MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Cukierek z pieprzem dla Chojnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 lipca 2008, 7:09
Aktualizacja: 16:33
Autor: KTL
Zabytek – choć jest trwałą ruiną – wymaga sporych nakładów finansowych.
Fot. Marek Tkacz
Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze otrzymało dotację od Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta na rewitalizację zamku Chojnik. Pieniądze towarzystwo chce przeznaczyć na dokumentację. To jednak wciąż za mało.

– Chcemy przeznaczyć na zamek 150 tysięcy złotych – powiedział nam Andrzej Mateusiak, szef PTTK. – Złożyliśmy dwa wnioski. Jeden przewidywał prace ratunkowe, drugi natomiast zakładał otrzymanie pieniędzy niezbędnych do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Pierwszy z nich został odrzucony – dodał.

Pieniądze, które spłyną na Chojnik, pochodzą z trzech źródeł. Sto tysięcy złotych zagwarantował Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, trzydzieści – Urząd Miasta w Jeleniej Górze, a pozostałe dwadzieścia tysięcy pochodzi ze źródeł własnych. Sto pięćdziesiąt tysięcy złotych to jednak za mało, aby zrewitalizować zamek. Aby doprowadzić go do stanu zupełnie niezagrażającego bezpieczeństwu potrzebne są dużo większe pieniądze.

– Chcemy zabezpieczyć część murów, wyremontować dach, zająć się drenażem i stolarką – zapowiada pan Andrzej. – Złożyliśmy w tej sprawie wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tymczasem opóźnienie w ministerstwie praktycznie to uniemożliwia.

– W podręcznikowym przypadku powinno być tak, że wniosek składamy pod koniec roku poprzedzającego i w styczniu a najpóźniej w lutym zostaje on rozpatrzony. Wtedy możemy spokojnie rozpisać przetargi i wyłonić wykonawcę robót. Od maja toczyłyby się prace restauracyjne, a we wrześniu spokojnie rozliczylibyśmy się z powierzonych nam pieniędzy – mówi rozgoryczony Andrzej Mateusiak.

Ministerstwo działa w systemie rocznym. Teraz, nawet jeśli PTTK dostanie dotację, trudno będzie zdążyć z realizacją wszystkich punktów niezbędnych do rewitalizacji do końca roku. – To tak, jakby dać dziecku cukierek z pieprzem - podsumował Andrzej Mateusiak.

W perspektywie 2-3 lat natomiast zamek czeka uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Może to być skomplikowane zadanie przy ciężkiej sytuacji finansowej beneficjenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Liczyrzepa 18-07-2008 9:55
Panie Konradzie, czy to zdjęcie Pan Marek zrobił z paralotni czy samolotu? <br><br> <i> z samolotu </i>
piipi 18-07-2008 15:38
..~Sliczne zdjecie !!.~Czytalam,ze ludzie do robienia tego typu zdjec.. golebie wykorzystuja !.
~fan komury z kowar 18-07-2008 18:12
faktycznie jakosc zdjec i reportersko i artystycznie bardzo wostatnim okresie sie poprawila . pozdrawiam
~"ptak wolności" 18-07-2008 19:54
..........i ja latam z aparatem i patrzę ,podglądam, sledze, obserwuje........ I pstrykam , pstrykam, pstrykam, PSTRYYYYKAM.........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niewybuch w Złotoryi

Mobilizacja przed II turą

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Finisz kampanii z Grzegorzem Schetyną

Most do rozbiórki

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
134
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%