MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Czar Jagniątkowa przyciągnął noblistę

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 sierpnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum K. Piotrowski
Czescy protestanci uciekający przed katolickimi prześladowaniami religijnymi, założyli w 1650 roku osadę, w której na początku wieku XX osiedlił się jeden z pierwszych laureatów literackiej nagrody Nobla, Gerhart Hauptmann. Zapewne dzięki niemu Agnetendorf (dziś Jagniątków) zyskał europejską sławę. Do popularności miejsca przyczyniło się także tysiące turystów.

Żadne niemieckie góry, nawet wysokie Alpy w Bawarii, ze swoją ponurą gwałtownością i dziką siłą nie dorównują Karkonoszom. Ich siła grzmotów, ich pioruny błyskawic, ich ciasnota ciemności zimowych nocy… – opisywał w patetyczno-romantycznym tonie okolice Agnetendorfu Gerhart Hauptmann. Ale skusiły go te krajobrazy, widok ruin Kynast (zamku Chojnik).
Zapewne zafascynowany był tym pejzażem, jak jego romantyczny idol, Goethe, który takie właśnie klimaty uwielbiał.

<b> Fortuna przed Noblem
i rezydencja dla kochanki </b>
W 1912 roku za twórczość pisarz dostaje nagrodę Nobla. Jednak już jedenaście lat wcześniej ma taką fortunę, że może zbudować sobie rezydencję w Agnetendorfie (Jagniątkowie). Posiada także posiadłości i wille w Berlinie oraz na wyspie Hiddensee.
Na trzecie siedlisko wybiera malowniczą łąkę z widokiem (wówczas nie przysłoniętym jeszcze drzewami) na miejscowość, Chojnik i Karkonosze.
W sierpniu 1901 roku wprowadza się do imponującej rezydencji, która powstała zaledwie w ponad rok. Nazywa ją „Wiesenstein”, czyli – w wolnym tłumaczeniu na polski „Łąkowym kamieniem”.

Zbudował ją nie tylko dla siebie, ale i swojej kochanki, Margarety Marschalk. Dla niej porzucił pierwszą żonę, Marię, dzięki której mógł poświęcić się literaturze, ponieważ pochodziła z bardzo bogatej rodziny i wniosła spory posag.
Ciekawi rozterek miłosnych pisarza, które podobno trwały aż dziesięć lat, mogą o nich przeczytać w „Księdze namiętności”, która powstała właśnie wskutek rozdarcia uczuć artysty.

Przyszły noblista osobiście dogląda tempa przebiegu prac, przyjeżdżając od czasu do czasu na plac budowy. Angażuje berlińskiego architekta Hansa Griesebacha, znanego z udanych projektów mieszczańskich rezydencji w stylu historyzmu.
Znanemu malarzowi Avenariusowi zleca wykonanie polichromii na suficie przestronnego holu willi, zwanym później Rajskim Holem. Malowidła do dziś uważane są za arcydzieło secesyjnych zdobień. Na parterze charakterystycznej wieżyczki Hauptmann urządza pracownię, na piętrze – powstaje gabinet. Szerokie okna pokazują karkonoskie krajobrazy. Pisarz widzi Śnieżkę, Śnieżne Kotły i Szrenicę.

<b> Czarodziejski Jagniątków </b>
Zapewne Hauptmann nie dowiedziałby się o urokach Agnetendorfu, gdyby nie turyści, którzy już w połowie XIX wieku odkryli magię tej osady.
Jej mieszkańcy, podobnie jak wielu z sąsiednich miejscowości (Sobieszowa, czy Cieplic) trudnili się szlifierką szkła. Było też wielu rzemieślników prowadzących pracownie tkackie.

Napływ letników oraz miłośników zimowych pejzaży sprawia jednak, że Agnetendorf staje się miejscowością turystyczną. Pieniądze pozostawiane przez gości stają się siłą napędową rozwoju osady.
Powstają wygodne – jak na tamte czasy – hotele i pensjonaty. Deutscher Kaiser (Niemiecki Cesarz) oraz stojący na przeciwko Beyers Hotel (Hotel Beyera). Tam właśnie utworzono bazę dla tragarzy lektyk, które były jedną z atrakcji przyciągającej turystów.
Na okolicznym wzgórzu budowany jest pensjonat Bismarkhoehe (dziś Grzybowiec). Położony na wysokości prawie 800 metrów nad poziomem morza, z tarasami widokowymi, staje się celem licznych wycieczek.

W Agnetendorfie powstaje urząd pocztowy, który tę funkcję spełnia do dziś.
Zainteresowanym wypoczynkiem i podziwianiem malowniczych krajobrazów nie przeszkadzają niedogodności komunikacyjne.
Podróż tramwajem z Jeleniej Góry do Sobieszowa zajmuje ponad godzinę. Stamtąd – dojazd dorożką lub saniami zimą – to co najmniej 45 minut. Szerokość wytyczonej kilkaset lat temu drogi praktycznie do dziś się nie zmieniła. Ale mimo to podgórska osada bije rekordy popularności i zyskuje sławę coraz bardziej popularnego letniska i zimowiska.

<b> Wsparciem sekretarz Kästner </b>
Do takiego właśnie kurortu trafia wspomniany już Gerhart Hauptmann. Dokładnie 10 sierpnia 1901 roku.
Nie sposób potwierdzić, czy bywa w samym centrum Jagniątkowa, choć – znając wrażliwość pisarza na ludzkie tematy – wykluczyć tego nie można.
Na pewno w Wiesensteinie dowiaduje się, że dostał nagrodę Nobla. Pismo z tą wiadomością z 1912 roku zachowało się do dziś.

Pomaga mu sekretarz Erhart Kästner, niemiecki pisarz i felietonista, zatrudniony przez noblistę w 1937 roku. To on sporządza notatki, listy, pisze na maszynie teksty dyktowane przez Hauptmanna. Letnią porą obydwaj pracują w ogrodach rezydencji, przy skromnym stoliku, ławce i dwóch fotelach z wikliny.

<b> Noblista apolityczny
spodobał się Leninowi </b>
Hauptmann jest świadkiem historii. Z Agnetendorfu śledzi w prasie wydarzenia pierwszej wojny światowej i klęsce Niemiec. W rezydencji dowiaduje się o dojściu do władzy kanclerza Adolfa Hitlera. W zaciszu willi czyta doniesienia z frontów drugiej wojny światowej. Nie ukrywa braku sympatii ani wsparcia dla nazistów.
Choć jest pisarzem bardzo poczytnym – jego książki sprzedają się w dużym nakładzie – wycofuje się z życia publicznego.

W rezydencji dowiaduje się także o klęsce Trzeciej Rzeszy. Tam także przyjmuje, u kresu życia, sowieckiego komendanta Armii Czerwonej, która wkracza do Jeleniej Góry i okolic.
Trwają wysiedlenia Niemców ze zdobytych tak zwanych Ziem Odzyskanych. Hauptmann pozostaje dla sowietów niewygodnym lokatorem, jednak – najpewniej z powodu podeszłego wieku i wielkiej sławy – trudnym do wypędzenia.

Germanista i znawca biografii noblisty Jerzy Łukosz napisał sztukę teatralną o ostatnich dniach Hauptmanna. Czytamy w niej, że sowiecki oficer długo z pisarzem rozmawiał. Przyznał, że niemiecki literat był ulubionym autorem… Włodzimierza Lenina.
To może nie dziwić, bo problemy społeczne, ludzka bieda i inne podobne sprawy to niektóre z tematów podejmowanych w powieściach i dramatach Hauptmanna.
Jednak ten pozostawał nieprzejednany i nie utożsamiał swojej twórczości z polityczną ideologią: ani z socjalizmem w wydaniu sowieckim, ani z narodowo-socjalistyczną wizją Rzeszy.

Zapewne pozycja noblisty spowodowała, że jego ciało (zmarł w Wiesensteinie latem 1946 roku w wieku 84 lat) aż siedem tygodni czekało tam na możliwość przewiezienia do Niemiec. Zapewne o takim wątku nie pomyślał w żadnej ze swoich naturalistycznych powieści… W końcu spoczął w Hiddensee na Rugii.

<b> Z rezydencji – dom wczasowy </b>
Z willi Hauptmanna wywieziono niemal całe wyposażenie. Jak na ironię losu rezydencję Wiesenstein przekazano Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i nazwano Warszawianką.
W budynku urządzono najpierw dom opieki dla dzieci, potem – centrum kolonijne.
Secesyjne ozdoby zamalowano, a sama willa – jak większość podobnych zabudowań – zaczęła popadać w ruinę.

Podobnie jak większość zabudowań turystycznego centrum Agnetendorfu, po 1945 roku nazwanego Agnieszkowem, a potem – Jagniątkowem.
Pomysłodawcy tej nazwy kierowali się podobno łacińskim źródłosłowem niemieckiego miana (agnes – po łacinie – to jagnię).
W dawnym Hotelu Deutscher Kaiser powstają mieszkania komunalne. W Hotelu Bayera – Dom Wypoczynkowy „Grunwald” zarządzany przez Fundusz Wczasów Pracowniczych.

Kres działalności Grunwaldu to początek lat 90-tych ubiegłego wieku. Do dziś budynek straszy pustką i ruiną. Trudno uwierzyć, że było tam niegdyś towarzyskie i turystyczne centrum Jagniątkowa.

<b> Niepełny powrót
do świetności </b>
Blask odzyskuje za to dawna rezydencja noblisty Hauptmanna. Przypominają sobie o niej Niemcy, a czasy po upadku muru berlińskiego pozwalają na współpracę i odnowienie podupadłego Wiesensteinu. Z całą pewnością dzięki Lotharowi Herbstowi, Dolnoślązakowi pochodzącemu z niemieckiej rodziny, byłemu redaktorowi naczelnemu Polskiego Radia Wrocław.
– Wyobrażał sobie jagniątkowską willę jako dom spotkań artystycznych, literackich, naukowych, jako miejsce styku polsko-niemiecko-czeskiego, jako punkt na mapie Środkowej Europy, gdzie ludzie mówią wspólnym językiem. Mową dobrych intencji – podaje Andrzej Zawada z Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego Pro Libris.

– Kiedyś bracia Hauptmannowie tłumaczyli na niemiecki „Chłopów” Władysława Reymonta. (Dzięki temu tłumaczeniu polski pisarz dostał literacką nagrodę Nobla – KP). Teraz Polacy chcą wytłumaczyć sobie Hauptmanna – dodaje autor.

W sierpniu roku 2001, w stulecie wprowadzenia się pisarza do rezydencji, zostaje ona otwarta – po dokładnym remoncie – dla wszystkich chętnych. Willę nawiedza ówczesny premier Jerzy Buzek.
Stopniowo odzyskiwane są przedmioty i meble z dawnego wyposażenia. Dziedziniec willi ozdobiony jest posągiem Haneczki, jednej z bohaterek powieści pisarza.
W Wiesensteinie najpierw powstaje instytut studiów literackich, potem – muzeum miejskie. Zachęca stylowym wystrojem, możliwością zobaczenia na multimedialnych urządzeniach dawnych filmów o pisarzu. Można nawet posłuchać archiwalnych nagrań, na których czyta swoje dzieła. Jest też odlew jego prawej ręki, popiersie i wystawa dokumentująca pobyt i działalność Gerharta Hauptmanna.

Jagniątków, choć wszedł w granice administracyjne Jeleniej Góry, nie odzyskał tego blasku, który widać na dawnych pocztówkach z Agnetendorfu. Jednak wciąż swoją atmosferą czaruje. Choć polscy znani i zapewne majętni pisarze jakoś nie zamierzają się tu osiedlać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplickie kramy i stragany

Paul von Hindenburg, Jelenia Góra i Cieplice

Polacy wybierają prezydenta

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~rys 21-08-2006 7:08
Historia godna uwagi. Myślę, że należy wspomnieć brata Carla Hauptmanna, również powieściopisarza i jego dzieło "Rubezahl-Buch" (Książka o Rzepiórze) w której przyczynił sie do fascynacji turystycznej ówczesnych Karkonoszy, tworząc literackie arcydzieło o Duchu tych gór.
~andrew 21-08-2006 10:53
cholera, smutne to. tyle ciekawych miejsc w kotlinie kiedyś było. jaki jest wkład polaków w ten region? syf i dewastacja. przez jakiś czas mozna to było tłumaczyć komuną, ale jeżeli teraz czegoś się nie zrobi to chyba jednoznacznie będzie o czymś świadczyć.
~dreist 22-08-2006 19:44
należy tez wspomniec o kulturalnej działalności którą prowadzi się w byłym domu Hauptmanna. Bardzo ciekawe spotkania literackie,także koncerty muzyki kameralnej,wystawy. Bardzo dobrze zorganizowane i sympatyczne imprezy,kierowane do wszystkich. Polecam.
~rysio 25-08-2006 9:37
Bardzo smutne i bardzo wszystko zaniedbane Polak wyrzuci śmieci do lasu,nie podniesie gałęzi z własnego przydomowego srumyka i narzeka że zalało leśnicy też nic nie zrobili na starych zdjęciach są krajobrazy a tu co zarośnięte chaszcze brzoza ktorej nik nie kontroluje jagniątków umiera a przy obecnej władzy samorządowej umrze na pewno.
~mieszkaniec 28-08-2006 15:03
"W Agnetendorfie powstaje urząd pocztowy, który tę funkcję spełnia do dziś." ???? Przecież pocztę nam zamknęli jakieś 5-6 lat temu.... teraz tylko sobieszów
~piotr 1-09-2006 14:17
A teraz na wzgórzu naprzeciw domu Hauptmanna planuje się budowę 32 m wieży na której mają być montowane anteny GSM- pewno dzięki temy będzie przyjezdrzać więcej turystów, chcących podziwiać piękną nowoczesną wieżę doskonale wkomponowaną w pejzaż Karkonoszy.
~krzysiek goral 5-09-2006 17:48
Najwięcej informacji na temat rozwoju Jagniątkowa czysaj stronę internetową www.krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl.Zachencam redakcję do podięcia tematu ,bo jest interesujący w naszej szarej rzeczywistości .
~DELFINA 26-10-2006 16:59
Warto zajrzec do Szklarskiej, gdzie jest muzeum braci Hauptmann, w ktorym mozna podziwiac wiele ciekawych eksponatow dotyczacych Ich dzialalnosci oraz przepiekny pomnik, stojacy kolo muzeum a i okolica oraz widoki rownie ladne jak w Jagniatkowie.Polecam.
~mieszkanka 21-02-2007 21:47
super miejscowosc tylko strasznie szkoda ze my polacy nie potrafimy tak o nia dbac jak kiedys niemcy.Kiedys bylo tutaj duzo osrodkow wypoczynkowych teraz wiekszosc jest zdewastowana,byla rowniez fabryka mabli ktora dawala miejsca pracy mieszkancom a teraz to strach obok niej przejsc wszystko w kolo rozkradli na zlom a drewno na opal tylko patrzec jak sie zawali.kocham ta miejscowosc i mam nadzieje ze miejskie wladze i tutejsi mieszkancy doloza wszelkich staran aby jagniatkow wygadal tak pieknie jak za czasow niemcow
~ 2-05-2019 8:09
A dlaczego tak mało pisze się o tym ,ze tzw.Warszawianka wiele lat służyła dzieciom i mieścił się w niej Dom Wczasow Dziecięcych . Pracowali w niej bardzo dobrzy nauczyciele była szkoła ,którą zlikwidowano. Dlaczego nikt o tym nie pamięta? Przykre to bardzo.
~Małgorzata Zielińska 7-08-2019 16:47
do: ~ (8:09)
Byłam w 1960 roku w zimie w Jagniątkowie w DWD. nie pamiętam czy to był Dom Hauptmann.a. opodal był budynek w którym uczyliśmy się. nie mogę znaleźć tego miejsca. Dom był duży i rozległy, mieszkałam w sześcioosobowym pokoiku, była duża jadalnia. kto pamięta czy ten Dom Wczasów Dziecięcych był tylko w wilii Noblisty czy też w innych budynkach? Proszę o pomoc
~artur.lewandowicz1@o2.pl 4-06-2020 7:43
do: ~Małgorzata Zielińska (16:47)
Były tam dwa budynki. Dom Hauptmanna-to był ten mniejszy, były tam zakwaterowane młodsze dzieci. Pozdrawiam i życzę miłych wspomnień z Jagniątków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Szansa na remont "zameczku"

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
393
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%