Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 11894
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czarnej sztuce cześć!

Piątek, 9 października 2009, 20:22
Aktualizacja: Sobota, 10 października 2009, 8:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czarnej sztuce cześć!
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu drukarzy i wielu wydawców wzięło udział w kolejnej części obchodów 300–lecia drukarstwa jeleniogórskiego. W Książnicy Karkonoskiej zecerzy wykonali symbolicznie ostatni skład fragmentów „Pana Tadeusza”. Odsłonięto też tablicę pamiątkową na budynku drukarni przy ul. Konopnickiej.

– Czarnej sztuce cześć! – tym tradycyjnym zawołaniem chóralnie oddali hołd swojemu fachowi drukarze, którzy z okazji 300-lecia drukarstwa w stolicy Karkonoszy przybyli na okolicznościową wystawę w Książnicy Karkonoskiej. Wśród obecnych byli głównie pracownicy nieistniejących już Jeleniogórskich Zakładów Graficznych, które przez lata mieściły się w budynku drukarni przy ul. Konopnickiej 1.

– Gromadzimy się w Książnicy Karkonoskiej, bo właśnie tu najlepiej widać efekt pracy drukarzy – mówiła witając licznych gości Alicja Raczek, zastępczyni dyrektora KK.
– Dziś wszystko za nas robi komputer – żartował na poważnie Romuald Witczak, współorganizator spotkania i obchodów jubileuszu. Jak ciężko i żmudnie pracował zecer, który musiał z ołowianych czcionek ułożonych w kaszcie złożyć tekst, na przykład, całej książki lub gazety. I to wszystko w zwierciadlanym odbiciu, bo – jak wiadomo – dopiero „negatyw” czcionki daje porządkowany efekt? Trudno to opisać. Dziś można było zobaczyć zecerów przy pracy. – To symboliczny, ostatni skład trzech fragmentów „Pana Tadeusza” – mówił Romuald Witczak. Specjaliści zgrabnie wyszukiwali potrzebne znaki w kaszcie i wykonali polecenie.

I choć drukarstwo to fach ciężki, a kontakt ze szkodliwymi substancjami często powodował choroby, a wielu drukarzy przedwcześnie pożegnało się z życiem, piękno tego zawodu dostrzegł poeta Kornel Ujejski. Wiersz „Na drukarski jubileusz” przeczytał jeden ze studentów Kolegium Karkonoskiego.

Drukarze długo stali przed wystawionymi zdjęciami sprzed lat. Szukali siebie, rozpoznawali tych, którzy już odeszli. Odżyły dawne, wspólnie przeżyte chwile w pracy i poza nią. Sporo nostalgii i radości. Tym bardziej, że zawód klasycznego drukarza nie dość, że odchodzi do lamusa, lecz także rzadko był doceniany i zauważany. Wśród gości obecny był ks. prałat Józef Stec, proboszcz kościoła NMP z Cieplic, który gratulował jubileuszu.

Po uroczystościach w Książnicy Karkonoskiej zebrani przeszli na ulicę Konopnickiej. Tu, na frontonie kamienicy pod nr 1 zawisła tablica o treści. „W tym domu w latach 1730 – 1998 działała najstarsza jeleniogórska drukarnia założona w 1709 roku. Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry oraz jeleniogórscy drukarze i wydawcy 2009”. Symbolicznego odsłonięcia dokonali prezes TPJG, szef oddziału Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicz oraz jeden z najstarszych drukarzy jeleniogórskich Tadeusz Sosnowski.

W Jeleniej Górze i okolicach działa około 50 firm poligraficzno-wydawniczych. Część z nich ufundowała tablicę, a o historii jeleniogórskiego drukarstwa można przeczytać wiele interesujących informacji w okazjonalnym albumie „Czarna sztuka – 300 lat drukarstwa w Jeleniej Górze” wydanym nakładem wydawnictwa AD REM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
833
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group