MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Czarodziejka kamera zatrzymała czas

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 7 czerwca 2008, 7:07
Aktualizacja: 13:00
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rynek jeleniogórski pełen straganów i wozów z towarem, zatłoczony pociąg do Pilchowic, tłumy kuracjuszy w Parku Zdrojowym, obserwatorium astronomiczne na Śnieżce – te inne uwiecznione na filmie obrazy częściowo nieistniejącego już świata, ożyły podczas piątkowych „Archiwaliów”. Impreza z racji 900–lecia założenia miasta miała charakter szczególny.

Kto nie był, niech żałuje! Unikalne zdjęcia filmowe przedwojennej Jeleniej Góry i Karkonoszy, wspomnienia ludzi, których już nie ma, a którzy byli pionierami polskości w naszym mieście, kadry z jeleniogórskich ulic i placów z lat 40. – to wszystko przewijało się na ekranie w klubie Kwadrat Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Sprawcą zamieszania jest Zbigniew Dygdałowicz z pracowni filmowej i audiowizualnej JCK, dla którego kolekcjonowanie archiwalnych filmów o Jeleniej Górze to więcej niż pasja. Bohaterowie wydarzenia to filmowcy, którzy zasiedli, aby wspólnie z mieszkańcami Jeleniej Góry obejrzeć nakręcone ujęcia i przeżyć to prawdziwe deja vu na ekranie.

Wiktor Werc jest dziś po osiemdziesiątce, ale trzyma się świetnie. Do Jeleniej Góry przybył z rodziną z Krakowa po 1945 roku. Miał kamerę na film 8 mm, z którą szalał po mieście. Sfilmował procesję na Boże Ciało, która szła w 1946 roku prawie taką samą trasą, jak dziś. W kadrach przybudówka ratusza w nieistniejącym już kształcie. Napisy: fryzjer męski, jadłodajnia. I dziewczynki, które sypią kwiatki, a dziś mają 60-70 lat.

Inna scenka: odjazd zatłoczonego pociągu do Lwówka, którym letnicy jadą na sobotę nad Jezioro Pilchowickie. Skład przejeżdża przez Bobrowice (Siedlęcin) i zatrzymuje się na Zaporą. Tam – stateczek z turystami, plaża, kąpielisko zabawa. Sielskie lata 40. nabierają dodatkowego smaku na czarno-białym, drgającym, nieco nieostrym obrazie tamtych dni.

Następny odcinek: sceny z Jeleniej Góry lat późniejszych. Opowieść o Teatrze Jeleniogórskim. Za kamerą Henryk Szoka, który także przyszedł na Archiwalia. Połowa lat 70. Z ekranu widać twarze nieżyjących już dziś ludzi związanych z teatrem. Wśród nich archiwista, a wcześniej muzyk, Bronisław Stasiak, który niemal do końca swoich dni pracował w placówce. – To był pierwszy polski teatr na Dolnym Śląsku, a Jelenia Góra była uważana za duchową stolicę całego regionu – słyszymy. Na scenie pierwsze kroki aktorskie stawiali Adam Hanuszkiewicz, Kazimierz Dejmek, Wiesław Gołas.

Inny obrazek: otwarcie dzisiejszego Gimnazjum nr 3, czyli dawnego Liceum Pedagogicznego i Szkoły Ćwiczeń. Rok 1966. – Prawie 60-tysięczna Jelenia Góra i problem z miejscami w szkołach. Ale oto następuje otwarcie kolejnej placówki oświaty – nieco naiwny komentarz w sztampowym stylu późnego Gomułki. Na ekranie ożywa płk. Wacław Kazimierski, legendarny komendant szkoły oficerskiej.

Zupełnie zapomniani dziś z nazwiska członkowie lokalnych władz partyjnych. Wszyscy tytułowani obywatelem magistrem lub inżynierem. Chór dziewcząt, które dziś z nostalgią wspominają szkolne czasy. Magister Adolf Sypko, ówczesny dyrektor szkoły, a późniejszy szef I LO im. Żeromskiego, jeszcze z ciemną czupryną i pełen młodzieńczej werwy układa papiery na dyrektorskim biurku.

Dalej na ekranie sunie tramwaj. – W Jeleniej Górze do niedawna wielkomiejskość była tylko pozorna, ale z chwilą otwarcia klubu Kwadrat wszystko się zmieniło – płynie głos spikera. Kadr wypełniają ludzie zgromadzeni w tej samej sali, w której odbywa się pokaz. Grają w bilard, czytają gazety, piją kawę. – Wczoraj było spotkanie z Wojciechem Siemionem, a dziś będzie z przewodniczącym miejskiej rady narodowej – przejętym głosem opowiada jedna z klubowiczek. Inny jest ze Starej Kamienicy i bardzo sobie Kwadrat chwali.

– Kiedy 16-letni Wiktor Werc kręcił ujęcia dawnej Jeleniej Góry, nie spodziewał się, że w przyszłości będzie to dzieło bezcenne – mówi Z. Dygdałowicz. Tak jak każdy z tych archiwalnych filmów. Czy to ten poniemiecki, czy też polskie propagandówki z lat siermiężnego socjalizmu. Bo na nich wszystkich jest unikatowe świadectwo historii naszego miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

KOD pod sądem

Aktywne soboty

Komentarze (7) Dodaj komentarz

piipi 7-06-2008 9:42
..~Dzien Dobry,..przegladam Twoje zdjecia i musze,..to napisac.~Tejo..dobrze,ze aparat fot.zmieniles !!.
~hej 7-06-2008 11:24
nie przesadzaj Teo, w większości były to filmy propagandowe. Az tak cudnie to w tych laatch się nie żyło.A na mnie największe wrażenie zrobił pochód 1 majowy z 1979 r - Jelenia Góra była potężnym miastem przemysłowym, dziś tych zakładów już nie ma..
~kmam 7-06-2008 13:01
Przed wojną... to dopiero zdjęcia były. Tu niestety potrzeba czarodzieja, żeby coś było widać.
~tommy 7-06-2008 14:35
Czy jest jakaś szansa, żeby zobaczyć te filmy w internecie? A może uda się je wydać na DVD?
~_* Piipi na wygnaniu.. 7-06-2008 15:23
..do - (-kmam..)..ja rowniez czarodzieja POSZUKUJE ,bo te zdjecia sa strasznie tajemnicze.-Kmam..bedzie wszystko OK,..bo AUTOR tych zdjec nowa camere sobie kupil.
~_*Piipi na wygnaniu.. 7-06-2008 20:16
<i> to są reprodukcje z kadrów z filmu - wydaje mi się to dość oczywiste :-) </i>
piipi 7-06-2008 23:20
<i> jest zgoda na reprodukcje :-) </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skocznia już gotowa

Z jakich powodów częściej pożyczamy niż oszczędzamy?

Rondo bez dotacji

Selfie wstydliwe?

Jeleniogórski polonez

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
625
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%