MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Czar dawnych Cieplic

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 18 września 2007, 18:52
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Uzdrowisko, jakiego już nie ma, zobaczymy w muzeum.

Alejki Parku Zdrojowego pełne kuracjuszy. Tętniące sanatoryjnym życiem miasteczko z bogatą przeszłością, a także żartobliwe spojrzenie na jego dawną codzienność. Choćby rehabilitantów kąpiących się w kipieli gorących wód niczym w piekielnej otchłani.
Na to wszystko patrzyli pełni podziwu samorządowcy, VIP-y i goście wernisażu w Muzeum Karkonoskim.

We wtorek otwarto tam hitową wystawę dla miłośników dawnej Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości. Organizatorzy zaprosili na spacer po nieistniejących już Cieplicach. „Warmbrunn i okolice jego – uroki cieplickiego zdroju”. Po dawnych Ciepłowodach „spacerowali” między innymi, Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice, Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego oraz inne, rozpoznawalne twarze.

Można prześledzić rozwój Cieplic od małej osady do europejskiego kurortu. Wszystko na podstawie ciekawych materiałów ikonograficznych (dwa tysiące kartek pocztowych i 200 zdjęć), przedmiotów i innych eksponatów.
Zgromadzone przedmioty pochodzą ze zbiorów MK, Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze oraz kolekcji prywatnych. Przygotowania trwały kilka miesięcy.
Rarytasem jest plan Cieplic Benjamina Maiwalda z 1742 roku oraz liczne przedmioty wykonane przez rytowników oraz uczniów szkoły snycerskiej.

Wystawa to spacer po dawnych zmieniających się Cieplicach, ulicach, parkach i ciekawych miejscach. Warto, bowiem przywrócić blask uzdrowisku, ukazując wygląd i rozwój do lat 40-tych XX wieku – podają organizatorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sadzą las

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~stasiu 18-09-2007 19:20
no ale klimat a temu wasaczowi to jeszcze kufel z piwem do reki i beda dzisjejsze cieplice osma fotka od gory a co tam sie dzieje? tak bylo w cieplicach? ale jazda
~wnerwiony 18-09-2007 22:52
Jak zwykle po niewczasie.Sam bym obejrzal taka wystawe,ale widac to tylko dla notabli,a reszta choloty dowiaduje sie po czasie .HANBA.
~do wnerwiony 18-09-2007 23:01
Wystawa jest czynna w Muzeum Karkonoskim do 30 października, więc, każdy może ją obejrzeć – miłych wrażeń i mniej nerwów :) – tejo
~the best 18-09-2007 23:36
I po raz kolejny Graża gwiazdą na Jelonce, płaci wam czy co??
~Kloss 19-09-2007 0:51
Co zamierzają?...
~krkonos@o2.pl 19-09-2007 5:25
ad wnerwiony Muzeum Karkonoskie ma swoją stronę internetową (tak, jak większość instytucji w Jeleniej Górze). Jeżeli istotnie takiś waćpan spragniony kultury (a czasem uspokaja ona wnerwienie) – wystarczy też kliknąć w "Kalendarium imprez" tu, na tej stronie. To podobnie, jak z repertuarem kin: jeśli się nie dowiesz, co grają, również będziesz narzekał, że "po niewczasie"
~do the best 19-09-2007 6:28
Zapewniam, że nie płaci :) – tejo
~baff 19-09-2007 7:12
a ile jeszcze wspaniałych pamiatek z przeszłości znajduje sie w rękach naszych mieszkańców. i nikt tego nie zobaczy. mnie takie zagladanie w przeszlość często jednak przygnębia,bo co zrobilismy z tym wszystkim.
~ciepliczanka1 19-09-2007 7:38
Nie bardzo rozumiem dlaczego na zdjęciach do tego artykułu widzimy głównie zadowolonych ( nie wiem z czego) dzisijszych "zarządców" Uzdrowiska i miasta. Przecież świetność uzdrowiska w przeszłości to nie ich zasługa – dzisiaj i uzdrowisko i Cieplice to żenada ( brak pijalni wód i rozlewni)!! .Czyżby zadowolenie,że coś jeszcze udało się zniszczyć.
~do Ciepliczanki 19-09-2007 8:37
Uważam Pani opinię za krzywdzącą, w ostatnim czasie Uzdrowisko przeobraża się w miejsce zadbane, odrestaurowane, urokliwe. Nowe elewacje, piękny deptak, obiekty sanatoryjne odnowione, trzeba być ślepym, żeby tego nie zauważyć, zapraszamy na zabiegi, tu jest oddział okulistyczny, może pomoże.
~prawda 19-09-2007 8:57
Prawda taka ,ze zona teraz była zapisac sie na zabiegi to do końca roku nie ma miejsca , na skierowanie i taki to czar beeeeeeeeeeeee choc tzreba uczciwie zauważyć ,ze cos się zmienia na dobre ogólnie, tylko ,że zdrój zaczyna byc dla niemców boi maja kasę a my musimy jedzic do sanatoriów w polske ?
~mewa 19-09-2007 12:45
Jak widać na zdjeciach – to urokliwe Cieplice i dobry pomysl ożywienia historii tego zakątka karkonoszy i doskonala promocja Cieplic.Ale na zdjęciach jest też wielu notabli i obecnych kanaponow.Czy na piątym zdjęciu od dolu to jest znany Firszt –uczestnik slynnej wycieczki z przed kilku laty do Poznania o której szeroko pisala prasa – gdzie podchmieleni zboczeńcy, pracownicy kultury molestowali maturzystki w autobusie ?
~el Griton 19-09-2007 13:20
Szkoda, że ta wystawa nie jest w Cieplicach, choćby w Muzeum Przyrodniczym albo w pijalni zdrojowej. Wielu starszym ludziom niewygodnie będzie pojechać do Jeleniej, nie mówiąc już o dzieciach, które mogłyby przyjść z nauczycielami.
~Wrzask przedwyborczy 19-09-2007 13:22
Wielką szansą dla Cieplic jest reaktywowanie muzeum. Muzeum na bazie zbiorów Schaffgotschów. Byłoby wielką atrakcją Cieplic.Zbiory te zostały zagrabione /wywiezione?/ przez Wrocław i Warszawę. Istnieje możliwość odebrania tych zbiorów. Jeśli społeczność cieplicka zdoła się porozumieć i wspólnie działać. Nie tak dawno przecież było głośno o działaniach na rzecz większej samodzielności Cieplic. Co się stało tym działaczom z bożej łaski? Podniosą pewnie wrzask przed kolejnymi wyborami samorządowymi.
~kosa 19-09-2007 13:40
A na drugim zajęciu od dolu to chyba przefarbowana Zocha Czernow – zapewne jest w swoim żywiole , najwspanialej czuje się na posadach budżetowych i przyjęciach ,bo z każdej innej posady która wymaga pracy ekonomicznie efektywnej Zosia sukcesów nie ma i opuszcza je żwawym krokiem.Muzeum –to idealne miejsce dla Zosi. P.S ale jak się robi za statystę publicznego to należy wciągnąć brzuch zwlaszcza kiedy robią zdjęcia.
~EBE 19-09-2007 14:43
Popieram CIEPLICZANKĘ ! Cieplice pięknieją dzięki funduszom unijnym ! A panowie Zarządcy polikwidowali co się dało , tak jak ta pani pisze . Brakuje pijalni, rozlewni. Dancing tylko jeden i to do 22.00 Po 22 rządzą menele i pijaczki. Usługi sanatoryjne tylko dla bogatych dewizowców, albo bardzo cierpliwych– wieloletnim czekaniem normalnych ludzi. I czym się szczyczycie ? Powinniście sie raczej wstydzić, a w żadnym wypadku obruszać ! Bo prawda w oczy kole ! Pozdrawiam : EBE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzień Sportu

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
816
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%