MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cukrzyca ma się lepiej, a pacjenci w regionie… gorzej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 marca 2017, 8:18
Aktualizacja: Czwartek, 2 marca 2017, 15:51
Autor: KSON
Fot. Archiwum
W ostatnim czasie środowisko pacjentów z cukrzycą na całym Dolnym Śląsku zbulwersowała wiadomość, że ta choroba XXI wieku nie została ujęta w przygotowanym dokumencie „Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Dolnośląskiego w latach 2016–2018”.

Taka decyzja, a raczej jej brak w odniesieniu do cukrzycy być może skazuje kolejne rzesze chorych na utratę wzroku, amputacje, zawały serca i śmiertelne zejścia. Jak wynika z dostępnych w Internecie opracowań, pacjenci cukrzycowi w naszym województwie znajdują się w najgorszej kondycji na tle kraju.

I tak: W woj. dolnośląskim występuje jeden z najwyższych wskaźników umieralności na cukrzycę. W okresie 2012 – 2014 zmarło 2084 chorych na cukrzycę i umieralność jest wyższa od ogólnopolskiej o prawie 40 proc.

Oto zdiagnozowane przyczyny takiego stanu rzeczy:
- Bardzo wysoka zapadalność na cukrzycę – 11,4 tys. na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik zapadalności dla woj. dolnośląskiego jest jeden z najwyższych w Polsce.
- Ograniczona dostępność do Poradni Diabetologicznych. Liczba chorych, którym udzielono choć jednej porady w ambulatoryjnej poradni specjalistycznej wynosiła 1662, 8 pacjentów /100 tys. ludności. tj. 3-ci najniższy wynik w kraju. Trudności w dostępie do leczenia szpitalnego. Na Dolnym Śląsku liczba hospitalizacji na 100 tys. dorosłych (>18 lat) wynosi zaledwie 243,2 pacjentów i tj. 4-ty wynik od końca w kraju. Należy dodać, że leczenie szpitalne obejmuje głównie Oddziały Wewnętrzne, bowiem w naszym regionie funkcjonują jedynie dwa „prawdziwe” ośrodki diabetologiczne (Klinika przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz Oddział MCZ w Lubinie).
- Bardzo wysoki odsetek hospitalizacji z powodu ostrych powikłań cukrzycy, głównie – śpiączki cukrzycowej: 46,2% leczenia szpitalnego. Powyższe dane świadczą o niewydolności opieki ambulatoryjnej i ograniczonej „fachowości” oddziałów wewnętrznych.
- Odsetek ponownych hospitalizacji w ciągu 30 dni wynosi 1,6% i tj. 9-ta najwyższa wartość wśród województw.
Powyższa sytuacja pozostaje wynikiem zdecydowanie za małej szpitalnej bazy specjalistycznej w regionie. W dodatku ośrodki specjalistyczne (dwa oddziały) świadczą usługi ogólnointernistyczne dla pacjentów z SOR-u.
- Zła organizacja pracy w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Choć liczebność poradni diabetologicznych w województwie jest zadawalająca (56 placówek), to jednak liczba udzielanych konsultacji w poradniach jest bardzo niska (2,21 tys.). To jest najniższy wskaźnik w Polsce. Czas oczekiwania na wizytę jest zawrotnie długi i wynosi 627 dni. W efekcie – 22 tys. porad rocznie nie jest finansowanych w ramach umowy z NFZ.
- Tylko jedna przychodnia diabetologiczna dla Dzieci w województwie powoduje, że pacjenci muszą przyjeżdżać do Wrocławia z odległych miejscowości regionu.

Sytuacja jest krytyczna, ale nie beznadziejna o ile potrafimy z niej wyciągnąć wnioski.
Stanowczo apelujemy do wszystkich Dolnośląskich Parlamentarzystów, Wojewody, Marszałka i Samorządowców o uwzględnienie CUKRZYCY w „Priorytetach dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Dolnośląskiego w latach 2016-2018”.

Powołanie kolejnych, co najmniej 1 – 2 Poradni Diabetologicznych dla Dzieci w regionie.
Jednocześnie sygnalizujemy potrzebę wsparcia przez Urząd Wojewódzki planu tworzenia Centrów Edukacji Diabetologicznej na Dolnym Śląsku przy współfinansowaniu jednostek Samorządu Terytorialnego i wsparciu Organizacji Pozarządowych. Aktualnie funkcjonują dwa tego typu Ośrodki: we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. Do zagospodarowania pozostaje Legnica i Wałbrzych. Wymagane są podstawowe środki finansowe dla zatrudnienia edukatorów, dietetyków i psychologów.

W zasadzie wszystkie organizacje diabetyków, Sejmiki Osób Niepełnosprawnych i inne Organizacje Pozarządowe wystąpiły do Władz Wojewódzkich, a także Dolnośląskich Parlamentarzystów o pilne podjęcie działań w celu ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszego województwa. Czy możemy liczyć na pomoc?
(KSON)

Ogłoszenia

Czytaj również

Przewodnicy sudeccy w Młodzieżowym Teatrze Cyrkowym

Wypadek w Radomierzu

„Polska silnych samorządów”  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~hgh 1-03-2017 10:14
Święta racja.Popieram tego typu działania w 100%. Prawda jest taka,że dopóki ktoś nie ma styczności z tą przewlekła chorobą' to nie ma pojęcia z jakiego rodzaju problemami muszą borykać się ludzie nią dotknięci.
~Bazylek 1-03-2017 10:48
Niestety😨,często zanim pacjent zostanie zdiagnozowany- to spustoszenie w organizmie człowieka ogromne.
~18 sqandal 1-03-2017 11:20
..... cukrzyce powinien zdiagnozować lekarz pierwszego kontakty ( lekarz rodzinny ) i wtedy na początku choroby wystarczą leki doustne z tym ze najpierw należy wykryć tą chorobę . A nie jest to takie trudne ( badanie krwi ) i tyle , no. !
~Patriota 1-03-2017 18:49
~18 sqandal | Jaka ty mądra.!Zacznij leczyć ludzi na cukrzycę.
~kkk 1-03-2017 19:09
Wszystko przez zanieczyszczenie powietrza palonymi odpadami.
~Do 18 skandal 1-03-2017 20:39
Ty jesteś głupia z natury czy tak ci się wyrwało? Goowno wiesz o wykrywaniu cukrzycy.
~ 2-03-2017 8:53
Cukrzyca typu II jest choroba z obzarstwa i lenistwa.Jedzenie smieciowe, bialy polski chleb, wieprzowina, alkohol, ciasta, biale makarony i bezruch. To sa przyczyny cukrzycy typu II. I niestety- ten typ cukrzycy moze wykryc zwykly lekarz zwyklym badaniem krwi. Poczytkowa faza tej choroby leczona jest wlasnie tabletkami, dieta i ruchem. PS. Pracuje w sluzbie zdrowia.
~bn809 2-03-2017 11:10
Diabetolodzy w szpitalu i w przychodni na Wiejskiej to wypisywacze recept. Zadnej pomocy sie tam nie dostanie,sa leniwi i nie maja zbyt duzej wiedzy. Bardzo dobrym lekarzem,ktory rzeczywiscie podchodzi serio do leczenia diabetykow jest internistka z poradni na Nowowiejskiej Pani dr Latosinska.Oby wiecej takich lekarzy jak ona.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Na pomoc Adamowi

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Co z placem zabaw?

Zobacz wnętrza Teatru Norwida

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1258
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%