MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Ćwierć wieku koncertowania na borowickiej polanie

Wiadomości: Region
Wtorek, 9 lipca 2013, 8:11
Aktualizacja: 8:12
Autor: Manu
Fot. Archiwum Jelonki.com
Już w najbliższy piątek (12 lipca) po raz 25. rozpocznie się dwudniowe spotkanie z poezją śpiewaną w Borowicach. W tegorocznej edycji na borowickiej polanie wystąpią: Wolna Grupa Bukowina, Dominika Barabas, grupa Bohema, Czesław Śpiewa, formacja Szyszak, zespół W Tym Sęk, Stanisław Soyka oraz Piotr Bukartyk & Szałbydałci. Głównym organizatorem koncertu jest gmina Podgórzyn. Wstęp na oba dni koncertu bezpłatny.

Borowickie spotkania poetyckie to jedna z pięciu najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od lat gromadzi ludzi z całej Polski. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Elżbieta Adamiak, Edyta Geppert, Jarosław Nohavica, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski, Stanisław Sojka, Stare Dobre Małżeństwo, Grzegorz Turnau, Wolna Grupa Bukowina i wielu innych.

Program:

12 lipca (piątek), Karkonoska polana, Borowice, godz. 18.30 – uroczyste otwarcie koncertu

- Wolna Grupa Bukowina - jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej. Twórcą i liderem zespołu był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy „Pieśń Łagodnych”, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany krainą łagodności. Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero po upadku totalitaryzmu, kiedy Zajączek, Wojtek i Wacek zdecydowali się zagrać razem. Możliwe stało się także wydanie archiwalnych nagrań zespołu. Jednak pomimo tak długiego okresu działalności grupy udało się wydać tylko trzy płyty. Zawarta na nich muzyka pokazuje klimaty poetyckiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: przez górskie pejzaże aż po fantastyczne nierealne krajobrazy z szarym łąkami i płynącymi po rzekach zajączkami. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn, których wspomagają inni muzycy. Zespół corocznie występuje w koncercie gwiazd na szklarsko-porębowej Giełdzie Piosenki.

- Dominika Barabas - zaliczana do wykonawców nurtu piosenki literackiej, czerpie z różnych muzycznych nurtów - bluesa, jazzu, klasyki jak również ballady. W październiku 2009 wydała debiutancką płytę „Cień”. Na swoim koncie ma liczne nagrody, m.in.: Grand Prix im. Jonasza Kofty 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2008) oraz I miejsce w XV edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (2012).

- Bohema - grupa powstała na Opolszczyźnie w 1992 roku, w wyniku połączenia muzycznych pasji przyjaciół. Zespół tworzy w nurcie piosenki autorskiej w gatunku folk, jazz, oraz rock. Grupa Bohema zadebiutowała w 2005 roku na polskim rynku muzycznym płytą „Niepogoda na sny”. Dzięki kolejnemu krążkowi wydanemu w 2007 roku, w postaci solowego projektu założyciela zespołu – Rafała Nosala, Bohema zaprezentowała się szerzej zarówno polskiej jak i międzynarodowej publiczności. Utwory z płyty„ Niech tak zostanie”, przez długi okres podbijały serca słuchaczy, utrzymując się na czołowych miejscach list przebojów wielu rozgłośni radiowych. Kompozycje zostały docenione przez jurorów wielu festiwali uznanych w kraju i za granicą, jako medialne i prestiżowe. Rafał wraz z Bohemą otrzymał tytuł finalisty Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2007 oraz wyróżnienie Międzynarodowego Vena Festiwal 2007.

- Czesław Śpiewa - polsko–duński zespół z charyzmatycznym wokalistą Czesławem Mozilem, znanym polskiej publiczności jako smutny chłopiec z akordeonem i juror talent show „X- Factor”. Zespół ma na swoim koncie hit „Maszynka do Świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”, oraz albumy: „Debiut”, który sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy i podwójną Platynę za album „POP”, „Czesław Śpiewa Miłosza” (status Złotej Płyty). Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych otrzymując 15 nominacji do „Fryderyków” nagród polskiej branży muzycznej mając na koncie 3 zdobyte statuetki „Fryderyka”. Utwory takie jak „Postój Zimowy” czy „Do Laury” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar.

13 lipca (sobota), Karkonoska polana, Borowice, godz. 18.30 – początek drugiego dnia koncertu

- Szyszak - karkonoski zespół folkowy, jak piszą jego twórcy, to unikalny projekt stworzenia folklorystycznej muzyki karkonoskiej oraz jej kontekstów w obszarze jałowym kulturowo i tradycjonalnie w celu odnalezienia tożsamości regionalnej i ukonstytuowania związków uczuciowych z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem, bez względu na odniesienia historyczne i polityczne.

- W Tym Sęk - bogate doświadczenie koncertowe muzyków oraz świetny kontakt z publicznością to w skrócie zespół: W TYM SĘK.

- Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat – udzielając się wraz z ojcem w chórze kościelnym. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Wciąż inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni."

- Piotr Bukartyk - autor i kompozytor piosenek, konferansjer, radiowiec, artysta kabaretowy. Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, przezwać, porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już „poetą rocka” i „elektrycznym bardem”, co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen. Na polskiej scenie muzycznej Bukartyk jest bowiem zjawiskiem bezprecedensowym. Wygrał niemal wszystkie przeglądy i festiwale, w których nagradza się przymioty tekstu piosenki. Teksty Bukartyka to słowna mechanika precyzyjna, wyrazowa chirurgia plastyczna, literackie krawiectwo na najwyższym poziomie. Perfekcyjnie przycięte przez mistrza Bukartyka słowa leżą w każdej jego piosence jak ulał.

Po koncercie z Borowic wyruszy autobus do Jeleniej Góry. Regularne połączenia kolejowe i autobusowe kursują do Jeleniej Góry z większości miast. Zmotoryzowanym organizatorzy zapewniają miejsca parkingowe w pobliżu. Kontakt dla uczestników: biuro promocji Gminy Podgórzyn, mail: it@podgorzyn.pl. Na koncertową noc przygotowane jest pole namiotowe nieopodal koncertowej polany. Współorganizator - Ośrodek Kultury i Sztuki Wrocław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Śmierć na żwirowni

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~jw 9-07-2013 8:40
Bardzo dobrze ze w tak pięknej miejscowości jak BOROWICE od 25 lat odbywa się 2-dniowe muzykowanie w plenerze. Nie udała się próba zawłaszczenia koncertu ,aczkolwiek odebrano ''-piórem'' ale duch pozostał na borowickich łąkach
~dobrze 9-07-2013 9:56
bardzo dobrze
~no RO 9-07-2013 9:56
no no chodzi oto że w Borowicach jest fajnie i na dodatek na polanie polance eh tylko najgorsze jest to że komunikacja MZK dlatego że ja osobiście z zabobrza wybieram się tam w piątek ( dzień roboczy) super tylko tera jak mamy tam pojechać od 2011 zostały skrócone niezle i jest mało kursów EH no ale dla MZK prosta odpowiedz : jedzcie se tym 10 :15 dworzec główny > Borowice [ 4 ] a wróccie linią [ 18 ] 21:18 z Borowic do apteka pod koroną do zajezdni jedzie jeszcze chyba dziękuje za uwage .
~anty czesław 9-07-2013 10:32
Wszystko ładnie i pięknie ale co tam robi niejaki czesław, który śpiewać nie potrafi a na dodatek wykreowany przez media celebrycki bełkot tego gościa połączony z niestrawnością jego tekstów i szmirowatością większości jego utworów poraża każdego normalnego człowieka. Syfilis mazgalis
rymcycymcy 9-07-2013 11:31
Nie ma Toten Hosen ...to nie wiem, czy się wybiorę ! :)
~Schengen 9-07-2013 15:08
Fajnie, że Waldek to rozkręcił...
~Melania 9-07-2013 18:53
I też się cieszę, że Borowice pozostały - byloby skandalem odebranie temu miejscu jego koncertów. Żal mi tylko, że w tym roku nie będę.
~ 9-07-2013 21:33
Super!! Bardzo żałuje, że nie moge tam być
~jaga 10-07-2013 10:42
Do no RO zamiast pisać głupoty trzebabyło dopytać, ja zadzwoniłam do Gminy i wiem już, że w piatek i sobotę można dojechać do Borowic autobusem MZk z dworca kolejowego o godz.17/11 i 18/00 a wrócić autobusem PKS z Borowic o godz 1/15.
~xyz 10-07-2013 13:40
to prawda, autobusy są dodatkowe tez dzwoniłem
~Zachwycona 10-07-2013 18:58
No to jedziemy na Cześka Mozola i Stasia Soykę!!!
~M. Kamiński 10-07-2013 22:09
Imprez z muzyką tego rodzaju jest wprawdzie kilka, ale borowicka polana jest tylko jedna! Zawsze świetna organizacja, zawsze ciekawy program i unikatowa atmosfera, ale przede wszystkim przygoda słuchania piosenki wśród gór, zapach lasu, szmer potoku, powiewy ostrego wiatru w nocy i gwiazdy nad głową, których nie zaciemnia żadne światło - gdzie znaleźć drugą taką salę koncertową pod Jowiszem? Wokół zaangażowana i nieprzypadkowa publiczność, wśród której można się dobrze czuć. Zawsze warto i trzeba jechać do Borowic na polanową imprezę!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Stalowe rumaki w Karpaczu

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%