MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Cuda ze schabu i nie tylko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 29 maja 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Fot. Angela
Jak przyrządzić smaczny obiad z kawałka schabu i kilku składników z koszyka? Takie zadanie miało dziewięć dwuosobowych drużyn ze szkół z byłego województwa jeleniogórskiego, w tym trzech z Jeleniej Góry, które wzięły udział w II Mistrzostwach Młodzieżowych Kucharzy i Barmanów 2010.

Uczestnicy zmagali się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze czyli w popularnej handlówce.
– Chcemy podnieść poziom umiejętności uczniów szkół gastronomicznych. My jako pracodawcy potrzebujemy wykształconych kucharzy, a im wyższe są ich umiejętności, tym bardziej zadowoleni są klienci i nasze firmy się rozwijają – mówił Marek Szopiński, prezes Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze, pomysłodawca imprezy.

Na stworzenie deserów i dań uczestnicy mieli dwie godziny. Następnie gotowe potrawy trafiały do oceny profesjonalistów, którzy pod uwagę wzięli smak, wygląd, aranżację i dobre zaprezentowanie potraw. Rafał i Dawid z Zespołu Szkół licealnych i Zawodowych nr 1 w Jeleniej Górze – Sobieszowie przygotowali schab grillowany, do których podali kulki ziemniaczane, zawinięty boczek z brokułami i szparagami w środku. Wszystko ozdobili marchewką, jajkiem sadzonym i pietruszką.

Pomysł zrodził się któregoś dnia w głowie Rafała, który gotuje od 14 roku życia. Teraz czyni to przede wszystkim dla przyjemności, a najbardziej lubi przygotowywać włoskie potrawy. Najtrudniejsza dla niego jest jak na razie kuchnia orientalna.

Łukasz Kmiecik, który gotuje od dziecka, wraz z kolegą z Technikum Gastronomicznego z Lubania wyczarowali francuską niespodziankę, czyli brokuły, schab i por podsmażane i zawijane w cieście francuskim. Ewelina Kotkiewicz ze Zgorzelca z koleżanką przygotowała schab z boczkiem w cieście francuskim oraz brokuły i jajka z sosem ziołowym. Adam Pabicz i Piotr Hawlarczak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach przygotowali polędwiczki nadziewane szparagami z warzywami w sosie z brokułów oraz desery z musem truskawkowym, lodami bitą śmietaną i truskawką. Gospodarzy czyli Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze reprezentowały Małgorzata Bednarczyk i Małgorzata Tobolska.

Na zwycięzców czekały puchary, odtwarzacze mp 4, książki i wiele innych nagród.
Mistrzostwa odbyły się pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry, Marka Obrębalskiego. Imprezę zorganizowały Zrzeszenie Handlu i Usług w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Licealnych i zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszenie Szefów Kuchni.

Ramka
Zwycięzcami II edycji Młodzieżowych Mistrzostw Karkonoszy Kucharzy i Barmanów zostali:

I miejsce
Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie
Klaudiusz Pacocha
Jakub Marcinowski

II miejsce
Zespół Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze
Natalia Przygoda
Tomasz Janiczak

III miejsce
Zespół Szkół Ponadgimnazjalych w Zgorzelcu
Daria Grzeszczyszyn
Ewelina Kotkiewicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje czas zacząć!

Nowa rektor w KPSW

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~kromek 29-05-2010 8:51
Handlufka górom!! Moja szkoła... ah te pamiętne czasy, to nic że teraz rządzi tam emo partia. Znowu żarcie, no może tym razem i kucharze i sponsorzy bardziej się popisali, mp4... A szanowna pani redaktor mogłaby więcej zdjęć potraw dorzucić bo to chyba one są tematem... a nie grono pedagogiczne i uczniowie;/ Widzę tam też moich kumpli:D Ziooomy... Pogratulować... pogratulować...
~ariosza 29-05-2010 10:08
Mam jedno pytanko. Czemu nie napisaliście nic więcej o zwycięzcach? Jak chłopaki z ośrodka coś zmajstrują to piszecie bardzo chętnie a jak wygrają pierwsze miejsce to nawet nic nie napiszecie. Czemu tak jest? Bo to chłopcy z ośrodka? BRAK PROFESJONALIZMU DZIENNIkRSKIEGO
~pani 29-05-2010 14:17
Tylko jedno zdjęcie zwycięzców!!!!!!!!!!!!!!!
Kromek_ 29-05-2010 15:27
No mówiłem!! Mało zdjęć nawiązujących do tematu... nie obchodzi mnie p. dyrektor czy reszta grona pedagogicznego, dawać zwycięzców i resztę uczestników, chętnie zobaczyłbym gotowe potrawy!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Czyżby Andrzej Duda?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przedszkole po remoncie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
795
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%