MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Czar szopek pod Szrenicą

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 4 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:31
Autor: TEJO
Muszą być duże, oświetlone i rzucające się w oczy. Chodzi o bożonarodzeniowe szopki. W mieście pod Szrenicą trwa konkurs na najpiękniejszy żłóbek. Zorganizowali go ojcowie Franciszkanie wzorując się na konkursie szopek krakowskich.

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Bożego Ciała zaproponowała mieszkańcom i właścicielom hoteli i pensjonatów ustawienie szopek na wolnym powietrzu. Franciszkanie podkreślają, że to właśnie ich patron, św. Franciszek z Asyżu, pierwszy postawił bożonarodzeniową szopkę.

Do tej tradycji nawiązał także związany z Szklarską Porębą znany malarz Vlastimil Hoffman, który na jednym z obrazów przedstawił szopkę i sportretował ówczesnych mieszkańców miasta pod Szrenicą, którzy szli ją oglądać.

Teraz sami szklarskoporębianie mają okazję popisać się inwencją. Ich szopki muszą być duże, aby mogli je podziwiać przechadzający się po mieście turyści. Powinny też być oświetlone. Umieszczać je można na tarasach, balkonach i ogrodach.

Jak podkreślają organizatorzy, konkurs jest jednym z elementów obchodów sześćdziesięciolecia pracy duszpasterskiej Franciszkanów w Szklarskiej Porębie. To pierwsze tego typu zmagania w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Kto wygra? Okaże się po 16 stycznia. Do tego dnia komisja złożona z przedstawicieli parafii i samorządowców będzie oceniała szopki postawione przez mieszkańców Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Przegląd miejskich inwestycji – ciąg dalszy  

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Nadbrzeżna gotowa

Ruszyła procedura ws. referendum

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%