MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

CUW: tak czy nie?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 czerwca 2019, 13:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 6:32
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Czy władze Jeleniej Góry ponownie rozpatrują temat wdrożenia CUW–u w oświacie? W ostatnim czasie pojawiły się takie wątpliwości. W związku z tym postanowiliśmy to sprawdzić.

Centrum Usług Współnych w przypadku oświaty to wyodrębiona jednostka organizacyjna, która miałaby świadczyć usługi na rzecz szkół, tj.: prowadzenie księgowości, administracji czy obsługa zamówień publicznych i zakupów. Tego typu podmiot miałby zastąpić osoby pracujące w placówkach oświatowych, stąd pomysł ten nie jest zbyt popularny politycznie. Ostatnio nad wdrożeniem takiego rozwiązania zastanawiał się w poprzedniej kadencji ówczesny prezydent Marcin Zawiła, jednak po konsultacjach ze związkami zawodowymi i pracownikami oświaty zdecydował się odstąpić od tego pomysłu. Czy obecnie temat CUW-ów jest znów brany pod uwagę?

Nie ma takiego pomysłu, żeby było Centrum Usług Wspólnych – zapewnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Będziemy starali się w taki sposób to rozwiązać, żeby nie kolidowało z funkcjonowaniem jednostek oświatowych.

Każda z polskich gmin na oświatę co roku przeznacza znaczną część swojego budżetu. W przypadku Jeleniej Góry jest to ponad 35%. Jednak Jerzy Łużniak nie w CUW-ach upatruje szansy na wsparcie miejskich finansów.

Chcemy dodatkowo uruchomić pomieszczenia w bursie, żeby jeszcze większą liczbę uczniów tutaj do naszych jeleniogórskich szkół pozyskać, żeby z subwencji oświatowej można było jak najwięcej wykorzystać – kończy J. Łużniak.

I to mogłoby zakończyć temat CUW-ów, gdyby nie wypowiedź skarbnika.

Jak każde rozwiązanie - ma swoje dobre i złe strony. Rozważamy możliwość wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych. Natomiast jest to obecnie tylko w sferze planowania. (…) Tak jak mówię, na ten rok tego nie przewidujemy, ale jest taka możliwość rozważana – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

4
21%
Cieszy
2
11%
Dziwi
1
5%
Nudzi
4
21%
Smuci
1
5%
Złości
7
37%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Integracyjny Konkurs Tabliczki Mnożenia

Draexlmaier wstrzymuje produkcję i wspiera szpital

Filharmonia w... domach  

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Widzę 29-06-2019 14:09
Trzeba zacząć oszczędzać, Będzie większa przejrzystość co do potrzeby zakupów i rozchodów.
~Jhgg 29-06-2019 18:53
do: ~Widzę (14:09)
No glosowaliscie na na nich to teraz macie zlikwidują miejsca pracy a wy ich dalej bedziecie popierać od 30 lat niszczą Jelenia górę i cała Polskę
~Gość 29-06-2019 15:42
A czemu władze nie piszom o panu Łukaniuku jak opciorzył Miasto sfojmi przekretami tego się nie powie tylko go kryć. Te firmy powiny odpowiedzieć co z nim tszymały i się razem wczasowali po ciepłych krajach.
~a kto 29-06-2019 16:14
sprawdzi firmy usługowe?,i odpowie za przekręty?
~Już był MZEASz 29-06-2019 19:19
Nic nowego, takie rozwiązanie już kiedyś funkcjonowało.
~Anonim+ 30-06-2019 10:54
Czy zarobki prezesa i jego świty, tego nowego tworu, nie "zrównoważą" oszczędności wynikających z tej zmiany? Chciałbym się mylić, ale...
~Mieszkaniec JG 30-06-2019 17:49
Oczywiście że tak. Proponowałbym również utworzenie jednej spółki komunalnej z wieloma zakładami. W zakładach dyrektor zakładu np. oczyszczania miasta np wodociągów itd jeden zarząd , a nie tak jak jest dzisiaj sp. z o. o prezes zarządu zastępna prezesa itd itp. CUW który by to wszystko obsługiwał jeden. Jeden główny księgowy i kilku zastępców dla poszczególnych spółek. Ale czy ktoś się na to zdecyduje. Stołki stołeczki, ważni prezesi Są możliwości oszczędzania i to jeszcze jakiego. Ale i przejrzystości w zakresie działalności.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pilne! Koronawirus w Jeleniej Górze!

Dolnośląski Festiwal Nauki laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2019

Wyjątkowa szkoła u św. Pankracego

Nadbrzeżna już z asfaltem

Konkursy na dyrektorów szkół

Sonda

Czy środki ostrożności podjęte przez rząd wz z koronawirusem powstrzymają pandemię?

Oddanych
głosów
725
Tak
16%
Nie
38%
To od nas wszystkich zależy
44%
Nie wiem
2%