MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Cudze chwalą, o swoim pojęcia nie mają

Wiadomości: REGION
Wtorek, 20 października 2009, 12:39
Aktualizacja: 12:39
Autor: Angela
Fot. Angela
Edukacja nie poprzez książkowe opisy i ustawiane tablice, ale obcowanie z naturą – taki pomysł poszerzania wiedzy w ramach ścieżek edukacyjnych realizują pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, oddział Jelenia Góra. Rocznie około pięć tysięcy młodych ludzi poznaje atrakcje, wśród których żyje, a których nie zna.

Jak mówi Marek Dobrowolski, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu z oddziału w Jeleniej Górze, ścieżki edukacyjne to pomysł realizowany przez pracowników zespołu od 1999 roku. Nie ma on stałych tras i sztywnych zasad realizacji.

– Bierzemy grupę dzieci i młodzieży i prowadzimy ją tam, gdzie jest coś ciekawego do pokazania. Całą wiedzę przekazujemy werbalnie. Nie zapisujemy tego, nie stawiamy tablic w terenie, które na początku wyglądają ładnie, ale z czasem są niszczone, rozpadają się i nikt nie zwraca na nie uwagi - mówi Marek Dobrowolski.

– Wiedzę naszych edukatorów czas nie niszczy. Na wycieczce w każdej chwili możemy się zatrzymać i opowiedzieć o tym co jest istotne. Nie wyznaczam stałych punktów, w których omawiamy dane miejsca.
Jak pokazuje życie dzieci i młodzież o parkach krajobrazowych w Polsce, jak i najbliższej im okolicy wiedzą niewiele, a często nic.

– Kiedy jeżdżę do szkół na jakieś pogadanki czy prelekcje i zadaję pytanie: – „Czy wiecie jakie są tutaj parki krajobrazowe” zawsze spotykam się z milczeniem. To znaczy, że młode pokolenie nie ma zielonego pojęcia o tym, że coś takiego jak park krajobrazowy istnieje, że jest to forma ochrony przyrody – mówi Marek Dobrowolski.

Jeśli uda się zdobyć fundusze, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu z oddziału w Jeleniej Górze ma w planach rozszerzenie tej działalności i uruchomienie ciekawych ekspozycji. Planuje zmasowaną akcję promocyjną o dwóch parkach, o których miejscowi powinni wiedzieć. Nie dlatego, że jest to punkt do zaliczenia na sprawdzianie, ale ta wiedza ma być sprzedana dalej, ma popłynąć w kraj. To ma być jeden z elementów przyciągających w nasze okolice turystów, jeden z kanałów informacyjnych, najprostsza forma reklamy.

Jakimi trasami będą biegły ścieżki edukacyjne? Jednym z punktów będzie pałac w Bukowcu i krajobrazy wokół, trasa na Sokolik, przejście głównym pasmem Rudaw Janowickich, lub jego częścią, zwiedzanie okolic Wlenia, pokazanie ciekawego zjawiska społeczno gospodarczego jakim jest wmontowanie systemu energetycznego w dolinę rzeki, zwiedzanie Szwajcarii Lwóweckiej i innych miejsc.

– Z nadleśnictwem w Szklarskiej Porębie chcemy też stworzyć w pobliżu Sobieszowa taką ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych dzieci, tak byśmy mogli w ciepłe te dni wyjść, wejść na górę Sobiesz i tam pouczyć się podstaw przyrody – mówi Marek Dobrowolski.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

W SP 8 czytali z Gangiem Słodziaków

Strajk w oświacie  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

piipi 20-10-2009 20:47
*FAJNIE .. nareszcie spokojny spacer ! ~Hi, ..bo nie kazdy przewodnik jest .. *fajny ! ~WIELKIE .. *Bravo dla Organizatorów !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie trzeba się bać Pani Eś

Studium na początek

Tu też świętowali

Pasowanie pierwszoklasistów  

Konkurs Papieski

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
870
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%