MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Cygański los

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 19 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 19 lipca 2007, 15:29
Autor: JEN/TEJO
Fot. JEN
Romska mniejszość może liczyć na poprawę warunków mieszkania i pracę.

W Kowarach niedawno rozpoczął się remont dachu i ścian zewnętrznych domu przy ul. Ogrodowej. Kamienicę zamieszkują rodziny romskie. Romowie to najliczniejsza mniejszość etniczna w Jeleniogórskiem.

Na remont „romskiej” kamienicy gmina otrzymała z funduszu programu rządowego dla poprawy warunków życia mniejszości narodowej 100 tys. zł. Dołoży do tego jeszcze 20 tys. zł i dzięki temu poprawi się również wygląd zewnętrzny i klatek schodowych kamienicy. Remont dachu będzie ukończony jeszcze w tym roku.

To nie jedyne udogodnienie dla rodzin Romów. W przyszłym roku władze miasta zaproponują wspomnianemu, funduszowi, aby umożliwił zatrudnienie Romów.
Dzięki temu będą mogli część wypłaty przeznaczyć na spłacanie długów czynszowych. Spośród mieszkańców Kowar Romowie należą do najbardziej zadłużonych lokatorów. Mają też kłopoty ze znalezieniem pracy.

Romowie mają wciąż kłopoty ze znalezieniem swojego miejsca pośród społeczności polskiej. Mają zły wizerunek. Często dzieje się tak z powodu zupełnie innej obyczajowości tej nacji.

<b> Za kulturowym murem </b>
Przedstawiciele tej mniejszości posługują się zupełnie odrębnym językiem zwanym cygańskim. Jest on związany z dialektami północno-zachodnich Indii, skąd etnicznie wywodzą się romowie. Sam język romski ma wiele dialektów i odmian zależnych od tego, gdzie mieszkają posługujący się nim użytkownicy. A Cyganie żyją, między innymi, w większości krajów Europy. Romowie polscy posługują się czterema grupami dialektycznymi: dialektem Cyganów nizinnych, dialektem Cyganów górskich oraz kelderari i lowari.
Romowie w wielu przypadkach nie uznają obowiązku szkolnego, więc wielu z nich jest niepiśmiennych, a sam język romski nie ma kultury pisanej.
Cyganie z Dolnego Śląska uchodzą za uboższych przedstawicieli mniejszości romskiej. Ich rodacy zamieszkujący Polskę centralną &#8211; wręcz przeciwnie. Są narodem o niezwykle silnej więzi rodzinnej, która każe pomagać sobie w każdych okolicznościach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most już po remoncie

Czytelniczka: drogo i brudno

Objazd na singletracku

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Twój Stary/Kowary 19-07-2007 15:29
Tak wszystko im dać pod nos. A oni to spalą i przepiją, tak jak okna plastikowe. To jest banda d....... Im dawać za robienie dzieci (dobra źródło dochodu), a Polakom to nawet 20PLN zasiłku rzadnego.
~daw 19-07-2007 16:11
Oj matko, niech mają.
~Kowarzanin 19-07-2007 16:12
Absurd. Remontować mieszkania tym brudasom? Banda złodzieji i pijaków. Urząd miasta powinien pomóc tym mieszkańcom, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. Brawo Panie burmistrzu.
~Kowrzanin2 19-07-2007 16:17
Oni i tak nie będą pracować. Po co. Czynsze opłaca miasto i dostają zasiłki.
~Patric 19-07-2007 17:27
nie powinno się tak wszystkich wrzucać do jednego worka. Wiem, że to co piszecie jest prawdą, ale nie dotyczy to wszystkich Romów. Może zanim ktoś umieści komentarz przemyśli to co chce napisać. Pamiętajcie, że taką opinią krzywdzicie porządnych ludzi...Nie od nich zależy jakiego są pochodzenia.
~jelgór 19-07-2007 17:38
Starych to już nie zmienicie, remonty nic nie dadzą raczej, ale z dziećmi popracować warto! Może jakieś stypendia, zachęty do obowiązku szkolnego? Tym dzieciakom jest ciężej w szkole, chocby dlatego, ze uczą się w obcym dla siebie języku.
~DJE KOWARY 19-07-2007 17:48
Patric nie wiem skad jestes ale jak z poza kowar to proponuje ci przejechac sie ul ogrodowa, czy L Warynskiego w Kowarach to zrozumiesz nasze oburzenie to jest SKANDAL!!!! ja zeby kupic mieszkanie i je wyremontowac musialem wziąć kredyt i harować od świtu do zmroku u pana i władcy–niemca– BRAWA DLA RZĄDU POLSKIEGO!!!!(ironicznie)
~Liberate_me 19-07-2007 18:02
To niech się nauczą polskiego w końcu od pokoleń mieszkają w Polsce więc nieznajomość polskiego to wybór a nie zrządzenie losu , a stypendia to lepiej dać zdolnym dzieciom z biednych rodzin a nie stypendium za to ,że się chodzi do szkoły
~JELENIOGÓRZANKA Z KOWAR 19-07-2007 18:44
SĄ WYRZUTKAMI SPOŁECZNYMI DLATEGO ŻE PAŃSTWO TRAKYUJE ICH JAKO MNIEJSZOŚĆ NARODOWĄ! ROMOWIE POWINNI MIEĆ TAKI SAM OBOWIĄZEK SZKOLNICTWA JAK I INNI A WTEDY NIE BYŁOBY TAKICH PROBLEMÓW Z PRACĄ DLA NICH, POWINNI BYĆ TRAKTOWANI JAK KAŻDY OBYWATEL POLSKI A NIE DOSTAWAĆ OD PAŃSTWA ZASIŁKI ZA NIC, PAŃSTWO ICH ROZPIEŚCIŁO I TAK MA. CZY KTOŚ Z NAS POSZEDŁBY DO PRACY MAJĄC ZASIŁEK I OPŁACONE RACHUNKI PRZEZ PAŃSTWO? BĄDZMY SZCZERZY KAŻDY BY TAK CHCIAŁ...
~Patric do DJE KOWARY 19-07-2007 19:59
rozumiem doskonale Twoje oburzenie i wiem że to skandal co się dzieje.Chodziło mi tylko o to że nie wszyscy Romowie są tacy sami i nie można wszystkich oceniać przez pryzmat części.A jeżeli chodzi o nasze państwo to wiem dobrze o co Ci chodzi, sama próbuję w jakiś sposób uzyskać kredyt i kupić mieszkanie ale póki co nie mam na to szans i muszę wynajmować mieszkanie od obcych ludzi, i czekać w nim na męża, który pracuje w Niemczech... Pozdrawiam :–)
~JELENIOGÓRZANKA Z KOWAR 19-07-2007 20:14
BRAKUJE MIESZKAŃ W KOWARACH ALE NIE DLA ROMÓW, A TY BIEDNY CZŁOWIECZKU ŻEBY GODNIE ŻYĆ TO MUSISZ SIĘ ZADŁUŻYĆ I SPŁACAĆ RATY DO ŚMIERCI, WIĘC JAK TU SIĘ NIE DENERWOWAĆ – PRZECIEŻ TO NIE SPRAWIEDLIWE!!! ŻEBY DOSTAĆ ZASIŁEK TEŻ MUSISZ SIĘ NACHODZIĆ ALE WCZEŚNIEJ MUSISZ POPRACOWAĆ ŻEBY COKOLWIEK DOSTAĆ, A ŻEBY PAŃSTWO ZA CIEBIE ZAPŁACIŁO RACHUNKI TO JUŻ NIE WIEM CO TRZEBA ZROBIĆ BO NIE SŁYSZAŁAM O CZYMŚ TAKIM...
~'brudasy, złodzieje, pijacy..' 19-07-2007 21:18
– dalej śmiało prawdziwi polacy z kowar – czemu nikt z was jeszcze nie zaproponował by wysłać wszystkich romów do karnego obozu pracy za drutami albo w najlepszym razie na syberię? jakim prawem c...nie zaśmiecają wasze piękne, idealne, nowoczesne i zadbane niczym bawarskie miasteczko kowary? adolf w zaświatach jest z was dumny. a takie same kmiotki jak wy opowiadają w niemczech, że wszyscy polacy to złodzieje, niedomyte brudasy i alkoholicy
~Patol 19-07-2007 21:40
naszym biednym rodzinom by dali!!
~JELENIOGÓRZANKA Z KOWAR 19-07-2007 23:23
TU NIE CHODZI O WYSYŁANIE DO OBOZU KARNEGO TYLKO POTRAKTOWANIE ROMÓW TAK SAMO JAK WSZYSTKICH POLAKÓW! NIECH ICH DZIECI TEŻ MAJĄ OBOWIĄZEK CHODZENIA DO SZKOŁY TO IM TYLKO UŁATWI ŻYCIE, JEŚLI BĘDĄ DOSTAWAĆ WSZYSTKO POD NOS TO NIGDY TEGO NIE DOCENIĄ.ZNAM PARU ROMÓW I WCALE NIE UWAZAM ŻE SĄ GORSZYMI LUDZMI, ONI POPROSTU NIE DOSTALI ODPOWIEDNIEJ SZANSY BY NIE BYĆ ODRĘBNĄ GRUPĄ. BRAK AKCEPTACJI W SPOŁECZEŃSTWIE WYNIKA Z ICH KULTURY A ZAPEWNW WYKSZTAŁCENIE BY SPORO POMOGŁO. ROMOWIE UCZĘSZCZAJĄCY DO KLASY Z MAŁYMI KOWARZANAMI ZASTALI BY ZAAKCEPTOWANI JAKO RÓWNI BO DZIECI NIE OCENIAJĄ PO KOLORZE SKÓRY A Z CZASEM I JAKO DOROŚLI BY MIELI INNE PODEJŚCIE DO ROMÓW...
~Polaczek 19-07-2007 23:51
Tak, tylko różnica polega na tym, że Niemcy co jakiś czas wpadają na pomysł, żeby zabić Polaka, Roma, Rosjanina, a Polakom jakoś niezbyt często się to zdarza. Słyszał ktoś o takim przypadku w Polsce? Bo ja nie... A w Niemczech?
~świecie nasz.... 20-07-2007 2:15
Do "brudasy, złodzieje..." : Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Teoretycznie masz trochę racji, ale jakież to obecnie "nieszczęścia" doprowadzają tą nację, w szczególności właśnie w Kowarach", do opisywanego w postach ich wizerunku? Przyjęli pasożytniczy styl życia, więc nie dziw się, że inni nie chcą łożyć na nich i buntują się przeciw nierównemu traktowaniu równie biednej, lecz najczęściej nie z własnej winy, części kowarskiej społeczności.
~Do"DJE Kowary" 20-07-2007 4:33
Czy jestes pewien,ze Niemiec zmuszal cie do pracy u siebie? Musiales,czy tez chciales zapracowac na swoje mieszkanie?
~Do"jeleniogorzanka z Kowar" 20-07-2007 4:42
Proponuje zamieszkac w taborze – nie bedziesz musiala sie edukowac,pracowac,placic podatkow,myc,sprzatac,a reszte trosk zycia codziennego przejmie na swoje barki Rzad,czy tez,jak napisalas,Panstwo.Cudne zycie,nieprawdaz?
~Tola 20-07-2007 6:35
popieram to co napisał 'brudasy, złodzieje, pijacy..' – często nie widzimy co mamy na swoim podwórku,a krytykujemy innych.Fakt , faktem, ze Kowary nienalezą do najczystrzych i reprezentacyjnych miasteczek naszego regionu, ale przeciez tam nie mieszkaja tylko Romowie, gdzie nasi rodacy–Polacy?
~Twój Stary/Kowary 20-07-2007 8:52
Jak niektórzy mają podzielać błędną myśl 'brudasy, złodzieje, pijacy..' o rzekomej dyskryminacji kaniarów, a nie jest z Kowar, to niech zamknie dziub. Nie ma przyzwolenia mo...lnego by tak twierdzić. Nie widział, nie wie. A tym, co nie są, "co nie widzieli, a w prawdę uwierzyli", a mówią prawdę, to jeszcze większa chwała. Pozdro dla "obywateli Kowar"
~do twój stary 20-07-2007 10:58
Ty, gościu! Przeczytaj jeszcze raz swój słowotok i przemyśl go! O co ci chodzi?!
~Patrysja 20-07-2007 11:09
No tak Romą poprawiają mieszkania a co z nami płacimy kase i gówno mamy... KJka nie wykupisz mieskzania i sam nie zaczniesz robić to nasze kochane miasto Ci nic nie zrobi....A c...nie tak to zmarnują ..
~Femme fatale 22-07-2007 9:39
No nie wytrzymam nerwowo!!!! I jeszcze najlepiej im samochody kupcie, a oni dalej niech syf robią i żebrają zamiast wziąść się za robote. Jeżeli chcą by ich traktowano jak normalnych ludzi to niech się zachowują jak ludzie. Brry... A i jeszcze jedno... Nie pozwolę na to zeby moje dzieci z brudasami do szkoły chodziły.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sołectwa kupują defibrylatory

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Ławki do remontu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%