Jelenia Góra: Cudu nie było

Niedziela, 12 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 12 marca 2006, 22:42
Autor: Paweł Krygier (sportowefakty.pl)
W pierwszym barażowym meczu o utrzymanie w ekstraklasie koszykarek zespół AZS Kolegium Karkonoskie Jelenia Góra uległ we własnej hali drużynie ŁKS Siemens AGD (67:74) tracąc utrzymywaną przez większość spotkania przewagę w końcówce ostatniej kwarty. Dzisiejsza porażka stawia Jeleniogórzanki w bardzo trudnej sytuacji, aby utrzymać się w ekstraklasie podopieczne Rafała Sroki musiałyby wygrać pozostałe trzy mecze barażowe.

Dzisiejsze spotkanie było bardzo ważne dla obu zespołów także w znaczeniu psychologicznym. Po rundzie zasadniczej więcej punktów miały zawodniczki ŁKS Łódź, którym do utrzymania wystarczało odniesienie dwóch zwycięstw na terenie przeciwnika. Zwycięstwo AZS KK Jelenia Góra dawało gospodyniom szanse na nawiązanie walki w kolejnych meczach między oboma zespołami.

Zespoły rozpoczęły rywalizację w następujących zestawieniach:
<u>AZS KK Jelenia Góra</u>: Natalia Małaszewska, Dorota Wójcik (kapitan zespołu), Katarzyna Dulnik, Izabela Bogdan, Dorota Arodź.
<u>ŁKS Siemens AGD Łódź</u>: Elena Czernij, Magdalena Włodarska, Katarina Hrickova, Milena Owczarek (kapitan zespołu), Katarzyna Kenig.

Pierwszą piłkę wywalczyły Łodzianki a wynik spotkania otworzyła celnym rzutem <b>Elena Czernij</b>. Następnie prowadzenie objęły akademiczki po trzypunktowej akcji kapitan jeleniogórskiego zespołu <b>Doroty Wójcik</b>. Wynik zmieniał się z akcji na akcję a żaden z zespołów nie zdołał osiągnąć przewagi wyższej niż 2 punkty. W siódmej minucie pierwszej kwarty po celnym rzucie za trzy punkty <b>Katariny Hrickovej</b> zespół przyjezdny objął prowadzenie 7:11. Jednak skuteczne akcje w wykonaniu <b>Doroty Arodź</b> i <b>Magdaleny Gawronskiej</b> dały prowadzenie Jeleniogórzankom 12:11. W zespole Kolegium Karkonoskiego na boisku pojawiła się wracająca po kontuzji <b>Małgorzata Myćka</b>, która popisała się skutecznymi akcjami w obronie. Zawodniczki ŁKS wyszły jeszcze na prowadzenie 12:14 po celnym rzucie na trzy punkty <b>Biretu Dominauskaite</b>, lecz po dwóch skutecznych akcjach rozgrywającej <b>Natalii Małaszewskiej</b> pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem Jeleniogórzanek 16:14.

Druga kwartę rozpoczęła celnymi rzutami wolnymi <b>Iwona Kaszuwara</b> powiększając przewagę zespołu gospodarzy. Początek drugiej odsłony należał zdecydowanie do zespołu z Jeleniej Góry, na celne rzuty <b>Katarzyny Dulnik</b> i <b>Małgorzaty Mycki</b> w zespole ŁKS odpowiedziała jedynie celnym rzutem wolnym <b>Katarzyna Kenig</b>. Po celnym rzucie za trzy punkty dobrze grającej Małgorzaty Myćki przewaga akademiczek wzrosła do ośmiu punktów. Od stanu 25:17 straty odrabiać zaczęły zawodniczki ŁKS, głównie za sprawą <b>Magdaleny Włodarskiej</b>. Zespół Kolegium Karkonoskiego popełnił w tym fragmencie sporo fauli, po których rzuty wolne bezbłędnie egzekwowała Karina Hrickova. Końcówka drugiej kwarty to ponownie dwupunktowe prowadzenie zespołu AZS i walka akcja za akcję. Na celny rzut za trzy punkty Birute Dominauskaite w zespole ŁKS, podobną akcją odpowiedziała Magdalena Gawrońska. Po celnym rzucie Katarzyny Dulnik z strony AZS i <b>Moniki Białogór</b> w zespole ŁKS na przerwę gospodynie schodziły ponownie z dwupunktową przewagą 32:30.

Trzecia kwarta spotkania stała ponownie pod znakiem wyrównanej gry obu stron. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie a ciężar gry wzięły na siebie <b>Iwona Kaszuwara</b> w zespole AZS KK Jelenia Góra oraz <b>Karina Hrickova</b> w zespole ŁKS Łódź. Obie te zawodniczki wykazały się znakomita skutecznością zdobywając w tym fragmencie po 11 punktów dla swoich zespołów. Wyrównana walka trwała niemal do końca trzeciej kwarty. W końcówce większą skutecznością wykazały się zawodniczki przyjezdne, które po dwóch celnych rzutach wspomnianej Katariny Hrickovej wyszły na prowadzenie 47:48.

Początek czwartej kwarty ponownie dał nadzieję zgromadzonej w hali przy ulicy Moniuszki publiczności, że zespół AZS Kolegum Karkonoskie zachowa szanse za utrzymanie w ekstraklasie. Jeleniogórzanki szybko odzyskały prowadzenie i powiększyły przewagę do pięciu punktów (57:52). Skuteczne akcje Magdaleny Włodarskiej i Katarzyny Kenig pozwoliły na zmniejszenie strat do jednego oczka. Po celnym rzucie <b>Izabeli Bogdan</b> w poczynania miejscowych zawodniczek wdarła się niespodziewana dla wszystkich nerwowość i nieskuteczność. Mnożące się proste błędy i straty spowodowały szybkie kontry zawodniczek ŁKS, które w krótkim okresie czasu zdobyły 12 punktów z rzędu a na tablicy świetlnej pojawił się wynik 59:68. W tej części spotkania doskonale grała w dalszym ciągu Katarina Hrickova, skuteczność w końcówce odzyskała także liderka łodzianek <b>Katarzyna Kenig</b>, dodatkowo w zespole akademiczek za piąte przewinienie boisko opuścić musiała <b>Natalia Małaszewska</b>. Jeleniogórzanki próbowały jeszcze „wrócić do gry”, po celnych rzutach Małgorzaty Myćki i Katrzyny Dulnik zmniejszyły stratę do 4 punktów. Jednak było to wszystko, na co stać było młody zespół akademiczek. Świadomość szybko upływającego czasu i rzuty z nieprzygotowanych pozycji spowodowały skuteczne kontry zespołu ŁKS, w wykonaniu gwiazdy tego spotkania, zdobywczyni 27 punktów <b>Katariny Hrickovej</b>. Dwa celne rzuty w końcówce <b>Małgorzaty Myćki</b> pozwoliły jeleniogórzankom na zmniejszenie rozmiarów porażki. Spotkanie zakończyło się wygraną zespołu ŁKS 67:74. Praktycznie oznacza to, że aby pozostać w ekstraklasie zespół AZS Kolegium Karkonoskie musiałby wygrać pozostałe trzy mecze, co będzie niewątpliwie bardzo trudnym zadaniem.

Spotkanie AZS Kolegium Karkonoskiego z ŁKS Siemens Łódź, było ciekawym i wyrównanym pojedynkiem. Do połowy czwartej kwarty jeleniogórzanki częściej znajdowały się na prowadzeniu, jednak żaden z zespołów nie zdołał osiągnąć znaczącej przewagi. Końcówka spotkania należała do zespołu przyjezdnego, który wykorzystał wyraźny kryzys jeleniogórskiego zespołu i zdołał uzyskać bezpieczną przewagę. Jeleniogórzanki walczyły do końca, ale mimo ambitnej gry strat nie udało się już odrobić. Zespół ŁKS do zwycięstwa poprowadziła zdobywczyni 27 punktów Czeszka Katarina Hrickova. Skutecznie zagrała też Litwinka <b>Birute Dominauskaite</b>, która zdobyła 14 punktów. W zespole AZS Jelenia Góra najskuteczniejsza była <b>Iwona Kaszuwara</b>, która zdobyła 17 punktów. Po 11 punktów rzuciły <b>Natalia Małaszewska</b> oraz powracająca do zespołu <b>Małgorzata Myćka</b>.

Kolejne spotkanie obu zespołów odbędzie się już jutro o godzinie 17.00 w hali przy ulicy Moniuszki w Jeleniej Górze.

<b>AZS KK Jelenia Góra – ŁKS Siemens AGD Łódź (67:74) </b>