MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Czarodziej z Rzemiosł zgarnął nagrodę

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 września 2017, 12:37
Aktualizacja: Czwartek, 21 września 2017, 7:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Replika ręcznego karabinu maszynowego Diegtiariowa, wykonana przez ucznia Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze zyskała największe uznanie w oczach jury konkursu „Wyczarowane z drewna”. Daniel Pasiukiwiecz pokazał, że jest prawdziwym czarodziejem w swoim rzemiośle.

Jak podkreśla nauczyciel uzdolnionego ucznia, ideą konkursu prowadzonego przez Wydawnictwo Inwestor jest głównie pomysł – trzeba wymyślić coś, co normalnie z drewna nie jest produkowane. Do konkursu zgłaszane są m.in. piłka, pompka, quad, motocykl czy rower. - Inspiracją dla nas była moja wizyta w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Tam zrobiłem zdjęcie karabinu Diegtiariowa, który widujemy w filmach historycznych. Stwierdziliśmy na zajęciach, że moglibyśmy coś takiego wykonać. Na targach preferowana jest precyzja, jakość i pomysł – powiedział Przemysław Niedbalski, nauczyciel zawodu i techniki w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Prace nad wykonaniem karabinu trwały nie tylko podczas zajęć warsztatowych, ale też po godzinach lekcyjnych i w wakacje. Danielowi Pasiukiewiczowi pomagał jego kolega Marcel Mielniczuk. Obaj brali już udział w nieoficjalnych mistrzostwach Polski drzewiarzy w Oświęcimiu, gdzie w ubiegłym roku zajęli czołowe miejsca i w marcu 2018 r. chcą ponownie spróbować swoich sił i stanąć na podium.

- Sama produkcja tego karabinu trwała 1,5 roku. Trzeba było poświęcić dużo czasu, żeby dopracować wszystkie detale, aby każdy element był wykończony i oddawał to, co chcieliśmy pokazać – powiedział uczeń czwartej klasy technikum. - Dużo czasu poświęciliśmy, aby ze zdjęcia wykonać projekt. Większość czasu to było stworzenie kolby i myślenie, co dalej? W trakcie pracy były momenty, kiedy nie mieliśmy pomysłu – dniami i nocami szukaliśmy w internecie inspiracji jak wykonać niektóre elementy – mówił Daniel Pasiukiewicz, opowiadając o karabinie wykonanym z olchy, którego wisienką na przysłowiowym torcie był pocisk – również z drewna.

Uczeń dostał nagrody o równowartości ok. 3 tysięcy złotych, a szkoła otrzymała szlifierkę o wartości 1 tys. zł oraz talon na 7 tys. zł, za który będzie mogła kupić więcej niezbędnych narzędzi. Jak podkreśla nauczyciel, Targi Drema w Poznaniu to najważniejsza impreza tej branży w kraju. W przeszłości ZSRA notował już wyróżnienia w poznańskich targach – najpierw za średniowieczną armatę, a następnie za klucz szwedzki. Po raz pierwszy udało się zwyciężyć w prestiżowym konkursie.

Uczniowie planują pozostać w branży i po technikum wybierają się na studia związane z technologią drewna. - Lubimy to, co robimy, a to jest najważniejsze – dodał Daniel Pasiukiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bałaganiarz zapłaci

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Matt 20-09-2017 16:53
Gratulacje !!! Nieszablonowy projekt i oryginalny pomysł. Super!
~Wat 20-09-2017 21:08
Śliczne buzie i zdolne łapki.Jak przyjemnie jest o Was przeczytać-kochana nasza młodzież .Gratulacje.
~Pazdro 20-09-2017 22:19
Danielos! Druhu z OSP włosień. Proszę bardzo,przyszły student pierwszego roku technologii drewna. Jak bracia Figo-Fagot! Jestem dumny.
~m 21-09-2017 21:00
Gratulacje zdolny Danielu :-)
~poiu 24-09-2017 8:44
Gratulacje! Tylko nie zmarnujcie chłopaki, talentów!
~Lokoiy 28-09-2017 11:15
Slicznieeee

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nowy program "Moja woda"

Przestrzega przed glifosatem

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
712
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%