji morfologicznych. Żadna z form odnowy biologicznej nie usunie całkowicie bólu, który jest przecież odczuciem o bardzo mocnym pierwiastku subiektywności. No... może masaż... ale trochę :-) Aha - porównanie sauny do dyskoteki - przekomiczne zdanie:-D Uwierz mi, jeżeli sportowiec po treningu idzie do sauny, to może uznać siebie za wariata, lub samobójcę albo poprostu lenia, który obija się w pracy:-]
~xyz 6-06-2010 15:06
kupiła sobie Ala kijki dwa i myśli że wiedzę na ten temat ma a wiedza jej ogromna i pokaźna jest bo instrukcja obsługi kijów była w kilku językach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To będzie siatkarskie zakończenie wakacji

Finał remontów wiaduktów na A4

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Grand Prix Polonia 2020 za nami

Serca pełne nakrętek

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
797
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%