MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

CUW: tak czy nie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 czerwca 2019, 13:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 6:32
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Czy władze Jeleniej Góry ponownie rozpatrują temat wdrożenia CUW–u w oświacie? W ostatnim czasie pojawiły się takie wątpliwości. W związku z tym postanowiliśmy to sprawdzić.

Centrum Usług Współnych w przypadku oświaty to wyodrębiona jednostka organizacyjna, która miałaby świadczyć usługi na rzecz szkół, tj.: prowadzenie księgowości, administracji czy obsługa zamówień publicznych i zakupów. Tego typu podmiot miałby zastąpić osoby pracujące w placówkach oświatowych, stąd pomysł ten nie jest zbyt popularny politycznie. Ostatnio nad wdrożeniem takiego rozwiązania zastanawiał się w poprzedniej kadencji ówczesny prezydent Marcin Zawiła, jednak po konsultacjach ze związkami zawodowymi i pracownikami oświaty zdecydował się odstąpić od tego pomysłu. Czy obecnie temat CUW-ów jest znów brany pod uwagę?

Nie ma takiego pomysłu, żeby było Centrum Usług Wspólnych – zapewnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Będziemy starali się w taki sposób to rozwiązać, żeby nie kolidowało z funkcjonowaniem jednostek oświatowych.

Każda z polskich gmin na oświatę co roku przeznacza znaczną część swojego budżetu. W przypadku Jeleniej Góry jest to ponad 35%. Jednak Jerzy Łużniak nie w CUW-ach upatruje szansy na wsparcie miejskich finansów.

Chcemy dodatkowo uruchomić pomieszczenia w bursie, żeby jeszcze większą liczbę uczniów tutaj do naszych jeleniogórskich szkół pozyskać, żeby z subwencji oświatowej można było jak najwięcej wykorzystać – kończy J. Łużniak.

I to mogłoby zakończyć temat CUW-ów, gdyby nie wypowiedź skarbnika.

Jak każde rozwiązanie - ma swoje dobre i złe strony. Rozważamy możliwość wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych. Natomiast jest to obecnie tylko w sferze planowania. (…) Tak jak mówię, na ten rok tego nie przewidujemy, ale jest taka możliwość rozważana – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

3
18%
Cieszy
2
12%
Dziwi
1
6%
Nudzi
3
18%
Smuci
1
6%
Złości
7
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kandydaci PO

Nad Śnieżnymi Kotłami

Remonty w jeleniogórskich szkołach  

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Widzę 29-06-2019 14:09
Trzeba zacząć oszczędzać, Będzie większa przejrzystość co do potrzeby zakupów i rozchodów.
~Jhgg 29-06-2019 18:53
do: ~Widzę (14:09)
No glosowaliscie na na nich to teraz macie zlikwidują miejsca pracy a wy ich dalej bedziecie popierać od 30 lat niszczą Jelenia górę i cała Polskę
~Gość 29-06-2019 15:42
A czemu władze nie piszom o panu Łukaniuku jak opciorzył Miasto sfojmi przekretami tego się nie powie tylko go kryć. Te firmy powiny odpowiedzieć co z nim tszymały i się razem wczasowali po ciepłych krajach.
~a kto 29-06-2019 16:14
sprawdzi firmy usługowe?,i odpowie za przekręty?
~Już był MZEASz 29-06-2019 19:19
Nic nowego, takie rozwiązanie już kiedyś funkcjonowało.
~Anonim+ 30-06-2019 10:54
Czy zarobki prezesa i jego świty, tego nowego tworu, nie "zrównoważą" oszczędności wynikających z tej zmiany? Chciałbym się mylić, ale...
~Mieszkaniec JG 30-06-2019 17:49
Oczywiście że tak. Proponowałbym również utworzenie jednej spółki komunalnej z wieloma zakładami. W zakładach dyrektor zakładu np. oczyszczania miasta np wodociągów itd jeden zarząd , a nie tak jak jest dzisiaj sp. z o. o prezes zarządu zastępna prezesa itd itp. CUW który by to wszystko obsługiwał jeden. Jeden główny księgowy i kilku zastępców dla poszczególnych spółek. Ale czy ktoś się na to zdecyduje. Stołki stołeczki, ważni prezesi Są możliwości oszczędzania i to jeszcze jakiego. Ale i przejrzystości w zakresie działalności.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS zaprezentował kandydatów

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

Ulica Tabaki nieco dłużej

Edukacja przez zabawę

KOD znowu pod sądem

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%