Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 11306
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cudze chwalicie, swego nie znacie

Piątek, 15 maja 2009, 9:39
Aktualizacja: 9:39
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Cudze chwalicie, swego nie znacie
Fot. Ania
Niezwykłe miejsca Jeleniej Góry – takie było hasło wczorajszej wycieczki, którą w ramach cyklu przybliżania tajemnic miasta zorganizowanego przez Biuro Wystaw Artystycznych, poprowadził wczoraj Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiego oddziału Służby Ochrony Zabytków.

Wojciech Kapałczyński, po krótkim wstępie w sali BWA, zaproponował wyjście do miasta, aby na nowo „odkryć” znaczenie pewnych miejsc, które mijamy na co dzień nie zdając sobie sprawy z ich niezwykłości.

Wycieczka udała się do pubu Kaligrafia, mieszczącego się w zabytkowych piwnicach ratusza. Lokal działał tam do początków XX wieku, a później – po remoncie i przeprowadzeniu prac archeologicznych, wznowił funkcjonowanie kilka lat temu jako „Piwnica Rajców”. Wycieczkowicze zobaczyli też zabytkową studnię w przybudówce ratuszowej odkrytą podczas modernizacji w 2000 roku. Studnia jest przykryta szklaną pokrywą i stanowi atrakcję turystyczną. Wojciech Kapałczyński wskazał także miejsce, na którym jeszcze w XIX wieku w Rynku stał pręgierz.

Idąc ulicą Długą przewodnik wspomniał o katastrofie budowlanej, która wydarzyła się we wrześniu 1987 roku. Zawaliły się wówczas dwie kamienice grzebiąc trzy ofiary śmiertelne. Zdopingowało to ówczesne władze do przeprowadzenia pierwszych prac modernizacyjnych i wzorowego odrestaurowania zniszczonych domów.

Wycieczka zatrzymała się na dłużej przy skwerku przy ulicy Wolności. Mało kto wie, że są to resztki dawnego cmentarza św. Ducha, który niegdyś ulokowany był poza murami miasta. Stała tam także kaplica pod tym samym wyzwaniem, która została rozebrana na początku XX wieku, ponieważ tamowała ruch tramwajów.

Wojciech Kapałczyński wspomniał o istniejących tam jeszcze do końca XX wieku zabytkowych epitafiach rodziny Pohlów, które zdemontowano w celach konserwacyjnych. Pozostawiono jedynie pamiątkową tabliczkę. Przewodnik opowiedział także wycieczkowiczom o losach pamiątkowej tablicy ufundowanej przez esperantystów jeleniogórskich a poświęconej twórcy języka esperanto Ludwikowi Zamenhofowi. Co ciekawe, do jej umocowania posłużył jeden z kamieni, które pozostały po dawnych grobowcach.

Grupa przeszła dalej ku traktowi śródmiejskiemu: baszcie wojanowskiej oraz kościołowi św. Piotra i Pawła, czyli cerkwi prawosławnej. Tu Wojciech Kapałczyński przybliżył losy tej świątyni. Niewiele brakowało, a zostałaby ona wyburzona. Już w latach 20. XX wieku straciła funkcję kościoła a Niemcy urządzali wewnątrz ekspozycje. Po 1945 roku przejął ją Kościół Prawosławny. Wyposażenie pochodzi z likwidowanych świątyń prawosławnych z innych części Polski.

W poszukiwaniu innych ciekawych zakątków miasta wycieczkowicze doszli aż do kaplic funeralnych przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Wojciech Kapałczyński pokazał resztki przepychu, z jakim stawiano te przepiękne grobowce, dziś niedocenioną atrakcję turystyczną i jedne z najcenniejszych zabytków stolicy Karkonoszy.

Wśród słuchaczy znalazła się spora grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 i 2 oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Niektórzy z nich byli wyraźnie zaciekawieni historią obiektów, o których opowiadał prowadzący, inni natomiast cieszyli się, że zostali zwolnieni z zajęć w szkole. Natomiast pozostali piechurzy Wojciecha Kapałczyńskiego słuchali bardzo uważnie i dopytywali się o wiele interesujących ich szczegółów.

Kolejna wycieczka odbędzie się w nadchodzący poniedziałek. Tomasz Miszczyk z Muzeum Karkonoskiego pokaże ślady średniowiecza w centrum Jeleniej Góry. W środę, 20 maja, Andrzej Paczos zaprasza do Cieplic, gdzie zainteresowani poznają dzieje rodu Schaffgotschów. Dzień później oblicze uzdrowiskowej części miasta przedstawi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego. Wydarzeniem wieńczącym cykl BWA będzie pokaz multimedialny o Rynku jeleniogórskim przygotowany przez Konrada Przezdzięka. Wszystkie wydarzenia zaczynają się w południe, a dodatkowy seans pokazu zaplanowano także na godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którego kandydata zamierzasz głosować 7. kwietnia?

Oddanych
głosów
31
Jadwiga Błaszczyk
13%
Anna Korneć-Bartkiewicz
10%
Jerzy Łużniak
26%
Piotr Paczóski
3%
Hubert Papaj
19%
Nie będę wcale głosować
29%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
112
Aż 122 osoby zginęły w wypadkach!
 
Aktualności
Zmarł Zygmunt Trylański
 
Polityka
Autobusy za darmo?
 
Kilometry
Pociągiem do Karpacza już w czerwcu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group