MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Cyrulik sewilski” Rossiniego w wersji koncertowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 maja 2014, 8:42
Aktualizacja: 8:44
Autor: Manu
Fot. Organizator
W piątek (9 maja) o godz. 19.00, w ramach cyklu „Maj z operą”, w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze zostanie zaprezentowana wersja koncertowa arcydzieła opery komicznej Gioacchino Rossiniego „Cyrulik sewilski” pod dyrekcją Tomasza Bugaja z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Cena biletu: 70 zł.

„Cyrulik sewilski” swoje powodzenie zawdzięcza zarówno świetnemu librettu Cesare Sterbini, jak też muzyce Gioacchino Rossiniego, w której trudno nawet wyszukać najlepsze fragmenty, gdyż każda strona partytury jest prawdziwym klejnotem kompozytorskiego mistrzostwa i muzycznego dowcipu.

To z tej opery pochodzą tak znane arie jak śpiewana przez sprytnego Figara (Robert Szpręgiel – baryton) – „Largo al factotum”, która zapewnia mu pracę, albo wyznanie Rozyny (Elżbieta Wróblewska – mezzosopran) – „Una voce poco fa” czy rada Basilia (Sławomir Jurczak – bas, Andrzej Klimczak – bas), znana jako „La calunnia”. No i hrabia Almaviva (Sylwester Smulczyński – tenor), który śpiewa serenadę dla wychowanicy doktora.

Porywająca muzyka uwertury i każdej arii sprawiają, że „Cyrulika sewilskiego” słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Ogłoszenia

Czytaj również

Medale dla złotych par

30. ro(c)k bez kurtyny – warsztaty

Rajd zdewastował las?

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Trele 6-05-2014 19:38
Nie sądzę, że pod batutą Tomasza Bugaja to wykonanie będzie miało jakąś wartość. Niestety dyrygent praktycznie tylko odgrywa partytury nie interpretuje jej. Szkoda, że Pan Jacek Błaszczyk poprzedni dyrygent FD odszedł z funkcji. Wystarczy spojrzeć na tegoroczny program filharmonii...... Szkoda. Facet przyjeżdża, bierze kasę i wraca do Warszawy. Szkoda, wielka szkoda, tym bardziej, że orkiestra ma duży potencjał!
~do Trele 11-05-2014 18:28
Zgorzkniały muzyku z filharmonii , któremu przeszkadza, ze nowy dyrektor i koncertmistrz wymagają! Zamiast narzekać zajmij się swoim warsztatem i interpretacją. Za Błaszczyka nic nie robiliście z poziomem wykonawczym i po wyrzuceniu J.Nykiela zjechaliście na samo dno rankingu orkiestr w Polsce. Przyszedł nowy koncertmistrz próbujący coś z was wykrzesać a tu za pulpitami BETON! Zamiast narzekać ucz sie od człowieka, który wie najlepiej jak prowadzić orkiestrę. BO WSTYD! A opinia o zespole leci w eter... niech Ci się nie wydaje, ze jeleniogórscy melomani to idioci i nie wiedzą jak może brzmieć dobra orkiestra - daleko WAM do tego... zamiast na cwiczeniu łatwiej was zastać na browarze w Harfie w ramach dłuższej przerwy!
~do Trele 11-05-2014 18:32
Wolisz klaskać u Rubika... to widać po poziomie! Tam się na interpretację wysilać nie trzeba - kotlet sam się zagra!
~smutne 11-05-2014 23:24
Smutne jest to co się dzieje w zespole...
~Trele 12-05-2014 20:32
..ale ja nie gram w FD ;-) tylko jestem melomanem mocno zaniepokojonym fatalnym poziomem orkiestry. Zgadzam się ze wszystkimi wpisami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O wolności w BWA

Trudno tak żyć!

Lewica Razem o ochronie zdrowia

Sztuka wyszła na ulicę

Mieczysława Kłos–Kuligowska i ars poetica

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
560
Tak
51%
Nie
44%
Nie mam zdania
4%