MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Cudzoziemki i tęcza kostiumów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 14 lipca 2010, 14:38
Aktualizacja: Czwartek, 15 lipca 2010, 15:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W pracowni krawieckiej Teatru im. Norwida panował dziś wzmożony ruch: są już gotowe kolorowe stroje dla poszczególnych postaci, które wystąpią w widowisku „Impresja” przygotowywanym w ramach warsztatów „Lato w teatrze”. Na scenie trwają wciąż próby przed premierą.

Scenariusz tej fazy przygotowań jest w sumie niezmienny. Jak w profesjonalnym teatrze ćwiczone są poszczególne epizody. Później następuje ich omówienie i naniesienie korekt. I jeszcze raz. I tak w kółko – aż do chwili, kiedy reżyser uzna, że scena jest na tyle gotowa, że można ją pokazać publiczności. Tu jednak dochodzi presja czasu, która zmusza realizatorów do przyspieszenia. Nie da się uniknąć pewnego twórczego chaosu, w którym rodzi się przedstawienie.

Dziś scenograf Janusz Kijański wydawał w pracowni krawieckiej kostiumy. Wspomagany przez Elżbietę Wójcik, teatralną krawcową, oraz Michała Wnuka, inspicjenta projektu, przydzielał każdemu obstalowany wcześniej strój. Z pracowni wychodziły więc „meduzy”, „nimfy”, a za nimi kroczyli „cyrkowcy” z młodym Arturem Rimbaud, który w swojej scenicznej kreacji przywdzieje mundur.

Jedną z najładniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych scen rodzajowych tworzą Aleksandra Beszczyńska oraz Myriam Nicole Koulibaly. Dziewczęta wcielają się bowiem w dwie egzaltowane Francuzki, które – zauroczone poezją Rimbaud – delektują się jego wierszem podczas pikniku na łące. Zadanie tylko z pozoru łatwe. Językiem scenicznym jest bowiem w tym przypadku francuski. M Młodym adeptkom sceny pomagają lingwistycznie Monika Strzelczyk oraz niżej podpisany. Całość koordynuje Tadeusz Wnuk.

Grupa zmierza już do finału realizacji. Po zbiorowej scenie na statku, zaplanowano jeszcze epizod oparty na „Pożegnaniu” Artura Rimbaud. Jak ten fragment będzie wyglądał? Okaże się jutro. Jutro też przyjdzie czas na łączenie wszystkich sekwencji w całość. Już dziś próbowano z podkładem muzycznym i dźwiękowym. W planach jest też realizacja happeningu w centrum miasta. Wszystko po to, aby na „Impresję” przyszło jak najwięcej widzów. Przypominamy: premiera w sobotę 17 lipca, drugi pokaz – w niedzielę (18 lipca). Obydwa spektakle zaczynają się o godz. 18.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Szansa na remont "zameczku"

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~jel2 14-07-2010 14:57
Jedną z najładniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych scen rodzajowych :p TO ZALEŻY CO SIĘ KOMU BĘDZIE PODOBAŁO
rymcycymcy 14-07-2010 16:07
"Lingwistycznie pomaga Monika i niżej podpisany" ...Pan "Tutaj" ...? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzisiaj Grondowy i Kolendo

Sala Krzywa w Zamku Książ odzyskuje dawny blask

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
464
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%